Laukiantis ne vieno

Kūdikio laukimas – nuostabi patirtis kiekvienai moteriai. O jei į šį pasaulį beldžiasi ne vienas? Ar galime nuspėti, kad laimė bus dviguba? Ar skiriasi nėštumas nešiojant dvynukus? Viso to klausėme gydytojos rezidentės akušerės-ginekologės Živilės Neverauskienės, kuri pati mėnesio pradžioje sulaukė dviejų mergyčių.
 

Tad pirmiausia ir norisi paklausti, kada sužinojote, kad gims dvynukai
Nuo pat nėštumo pradžios jaučiausi kitaip, palyginti su pirmuoju nėštumu. Labiausiai vargino pykinimas, kuris būdavo visą dieną. Kad bus dvynukai, sužinojau nuvykus į nėščiųjų įskaitą (nėštumas buvo apie 8 savaites). Iki tol vis juokavau, gal bus dvynukai, kad taip blogai jaučiuosi.
Ar nebuvo baisu, kad bus sunkiau gimdyti?
Ultragarso ekrane išvydusi du embrionus, apsiverkiau, ištiko lengvas šokas. Iš karto galvoje perbėgo mintys apie galimas nėštumo komplikacijas, nes jos pasitaiko daug dažniau, pvz., aukštas spaudimas ir preeklapsija, priešlaikinis gimdymas, šlapimo takų infekcijos, gestacinis diabetas, t.t. Gydytoja mane ramino: žiūrėk, dvynukai dizigotiniai (iš dviejų apvaisintų kiaušinėlių, neidentiški) – juk tai geriausia, kas galėjo būti laukiant dvynukų.
Ar aišku iš anksto, identiški, ar neidentiški bus dvyniai?
Identiški ar neidentiški dvyniai, geriausiai nustatyti ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu, t.y. apie 8 nėštumo savaitę. Tuo metu ultragarsu dažnai gerai matoma choriono implantacijos vieta, amniono maišų skaičius, pertvara tarp dvynių. Jei pertvara tarp dvynių stora (>2 mm) – tai dvyniai neidentiški.
Ar vis dėlto galėjote nuspėti, kad susilauksite dvynukių? Gal yra giminėje?
Dvyniai pasitaiko vieną kartą iš 80-90 gimdymų. Monozigotinių dvynių (iš vieno apvaisinto kiaušinėlio, identiški) dažnis panašus visame pasaulyje, nepriklauso nuo paveldimumo, rasės ir gimdymų skaičiaus. Dizigotinius dvynius dažniau gimdo vyresnio mažiaus moterys, pakartotinai gimdančios. Be to, dizigotinių dvynių gimimui turi įtakos paveldimumas. Kadangi mūsų giminėje nė vienoje kartoje dvynukų nebuvo (bent mes jau nežinome), todėl pati apie dvynukus niekada negalvojau.
Kokie požymiai leidžia nuspėti? Kada galima išsitirti?
Daugiavaisį nėštumą galima nuspėti, jei čiuopiant gimda yra didesnė, nei nustatyta pagal nėštumo trukmę, gimdos dugnas pagal nėštumo trukmę per aukštas, nėščioji jaučia „daug“ vaisiaus judesių. Geriausia išsitirti kuo anksčiau (~ 8 nėštumo savaitę). Tuo metu gerai matosi du embrionai, implantacijos vieta gimdoje. Nustatoma, ar tai dizigotiniai, ar monozigotiniai dvyniai, nes nuo to priklauso nėštumo ir gimdymo priežiūros planas.


Daugelis medikų ginčijasi, ar nešiojanti dvynukus moteris anksčiau pajunta vaisiaus judėjimą
Kai nėščioji laukiasi dvynukų, ji jaučia daug daugiau vaisiaus judesių. Pirmą kartą besilaukianti moteris vaisiaus judesius pajunta vėliau. Pakartotinai nėščia moteris vaisiaus judesius pajunta daug anksčiau, net ir besilaukiant vieno vaisiaus.

Ar skiriasi nėštumas? Ar labiau pykino, gal didesnio nuovargio net teko anksčiau išeiti atostogų?
Nuo pat pradžių nėštumas buvo kitoks. Iki 12 nėštumo savaitės ne tik pykino, bet ir vargino vėmimas, nieko negalėjau dirbti. Reikėjo gydymo infuzoterapija, vitaminais. Nuo 12 nėštumo savaitės pykinimas ir vėmimas praėjo, tačiau vargino mieguistumas. Nėščiąsias nėštumo ir gimdymo atostogų išleidžia nuo 30 nėštumo savaitės. Kadangi darbas yra sunkus (reikia dirbti palatose ir operacinėje) atostogų išėjau nuo 25-tos nėštumo savaitės.
Kuo ypatingas dienos režimas?
Svarbiausia – poilsis. Rytais miegoti ilgiau, eiti pasivaikščioti kiekvieną dieną, jei norisi miego, eiti pietų pogulio. Labai svarbu sveikai maitintis, valgyti daug daržovių, vaisių, mėsos arba žuvies. Laukiant dvynukų reikalingi ir polivitaminai nėščiosioms, nes motinos organizmui tenka didesnis krūvis.
Ar nebaisu, kad reiks dvigubai dėmesio auginant ar apie tai dar negalvojote?
Žinoma, baisu. Supranti, kad reikės daugiau dėmesio, bijai, kad užtektų pieno. Tačiau reikia žiūrėti į tai optimistiškai. Dvynukus dovanoja stipriems žmonėms, kurie gali jais pasirūpinti.
Ką patartumėte besilaukiančioms moterims, ir kaip gydytoja?
Džiaugtis gyvenimu ir nėštumu, juk ne kiekviena moteris gali būti mama ir patirti gimimo džiaugsmą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Algimante
2017-12-17 19:56
Laukiu stebuklo bet jau 6 nestumas bet sitas labai sunkus mano nestumas toks jausmas kad dvinuku laukiu(think).

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai