Neauginkime vaikų šiltnamyje

Daugelio peršalimo ligų pradžia – sloga, kuri gali pasirodyti visiškai nekalta ir nesulaukti tinkamo dėmesio. Ypač dažnai sloguoja vaikai, ir būtent jiems ji neretai tampa ir rimtesnių ligų pradžia. Bet ar įmanoma nesloguoti, nesirgti peršalimo ligomis? Žinoma, kad grūdinimas stiprina imunitetą, ir vaikai tampa atsparesni ligoms. Tačiau kaip tinkamai imtis sveikatinimo veiksmų, kad grūdinimasis nesukeltų priešingo efekto, nesusargdintų vaikų ir taptų smagia ir laukiama procedūra? Svarbius grūdinimosi aspektus aptariame su Šeškinės (Vilniaus m.) poliklinikos šeimos gydytoja Audrone Kirdeikiene.
 

Kokia grūdinimosi esmė? Kodėl svarbu vaiką grūdinti?
Grūdinimas – tai viena iš sveikatinimo priemonių, kitaip sakant, ligų profilaktika ir būtina sąlyga visaverčiam organizmo vystymuisi. Grūdinimas svarbus bet kuriame žmogaus gyvenimo tarpsnyje: tiek vaikystėje, tiek suaugus, tiek senjorų amžiuje. Grūdinimas turi įtakos mūsų gyvenimo kokybei. Kuo anksčiau pradedame organizmą grūdinti, tuo geresni rezultatai, nes paprasčiausiai užkertame kelią daugeliui ligų ir taip geriname kokybišką organizmo vystymąsi. Kitaip sakant, kai vaikutis mažiau serga ar visai neserga, visa organizmo energija tenka jo vystymuisi: tiek fiziniam, tiek protiniam. Tokie stipruoliai sveikuoliai vaikai greičiau vystosi: anksčiau pradeda sėdėti, vaikščioti, kalbėti, nuolat bendraudami su pedagogais, bendraamžiais, greičiau socializuojasi, lengviau tampa savarankiškesni. Ir tai vien dėl to, kad organizmui nereikia skirti jėgų kovai su ligomis.
Kokie svarbiausi grūdinimosi principai?
Svarbiausias principas – kad pradėti niekada nevėlu, tačiau kuo anksčiau, tuo geriau. Net jei besilaukianti mama daug laiko praleidžia vaikščiodama gryname ore, maudosi kontrastiniame duše, sveikai maitinasi, ji ne tik užsigrūdina pati, bet toks jos elgesys yra ir būsimo vaikelio grūdinimo pradžia. Kitas svarbus momentas, kad grūdinimas turi būti pradedamas palaipsniui – kuo mažesnis temperatūros skirtumas, pamažu didinama laiko trukmė, palaipsniui pridedamos vis kitos priemonės. Grūdinimas visuomet yra kompleksinis – gryno oro procedūros, judėjimas (mankšta, masažai, vaikščiojimas smėliu, žole), vandens procedūros – tiek atviruose vandens telkiniuose, tiek baseinuose, pirtys. O pagrindinis grūdinimosi principas pakartoja visos medicinos principą – nepakenk. Taip pat svarbu nepamiršti, kad grūdinimas turi teikti malonumo, negalima vaiko grūdinti per prievartą, tam reikia kantrybės ir supratimo, tik tada bus pasiektas norimas rezultatas.


Kokios grūdinimosi procedūros gali būti?
Grūdinimui priskiriamos oro procedūros: tiek namuose, gerai vėdinant patalpas, tiek gryname ore. Maudymasis vonioje su žolelėmis, eteriniais aliejais, jūros druska, kontrastiniai dušai, baseinai, pirtys. Taip pat svarbu fizinis aktyvumas – mankštos, masažai, judrūs žaidimai. Teigiamos emocijos taip pat skatina mūsų organizmo vystymąsi ir imunitetą.
Negalima pradėti grūdintis sergant ar iš karto pasveikus, reikia leisti organizmui atsigauti, nes grūdinimas yra papildomas krūvis, kurio sergantis organizmas negalės atlaikyti, ir tada jam tik pakenksime.
Prašome išskirti grūdinimosi procedūras pagal vaiko amžių: kokiame amžiuje kokias procedūras ir kaip taikyti?
Kaip jau minėjau, grūdinimas turi prasidėti, kūdikiui dar negimus, t.y. mamytei besilaukiant. Atsivežus naujagimį į namus, pirmosios grūdinimo procedūros – oro vonios, t.y. kai vystant vaikelis paliekamas pliku užpakaliuku iš pradžių kelioms, vėliau dešimtims minučių, be abejo, atsižvelgiant į temperatūrą kambaryje. Grūdinimas turi teikti malonumą, tad jei naujagimis verkia, dreba, vadinasi, paskubėjote ar tiesiog netinkamas laikas. Tačiau dėl to neišsigąskite, pabandykite kitą kartą.
Taip pat svarbu būti gryname ore. Pasivaikščioti gryname ore su mažyliu būtina kasdien, pradžioje– trumpai, kelias minutės, vėliau – 1–2 val. Nereikia bijoti vežti vaikelio į lauką – pirmasis išėjimas jau buvo, kai atvykote iš gimdymo skyriaus. Kūdikius į lauką galima vežti, kai oro temperatūra yra iki -10 ºC, o vyresnius – iki -15 ºC laipsnių. Kaip sakoma, nėra blogo oro, yra tik netinkama apranga.
Vaiko maudymas taip pat yra ne tik higienos, bet ir grūdinimo procedūra. Mėnesio pabaigoje po maudymo nebijokite naujagimio kūnelį apipilti 1–2 ºC, vėliau ir 5–7 ºC laipsnių vėsesniu vandeniu nei maudėte. Kuo vyresnis vaikas, tuo didesnis gali būti vandens temperatūros kontrastas. Grūdinant vandeniu, itin svarbus laipsniškumo principas.
Šiuo metu tėveliai mažylius labai dažnai moko plaukti specialistams prižiūrint ar savarankiškai namuose. Tai irgi labai sveikintina grūdinimo priemonė. Iš tiesų mažylius galime grūdinti labai įvairiomis vandens procedūromis, tiek atviruose vandens telkiniuose (kūdikius saugiau būtų maudyti pripučiamuose vandens baseinėliuose), tiek baseinuose. Ypač tinka jūros vanduo.
Labai sveika vasarą mažyliams kuo daugiau leisti bėgioti basomis – tiks ir paplūdimio smėlis, ir kiemo pievutė. Pagal amžiaus grupes yra skiriami ir fiziniai pratimai, kurie gali būti atliekami savarankiškai ar gydymo įstaigose, kur tėvelius išmoko specialiai. Tik taisyklingai atliekamos mankštelės ir masažai suteikia naudos.
Minėjote pirtis. Ar jos tinka ir vaikams? Kokio amžiaus?
Suomijoje apie 12 proc. naujagimių jau maudomi pirtyse, iki 1 m. joje apsilanko net 70 proc. mažiukų, o iki 2 m. lieka tik 5 proc. nepabuvusių pirtyje. Ir ką jūs manote? Suomijos mažieji priklauso sveikiausių pasaulio vaikų grupei. Kokio amžiaus vaiką jau galima vestis į pirtį, priklauso nuo tėvų požiūrio, norų ir galimybių. Nepamirškite svarbiausio – būtina pasitarti su vaiko gydytoju, ar nėra tam kokių nors kliūčių. Svarbu ir vaiko reakcija į šią grūdinimo priemonę. Netaikykite jokios prievartos. Vaikas turi maloniai jaustis pirtyje.
Kokias galbūt dažniausias klaidas daro tėvai bandydami grūdinti vaikus?
Pirmiausia, norėti grūdinti vaiką turi abu tėveliai, kitaip kyla daug tarpusavio konfliktų. Taip pat svarbu suvokti, kad rezultatai bus matomi palaipsniui, nes ir grūdinimosi procesas vyksta palaipsniui. Todėl tėveliai turi apsišarvuoti kantrybe. Be to, reikia nebijoti konsultuotis su vaiką gydančiu gydytoju, nes kiekvienas vaikas yra individualus, todėl ir jo grūdinimas gali turėti savo specifiką. Vienaip grūdinamas sveikas vaikas, kitaip – turintis sveikatos problemų.
Kuo gresia perdėta mylinčių tėvų apsauga, t.y. kai tėvai stengiasi vaiką auginti šiltnamio sąlygomis?
Visų pirma, tokio vaiko imuninė sistema būna silpna, ir dėl to bet koks kontaktas su sergančiuoju ar aplinkos pasikeitimas baigiasi liga. Tokie vaikučiai daug jėgų skiria kovai su ligomis, todėl lėčiau vystosi, tampa uždaresni, sunkiau bendrauja su aplinkiniais.
Kas naujo žinoma apie grūdinimąsi, kokie naujausių tyrimų duomenys?
Pastaraisiais metais labai daug dėmesio skiriama ligų profilaktikai, sveiko gyvenimo būdo propagavimui. Kadangi pamažu keičiasi žmogaus požiūris į sveikatą, daugiau dėmesio sulaukia ir grūdinimasis. Egzistuoja net toks terminas – sveikatinimo programos, kurios įtraukia ir grūdinimąsi. Šalia tradicinės medicinos kartu žengia ir natūralioji medicina, o organizmo grūdinimas yra viena iš jungiamųjų grandžių. Fizinė reabilitacija ir gydymas taip pat glaudžiai persipynę su grūdinimo procedūromis. Kartais net sunku pasakyti, kur yra gydymas, o kur grūdinimas. Tad grūdinimas tampa tiek gydymu, tiek reabilitacija, tiek profilaktika.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai