Mėnesinės vasarą: kodėl trinka ir ką daryti?

Mėnesinių ciklas – tai natūralus procesas, tačiau neretai keliantis įvairių negalavimų, skausmų. Todėl daugelis moterų, o ypač atostogų metu, nenorėtų, kad jas vargintų mėnesinės. Ar galima nukelti mėnesinės rudeniui? Ar tai sveika? Kokie kiti mėnesinių ciklo sutrikimai būdingi karštajam metu sezonui, keliaujant? Komentuoja medicinos centro MAX MEDA gydytoja akušerė-ginekologė Daiva Keršulytė.
 

Trinka dėl streso


Anot gydytojos, vasarą moterims mėnesinių ciklo sutrikimus lemia ne tiek karščiai, kiek kelionės ir jų metų patiriamas stresas, klimato ir laiko juostų kaita. „Mėnesinių ciklo sutrikimų tiesiogiai negalime sieti su sezoniškumu. Tačiau netiesiogiai, dėl to, kad vasarą daugiau keliaujama, nusiskundimų dėl mėnesinių ciklo sutrikimų, jų visiško išnykimo iš moterų sulaukiame išties daugiau. Dėl karščių, temperatūros svyravimų labiau plečiasi kraujagyslės, todėl vasarą mėnesinės gali būti gausesnės“, – sako gydytoja.
Iš tiesų kone kiekviena moteris pasakys, kad išvykus atostogauti mėnesinės prasidėjo keliomis dienomis anksčiau arba vėliau. Anot ginekologės, dėl to nereikėtų itin susirūpinti ir paprastai dėl tokių lengvų sutrikimų moterys į medikus nesikreipia. Labiau išsigąstama, kai mėnesinės visai išnyksta mėnesiui ar dviem.


„Vienoms, išvykus į svečią šalį, mėnesinių pradžia gali nusikelti savaitei, kitoms – visiškai išnykti iki kol sugrįš į namus. Jeigu keliaujama į tolimą šalį, pvz., kitą žemyną, kur klimato ir laiko juostų skirtumas, palyginti su gimtine, itin ryškus, tokie pokyčiai gali sukelti stresą moters organizmui, į kurį jis ir sureaguoja mėnesinių ciklo sutrikimu. Tokių nusiskundimų gana dažnai sulaukiu iš studenčių, kurios visai vasarai išvažiuoja padirbėti į tolimus kraštus, – pabrėžia medikė. – Tačiau tikrai ne visoms moterims keliaujant atsiranda problemų dėl mėnesinių, nes žmonės labai individualiai reaguoja į stresą. Kita vertus, vadinamieji streso hormonai organizme gali išlikti gana ilgą laiką ir sugrįžus iš kelionių. Todėl ir rekomenduojama palaukti apie porą mėnesių. Tad jeigu sugrįžus iš kelionių per porą mėnesių mėnesinių ciklas normalizuojasi, nerimauti dėl jo sutrikimo nereikėtų. Tačiau jeigu ir per porą mėnesių ciklas nesusitvarko, būtina gydytojo pagalba“.

 

Dėl svorio kritimo


Be streso ir klimato kaitos, mėnesinių ciklą gali sutrikdyti labai daug kitų veiksnių: valgymo sutrikimai (anoreksija, bulimija), itin griežtos dietos, organizmo išsekimas dėl pervargimo, vitaminų stokos. „Dar viena vasarai būdingesnė mėnesinių ciklo sutrikimo priežastis – staigus svorio netekimas. Juk pajūry visos moterys nori būti lieknos ir patrauklios, todėl artėjant vasarai neretai griebiasi itin drastiškų dietų. O numetus gana daug svorio per trumpą laiką sutrinka hormonų balansas ir tai išprovokuoja mėnesinių ciklo sutrikimus. Taip organizmas sureaguoja ne vien į stresą, kurį patiria dėl griežtų dietų, bet ir į tam tikrų maisto produktų, pvz., baltymų, trūkumą“, – pažymi D. Keršulytė.
Staigus didelio svorio netekimas gali nulemti net visišką mėnesinių išnykimą, o kartkartėmis, kai dieta itin griežta, įsikišti medikams tiesiog būtina, nes po tokių dietų daugelių atvejų savaime mėnesinių ciklas jau nebeatsistato.
„Hormonų apykaita priklauso nuo daugelio dalykų, kurių vienas – baltymai, kurių su maistu turime gauti pakankamai. Tad dietos, kurios visiškai draudžia vartoti baltymus, taip pat išprovokuoja ciklo sutrikimus ir vasarą medikai su tokiomis problemomis susiduria dažniau“, – sako ginekologė.
 

Kaip elgtis, kad nesutriktų?


Anot D. Keršulytės, žinant, kas gali nutikti, galima padėti savo organizmui prisitaikyti, kad kelionių metu patiriamas stresas kuo mažiau jam atsilieptų. „Kad streso pasekmės būtų kuo mažesnės, galima profilaktiškai pavartoti homeopatinių preparatų, pvz., tikrųjų skaistminių ekstrakto. Kaip žinome, streso hormonai provokuoja hormono prolaktino išsiskyrimą, kurio didesnis kiekis blokuoja kiaušides ir sukelia ciklo sutrikimus. Tad šis preparatas tiesiogiai mažina prolaktino kiekį ir taip padeda organizmui adaptuotis. Tačiau reikia nepamiršti, kad norint pasiekti efekto, preparato reikės vartoti visą vasarą, t.y. ne mažiau 3 mėn.“, – aiškina medikė.
 

Ar sveika mėnesines nukelti?


Vasarą kai kurios moterys, o ypač jaunos merginos pageidauja, kad šį laikotarpį mėnesinių visai nebūtų. Tokiu atveju rekomenduojama visus 3 mėnesius be pertraukos vartoti hormoninių kontraceptikų. Tačiau, ar tai sveika? Ar toks elgesys nepakenks moters organizmui, ar ateityje nesutrukdys pastoti?
„Iš tiesų, tokių klausimų sulaukiame dažnai. Norint nukelti mėnesinės savaitei, dviem ar visam laikui, kiek truks atostogos, moterys turėtų visą tą laiką, kurį nori, kad mėnesinių nebūtų, be pertraukos vartoti hormoninių kontraceptikų. Nutraukus vaistų vartojimą, prasidės ir mėnesinės“, – aiškina gydytoja. Anot pašnekovės, sveikatai grėsmių nekils, jeigu be pertraukos hormoninių kontraceptikų vartosime ne ilgiau 3 mėnesių.
„Iki 3 mėnesių hormoninių kontraceptikų vartojimas tikrai nepakenks, nes pagal teorines rekomendacijas be pertraukos jų galima vartoti netgi iki 6 mėn. Tačiau mes patariame vis dėlto ilgiau 3 mėn. to nedaryti. Nes vartojant ilgiau, gali atsirasti šalutinių poveikių, pvz., įvairūs tepliojimai ir pan.“, – pažymi ginekologė.
 

Vienos nori mėnesinių atsikratyti, kitos – pratęsti


Jeigu jaunesnės moterys tam tikrais atvejais pageidauja, kad mėnesinių nebūtų, premenopauzės amžiaus moteris ima pageidauti menopauzę atitolinti. Šiuo metu jau yra priemonių, galinčių pratęsti/perkelti menopauzės pradžią, pvz., iki 70-ies metų? Kokie tai būdai?
„Menopauzės pradžią galima nukelti skiriant pakeičiamąją hormonų (estrogenų) terapiją (PHT). Daugelis veikiausiai girdėjo, kad prieš kelis dešimtmečius JAV moteris PHT vartojo tiesiog kaip vitaminus tik grožiui išsaugoti. Be abejo, estrogenai – moteriški hormonai – pratęsia jaunystę. Ir odos, ir kaulų, ir kraujagyslių sistemos būklė sulaukus menopauzės amžiaus blogėja, o rizika susirgti daugelių ligų (insultų/infarktų) tarp moterų ir vyrų susilygina. Tai įrodo, kad estrogenai išties apsaugo moters organizmą. Tad vartojant PHT, be abejo, jaunystę pratęsti galima. Tačiau, kaip parodė praktika, tai nėra nekalti vaistai ir gali būti skiriami tik gydymui, o ne siekiant išlikti jaunesnei“, – pažymi gydytoja.
JAV atliktas tyrimas, trukęs apie dešimtmetį, parodė, kad PHT, ypač vartojant ilgiau kaip 5 m., didina krūties vėžio riziką.
 

Ar reikia stabdyti biologinį laikrodį?


Mokslininkai jaunystės eleksyrą bando išrasti ir eksperimentuodami su kamieninėmis ląstelėmis, pvz., kiaušidžių. „Vyrų organizme sperma gaminama visą laiką, tačiau moterų kiaušinėlių skaičius yra fiksuotas nuo pat gimimo. Tačiau su pelėmis atliktas eksperimentas atskleidė, kad kiaušidėse yra kamieninių ląstelių, kurias galima kultivuoti laboratorinėmis sąlygomis, po to perkelti į kiaušides. Jose subrendę kiaušinėliai gali duoti pradžią naujai gyvybei“, – tai Kembridžo universiteto (D.Britanija) Gurdono instituto profesoriaus Azima Surani išvados.
„Šios ląstelės gali būti naudojamos moterų reprodukciniam amžiui pratęsti. Naujų kiaušinėlių karta gali atitolinti natūralų ar per ankstyvą kiaušidžių funkcijos silpnėjimą, jie taip gali būti naudojami nevaisingumui gydyti“, – sako mokslininkai.
„Iš tiesų kamieninių ląstelių pritaikymą nuolat bandoma plėsti. Neseniai teko dalyvauti kongrese Italijoje, kuriame buvo kalbama netgi apie vaisiaus gydymą kamieninėmis ląstelėmis. Tačiau jokie tyrimai dar nėra užbaigti“, – sako D. Keršulytė.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

julija
2012-03-22 10:45
Tamponai, tinkami mylėjimuisi ir aktyviam sportui: http://www.intymu.com/gynotex-wet-tampons.html

Nukopijuokite šią nuorodą į nuorodų laukelį: http://www.intymu.com/gynotex-wet-tampons.html

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai