Išbandymas sauskelnėmis

Devynis mėnesius belaukiant pirmojo vaikelio, atrodo, kad didžiausias būsimas išbandymas – mažylio atėjimas į pasaulį. Tačiau tai jau patyrę tėvai pasakys, kad gimdymu viskas tik prasideda. Tikrieji rūpesčiai užklumpa vėliau... O pirmas jų – tinkamai pasirinkti sauskelnes, kad naujasis žmogutis nesikeltų ir neverktų dažniau dėl to, kad iššuto užpakaliukas, o ne dėl noro pavalgyti. Gal dėl to, kad tai vienas dažniausiai naujuosius tėvelius kankinančių klausimų, mitų apie sauskelnes egzistuoja ne vienas.
 

Paskutiniu metu vis daugiau žmonių ieško ženkliuko eko. Nors dažnai paaiškėja, kad juo pažymėtos prekės išties niekuo nesiskiria nuo tokio ženkliuko neturinčių, tačiau ekologija tapo mada. Todėl nenuostabu, kad ji įpūtė naujų vėjų ir į sauskelnių pasaulį. Pasirodė gana griežtų straipsnių, skatinančių mamas vienkartines sauskelnes pakeisti daugkartinėmis, esą saugesnėmis ir sveikesnėmis. O kuri gi mama nenori savo mažyliui to, kas geriausia? Tiesa, gerai, kai galima rinktis, tačiau ar verta būti kategoriškam? Ar išties mamos, vaikučiams perkančios vienkartines sauskelnes, jiems kenkia ir jų nemyli?
Pasak gydytojos pediatrės Virginijos Lukšienės, geriausiai sauskelnes mažyliui parenka pati mama, kuri savo kūdikį stebi kone 24 valandas per parą. Ji pirma sužino, kokios sauskelnės tinkamiausios. Pasak pediatrės, galima naudoti ir vienkartines, ir daugkartines sauskelnes, svarbiausia pirmą mėnesį nekeisti sauskelnių gamintojo, ir kiekvieną kartą pervystant kūdikiui leisti pabūti pliku užpakaliuku.
„Dažniausiai vystykliniai bėrimai pasitaiko pirmąjį gyvenimo mėnesį, kai pakeičiamas sauskelnių gamintojas”, – sako V.Lukšienė. – Pirmosios sauskelnės kūdikiui tiko, tačiau mamytė ėmė ir sugalvojo ar gavo dovanų kito gamintojo sauskelnes ir nusprendė išbandyti. Ir dažnai jau kitą dieną kreipiasi: vaikas neramus, užpakaliukas visas nubertas.”
Vaikui augant, kai mažylio odelės apsauginis barjeras sustiprėja, su sauskelnių gamintojais galima ir paeksperimentuoti.
Tos mamos, kurios nusprendė naudoti daugkartines sauskelnes, turi ruoštis iš anksto. „Medvilninis audinys mums labiau įprastas, – sako pediatrė, – tik svarbu tokius vystyklus ir skalbti neutraliomis priemonėmis.”
Pasak pediatrės, daugkartines sauskelnes taip pat gamina įvairūs gamintojai, jos susideda iš kelių dalių, todėl jos keičiamos turi būti atsižvelgiant į gamintojo rekomendacijas ir vaikelio odą.


Į ką atkreipti dėmesį renkantis sauskelnes
Žinoma, renkantis sauskelnes, pirmiausia žvilgsnis užkliūva už skaičiukų, t.y. reikia atkreipti dėmesį, kokio svorio vaikui sauskelnės perkamos.
„Nepatarčiau iš karto pirkti didelės pakuotės, nes sauskelnės mažyliui gali netikti, – perspėja pediatrė. – Berniukams ir mergaitėms sauskelnės šiek tiek skiriasi. Pasakyti mamai, kad pirktų būtent konkrečias sauskelnes, neįmanoma, ji pati turi pamatyti, ar neprateka šlapimas, ar vaiko odelė nereaguoja. Yra mamų, kurios tinkamų sauskelnių ieško ilgai ir galiausiai pasirenka, pavyzdžiui, vienkartines ekologiškas.”
„Renkantis daugkartines sauskelnes, taip pat reikia žiūrėti vaikelio svorį ir amžių, atkreipti dėmesį į tai, kas bus dedama į vidų. Jei tai yra trijų dalių sauskelnės, į jas galima dėti paprastą tualetinį ar bambukinį popierėlį, tai priklausys nuo kūdikio odelės jautrumo, – vardija V. Lukšienė. Pediatrės teigimu, nepatartina rinktis pačių pigiausių sauskelnių, tačiau nebūtina rinktis ir pačių brangiausių. Geriausiai sauskelnes „pasirinks“ pats mažylis, o mama jam turi tik padėti stebėdama, ar jo užpakaliuko odelė nesudirgusi.

-------------
Tiesa ar mitas

Vienkartinėse sauskelnėse temperatūra didesnė nei daugkartinėse, tai ypač svarbu berniukams, nes, padidėjus kapšelio temperatūrai, gali išsivystyti nevaisingumas.
„Jeigu daugkartinių sauskelnių viršutinis sluoksnis nepraleidžia drėgmės, t.y. yra plastikinis, tai kuo jis skiriasi nuo vienkartinių? – retoriškai klausia V.Lukšienė. – Temperatūra yra labai panaši. Todėl manau, kad ši teiginys – tai mitas.
Vakarų pasaulyje su sauskelnėmis užaugo dabar jau gerokai vyresni nei į trečią dešimtį įkopę vyrai, neteko girdėti, kad būtų atlikti kokie nors šį teiginį pagrindžiantys tyrimai ar tarp jų būtų daugiau nevaisingų.”
Naudojant daugkartines sauskelnes, vaiko užpakaliukas iššunta dažniau nei su vienkartinėmis, mat nuolat būna šlapias. Todėl esą daugėja ir įvairių ligų, susijusių su nesterilumu ir mikrobais.
„Tai taip pat vienas iš mitų, – sako gydytoja pediatrė Virginija Lukšienė. – Jeigu daugkartinių sauskelnių viršutinis sluoksnis nepraleidžia drėgmės, medžiaga, sugerianti nesterilų šlapimą ar išmatas, gali sukelti įvairių reakcijų ar bėrimų. Tačiau tai nutinka dėvint ir daugkartines, ir vienkartines sauskelnes. Svarbiausia jas dažniau keisti, kad taip nenutiktų”.

 

Kvapnios sauskelnės gali sukelti alergiją, bėrimus ar net astmą.


„Tai tiesa, – sako V.Lukšienė. – Jeigu sauskelnės yra kvapnios, vaiko sveikatai tai tikrai dažniau sukelia alerginius bėrimus arba infekcijas. Tai susiję su didesniu chemikalų kiekiu. Kalbant apie daugkartines sauskelnes, čia taip pat tyko pavojus, kai mamos sauskelnes siuvasi pačios. Dažnai tam naudojami seni rankšluosčiai ar iš antrų rankų įsigytos medžiagos. Tokie audiniai taip pat gali būti jau chemiškai apdoroti.”

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai