Nepageidaujamas nėštumas visada yra stresas, kuris paliečia tiek moterį, tiek vyrą. Tik ji sužino tai būdama viena, turi laiko apmąstyti, pabūti su savimi, o pranešusi apie nėštumą partneriui, laukia jo greito atsakymo ir teigiamos reakcijos. O juk vyras taip pat turėtų apie tai sužinoti anksčiau (telefonu ar žinute), kad iki susitikimo su savo moterimi turėti laiko apie tai pagalvoti. Gydytojas turi paruošti moterį psichologiškai, patarti, kaip tai pasakyti savo vyrui. Pacientei nereikėtų pirmosios vyro reakcijos priimti kaip galutinės. Praktika rodo, kad pasirinkusios abortą poros po 2 metų tokio sprendimo gailisi.
Kai gydytojas nustato nėštumą, reikia atidžiai stebėti, kokia yra pacientės reakcija. Per kelias savaites reikia nuspręsti, nutraukti nėštumą ar ne. Jokiu būdu nepriimkime greito neigiamo moters sprendimo. Jei pasimetimas didelis ir emocionalus, derėtų pacientę nusiųsti pas šeimos psichoterapeutą. Deja, kol kas moterų konsultacinėse poliklinikose psichoterapeuto nėra, o reiktų...
Natūraliai kyla klausimas: „Kodėl, jei tu nenori nėštumo, nepasirūpinai kontracepcija?“ Neretai vienas iš partnerių nesąmoningai jį planuoja, o gal kontracepcija neveiksminga, gal moteris pamiršo laiku išgerti tabletę.
Kai moteris nėščia ir lankosi pas gydytoją, arba ji pamažu adaptuojasi ir pradeda norėti kūdikio, arba blaškosi, nepriima sprendimo, ir tai ją stumia į depresinę būseną. Todėl labai svarbu sekti ne tik pacientės fizinę, bet ir psichikos būklę. Ginekologas ar bendrosios praktikos gydytojas ypač turėtų atkreipti dėmesį, kai nėštumo eiga nėra labai sklandi, t.y. ryškūs nuotaikų svyravimai, baimė dėl kūdikio vystymosi, netikrumas dėl ateities. Tuomet rekomenduotina kuo daugiau bendrauti, kalbėti su paciente. Klauskime: “Kaip jaučiatės psichologiškai būdama nėščia?“, “Ar nekyla problemų su vyru?“, “Ar gerai miegate?“.
Gresiantį persileidimą dažnai lemia psichologinės priežastys. Moteriai suteikiama fizinė globa – ji guldoma į ligoninę, atskiriama nuo namų aplinkos, vyro, šeimos. O jai šiuo metu labai reikalinga psichologinė globa, kuri naudinga moters emocinei ir psichikos būklei. Pravartu moterų konsultacijose organizuoti nėščiosioms savitarpio pagalbos užsiėmimus.
Jei pastojo nepilnametė...
Labiausiai pažeidžiama – pastojusi jauna netekėjusi mergina. Ji dažnai yra išlaikoma tėvų, kurių sprendimas dėl kūdikio likimo dažnai yra lemiamas. Gydytojas turėtų labai subtiliai įvertinti šeimos situaciją. Gal nepilnametė dukra pastojo ir savo nėštumą nuo tėvų slepia? Gydytojas turėtų neskubėti daryti aborto, pakalbėti, padrąsinti jauną pacientę. “Per savaitę pabandyk pasikalbėti su vyru, tėvais. Jie sureagavo priešingai? O gal po savaitės bus kitaip? Paskatinkime pacientę bendrauti su artimaisiais, su tais, kuriais ji pasitiki.
Neretai būsima mama taip kalba apie savo nėštumą: “Nesugebėsiu, neištversiu, nemokėsiu auginti, išlaikyti...“. Pažvelkime baimei tiesiai į akis. Užduokime jai realistinius klausimus: “O kodėl neįmanoma?“, “Ar neturi namų?“, “Ar nėra pinigų?“, “Gal bus sunkiau, bet juk padės tėvai?“ ieškant atsakymų baimė palaipsniui sumažėja. Baimės pabaisa nėra tokia didelė ir nenugalima, kaip ją įsivaizdavome...
Kaip nugalėti nėštumo baimę keturiasdešimtmetei?
Kai netikėtai pastoja vyresniojo amžiaus gimdžiusi ar negimdžiusi moteris, reakcija į šią situaciją yra panaši. Galvoja, ar sugebės išnešioti, ar ne per sena gimdyti. Planai, kurių nedrįsta garsiai išsakyti, lyg ir nepadoru kalbėti... Tokiai pacientei labai reikia padrąsinimo, palaikymo, suvokti, ko ji bijo. Aišku, apsigimimų grėsmė senstant šiek tiek didėja, bet mitas yra perdėtas: rizika nėra tokia didelė kaip pateikiama. Jei yra didelė gimdymo baimė, verta konsultuotis su genetikais, jie patars, gimdyti ar ne.
Neretai 37-45 metų moteris ryžtasi gimdyti, kad išlaikytų vyrą, nors šis būdas retai padeda. Gydytojas turėtų paklausti, kokios materialinės sąlygos, iš ko gyvens, kokia fizinė sveikata. “Jei kuo nors sergate, geriau negimdykite“, – dažnai sako gydytojai, bet vaikas ne visada pablogina sveikatą. Kita vertus, ar pacientė turi ką nors, kas galės prižiūrėti jos vaiką, jei ji susirgs?
Aš manau, kad šizofrenija ar depresija serganti moteris gali gimdyti. Aišku, yra tikimybė, kad vaikas gali susirgti šia liga, kitas klausimas, ar mama nori ir yra pasiruošusi vaiką auginti. Nepaisant amžiaus, socialinės ar materialinės padėties, netikėtai pastojusi moteris išgyvena stresą ir po 2-3 mėnesių ji, gydytojui padedant, turi pakeisti situaciją ar požiūrį (nutaria išnešioti kūdikį ar daryti abortą). Jei krizė neišsisprendžia, pacientei gresia pogimdyminė depresija. Kad jos išvengtume, subtiliai ir dėmesingai bendraukime su pacientėmis, drauge nugalėkime neplanuoto nėštumo baimę, įkvėpkime meilę, atsakomybę ir pasitikėjimą savimi.
[em]KMUK Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja akušerė-ginekologė dr. Virginija Vanagienė[em]
Šiuolaikinė veiksminga ekstrinė ir įprasta kontracepcija – tai prezervatyvai, gimdos spiralės ir hormoninės tabletės. Pastarosios yra populiariausia kontracepcijos rūšis Vakarų Europos ir Šiaurės Amerikos šalyse, kur jas vartoja 30-60 proc. nėštumo besisaugančių moterų. Lietuvoje šių tablečių vartoja tik 15 proc. vaisingo amžiaus moterų. Pakalbėkime apie įprastinę kontracepciją.
Kaip hormoniniai preparatai veikia moters sveikatą?
Hormoninės tabletės teigiamai veikia bendrą moters sveikatos būklę: menstruacijų ciklas tampa reguliarus, mėnesinės – neskausmingos, trumpesnės ir negausios; dėl geležies trūkumo rečiau susergama mažakraujyste, nes menstruacijų metu mažiau netenkama kraujo. GK mažina osteoporozės riziką, rečiau susiformuoja kiaušidžių cistos, kurias reikia operuoti, moteris rečiau serga gerybinėmis krūties ligomis. Taip pat GK nemažina vaisingumo (per pirmuosius 3 mėnesius pastoja 50 proc. moterų), nedidina savaiminio persileidimo tikimybės.
Hormoniniai preparatai 99,9 proc. apsaugo moterį nuo nepageidaujamo nėštumo. Tačiau rezultatas priklauso nuo to, ar preparatas yra tinkamai vartojamas. Jeigu moteris pastojo, nors vartojo hormoninių preparatų, tikėtina, jog ji netinkamai vartojo šias tabletes ar pamiršo jų laiku išgerti. Atsižvelgiant į estrogeno dozę ir gestageną, hormoninės tabletės skirstomos į I, II ir III kartos geriamuosius kontraceptikus. Pirmosios kartos didelių hormonų dozių kontraceptinės tabletės jau net nebegaminamos. Antrosios kartos preparatai pasaulyje dar labai plačiai vartojami. Tačiau pačios moderniausios – trečiosios kartos kontraceptinės tabletės. Pastaruoju metu Lietuvoje jos yra populiariausios. Moterims iki 18 metų hormoninių tablečių skiriama ne tik kontracepcijai, bet ir mėnesinių ciklui reguliuoti, priešmenstruaciniam sindromui gydyti. Pagrindinės nevaisingumo priežastys, tokios kaip endometriozė, sunkūs mažojo dubens uždegimai, jaunoms moterims, vartojančioms kontracepcinių tablečių, pasitaiko rečiau. Įrodyta, jog kontracepcinės tabletės nėra pavojingos sveikatai, todėl mėnesinių ciklui sureguliuoti yra drąsiai skiriamos net lytinio gyvenimo dar nepradėjusioms paauglėms.
Ar įprasta kontracepcija didina vėžio tikimybę?
Moterų baimė susirgti vėžinėmis ligomis GK yra nepagrįsta. Kodėl? Geriamieji kontraceptikai ne tik nedidina šių ligų rizikos, bet priešingai – 40-50 proc. sumažina galimybę susirgti gimdos gleivinės vėžiu ir 50-80 proc. – kiaušidžių vėžiu. Vartojant kontraceptikų dvejus metus rizika susirgti gimdos ar kiaušidžių vėžiu sumažės du kartus. Apsauginis poveikis didėja ilgėjant vartojimo trukmei (ne mažiau kaip 6 mėn.) ir išlieka ilgiau kaip 10 metų, nutraukus GK vartojimą.
Tiriant nebuvo įrodyta, kad vartojusios kontarcepcinių tabletčių krūties vėžiu dažniau sirgtų už moteris, negėrusias šių vaistų. Tačiau yra ir duomenų, kad jaunesnėms nei 35 metų moterims ilgą laiką, t.y. 8-12 metų ir ilgiau, vartojančioms GK, rizika susirgti krūties vėžiu gali būti šiek tiek didesnė.
Kai moteris nebijo pastoti, gyvena aktyvų lytinį gyvenimą, dažniau keičia seksualinius partnerius, yra didesnė tikimybė, kad į lytinius organus pateks virusinė infekcija. Todėl moterims, vartojančioms GK, rekomenduojama reguliariai lankytis pas ginekologą.
Kada KGK vartoti nerekomenduojama?
Nereikėtų rekomenduoti vartoti GK, jei moteris serga (ar sirgo) kraujagyslių ligomis, ypač tromboflebitu, ūmine kepenų, tulžies pūslės liga, sunkia migrena, komplikuotu cukriniu diabetu, epilepsija. Mažai sveriančios moterys, vartodamos GK, dažniau jaučia pykinimą, vėmimą, krūtų pabrinkimą, raumenų “tempimą”, padidėjusį jautrumą. Joms reikėtų skirti kontracepcinių tablečių, turinčių mažą estrogeno dozę. Vyresnėms kaip 35 metų moterims geriant kontraceptines tabletes patartina nerūkyti. Tačiau, jeigu moteris niekaip nesugeba atsisakyti šio sveikatai žalingo įpročio, dažniausiai rekomenduojamos kitos kontracepcijos priemonės.
Ką turi žinoti kiekviena moteris, gerianti GK?
• Kontracepcinės tabletės geriamos kasdien tuo pačiu metu.
• Kartais geriant kontracepcines tabletes jaučiamas nuovargis, nuotaikų kaita, nes sumažėja organizmo atsparumas infekcijai. Dažniausiai taip būna dėl vitaminų C, B1, B2, B6, B12, folio rūgšties trūkumo. Todėl rekomenduojama gerti multivitaminų.
• Gerėja apetitas, todėl nenorėdama priaugti svorio, moteris turi racionaliai maitintis, mažinti angliavandenių, riebalų kiekį, daugiau judėti, sportuoti.
• Jei moteris viduriuoja ar išvemia kelias tabletes iš eilės, rekomenduojama GK gerti toliau, tačiau laikinai (7-10 dienų) reikia naudoti papildomą kontracepcijos priemonę (pvz. prezervatyvą).
• Jeigu moteris geria antibiotikų, vaistų nuo diabeto, migrenos, depresijos, gali laikinai sumažėti kontracepcinių tablečių efektyvumas, padidėti šalutinis jų poveikis arba pakisti kitų drauge vartojamų vaistų poveikis. Tokiais atvejais papildomos priemonės taip pat yra rekomenduotinos.
Gydytojas, atsižvelgdamas į kiekvienos moters būklę, gali nutraukti kitų vaistų vartojimą, pakeisti vaistų dozę, pasiūlyti kitą kontracepcijos būdą. Netikėtas kraujavimas ar negausios kraujingos išskyros informuoja apie kontraceptikų efektyvumo sumažėjimą. Šiuo metu Lietuvos vaistinėse galima nusipirkti įvairių kontracepcinių tablečių. Tik prieš perkant ir pradedant gerti vieno ar kito GK, būtina konsultuotis su gydytoju ginekologu. Tik specialistas, įvertinęs kontracepcijos metodo naudą ir riziką, patars ir nuspręs, kokias kontracepcines tabletes moteriai vartoti.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauNėščiųjų priežiūra: kokie tyrimai būtini, kokie – pageidautini Nuotrauka, padaryta besilaukiančiai moteriai ultragarsinio tyrimo metu, – dažnai pirmoji mažylio albume. Tačiau būsimosios mamos neretai pageidauja, kad šis tyrimas būtų atliekamas kone per kiekvieną apsilankymą, ir tai lemia ne vien noras turėti dar vieną stebuklingą augimą fiksuojančią nuotrauką, bet ir rūpestis dėl vaikelio sveikatos. Ar jis gims sveikas? Ar atliekami visi būtini tyrimai? Kalbamės su medicinos centro MAX MEDA gydytoja akušere-ginekologe Daiva Keršulyte. ...
Skaityti daugiauŽinia apie nėštumą visada pakeičia tiek nėščiosios, tiek artimiausių jos žmonių gyvenimą, ir nors, kaip teigia gydytojai, – tai normali fiziologinė būsena, su kuria reikia susitaikyti, moteris dažniausiai tampa daug atsargesnė ir dėmesingesnė savo gyvenimo būdui, mitybai bei savijautai. Juk dabar ji atsakinga ne tik už savo, bet ir už naujo žmogaus gyvenimą. Tad kokios gi tos pagrindinės gairės, kurių nėštumo metu turėtų laikytis kiekviena būsimoji mama? Konsultuoja gydytoja ginekologė Eugenija ABRAITIENĖ. ...
Skaityti daugiauPagal anksčiau egzistavusią balų sistemą (dabar ji nebenaudojama) buvo laikoma, kad moteris yra „pavėlavusi pirmakartė“, jei ji pirmą kartą gimdo vyresnė nei 30 metų. Pasaulyje ta riba, kada laikoma, kad pirmasis gimdymas šiek tiek vėluoja, yra 35 metai. Tai daugmaž visuotinai priimta riba. Optimaliu gimdymo amžiumi laikoma 20–29 metai....
Skaityti daugiauMoterys menopauze tradiciškai vadina visą laikotarpį, kuris prasideda pradėjus trikti mėnesinių ciklui ir atsiradus su tuo susijusiems savijautos pokyčiams. Medicinoje šis laikotarpis vadinamas menopauzine pereiga, klimakteriniu laikotarpiu arba klimaksu. Taigi klimaksas – tai pereinamasis laikotarpis nuo moters lytinio brandumo pabaigos iki senatvės pradžios, apimantis ciklo sutrikimų pradžią, menopauzę ir pomenopauzę. Ir nors žinoma, kad klimaksas yra natūralus gyvenimo etapas, jo laukimas ir su tuo susiję organizmo pokyčiai neretai sukelia nerimo. Atsakyti į visus moterims rūpimus klausimus sutiko LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja dr. Eglė Tvarijonavičienė....
Skaityti daugiauVaisingumas – didžiausia žmogui skirta dovana, tik reikia ja išmintingai naudotis. Vyrai tampa vaisingi nuo paauglystės ir tokie gali likti iki gilios senatvės. Kitaip su moterų vaisingumu: moteris yra vaisinga trumpą gyvenimo dalį. Mokėjimas apskaičiuoti vaisingas dienas aktualus tiek planuojančioms nėštumą, tiek bandančioms jo išvengti. Vis dėlto pastaruoju metu vis daugiau žmonių linksta prie natūraliosios medicinos, nesusijusios su cheminių preparatų vartojimu. Šeimos planavimo srityje – tai vaisingumo pažinimu pagrįsti natūralaus šeimos planavimo metodai, kurie tampa alternatyva aloterapinei ir invazinei medicinai. Reikėtų paminėti, jog nei vienas egzistuojantis kontracepcijos būdas nėra idealus ir 100 proc. patikimas. Straipsnio tikslas – supažindinti su natūralia kontracepcija ir vaisingų dienų apskaičiavimo metodais....
Skaityti daugiauCezario pjūvis – alternatyva natūraliam gimdymui. Tai puiki galimybė ateiti kūdikiui į šį pasaulį tuomet, kai gimimas natūraliu būdu neįmanomas. Tiesa, yra duomenų, bylojančių, kad kai kurios išlepintos ar gimdymo bijančios moterys gimdymą cezario pjūvio būdu neoficialiai pasirenka pačios. Skaitykite toliau ir sužinosite atsakymus į aktualiausius klausimus šia tema....
Skaityti daugiauMėnesinės yra natūraliai nuo lytinių hormonų priklausantis ciklinis reiškinys. Kartais jis pasikeičia organizmą veikiant tam tikriems išoriniams ir vidiniams reiškiniams ar požymiams. Pavyzdžiui, kartais nutinka taip, kad išvykstate į turistinę kelionę ar į kitą šalį ir mėnesinės arba vėluoja, arba prasideda anksčiau. Kodėl taip yra? Ar tai normalu? Ar galima kaip nors to išvengti?...
Skaityti daugiauMenstruacijų metu moteriai ypač svarbu jaustis patogiai. Nuo pasirinktų higienos priemonių gali priklausyti ne tik fizinė ar psichologinė savijauta, bet ir sveikata, mat netinkamos ar neteisingai naudojamos priemonės gali sukelti net ligas. ...
Skaityti daugiauVaikai į pasaulį turėtų ateiti tik laukiami, deja... vieni gimdo nelaukiamus, kiti laukia ir niekaip negali susilaukti kūdikio. Pradėtos ir laukiamos gyvybės nutrūkimas - didžiulė tragedija kiekvienai moteriai ir šeimai, deja, neretai šios tragedijos kartojasi......
Skaityti daugiauKontraceptinėms tabletėms sukako 45 metai. Pirmųjų tablečių sudėtyje buvo labai didelis hormonų kiekis, net 150 mg estrogenų. Dabar galima įsigyti net kelių kartų ir ypač mažai hormonų turinčių kontraceptinių tablečių. Tereikia išsirinkti tinkamiausias. Norint tai padaryti, moterims kyla įvairių klausimų apie jų vartojimą ir poveikį. Atsakome į kai kuriuos dažniausius iš jų....
Skaityti daugiau
BIOSELF - alternatyva kontraceptikams!
BIOSELF - tai kokybiškas, patikimas ir nekenksmingas prietaisas leidžiantis nustatyti vaisingą ir nevaisingą periodą ciklo eigoje. BIOSELF - tai naujovė padedanti natūraliai planuoti šeimą.
Kaina 499 litai.
Pristatome visoje Lietuvoje. www.inceptum.lt
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
VA tau ir negaliu pastoti! ko jie tuo sieke? Brangaus nevaisingumo gydymo? ar as kazko nesupratau gal? Galutinis rezultatas toks: likau viena, nes draugas paliko pagalvojes, kad tycia taip padariau, is artimuju pagalbos nesulaukiau taip, liepe darytis aborta. Taip kad, esu viena ir galvoju, kokia kvaila as buvau, kad klausiau ka kalba kiti... Mielosios, susimastykit pries ka nors darydamos, apsvarstykit milijonus kartu ir tik tada darykit, o pas gydytoja reikalaukit to ka jie turi daryti:- suteikti tikslia informacija, o ne kliedesius .