Mitai ir tiesa apie būsimo vaiko lytį

Labai dažnai poros, besilaukdamos kūdikio, spėlioja apie jo lytį. Vieni trokšta, kad pirmas gimtų berniukas, kiti, priešingai – kad mergaitė. Yra keletas teorijų, kurios mėgina paaiškinti ir patarti, kaip elgtis, norint susilaukti norimos lyties kūdikio. Gydytojai egzistuojančių teorijų nei patvirtina, nei paneigia. Žinoma tik viena: būsimo kūdikio lytis nulemiama apvaisinimo metu, kai susilieja moters ir vyro lytinių ląstelių branduoliai.
 

Būsima vaiko lytimi domėjosi ir senovės graikai bei romėnai


Kaip nuspėti ir suplanuoti būsimo kūdikio lytį, domėjosi ir senovės graikai. Jie tikėjo ir teigė, kad mažylio lytį lemia orai. Jie manė, jei kūdikis bus pradėtas per karščius, didesnė tikimybė, kad gims berniukas, jei vėsiu oru, – mergaitė. Aristotelis teigė: jeigu apvaisinimo metu pučia žvarbus šiaurės vėjas, gims berniukas, o jeigu švelnus pietys – mergaitė. Hipokratas teigė, jog jei moteris apvaisinta sėkla iš dešiniosios vyro sėklidės, tai didesnė tikimybė, kad gims berniukas, o jeigu iš kairiosios – mergaitė. Romėnai manė, kad būsimo kūdikio lytį lemia tėvų temperamentas ir charakteris. Jeigu šeimoje valdžią turi vyras, vadinasi, gims sūnus, o jeigu moteris – dukra.

 

Tikroji teorija pagrįsta atitinkamų chromosomų susiliejimu


Būsimojo vaiko lytis lemiama apvaisinimo metu, kai vyriškoji lytinė ląstelė susijungia su moteriškąja. Lytinių santykių metu į moters organizmą patenka apie 3-5 ml spermos, kuriuose yra 200-500 milijonų spermatozoidų. Kadangi makšties terpė rūgšti, dalis spermatozoidų iškart žūsta, o dalis patenka į gimdą ir kiaušintakius. Čia juos pasitinka jau šarminė terpė, todėl spermatozoidai juda kiaušialąstės link ir apvaisina ją per 1-3 paras.
Buvo ištirtas spermatozoidų elgesys makštyje ir gimdoje. Pro mikroskopą makštyje ir gimdos kaklelyje galima pamatyti, kaip vyriškieji ir moteriškieji spermatozoidai varžosi. Pastebėta, kad moteriškieji X spermatozoidai geriau jaučiasi rūgščioje terpėje, o vyriškieji Y – šarminėje. Tuoj pasirodė patarimų, kad prieš lytinį aktą moteriai reikia apsiplauti tam tikrais tirpalais.
Visos moters ir vyro ląstelių chromosomos yra vienodos, išskyrus lytinių chromosomų porą: moters lytinių chromosomų porą sudaro dvi X chromosomos, o vyro – viena X ir Y. Lytinėms ląstelėms bręstant šis chromosomų rinkinys dalijasi taip, kad į subrendusią lytinę ląstelę atsitiktinai patenka tik viena (arba motinos, arba tėvo) iš dviejų tos pačios poros chromosomų. Jeigu kiaušialąstę apvaisins spermatozoidas su X lytine chromosoma, užsimegs moteriškos lyties vaisius, o jeigu su Y – vyriškos. Taigi vaiko lytį lemia tėvo spermatozoidai.
 

Lyties planavimo būdas – ovuliacijos dienos apskaičiavimas


Šiuo atveju moteris turėtų tiksliai žinoti savo ovuliacijos dieną. Ir jeigu nori susilaukti mergaitės, lytiniai santykiai turėtų vykti keletą dienų prieš ovuliaciją, jei nori berniuko – ovuliacijos dienomis.
Yra žinoma, kad vyro spermatozoidai, turintys Y chromosomą, gyvena trumpiau nei tie spermatozoidai, kurie turi moteriškąją X chromosomą, tačiau pirmieji juda daug aktyviau. Todėl jei lytinis aktas vyksta ovuliacijos dieną, pirmieji į kiaušinėlį įsiskverbia „vyriški“ spermatozoidai ir užsimezga vyriška lytis. Jei lytinis aktas vyksta 1–2 dienos iki ovuliacijos, kiaušialąstei subrendus, vyriškieji spermatozoidai jau būna žuvę, todėl užmezgama moteriškos lyties gyvybė. Tokia prognozė tikrovę atitinka 58–63 proc.
 

Ar motinos maitinimosi įpročiai gali lemti būsimo kūdikio lytį?


Mitybos teorija, kuri siūlė moteriai prieš pastojant ir nėštumo metu valgyti tam tikrą maistą, sukėlė nemažai diskusijų. Norinčioms susilaukti sūnaus moterims buvo siūloma valgyti sūraus, aštraus maisto, kuriame gausu natrio ir kalio (pvz., žuvį, mėsą), bei visus maisto kampus (pvz., duonos, kumpio, sūrio). Jei šeima norėdavo susilaukti mergaitės, moteris turėjo valgyti prėską, švelnų maistą, daug pieno produktų, saldumynų, bananų, žirnių, pupelių, brokolių, tai yra maisto produktų, kuriuose gausu magnio ir kalcio.
Literatūroje rašoma, kad britų mokslininkai nustatė, jog moterys, valgančios kaloringą maistą ir reguliariai pusryčiaujančios, dažniau gimdo berniukus. Taigi, kuo daugiau kalorijų moteris suvartoja, tuo didesnė tikimybė, kad gims berniukas. Jeigu moteris laikosi dietos, skaičiuoja kalorijas, tikimybė susilaukti berniuko – 45 procentai, o jei dar atsisakoma ir pusryčių, tikimybė sumažėja iki 43 procentų.
Nors maisto teorijos mokslinio pagrindo neturi, tačiau pabandyti turi teisę visi.
 

Pradėjimo poza – gal ji gali padėti nulemti lytį?


Mūsų senoliai sakydavo ir patardavo taip: jeigu norite susilaukti berniuko, mylėtis reikia naktį neporinėmis mėnesio dienomis per priešpilnį ir delčią. Mylėtis reikėtų šonu, po lova pasidėjus berniuko lytį simbolizuojantį daiktą (pvz., kardą). Vyras turėtų gulėti moteriai iš dešinės. Vyras turėtų būti aktyvus partneris, ramiai nusiteikęs ir pailsėjęs, o moteris – truputį pavargusi ir streso būsenos. Ir priešingai elgtis norint susilaukti mergaitės, t. y. mylėtis reikėtų porinėmis mėnesio dienomis per pilnatį arba jaunatį. Po lova reikėtų pasidėti mergaitės lytį simbolizuojantį daiktą (pvz., žiedą). Moteris turėtų patirti orgazmą, o vyras turėtų gulėti moteriai iš kairės. Sueities metu moteris turėtų būti pailsėjusi, o vyras šiek tiek pavargęs. Tačiau tyrimų patvirtinančių šią teoriją nėra.
 

Mėnulio padėtis apvaisinimo metu


Amerikiečių psichiatras Eugen Jon apklausė daugiau nei 8000 porų ir padarė išvadą, kad būsimojo vaiko lytį lemia Mėnulio padėtis apvaisinimo metu. Psichiatras aiškina taip, kad dangaus skliautas padalytas į 12 žvaigždynų. Šeši laikomi vyriškais (Dvyniai, Liūtas, Vandenis, Šaulys, Avinas, Svarstyklės) ir šeši moteriškais (Mergelė, Vėžys, Skorpionas, Ožiaragis, Jautis, Žuvys). 29 dienas Mėnulis keliauja per šiuos žvaigždynus, kiekviename užtrukdamas 2–3 dienas. Jeigu apvaisinimo metu Mėnulis bus vyriškame žvaigždyne – gims berniukas, jei moteriškame – mergaitė.
 

Prognozė pagal pilvo formą


Vienas labiausiai paplitusių liaudies prietarų apie būsimo vaiko lytį spręsti iš nėščiosios pilvo formos.
Teigiama, kad jei nėščiosios pilvas smailus, agurko formos, nukreiptas į priekį ir jo nėštumo iš nugaros nematyti, vadinasi, gims berniukas. O jeigu pilvas juosiantis, tai galima tikėtis mergaitės. Tačiau šis liaudies prietaras ne visada pasiteisina, be to, ir tikslios statistikos dėl šio požymio nėra, to netiria ir mokslininkai.
 

Klimatas ir būsimo kūdikio lytis


Pastebėtas ryšys tarp klimato bei kūdikių lyties. Amerikiečių mokslininkai, ištyrę 1997–2006 gimimų statistinius duomenis bei palyginę juos atsižvelgdami į geografinę vietovę, nustatė, kad šiaurės regionuose gimsta daugiau berniukų, o pietiniuose – kiek didesnė mergaičių persvara.
Visame pasaulyje vidutiniškai 100 naujagimių mergaičių tenka 105 berniukai.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai