Moderniausia hormoninė kontracepcija. Išsamus paaiškinimas vyrams

Prieš beveik pusšimtį metų buvo sukurta pirmoji kontraceptinė tabletė. Iki to laiko apsisaugoti nuo nėštumo moterims sekėsi sunkiai, nes daugelis barjerinių priemonių, vaizdžiai sakant, kartais pavesdavo. Matyt, todėl iki šiol vyrai taip paniškai bijo vestuvių. Joms jiems asocijuojasi su neplanuotu nėštumu ir greitai užgriūvančiu šeimyniniu gyvenimu. Tačiau, mielieji vyrai, jus maloniai nustebsite – šiuolaikinės kontraceptinės tabletės gali jūsų moterį paversti gražia ir nekeliančia kas mėnesį audringų scenų!
 

Nuo ko ji storėja?..


Šeštajame dešimtmetyje atsiradus beveik šimtą procentų nuo neplanuoto pastojimo saugančioms kontraceptinėms tabletėms prasidėjo moterų seksualinis laisvėjimas. Pasikeitusi pasaulio abortų statistika iliustruoja džiuginantį faktą – moterys ėmė daryti mažiau nėštumo nutraukimų. Netrukus išaiškėjo, kad hormoninės tabletės gali dar ir spręsti kai kuriuos moterų lytinės sveikatos sutrikimus. Po kelių dešimčių moterys kontraceptinėms tabletėms ima kelti naujus reikalavimus.
Per beveik penkiasdešimt metų kontraceptinė tabletė vis buvo ir yra tobulinama. Pirmosios tabletės pasižymėjo pakankamai dideliu kiekiu hormonų, todėl jas vartojančios moterys dažnai jausdavo nemalonių simptomų. Dažna skųsdavosi galvos skausmu, kūno tinimu ar padidėjusiu apetitu, kuris virsdavo visai nepageidaujamais papildomais kilogramais. O tai, patys suprantate, pasaulinio masto tragedija.


 

Tobula odos priežiūros priemonė


Dabartinėse kontraceptinėse tabletėse hormonų dozės sumažintos iki saugios normos. Pasikeitė dar ir tai, jog pirmosios tabletės buvo skirtos tik apsisaugoti nuo nėštumo, o dabartinės kontraceptinės tabletės turi ir papildomų privalumų, pavyzdžiui, gali sumažinti spuoguotumą, plaukuotumą, palengvinti mėnesines, pagerinti bendrą moters savijautą. Farmacinės firmos ir dirba šia linkme. Jau 1971 m. buvo sukurta pirmoji hormoninė tabletė, kuri mažino spuogų kiekį. Ji turėjo vadinamąjį antiandrogeninį poveikį. Ši kontraceptinė tabletė vis dar vartojama, nors ginekologai šiandien dažniau pirmenybę teikia naujesnėms formulėms, sukeliančioms mažiau nepageidaujamų reiškinių nei senesnės kartos piliulės. Matyt, būtent šioms tabletėms tenka išklausyti priekaištus dėl sumažėjusio moters libido. Taip, deja, už seksualinę laisvę tenka mokėti... Tačiau nusiminti neverta, seksologai teigia, kad mylintis ir savo jausmų nevengiantis rodyti vyras tikrai uždegs savo moterį. Be to, senos kartos kontraceptikai vis rečiau išrašomi ir pačių medikų.
 

Jokių PMS ir jokių isterikų!


Prieš du metus JAV vaistinėse pasirodė naujos kartos hormoninės tabletės. Išskirtinis jų bruožas – kitoks vartojimo režimas. Anksčiau moteriai reikėjo gerti 21 tabletę ir daryti 7 dienų pertrauką. Per šią pertrauką prasidėdavo ne tik mėnesinės, bet ir emocinės iškrovos: ašaringi vakarai, pykčio priepuoliai, šokolado naikinimas ir dejavimas dėl storų šlaunų... Naujos kartos hormoninės tabletės vartojamos kasdien be jokių pertraukų, t.y. 28 dienas: 24 dienas geriamos veikliosios ir 4 dienas – neveikliosios piliulės. Mėnesinės prasideda moteriai pradėjus gerti neveikliąsias piliules. Kraujavimas, kaip taisyklė, būna trumpas ir lengvas. Kadangi dėl trumpesnės pertraukos, kai negeriamos veikliosios piliulės, moters organizme nevyksta staigių hormonų lygio pokyčių, nebūna ir tokių ryškių premenstruacinių (PMS) simptomų. PMS moteris šifruoja kaip Protingos Moters Sindromas. Vyrai gi šią santrumpą šifruoja taip – Pavojinga Man Situacija. Skirtingais duomenimis, PMS simptomus jaučia apie 80 proc. moterų. Negalvokite, kad jos tik jums nuodija gyvenimą, iš tiesų, moterys artėjant mėnesinėms jaučiasi pakankamai prastai. Joms dažnai skauda pilvą, strėnas, galvą, krūtys pabrinksta ir tampa skausmingos, kamuoja alkio priepuoliai, nerimas, nemiga, kartais užpuola depresiška nuotaika.
Naujos kartos hormoninės tabletės, galinčios sušvelninti nemalonius pojūčius dėl hormonų lygio svyravimo, jau pasirodė ir Lietuvos vaistinėse.
Reikia priminti, kad kontraceptines piliules, kaip ir bet kurią kitą hormoninės kontracepcijos priemonę, moteriai turėtų paskirti gydytojas ginekologas, atidžiai ištyręs jos sveikatos būklę ir ligos istoriją. Žinotina, kad kontraceptinių tablečių nerekomenduojama vartoti rūkančiai moteriai, ypač jei ji vyresnė nei 35 metų.
 

Reda Žiobakienė, Baltijos Amerikos klinikos gydytoja akušerė ginekologė. Ką vyrai turi žinoti apie moderniausią kontracepciją?


„Moderniausios kontraceptinės tabletės (vaistinėse parduodamos YAZ pavadinimu) yra naujovė dviem prasmėm – vartojimo ir sudėties. Šios tabletės (vartojamos 24 dienas ir daroma 4 dienų pertrauka. Pakuotėje yra įdėtos visos 28 tabletės (4 yra neveikliosios cukraus tabletės), jas vartojant nedaromos jokios pertraukos, tad moteriai lengviau prisiminti, kad tabletę reikia išgerti kasdien. Įprastinių tablečių septynių dienų pertrauka kartais išmuša moteris iš pusiausvyros ir jos nepamena, kada turi pradėti gerti pirmą tabletę iš naujos pakuotės.
Taip pat naujos kartos kontraceptinės tabletės savo sudėtyje turi hormoną drospirenoną, kuris labai artimas natūraliam hormonui moters organizme. Būtent dėl to efektyviai slopinamas vyriškų hormonų išsiskyrimas – mažėja spuogų, oda tampa gražesnė, moteris jaučiasi geriau.
Be to, šios tabletės apsaugos nuo nėštumo atžvilgiu yra saugesnės. Buvo atlikti tyrimai, kurie parodė, kad jei moteris pamiršta išgerti vieną kitą tabletę, pastojimo tikimybė išlieka mažesnė nei vartojant įprastas hormonines tabletes.
Naujos kartos kontraceptinės tabletės pasirūpino ir tuo, kad jų sudėtyje esanti medžiaga drospirenonas nedarytų įtakos skysčių susikaupimui. Todėl tikėtina, kad vartodama naująsias tabletes moteris nepatirs problemų dėl kūno svorio didėjimo, o premenstruaciniai simptomai bus švelnesni arba apskritai išnyks.“

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

@
2009-02-15 16:40
Gal ir nieko tokia kontracepcija.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai