Hormoninė spiralė kontracepcijoje – kaip „haute couture“ madų pasaulyje

Įvairiausios priemonės, siekiant apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, buvo naudojamos per visą žmonijos istoriją. Žinoma, senovėje naudotus kontracepcijos metodus vargu ar galima palyginti su patikimais mūsų dienų išradimais, tačiau dalis jų išliko iki mūsų dienų, tik šiek tiek kitokia forma. Šiuolaikinė kontracepcija ne tik apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo: ji padeda moterims jaustis geriau mėnesinių ciklo metu, leidžia planuoti šeimos pagausėjimą, netrikdo poros intymaus gyvenimo. Apie kontracepcijos priemonę – gimdos sistemą su levonorgestreliu, arba dar kitaip vadinamą hormoninę spiralę, – kalbamės su UAB „Bendroji medicinos praktika“ klinikos gydytoja akušere-ginekologe Didona Vilkiniene.
 

Kas tai yra gimdos sistema su hormonu levonorgestreliu?


Tai gimdos sistema (vaistinėse ji parduodama „Mirena“ pavadinimu), kurią gydytojas ginekologas trumpos procedūros metu įkiša į gimdą. Ją sudaro mažas T formos plastikinis rėmelis, apsuptas plono cilindro su hormonu levonorgestreliu, kuris lėtai išsiskiria į gimdos ertmę per penkerius metus. Ši gimdos sistema plačiai naudojama Europoje jau beveik 20 metų ir yra laikoma optimaliu šeimos planavimo metodu. Penkeri metai – gana ilgas laiko tarpas, kai partneriams nereikia rūpintis dėl nepageidaujamo nėštumo. Jie gali planuoti ne tik nėštumų skaičių ir laiką, bet ir išlikti lytiškai aktyvūs visą mėnesį, pagerinti intymaus gyvenimo darną.

 

Kokioms moterims ši sistema tinka?


Šią gimdos sistemą gali naudoti beveik visos gimdžiusios moterys, kurios pageidauja ilgalaikės efektyvios kontracepcijos. Ypač ji tinka moterims, kurių mėnesinės yra labai gausios, skausmingos, kurios negali ar nenori vartoti kontraceptinių tablečių, pleistro ar žiedo. Kaip patikima kontraceptinė priemonė ji tinka ir neseniai pagimdžiusioms moterims, taip pat žindyvėms. Gimdos sistema naudinga moterims perimenopauzės ir pomenopauzės laikotarpiu, nes apsaugo gimdos gleivinę nuo tam tarpsniui būdingos patologijos ir kraujavimo. Pasikonsultavus su gydytoju ginekologu, ši gimdos sistema gali būti įdėta ir kai kurioms negimdžiusioms moterims, kurios turi nuolatinį lytinį partnerį, t.y. mažiau rizikuoja užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis.


 

Paminėjote, kad hormoninė spiralė gali padėti, kai mėnesinės gausios ir skausmingos? Ar moteris tą greitai pajunta?


Sistema į gimdą išskiria labai mažą hormono kiekį. Jis slopiną gimdos gleivinės vešėjimą. Per mėnesines atsiskiriantis sluoksnis būna labai plonas, todėl kraujavimas gerokai sumažėja, moteris kraujuoja trumpiau. Dėl šių savybių daugelis ginekologų hormoninę spiralę skiria kaip gydymo priemonę esant gausioms ir skausmingoms mėnesinėms. Tai vienas iš pagrindinių privalumų, kurio neturi varinė gimdos spiralė.
Įdėjus į gimdą spiralę su hormonu, pirmuosius 3–6 mėnesius ciklas gali būti nereguliarus, moteris gali negausiai kraujuoti ar teplioti. Tačiau tai yra laikinas reiškinys, jis išnyks, kai organizmas prisitaikys. Menstruacijos veikiausiai jau pirmą mėnesį po spiralės įdėjimo sutrumpės, nebus tokios skausmingos. Maždaug kas penktai moteriai, kuriai pritaikoma hormoninė spiralė, mėnesinės apskritai išnyksta ir vėl atsinaujina tik išėmus šią priemonę. Šiuo poveikiu daugelis moterų būna ypač patenkintos.
 

Kodėl ši sistema tinka maitinančioms mamoms, ar hormono nepatenka į motinos pieną?


Pagimdžiusioms ir žindančioms krūtimi kūdikį hormoninė spiralė – tai viena tinkamiausių kontracepcijos priemonių. Atlikus klinikinius tyrimus, kuriuose dalyvavo žindyvės, naudojančios šią gimdos sistemą, paaiškėjo, kad ji neturi jokios įtakos laktacijai, pieno kokybei bei gausumui. Moterų piene aptikti itin maži hormono kiekiai neveikia neigiamai krūtimi žindomų kūdikių augimo, jų fizinio ar psichinio vystymosi. Todėl moterys gali reguliariai mylėtis žindydamos kūdikį, nebijodamos vėl per greitai pastoti ar kaip nors pakenkti kūdikio raidai. Įdėti spiralę į gimdą galima praėjus 6 savaitėms po gimdymo arba bet kada vėliau. Be to, spiralę į gimdą galima įdėti iškart po nėštumo nutraukimo ar įvykusio persileidimo.
 

Kaip veikia hormoninė spiralė?


Gimdos spiralėje esantis hormonas apsaugo nuo neplanuoto nėštumo, veikdamas gimdos kaklelio gleives. Jos sutirštėja, tampa klampios, todėl spermatozoidai pro gleives negali patekti į gimdą ir apvaisinti kiaušinėlį. Per tirštas gleives į vidinius lyties organus sunkiau prasibrauna ir infekcijas sukeliantys mikroorganizmai, todėl moterys rečiau serga mažojo dubens uždegimu. Įdėjus spiralę, gimdos gleivinė išplonėja ir tampa fiziologiškai neaktyvi. Tačiau ovuliacija dažniausiai neslopinama, nes hormono į kraujotaką patenka labai mažai.
 

Ar yra įrodyta, kad ši gimdos sistema yra patikima, ar ji gerai toleruojama?


Ši gimdos spiralė su hormonu yra vienas patikimiausių šiuolaikinių kontracepcijos metodų pasaulyje. Nepatikimumo atvejai tokie reti, kad metodą galima prilyginti sterilizacijai. Tik po sterilizacijos moterų vaisingumo sugrąžinti beveik neįmanoma, o, išėmus spiralę, vaisingumas atsinaujina jau per pirmuosius mėnesius. Ilgalaikiai tyrimai parodė, kad iš 1000 moterų, naudojusių hormoninę spiralę vienerius metus, pasitaikė ne daugiau kaip 2 nėštumai. Pasaulyje gimdos sistemą su hormonu naudoja milijonai moterų.
Svarbu ir tai, kad, įdėjus spiralę į gimdą, moterys retai kada skundžiasi šalutiniu poveikiu. Tik nedaugelis iš jų per pirmuosius 3–6 mėnesius skundėsi krūtų tempimu, skausmais ar padidėjusiu spuoguotumu.
Taigi ši gimdos sistema su hormonu vienija trijų kontracepcijos metodų – kontraceptinių tablečių, varinių spiralių ir sterilizacijos – gerąsias savybes: patikimai apsaugo nuo pastojimo, veikia net penkerius metus, sėkmingai mažina kraujavimą mėnesinių metu, neturi įtakos kūno svoriui.
 

Ar šiai sistemai reikalinga speciali priežiūra?


Jokios specialios priežiūros nereikia. Įdėjus hormoninę spiralę į gimdą pasitikrinti pas ginekologą reikia atvykti po 3 mėnesių, o vėliau, jei nėra jokių negalavimų, pakanka pasitikrinti kartą per metus.
 

Su kuo galėtumėte palyginti šią sistemą?


Jei lyginčiau su mados pasauliu, tai galėčiau pavadinti „haute couture“ (pranc. – aukštoji mada), nes ši spiralė galėtų turėti panašų statusą kontracepcijos pasaulyje.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Jūratė
2016-11-29 16:48
niekaip nesuprantu ,kai nueini pas ginekologa ,visi kaip susitare,siūlo dėti Mirena,jokoios kitos pagalbos nelauk.
sandra
2012-10-26 23:43
sveikos.as isidejau spirale pres pora dienu.po kek laiko galiu tureti saugu sex ? aciu merginis :)
bTMGSeVJv
2012-06-16 15:39
I could have endometriosis. But I never had any signs or sytpmoms of it before the IUD. So she suggested I have it removed and see if the pain goes away. I had it removed and now I am on the pill. The pain went away the very next time my husband and I had sex. So I am not sure if the doctor inserted it correctly or it just wasn’t for me. The pain was not manageable and not worth it.I don’t want to discourage you from getting the IUD because I have had lots of friends who have gotten it and they absolutely love it. It just wasn’t for me. If you decide to get it and you notice lots of cramping don’t suffer for a year get it taken out.
RRR
2012-04-10 15:26
O man del Mirenos isslinko daugiau kaip puse plauku :( ... Ar dar kam taip nutiko ?
sandra
2011-06-10 18:13
man cia visas straipsnis primena reklama. tikrai taip nera viskas puiku kaip rasoma. as mirena turejau 6 men, po to teko issimt, nes sugadino sveikata nevaikiskai, iki siol kankinuosi... prasidejo nuo to, jog po jos idejimo kraujuodavau 20-25 d, o po to tik 2-3 d be kraujo... labai nusilpo organizmas, daug kraujo netekau... geriu ne savo valia kontracetines tabletes, kad atstatyt hormonus ir cikla, nes iki siol sergu 15-20 d, nereguliariai.. plaukai labai isslinko, oda vis beria spuogais, atcirado kiausidese cistu, sumazejo seksualinis aktyvumas (stipriai), nuolatinis pykinimas, nuotaiku kaitos... be galo gailiuos jog isidejau spirale... patariu rimtai pasvastyt pries dedantis ja, nes tikrai ne 100% ji tinka visoms :( tik apie tai neskelbiama..
jjjjjj
2011-05-16 10:23
aš turiu "Mirena" spiralę jau beveik 5m, tuoj reiks keist.Neįsivaizduoju nieko geresnio.Vietoj mėnesinių patepliojimas,jokių skausmų ir kitų nesamonių.Jokių nepatogumų kelionėse ar einant į pirtį.Nereikia nepamiršt nieko išgert.Visiškas komfortas.Svoris svyruoja tik nuo to kiek prisivalgai :)
erika
2010-09-28 19:30
parduodu spirale Mirena, kaina 550 Lt. teirautis 860282928
rasa
2010-04-30 15:52
man mirena ydeta jau puse metu,ir nieko gero tie pastovus tepliojimai,o veliau ir kraujavimai jau sergu visas men.ir niekaip nesustoja,odar tas pilvo apacios skausmas,maudimas kad net reikia nuskausminamuju.jau gydytojai ir patys nezino ar toks poveikis ne nuo mirenos.jau galvoja man ja isimt.
Inceptum
2010-04-29 11:43
Vaisingumo indikatorius - BIOSELF

BIOSELF - alternatyva kontraceptikams!
BIOSELF - tai kokybiškas, patikimas ir nekenksmingas prietaisas leidžiantis nustatyti vaisingą ir nevaisingą periodą ciklo eigoje. BIOSELF - tai naujovė padedanti natūraliai planuoti šeimą.
Kaina 499 litai.
Pristatome visoje Lietuvoje. www.inceptum.lt
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
renata
2010-03-19 18:49
27-esu is esmes gal ir patenkinta ,nes menesines isnyko ,nu na kartais tepa ,bet cia menknekis .turiu mirena jau 7 men .turiu tik viena salutini poveiki :ziauriai priaugau per 7 men 7 kg .tik tuo esu nepatenkinta ir is esmes nelabai suprantu ar tikrai mano organizmui yra gerai nekraujuoti,juk organizmas turiu valytis?
Mike
2010-02-24 21:57
Mergaites, jus kalbate apie skirtingus dalykus. Spirale "Mirena", apie kuria rasoma straipsnyje, yra hormonine ir siuo metu vaistinese kainuoja apie 800-1000Lt. Taip taip, cia ne rasybos klaida. O spirales, apie kurias kalba kai kurios komentatores, yra varines. Jos gal ir kainuoja apie 150Lt. Varines spirales veikia kitokiu principu, kiti ir salutiniai poveikiai. Pvz. menesiniu ilgejimas ir gausejimas. Naudojant "Mirena" daznai menesines apskritai dingsta. Taciau niekur nerandu tokios info, o mano kelios drauges, turincios "Mirena", skundesi, kad lytiniu santykiu metu nebegali nenaudoti lubrikanto, t.y. issiskiria per mazai isskyru maksties sutepimui lytiniu santykiu metu. Antra vertus, spirale "Mirena" hormonine. Nzn nzn, man hormonai nelimpa prie dusios, bijau as ju. O varine spirale, kaip suprantu, yra tiesiog atgyvena.
DALIA
2010-01-27 17:21
5 metus turejau varine spirale,menesines budavo gausios ir ilgos.dabar turiu hormonine spirale MIRENA jau 7 menesei ir labai dziaugiuosi,menesines negausios.
dalia
2009-11-17 14:21
Man 45 ,pries tai turejau problemu :menesines buvo labai skausmingos ,krutine beveik pastoviai budavo skaudi ir apie tris metus ,kiekvienu menesiniu metu ,kamuodavo migrena.Ketvirtas menuo ,kaip turiu Mirena -esu be galo patenkinta:jokiu skausmu ,jokios Migrenos ,o ir menesines ,visai negausios ,uztenka iklotu.
Dimanvi
2009-10-09 14:54
ar galima isideti spirale 17 18 metupaneloems?
Irena
2009-08-20 15:53
23-jus metus naudoju spiralę, džiaugiuosi neatsidžiaugiu. Jokių rūpesčių, jokių baimių. Tiesa, mėnesinės truputuką prailgėjo, daugiau nieko neigiamo pasakyt negaliu. Suprantama, kad kaip ir bet kuri kita priemonė, spiralė tiks tikrai ne kiekvienai. Beje, dabar ji kainuoja apie 150lt. ir tai maždaug penkeriems metams, o tabletės kiek per tą patį laiką? Tik kažkodėl gydytojai vangiai spiralę pabandyt rekomenduoja, vis tą chemiją bruka. Kažin kodėl?..
zaneta
2009-03-25 10:12
O taip spiralė tikrai patikima apsisaugojimo priemonė,aš jau 15 meteliu naudoju ”NOVA T” ir esu labai patenkinta.
ieva
2009-03-22 13:34
Mielos moterys,tikrai nieko patikimesnio nerasite, aš ją turiu, ir esu begalo patenkinta. Žinoma, prieš įsidedant reikia išsitirti, pasidaryti tyrimus.
sigita
2009-02-20 09:54
o aš manau, kad ta spyralė tinka , deja, ne visoms moterims. Prieš priimant sprendimą, siūlyčiau gerai pasvarstyti moterims ar merginoms, nes ši spyralė, kaip ir daug kas, turi dvi medalio puses.Aš turiu šią spyralę šiek tiek daugiau nei metai laiko ir dar tiek problemų su gimda neturėjau kaip dabar. Apie mėnesinių išnykumą jokios kalbos, jos kaip tik man tapo ilgesnės (nors ir nebe tokios gausios), kraujavimą po mėnesinių sunku sustabdyti, atsirado kelios hormoninės cistos gimdoje. Esu pasimetus, nežinau, ką daryt.
barbora
2009-01-29 20:24
gal galim suzinot mirenos kaina?
judita
2008-12-18 21:57
manau kad tai yra pati patikimiausia apsisaugojimo priemonė planuoju ir pati ja įsidėti nes nuo tablečių kiek išbandžiau priauga svoris.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai