Brangiausia „našta“ visuomet drauge

Jau senovėje moterys buvo sugalvojusios įvairiausius būdus, kaip neseniai gimusį mažylį visuomet turėti šalia ir kartu nuveikti visus darbus. Štai eskimės iki šiol kūdikius ant savęs pasikabina šiltame vilnoniame „maiše“, kuris iš vidaus išklotas kailiu. Indėnės savo brangią „naštą“ nešiojo per petį persirišusios skarą, afrikietės – prisitvirtinusios už nugaros ir t. t. XXI amžiaus europietė taip pat nenori prarasti judėjimo laisvės, tačiau paleisti iš rankų patį brangiausią mažylį taip pat gana sunku... Vežimėlis ar maniežas čia ne visuomet padeda, todėl vaikų prekių gamintojai mamytėms siūlo įvairiausių nešyklių, padedančių brangiausią „naštą“ visuomet turėti šalia. Kaip išsirinkti geriausią, pataria medicinos mokslų daktaras ortopedas – traumatologas Regimantas Jonas Žitkauskas.
 

Renkamės „laisvų rankų įrangą“


Dauguma psichologų tvirtina, kad dažnai nešiojant vaiką ant rankų (nelaukiant, kol jis apie tokį norą pareikš labai garsiai ir irzliai) – formuojamas mažylio pasitikėjimas pasauliu ir saugumo jausmas. Toks vaikas yra ramesnis ir geriau vystosi. Tačiau nuolat supti ant rankų mažylį (net ir neseniai gimusį) pajėgia toli gražu ne kiekviena neseniai gimdžiusi mama. Be to, norisi apsitvarkyti namus, kad vaiką suptų jauki ir švari aplinka, paruošti mažyliui buteliuką, galų gale paskaityti knygą ar žurnalą. Visos parduotuvėse siūlomos nešyklės atitinka joms keliamus reikalavimus (kitaip jos jau seniai būtų išimtos iš prekybos, o jas pagaminusios firmos vis dar mokėtų dideles baudas), tačiau yra keletas patarimų, padėsiančių išsirinkti geriausią nešyklę, netrukdančią taisyklingai vystytis vaiko stuburui. Geriausia rinktis reguliuojamą nešyklę, kuri galėtų kisti kartu su vaiku.
 

Naujagimis


Neseniai gimusį kūdikį patariama nešioti priešais save, kad jis būtų nuolat matomas: ar užmigo, ar atsikėlė, ar taisyklingai guli, be to, taip galima vaikutį lengvai pamaitinti ir t. t. Iki tol, kol vaikas galės savarankiškai laikyti galvą, nešyklė turi ją prilaikyti, nes, staigiau pakrypus, gali būti sužalotas vaiko kakliukas. Nešyklėje kūdikis turi jaustis kaip ant jūsų rankų. Be to, mažylio stuburas dar nėra labai stiprus, todėl geriau nesirinkti tokios nešyklės, į kurią įsodinus vaiką, didžiausias krūvis tenka apatinei jo nugaros daliai. Kūdikis turi būti horizontalioje arba šiek tiek vertikalesnėje padėtyje, kai stuburas prilaikomas per visą ilgį. Svarbiausia renkantis nešyklę naujagimiui įsitikinti, kad bus tinkama atrama nugarai ir galvai, jis nesusmuks, gulės stabiliai, neiškris.
 

Jau laikantis galvą mažylis


Galvytę savarankiškai išlaikantis kūdikis pradeda labiau dairytis, viskas aplinkui jam yra nauja, nepažįstama, todėl be galo įdomu. Šį vaiko poreikį turi atitikti ir nešyklė. Jei vaikas vis dar nešiojamas veiduku į mamą, iš begalinio smalsumo jis gali pradėti dairytis į šalis, ieškodamas naujų „neatpažintų objektų“. Todėl šiek tiek ūgtelėjusiam mažyliui (5–6 mėnesių) bus gerokai smagiau, jei jis bus nešiojamas „veidu į pasaulį“. Saugumo jausmas niekur nedings (už nugaros mama, jei kas), o štai pasaulio grožį jis galės pamatyti atviromis akimis.


 

Pasirengęs „joti“ ant sprando


Kai kūdikis jau moka sėdėti, tvirtai laiko galvytę ir puikiai koordinuoja savo judesius, jo visiškai nebereikia prilaikyti (nuo 6–7 mėnesių) – jis „tinkamas“ užsiropšti jums ant sprando tikrąja šia žodžio prasme. Žinoma, visos išvardintos nešiojimo pozos tokiam nenuoramai vis dar tinka, tačiau galima mažąjį nešioti ir ant nugaros ar šono. Tokiu atveju geriau rinktis nešyklę, kuri gali būti tvirtinama ir iš nugaros, ir iš priekio. Beje, taip vaikas gali būti nešiojamas kone iki darželio, svarbu, kad tėvų pečiai atlaikytų...
 

Kad mama „nelūžtų“ pusiau


Tiesa ta, kad vaikus nuolat nešyklėse nešioja daugiau užsienietės. Lietuvės vis dar gana konservatyvios, todėl net apsipirkti dažniausiai eina su vežimėliu. Todėl didžiulį svorį tampyti tenka palyginti neilgai. Tačiau, jei nusprendėte su prie savęs pritvirtintu mažyliu išsirengti į tolimesnį pasivaikščiojimą, būtina žinoti, kad jūsų stuburui bus sveikiau, jei kūdikio nešiojimo padėtį galėsite pakeisti ir taip apkrausite skirtingus raumenis. Todėl renkantis nešyklę būtų gerai pasidomėti, ar galima mažylio padėtį keisti jo neišimant, ar lengvai pakoreguoti nešyklę taip, kad svorį jaustų visos jūsų kūno dalys, ar galima vaiką įdėti į nešyklę bet kokia padėtimi pačiam, ar reikia kito asmens pagalbos. Nereikia pamiršti, kad kūdikis gali norėti pakeisti gulėjimo padėtį, todėl geriau rinktis tokią nešyklę, kurioje jis galėtų saugiai pasimuistyti, nesusižalodamas pats ir neiškrisdamas.
Beje, yra dar keli saugos patarimai. Vaikštant su kūdikiu ant pilvo ar nugaros būtina saugiai ir ramiai, kad ant jo nenukristumėte ir kad vaikas per daug nesikratytų. Be to, jei vaikas saugiai miega ant krūtinės – geriau atsisakykite karštų gėrimų, kad netyčia jo nenuplikytumėte. Nešyklę būtinai tinkamai pritvirtinti, kitaip galite labai pavargti pačios, o netaisyklingoje padėtyje gulintis kūdikis gali patirti netikėtų traumų arba tiesiog iškristi.
Renkantis nešyklę, reikėtų ją užsidėti, t.y. pabandyti, ar bus patogu mamai vienai užsegti visus diržus, ypač kai joje jau sėdės kūdikis.
Išsirinkusios tinkamą nešyklę ne tik atlaisvinsite savo rankas, bet ir mylimiausią brangenybę visuomet turėsite šalia. Juk taip malonu šalia savęs jausti šilta nuosavo kūdikėlio kvėpavimą ir matyti didžiules į jus nukreiptas jo akis.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai