Nėščioji turi gauti visų reikalingų medžiagų

Nėščioji turi gauti visų reikalingų medžiagų „Nėščiosioms dažnai rekomenduojama papildomai vartoti vitaminų ir mineralų papildų. Ar tikrai jie reikalingi ir kodėl? Ir kokia turėtų būti sudėtis, kad būtų naudingiausi nėščiajai ir jos būsimam kūdikiu?” – klausia viena mūsų skaitytoja, būsimoji mama. Jai atsako Karoliniškių šeimos klinikos šeimos gydytoja Elvyra PAVLIUKOVIČ.
 

Nėščiosios organizme vyksta fiziologiniai pokyčiai, kurie sudaro sąlygas vaisiui normaliai formuotis, parengia organizmą gimdyti ir žindyti kūdikį, dėl to padidėja energijos ir maisto medžiagų poreikis, pagreitėja medžiagų apykaita, kinta hormonų pusiausvyra. Mitybos įpročiai, kūno svoris ir vartojami maisto papildai tiesiogiai veikia moters organizmą, vaisiaus audinių ir organų formavimąsi.
 

Normaliai vaisiaus raidai ir augimui būtini visi vitaminai


Jų trūkumas gali sutrikdyti vaisiaus raidą, sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą.
Vit.A – augimo vitaminas – didina atsparumą infekcinėms ligoms, būtinas normaliam regėjimui, stiprina odą. Kai jo trūksta, organizmas lėčiau auga, būna ne toks atsparus, išsivysto akių, kepenų, žarnyno ligos.
Vit.B1 svarbus medžiagų apykaitai, ypač nervų sistemos. Esant jo trūkumui, susergama sunkiomis nervų sistemos ligomis, raumenų atrofija, rankų ir kojų paralyžiumi.
Vit.B2 – augimo faktorius. Jo stokojant, blogiau augama, susergama akių, odos ir gleivinės ligomis.
Vit. B12 skatina riebalų, baltymų, angliavandenių, kalcio pasisavinimą, eritrocitų regeneraciją, išsaugo sveiką nervų sistemą. Jo trūkumas gali sukelti anemiją, pablogėja apetitas, atsiranda nuovargis, depresija, nervingumas ir kitos nervų sistemos ligos.
Vit. C būtinas normaliai nėštumo eigai. Dėl jo trūkumo gali įvykti persileidimas ar priešlaikinis gimdymas, blogėja bendra savijauta. Žiemą ir pavasarį rekomenduojama nėščiosioms papildomai skirti vit. C.
Vit. D gerina vaisiaus augimą, kaulų kalcifikaciją, dantų ir emalio formavimąsi. Jei jo trūksta, gali formuotis blogas kūdikio dantų emalis, yra rachito išsivystymo rizika.
Vit.E neutralizuoja laisvuosius radikalus, kurie žaloja organizmo ląsteles. Esant trūkumui, žūsta vaisius, įvyksta persileidimas.


PP (nikotino rūgštis) dalyvauja medžiagų apykaitoje, įeina į fermentinių sistemų sudėtį.
 

Ypatinga folio rūgšties vieta


Folio rūgštis ypač svarbi pirmaisiais nėštumo mėnesiais. Ji dalyvauja medžiagų apykaitoje, kraujo gamyboje, susidarant vaisiaus audiniams. Dėl jos trūkumo gali atsirasti vaisiaus apsigimimai, ypač nervinio vamzdelio defektai, sulėtėti vaisiaus augimas; motinai – kartotis persileidimai, ištikti priešlaikinis placentos atšokimas bei gimdymas, giliųjų venų trombozė, megaloblastinė anemija. Nėščiosioms jos poreikis padidėja 3–5 kartus, todėl profilaktiškai rekomenduojama skirti 3 mėn. iki planuojamo nėštumo ir mažiausiai pirmuosius 3 nėštumo mėnesius.
 

Dėl geležies trūkumo padidėja anemijos rizika


Geležies poreikis nėščiosioms smarkiai padidėja, didžiausias – III nėštumo trimestrą. Jos reikia hemoglobino sintezei, imuninei sistemai stiprinti, vaisiui augti. Kai jo trūksta, blogėja bendra moters būklė, išsivysto nėščiųjų anemija, sulėtėja fermentinės reakcijos, trinka naujagimio psichomotorinė raida, jam didėja geležies stokos anemijos išsivystymo rizika (sunkios motinos anemijos atveju); profilaktines dozes rekomenduojama skirti nėščiosioms, kurioms yra rizikos veiksnių (pvz., jaunas moters amžius, ilgos ir gausios mėnesinės, nepakankama mityba ir kt.).
 

Nėščiajai svarbūs mineralai


Kalcio reikia formuojantis vaisiaus kaulams ir dantims, jis dalyvauja kraujo krešėjime, būtinas nervų sistemos, visų organizmo liaukų sekrecinei veiklai. Nėščiajai jo reikia du kartus daugiau negu įprasta. Jo stokojant, kaulai pasidaro trapesni, greičiau lūžta, gali atsirasti osteoporozė ir kt. kaulų ligos, ypač vyresnėms moterims.
Cinkas svarbus augančiam vaisiui ir besiformuojančiai placentai. Esant jo trukumui, vaisius lėčiau auga gimdoje, mažėja atsparumas infekcijoms.
Jodas būtinas vaisiaus nervų sistemos ir smegenų raidai, skydliaukės hormonų, kurie dalyvauja medžiagų ir energijos apykaitoje, reguliuoja organizmo augimą, psichikos ir fizinę raidą, sintezei.
Esant trūkumui, naujagimiui gali pasireikšti protinis atsilikimas, tai gali būti viena iš vaiko žemesnio intelekto, blogesnio mokymosi priežasčių, kurčnebylystė, žvairumas, struma (taip pat ir motinai), didėja persileidimų tikimybė.
 

Kokius papildus pasirinkti


Papildomą vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį reikėtų pradėti vartoti nuo nėštumo pradžios. Geriausia vartoti maisto papildus specialiai subalansuotus nėščiosioms, tuomet visų reikalingų medžiagų bus gaunamas optimalus kiekis.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai