Jei nenorite „netyčiuko“

Ko svarbaus turėtų nepamiršti gydytojas ginekologas, konsultuodamas moteris? Jis turėtų parinkti patikimiausią kontracepciją metodą. Juk neplanuoti pastojimai, ypač jaunų merginų, dažniausiai baigiasi nėštumo nutraukimu. O tai yra žala ir sveikatai, ir psichologinei būsenai.
 

Negimdžiusias moteris nuo neplanuoto nėštumo patikimiausiai apsaugo hormoninė kontracepcija. Apie ją sklando visokių gandų, kurie dažniausiai nepagrįsti. Hormonai – tai biologiškai veiklios medžiagos – natūrali sudedamoji kiekvieno gyvo organizmo dalis. Tai tikrai nėra nuodai, tik reikia su jais mokėti tinkamai elgtis. Čia kaip ir su degtukais – jais galima ir jaukų židinį susikurti, ir gaisrą sukelti. Naudojančiosioms hormoninę kontracepciją tiesiog reikia daugiau specifinių žinių negu taikant kitus metodus.
 

Apie hormoninės kontracepcijos įvairovę


Iki šiol buvo žinomos tik kontraceptinės tabletės. Ne taip seniai atsirado hormoniniai pleistrai ir žiedai. Esminis skirtumas nuo tablečių tas, kad juose naudojama didesnė hormonų dozė, skirta ilgesniam laikui: pleistrai – savaitei, žiedai – trims. Patikrinti, kokiu greičiu ir kokiomis dozėmis tie hormonai patenka į organizmą, galimybių nėra. Šiemet IX Europos kontracentologų draugijos suvažiavimejau buvo pateikta duomenų, kad naudojant pleistrus organizmas gauna 60 proc. didesnę estrogenų dozę negu geriant pačių didžiausių estrogenų dozių kontraceptines tabletes. Tiksliausias hormoninės kontracepcijos dozavimo būdas yra klasikinės tabletės. Vienoje tabletėje hormonų yra tik vienai dienai, jų patekimo į organizmą būdas yra tradicinis, t.y. pro virškinamąjį traktą.
Tabletės gaminamos skirtingų dozių, todėl esant reikalui jas bet kada galima pakeisti vienas kitomis.

{banner-25}
 

Nuvilia tik netinkamas pasirinkimas


Hormoninės kontracepcijos parinkimas turėtų būti patikėtas specialistui, o ne pačiai moteriai. Dažnai jos, prisiskaičiusios reklamų, pasikonsultavusios su draugėmis, ima vartoti tas pačias priemones. Ir neretai nusivilia. Mat tai, kas tinka vienai, nebūtinai tiks kitai. Kiekvienas organizmas kitoks. Todėl hormoninės kontracepcijos priemonės turi būti parenkamos individualiai.
 

Lytinio gyvenimo intensyvumas reikšmės neturi


Labai dažnai atsisakoma hormoninės kontracepcijos, jei lytinis gyvenimas nėra intensyvus ar santykiai nėra reguliarūs. Tuomet dažniausiai norima momentinių priemonių. Tačiau jų patikimumas niekada neprilygs nuolatinio vartojimo priemonių patikimumui.
Be to, reguliariai vartojama hormoninė kontracepcija ne tik patikimai saugo nuo neplanuoto nėštumo, bet turi ir kitų teigiamų savybių. Įvertinus visus privalumus kartu su teigiamu kontraceptiniu poveikiu, lytinio gyvenimo intensyvumas neturėtų būt esminis kriterijus renkantis hormoninę kontracepciją.
Nederėtų tikėtis, kad hormoninė kontracepcija dar padės išvengti ir lytiniu keliu plintančių ligų. Hormoninės kontracepcijos paskirtis – apsauga nuo neplanuoto nėštumo, o ne nuo lytiškai plintančių infekcijų. Tam yra kitų būdų.
 

Pertraukos nereikalingos


Dar yra moterų galvojančių, kad gėrus tabletes metus kitus, reikia padaryti pertrauką, kad organizmas neva „pailsės“ nuo hormonų. Jokio profilaktinio poilsio tikrai nereikia daryti – organizmas nuo hormonų tikrai nevargsta, jeigu jie yra parinkti specialisto. Organizmas hormonais nėra užteršiamas – tai natūrali sudedamoji organizmo dalis. Tabletėse esančius hormonus organizmas pats labai greitai panaudoja savo tikslams.
 

Kitos teigiamos hormoninės kontracepcijos savybės


• Tiksliai parinkta ji sureguliuoja mėnesinių ciklą: mėnesinės kartojasi tiksliai išanksto numatytomis dienomis, tad moteris apsaugota nuo netikėtos jų pradžios.
• Mėnesinių trukmė sutrumpėja viena dviem dienomis. Jų metu moteris mažiau kraujuoja.
• Šiuo metu tai pati veiksmingiausia priemonė mėnesinių skausmui slopinti: 94–95 proc. vartojančiųjų hormoninę kontracepciją mėnesinės būna visiškai neskausmingos.
• Ją vartojant tikimybė susirgti gimdos gleivinės ar kiaušidžių vėžiu sumažėja maždaug perpus. Šitas poveikis pradeda reikštis, jei hormoninis kontraceptikas vartojamas ne mažiau kaip pusę metų ir – kas įdomiausia – ta apsauga tęsiasi nustojus vartoti dar 5–10 metų.
• Yra duomenų, kad ją vartojant sumažėja tikimybė susirgti ginekologiniais uždegimais. Hormoniniai kontraceptikai sutirština gimdos kaklelio gleives, tai pagerina apsauginį barjerą nuo infekcijos ir sumažina tikimybę jai iš makšties patekti į gimdą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

to mergina
2012-06-08 00:05
NŠP: nemokama, efektyvu ir nekenkia sveikatai ;)
as
2011-06-09 14:25
PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

Etindros 0,02 mg /3 mg plėvele dengtos tabletės
Etinilestradiolis/Drospirenonas

Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.
• Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
• Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
• Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti.
• Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

Lapelio turinys
1. Kas yra Etindros ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Etindros
3. Kaip vartoti Etindros
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Etindros
6. Kita informacija


1. KAS YRA ETINDROS IR KAM JIS VARTOJAMAS

Etindros yra kontraceptinis preparatas, kuris naudojamas apsisaugojimui nuo nėštumo.

• Vienoje tabletėje yra nedidelis kiekis dviejų skirtingų moteriškų hormonų, kurie vadinami drospirenonu ir etinilestradioliu.


2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT ETINDROS

Bendroji informacija

Prieš pradedant vartoti Etindros gydytojas Jūsų paklaus įvairių klausimų apie Jūsų asmeninę ir šeimos sveikatos istoriją. Gydytojas taip pat pamatuos Jūsų kraujo spaudimą ir, priklausomai nuo esamos Jūsų sveikatos būklės, gali atlikti keletą kitų tyrimų.

Šiame informaciniame lapelyje aprašomos įvairios situacijos, kai reikia nutraukti Etindros vartojimą arba kai Etindros poveikis gali pasireikšti silpniau.
Tokiais atvejais negalima turėti lytinių santykių arba reikia papildomai naudoti nehormonines kontracepcijos priemones, pavyzdžiui, prezervatyvą arba kitą barjerinį metodą.
Netaikykite ritminio ar temperatūrinio metodo. Šie metodai gali būti nepatikimi, nes Etindros sutrikdo kasmėnesinius kūno temperatūros pokyčius ir pakeičia gimdos kaklelio gleivių sudėtį.

Etindros, panašiai kaip ir kiti hormoniniai kontraceptikai, neapsaugo nuo ŽIV (AIDS) ar bet kurios kitos lytiniu keliu plintančios infekcijos.
Šių vaistų vartojimo metu reikia reguliariai konsultuotis su gydytoju, ne rečiau kaip kas šešis arba kas dvylika mėnesių.
Jeigu Jums atsirastų kokių nors neįprastų simptomų, pvz., nepaaiškinamų skausmų krūtinėje, pilve arba kojose, turite nedelsdama pasikonsultuoti su gydytoju.

Etindros vartoti negalima

• Jeigu Jums yra (ar buvo praeityje) susidarę kraujo krešulių (trombozė) kojos, plaučių (embolija) ar kitų organų kraujagyslėse.
• Jeigu Jums yra (ar buvo praeityje) širdies priepuolis arba insultas.
• Jeigu Jums yra (ar buvo praeityje) liga, kuri gali sukelti širdies priepuolį (pvz., krūtinės angina, sukelianti stiprų krūtinės skausmą) arba insultą (pvz., praeinantis smegenų kraujotakos sutrikimas arba nedidelis be liekamųjų reiškinių praėjęs insultas).
• Jeigu Jūs sergate ligomis, kurios gali padidinti arterijų trombozės išsivystymo riziką. Tai gali būti tokios ligos:
• cukrinis diabetas esant kraujagyslių pakenkimų;
• labai aukštas kraujospūdis;
• labai didelė riebalų (cholesterolio ar trigliceridų) koncentracija kraujyje.
• Jei Jūsų krešėjimas yra sutrikęs (pvz., yra proteino C stoka).
• Jeigu Jūs sergate (sirgote) tam tikros formos migrena (su taip vadinamais židininiais neurologiniais simptomais).
• Jeigu Jūs sergate (sirgote) kasos uždegimu (pankreatitu).
• Jeigu Jums yra (buvo) sunkus kepenų funkcijos nepakankamumas ir iki šiol kepenų funkcijos rodikliai nesunormalėję.
• Jeigu blogai dirba Jūsų inkstai (yra inkstų nepakankamumas).
• Jeigu Jums yra ar buvo kepenų navikas.
• Jeigu Jūs sergate (ar sirgote) vėžiu arba Jums įtariamas krūties arba lytinių organų vėžys.
• Jeigu Jums kraujavimas iš makšties ir priežastis nežinoma.
• Jeigu Jums yra alergija etinilestradioliui ar drospirenonui, ar bet kuriai kitai Etindros sudedamajai daliai. Dėl jos gali atsirasti niežėjimas, bėrimas arba uždegimas.

Specialių atsargumo priemonių reikia

Kai kuriose situacijose vartoti Etindros ar bet kurį kitą sudėtinį hormoninį kontraceptiką turėsite labai atsargiai, o Jūsų gydytojui gali reikėti nuolat Jus tikrinti. Jei Jums tinka kuri nors iš šių sąlygų, prieš pradėdami vartoti Etindros praneškite apie tai gydytojui. Taip pat su gydytoju reikia pasitarti tada, kai vartojant Etindros atsiranda arba pablogėja šios būklės:

• jeigu kas nors iš artimiausių giminių yra sirgęs krūties vėžiu;
• jeigu sergate kepenų arba tulžies pūslės liga;
• jeigu sergate cukriniu diabetu;
• jei sergate depresija;
• jeigu sergate Krono liga arba opiniu kolitu (lėtine uždegimine žarnyno liga);
• jeigu sergate HUS (hemoliziniu-ureminiu sindromu; tai kraujo liga, sukelianti inkstų pažeidimą);
• jeigu sergate pjautuvine anemija (paveldima eritrocitus pažeidžianti liga);
• jeigu sergate epilepsija (žr. „kitų vaistų vartojimas“);
• jeigu sergate SRV (sistemine raudonąja vilklige, imuninės sistemos liga);
• jeigu yra būklė, kuri pirmą kartą pasireiškė ar pasunkėjo nėštumo metu arba anksčiau vartojant lytinius hormonus; pvz., pablogėjusi klausa, porfirija (kraujo liga), nėščiųjų pūslelinė (odos išbėrimas pūslelėmis nėštumo metu), Sydenhamo chorėja (nervų liga, kurios metu atsiranda staigūs kūno judesiai);
• jeigu yra ar anksčiau buvo rudmė (geltonai rudos pigmentinės odos, ypač veido, dėmės, vadinamos „nėščiųjų dėmėmis“). Jei taip, venkite tiesioginių saulės arba ultravioletinių spindulių.
Jeigu sergate paveldima angioedema; egzogeniniai estrogenai gali sukelti arba pabloginti angioedemos simptomus. Jeigu pasireiškia tokie angioedemos simptomai kaip ištinęs veidas, liežuvis ir (arba) ryklė, ir (arba) sunkumas praryti ar dilgėlinė kartu su sunkumu kvėpuoti, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

Operacijos, ilgas imobilizacijos laikas ar sunkūs sužeidimai vartojant Etindros

Svarbu iš anksto pranešti gydytojui, kad vartojate Etindros, nes šioje situacijoje Jums padidėja veninės trombozės rizika ir gydymą reikia sustabdyti.

Gydytojas pasakys, kada vėl galėsite pradėti vartoti Etindros. Tai paprastai būna praėjus dvejoms-trims savaitėms po to, kai atsistojate ant kojų.

Etindros ir trombozė

Veninė trombozė

Vartojant bet kurį sudėtinį kontraceptiką, taip pat ir Etindros, padidėja veninės trombozės atsiradimo (krešulių susidarymo kraujagyslėse) rizika, lyginant su moterimis, kurios nevartoja kontraceptikų.

Vartojant sudėtinius kontraceptikus, bendrai venų trombozės atsiradimo riziką didina:

• vyresnis amžius;
• jei turite antsvorį;
• jeigu kam nors iš artimiausių giminių jauname amžiuje yra buvę kraujo krešuliai (trombozė) kojoje, plaučiuose ar kitame organe;
• jeigu ruošiatės operacijai arba jeigu būsite imobilizuota ilgą laiką, arba jeigu patyrėte sunkių sužalojimų (kad sužinotumėte, ką daryti, žr. aukščiau, skyrių „Operacijos, ilgas imobilizacijos laikas ar sunkūs sužeidimai gydymui skiriant Etindros“).

Arterijų trombozė
Sudėtinių kontraceptikų vartojimas susijęs su arterijų trombozės (arterijos užsikimšimo) rizikos padidėjimu, pvz., širdies kraujagyslėse (širdies priepuolio) arba smegenų kraujagyslėse (insulto).

Vartojant sudėtinius kontraceptikus, bendrai arterijų trombozės atsiradimo rizika didėja:

• jeigu rūkote. Jeigu vartojate Etindros, primygtinai rekomenduojama mesti rūkyti, ypač, jeigu esate vyresnė nei 35 metų;
• padidėjusios riebalų (cholesterolio ar trigliceridų) koncentracijos kraujyje;
• jei turite antsvorį;
• jeigu Jūs arba kas nors iš artimiausių giminių yra turėjęs širdies priepuolį arba persirgo insultu ankstyvame amžiuje;
• jeigu Jūsų kraujospūdis yra padidėjęs;
• jeigu sergate migrena;
• jeigu yra širdies ligų (vožtuvų ligos, širdies ritmo pakitimai).

Nustokite vartoti Etindros ir skubiai kreipkitės į gydytoją, jeigu Jums pasireiškia galimi trombozės simptomai (žr. 3 skyriaus poskyrį „Nutraukite gydymą, jei“).

Etindros ir vėžys

Krūties vėžys truputį dažniau diagnozuojamas sudėtinius kontraceptikus vartojančioms moterims, bet nėra žinoma, ar taip yra dėl vaistų. Pavyzdžiui, įmanoma tai, kad kontraceptikus vartojančioms moterims dažniau nustatomi augliai, nes ištyrimui pas gydytoją jos lankosi dažniau. Tikimybė susirgti krūties vėžiu laipsniškai mažėja po to, kai nusprendžiama nutraukti sudėtinių hormoninių kontraceptikų vartojimą.

Labai svarbu nuolat tikrinti krūtis ir apsilankyti pas gydytoją, jei randate guzelių.

Retais atvejais moterims, kurios vartojo sudėtinius kontraceptikus buvo aptikti gerybiniai inkstų navikai, o piktybiniai navikai aptinkami dar rečiau. Staiga pajutę intensyvų pilvo skausmą, kreipkitės į gydytoją.

Kitų vaistų vartojimas

Etindros paskyrusiam gydytojui visada praneškite apie Jūsų vartojamus vaistus arba žolinius preparatus. Taip pat bet kuriam kitam gydytojui ar dantų gydytojui (arba vaistininkui), paskyrusiam kitų vaistų, pasakykite, kad vartojate Etindros. Jis galbūt Jums pasakys, kad reikia naudoti papildomas kontraceptines priemones (pvz., prezervatyvus) ir kiek ilgai jas naudoti.

• Kai kurie vaistai gali silpninti Etindros veikimą ir taip pat gali sukelti netikėtą kraujavimą.
• Tai vaistai nuo epilepsijos (pvz., primidonas, fenitoinas, barbitūratai, karbamazepinas, okskarbazepinas) ir nuo tuberkuliozės (pvz., rifampicinas), nuo ŽIV infekcijos (ritonaviras), nuo kai kurių kitų infekcinių ligų (grizeofulvinas, ampicilinas ir tetraciklinai), ir vaistažolė jonažolė.
• Jeigu vartodami Etindros norite naudoti žolinius preparatus, kurių sudėtyje yra jonažolių, turite prieš tai pasitarti su gydytoju.
• Įmanoma Etindros sąveika ir su kitais vaistais, pvz. tais, kurių sudėtyje yra ciklosporino, arba priešepilepsinio vaisto lamotrigino (gali padidėti traukulių epizodų dažnis).

Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

Etindros vartojimas su maistu ir gėrimais
Vartokite po vieną Etindros tabletę kasdien, jei reikia, užgerkite trupučiu vandens. Tabletes galite vartoti kartu su maistu arba atskirai, bet jas reikia vartoti kasdien maždaug tuo pačiu metu.

Klinikiniai tyrimai
Jeigu Jums reikia atlikti kraujo tyrimus, pasakykite gydytojui arba laboratorijos personalui, kad Jūs vartojate kontraceptines tabletes, nes geriami kontraceptikai gali įtakoti kai kurių tyrimų rezultatus.

Nėštumas
Nėštumo metu Etindros vartoti negalima. Jei Etindros vartojimo metu pastojote, turite kuo skubiau nutraukti gydymą ir susisiekti su gydytoju.

Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Žindymo laikotarpis
Bendrai vartoti Etindros žindymo laikotarpiu nerekomenduojama. Jei žindymo laikotarpiu norite vartoti kontraceptikus, turite pasitarti su gydytoju.
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Nėra informacijos apie tai, kad Etindros vartojimas veiktų gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus.

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Etindros medžiagas
Etindros sudėtyje yra laktozės.
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.


3. KAIP VARTOTI ETINDROS

Vartokite po vieną Etindros tabletę kasdien, jei reikia, užgerkite trupučiu vandens. Tabletes galite vartoti kartu su maistu arba atskirai, bet jas reikia vartoti kasdien maždaug tuo pačiu laiku.

Vienoje pakuotėje (lizdinėje plokštelėje) yra 21 tabletė. Ant pakuotės ties kiekviena tablete pažymėta savaitės diena. Pavyzdžiui, jei pradedate vartoti trečiadienį, imkite tabletę pažymėtą „WED“ (angl. „trečiadienis“). Imkite tabletes iš eilės rodyklės kryptimi, kol suvartosite visas 21 tabletes.

Kitas 7 dienas tablečių nevartokite. Per tas 7 dienas, kai negersite jokių tablečių (vadinamoji vaistų vartojimo pertrauka) turi prasidėti kraujavimas.
Menstruacijos, vadinamasis vartojimo nutraukimo kraujavimas, paprastai prasideda antrą arba trečią vaistų vartojimo nutraukimo periodo dieną.

Aštuntąją dieną po paskutinės Etindros tabletės vartojimo (t.y. pasibaigus 7 dienų vaistų vartojimo nutraukimo periodui) pradėkite naują pakuotę, net jei kraujavimas tebesitęsia. Tai reiškia, kad naują pakuotę reikia pradėti tą pačią dieną, kurią pradėjote praėjusią savaitę, o mėnesinės turi prasidėti kiekvieną mėnesį, tą pačią dieną.

Jei Etindros vartosite kaip nurodyta, būsite apsaugota nuo galimo nėštumo 7 dienas, per kurias negersite jokių tablečių.

Kada galima pradėti pirmąją pakuotę?

• Jei pastarąjį mėnesį jokių hormoninių kontraceptikų nevartojote.
Pradėkite vartoti Etindros pirmąją ciklo dieną (t. y. pirmąją mėnesinių dieną). Jei pradėsite vartoti Etindros pirmąją mėnesinių dieną, iš karto būsite apsaugota nuo nėštumo. Galite pradėti nuo antrosios iki penktosios ciklo dienos, bet tada pirmąsias 7 dienas reikės naudoti papildomas apsisaugojimo nuo nėštumo priemones (pvz., prezervatyvus).

• Keičiant į kitus sudėtinius hormoninius kontraceptikus, sudėtinės kontracepcijos makšties žiedą ar transderminį pleistrą.
Etindros galite pradėti vartoti kitą dieną po anksčiau buvusių kontraceptikų vartojimo pertraukos (arba po paskutinės neveikliosios tabletės). Jeigu vartojote sudėtinės kontracepcijos makšties žiedą ar transderminį pleistrą, laikykitės gydytojo nurodymų.

• Keičiant metodą, kuriame buvo vartojami vien tiktai progestagenai (progestageno tabletės, injekcijos, progestageno turinčios vartojimo į gimdą sistemos arba implantai).
Progestageno tabletes keisti galite kada norite (jei turėjote implantą arba vartojimo į gimdą sistemą, pašalinimo dieną vartokite naują tabletę; jei naudojote injekcijas, tabletę pradėkite vartoti tą dieną, kai turėtų būti švirkščiami vaistai), tačiau visais atvejais pirmąsias 7 tablečių vartojimo dienas rekomenduojama naudoti papildomas kontracepcijos priemones (pvz., prezervatyvus).

• Po nėštumo nutraukimo.
Laikykitės gydytojo nurodymų.

• Po gimdymo.
Etindros galima pradėti vartoti nuo 21 iki 28 dienos po gimdymo. Jei pradėsite vėliau, pirmąsias 7 Etindros vartojimo dienas naudokite barjerines kontracepcijos priemones (pvz., prezervatyvus).
Jei po gimdymo prieš (vėl) pradėdama vartoti Etindros turėjote lytinių santykių, pirmiausia turite įsitikinti, kad nepastojote arba palaukti iki sekančių mėnesinių.

Jei nesate įsitikinusi, kada pradėti, pasitarkite su gydytoju.

• Jei žindote kūdikį ir norite (vėl) pradėti vartoti Etindros po gimdymo.
Žr. skyrių „žindymo laikotarpis“.

Pavartojus per didelę Etindros dozę

Nėra įrodyta, kad drospirenono/etinilestradiolio perdozavimas galėtų rimtai pakenkti.

Tačiau išgėrus daug tablečių iš karto gali prasidėti pykinimas ir vėmimas. Paauglėms gali prasidėti kraujavimas iš makšties.

Jei pavartojote per daug Etindros tablečių arba pamatėte, kad jas paėmė vaikas, klauskite gydytojo arba vaistininko patarimo.

Pamiršus pavartoti Etindros

• Jei pavėlavote išgerti tabletę mažiau negu 12 valandų, apsaugantis nuo nėštumo veikimas nesusilpnėja. Tabletę pavartokite, kai tik prisiminsite, paskui gerkite tabletes įprastu laiku.
• Jei pavėlavote išgerti tabletę daugiau negu 12 valandų, apsaugantis nuo nėštumo veikimas gali susilpnėti. Kuo daugiau tablečių praleidote, tuo didesnė tikimybė, kad kontraceptinis poveikis bus susilpnėjęs.
Susilpnėjusios apsaugos nuo nėštumo rizika būda didžiausia, jei tabletę pamirštama išgerti pradedant pakuotės 1–ąją eilutę ir 3 savaitės pabaigoje – trečiąją pakuotės eilutę. Taigi, reikia imtis šių priemonių (žr. diagramą apačioje):

• Praleista daugiau negu viena pakuotės tabletė
Pasitarkite su gydytoju.

• Viena tabletė praleista pirmąją savaitę
Išgerkite praleistąją tabletę, kai tik prisiminsite, net jei vienu metu reikėtų gerti dvi tabletes. Toliau tabletes vartokite įprastu laiku ir kitas 7 dienas imkitės papildomų atsargumo priemonių, pvz., naudokite prezervatyvus. Jei paskutinę savaitę prieš praleistąją tabletę turėjote lytinių santykių, galėjote pastoti. Tokiu atveju kreipkitės į gydytoją.

• Viena tabletė praleista antrąją savaitę
Išgerkite praleistąją tabletę, kai tik prisiminsite, net jei vienu metu reikėtų gerti dvi tabletes. Toliau šias tabletes vartokite įprastu laiku. Kontraceptinis poveikis nesusilpnėja ir papildomų atsargumo priemonių nereikia.

• Viena tabletė praleista trečiąją savaitę
Galite pasirinkti vieną iš dviejų galimybių:

1. Išgerkite praleistąją tabletę, kai tik prisiminsite, net jei vienu metu reikėtų gerti dvi tabletes. Toliau šias tabletes vartokite įprastu laiku. Vietoj savaitės be vaistų pradėkite naują pakuotę.

Mėnesinės (vartojimo nutraukimo kraujavimas) tikriausiai prasidės antrosios pakuotės pabaigoje, tačiau vartojant antrosios pakuotės tabletes, gali atsirasti nežymus tepimas ar pakraujuoti.

2. Taip pat galite nebevartoti rausvų veikliųjų tablečių. Turite pradėti 7 dienų trukmės vaistų vartojimo pertrauką (pasižymėkite dieną, kai pamiršote išgerti tabletę). Jei norite pradėti naują pakuotę tiksliai numatytą dieną, vaistų vartojimo pertrauka turi būti trumpesnė negu 7 dienos.

Jei laikysitės bet kurios iš šių taisyklių, nuo nėštumo būsite apsaugota.

• Jei pamiršote išgerti tabletę, o atėjus vaistų vartojimo pertraukai neatsiranda mėnesinės, galite būti nėščia. Tokiu atveju prieš pradėdama naują pakuotę pasitarkite su gydytoju.
Ką daryti vemiant ar stipriai viduriuojant?

Jei pavartojusi rausvą veikliąją tabletę vėmėte per pirmąsias 3 – 4 valandas arba labai viduriuojate, veikliosios medžiagos gali nevisiškai absorbuotis organizme. Tai panašu, lyg būtumėte pamiršusi pavartoti tabletę. Po vėmimo arba viduriavimo Jūs turite nedelsiant paimti tabletę iš atsarginės pakuotės. Jei įmanoma, išgerkite tabletę per 12 valandų Jums įprastu tabletės vartojimo laiku. Jei tai neįmanoma ar praėjo daugiau kaip 12 valandų, darykite taip, kaip patariama skyriuje „Pamiršus pavartoti Etindros“.

Kraujavimas tarp menstruacijų

Per pirmuosius Etindros vartojimo mėnesius gali netikėtai prasidėti kraujavimas (kraujavimas ne vaistų vartojimo pertraukos laikotarpiu). Jei toks kraujavimas išlieka ilgiau negu keletą mėnesių arba jeigu prasideda po keleto mėnesių, gydytojas turi ieškoti priežasties.

Ką daryti, jei per vaistų vartojimo pertrauką nėra menstruacijų?

Jei visas rausvas tabletes vartojote teisingai, nevėmėte ar smarkiai neviduriavote ir nevartojote jokių kitų vaistų, turbūt nepastojote.

Jei nebuvo dviejų menstruacijų iš eilės, gali būti, kad esate nėščia. Skubiai kreipkitės į gydytoją. Nepradėkite kitos pakuotės kol neįsitikinsite, kad nepastojote.

Menstruacijų atitolinimas: ką reikia žinoti?

Nors tai daryti nerekomenduojama, tačiau galima atitolinti Jūsų menstruacijas (vartojimo nutraukimo kraujavimą), kol pasibaigs naujos pakuotės tabletės, jei toliau gersite Etindros antrosios pakuotės tabletes vietoj vaistų vartojimo pertraukos. Vartojant antrosios pakuotės tabletes, gali atsirasti tepimas (kraujo lašeliai ar dėmelės) ar pakraujuoti. Po įprastinės 7 dienų vaistų vartojimo pertraukos tęskite pradėdama naują pakuotę.

Prieš nutardama atitolinti menstruacijas, pasitarkite su gydytoju.

Pirmosios menstruacijų dienos keitimas: ką reikia žinoti?

Vartojant tabletes pagal rekomendacijas, menstruacijos (vartojimo nutraukimo kraujavimas) būna per vaistų vartojimo pertrauką. Jei norite pakeisti tą dieną, tai galite padaryti sutrumpindama (bet jokiu būdu ne pailgindama) vaistų vartojimo pertrauką. Pavyzdžiui, jei vaistų vartojimo pertrauka paprastai prasideda penktadieniais, o jūs norite, kad prasidėtų antradieniais (t. y. trimis dienomis anksčiau), pradėkite naują pakuotę trimis dienomis anksčiau negu paprastai. Jei vaistų vartojimo pertrauka labai trumpa (pvz., trys dienos ar mažiau), jos metu vartojimo nutraukimo kraujavimo (menstruacijų) gali nebūti. Taigi, gali atsirasti tepimas (kraujo lašeliai ar dėmelės) ar pakraujuoti.
Jei nežinote, kaip tęsti, susitarkite su gydytoju dėl apžiūros.

Nustojus vartoti Etindros

Etindros vartojimą galite baigti kada norite. Jei nenorite pastoti, pakalbėkite su gydytoju apie veiksmingus apsisaugojimo nuo nėštumo būdus.

Jei abejojate dėl šio preparato vartojimo, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.

Nutraukite gydymą, jei

Iškart nustokite vartoti Etindros ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją, jei staiga pajutote galimus trombozės simptomus, pavyzdžiui;

• neįprastas vienos kojos skausmas ir (arba) patinimas;
• staigus stiprus krūtinės skausmas, kuris gali plisti į kairiąją ranką;
• staiga pasunkėjęs kvėpavimas;
• staigus kosulys be aiškios priežasties;
• neįprasta, stipri ar ilgai trunkanti ar stiprėjanti migrena;
• dalinis arba visiškas apakimas, dvejinimasis akyse;
• sunkumas kalbant arba negalėjimas kalbėti;
• silpnumas arba alpimas;
• vienos kūno pusės ar kūno dalies silpnumas, keistas jausmas arba aptirpimas.


4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

Etindros, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

• Dažni šalutiniai poveikiai (pasireiškia daugiau kaip 1 iš 100, bet mažiau kaip 1 iš 10 moterų): emocinis labilumas, galvos skausmas, pilvo skausmas (išsipūtęs pilvas), spuogai, maudimas krūtyse, krūtų padidėjimas, skausmingos ir nereguliarios mėnesinės, svorio augimas.
• Nedažni (pasireiškia daugiau kaip 1 iš 1 000, bet mažiau kaip 1 iš 100 moterų): makšties infekcija, paprastoji pūslelinė (lūpų), alerginės reakcijos, kurios kartais gali būti sunkios (angioedema su odos ir (arba) gleivinių tinimu, apetito padidėjimas, depresija, nervingumas, miego sutrikimai, lytinio potraukio nebuvimas, dilgčiojimas, galvos svaigimas, regėjimo problemos, neritmiška širdies veikla arba greitas plakimas, kraujagyslių krešuliai kojose arba plaučiuose (trombai) (plaučių embolija), kraujo spaudimo padidėjimas, migrena, venų varikozė, gerklės skausmas, pilvo ir (arba) žarnyno tinimas, pykinimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, plaukų slinkimas, niežulys, odos bėrimas, odos sausumas, seborėjinis dermatitis, kaklo skausmas, galūnių skausmas, raumenų spazmai, šlapimo pūslės infekcija, krūties dariniai su pieno pavidalo skysčio išsiskyrimu iš spenelių, kiaušidžių cistos, karščio pylimai, mėnesinių ciklo nebuvimas, mėnesinių ciklo užsitęsimas, išskyros iš makšties, makšties sausumas, pilvo skausmas, gimdos kaklelio tepinėlio pakitimai, skysčių susilaikymas, jėgų nebuvimas, stiprus troškulio pojūtis, sustiprėjęs prakaitavimas, svorio kritimas.

Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.


5. KAIP LAIKYTI ETINDROS

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.

Tinkamumo laikas

Ant lizdinės plokštelės ir ant dėžutės po „EXP“ arba „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Etindros vartoti negalima.

Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.


6. KITA INFORMACIJA

Etindros sudėtis:
- Veikliosios medžiagos yra etinilestradiolis 0,02 mg ir drospirenonas 3 mg.
- Pagalbinės medžiagos. Tabletės šerdis: laktozės monohidratas, pregelifikuotas krakmolas (kukurūzų), povidonas, kroskarmeliozės natrio druska, polisorbatas 80, magnio stearatas. Plėvelė: dalinai hidrolizuotas polivinilo alkoholis, titano dioksidas (E171), makrogolis 3350, talkas, geltonasis geležies oksidas (E172), raudonasis geležies oksidas (E172), juodasis geležies oksidas (E172).

Etindros išvaizda ir kiekis pakuotėje

Tabletės yra rausvos, apvalios, dengtos plėvele.

• Etindros tiekiamas dėžutėse po 1, 2, 3, 6 ir 13 pakuočių (lizdinių plokštelių), kiekvienoje jų - po 21 tabletę.

Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.

Rinkodaros teisės turėtojas
UAB „Ladee Pharma Baltics“
Žemaitijos g.13 / Šiaulių g.10
LT/01134, Vilnius
Lietuva
Tel: +370 (5) 20 32 311
info@ladeepharma-baltics.com

Gamintojas
Laboratorios León Farma, S.A.
C/La Vallina s/n, Pol. Ind. Navatejera,
24008 Villaquilambre – Leon
Isanija

Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2010-09-14

Naujausia pakuotės lapelio redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/
Inceptum
2010-04-29 11:41
Vaisingumo indikatorius - BIOSELF

BIOSELF - alternatyva kontraceptikams!
BIOSELF - tai kokybiškas, patikimas ir nekenksmingas prietaisas leidžiantis nustatyti vaisingą ir nevaisingą periodą ciklo eigoje. BIOSELF - tai naujovė padedanti natūraliai planuoti šeimą.
Kaina 499 litai.
Pristatome visoje Lietuvoje. www.inceptum.lt
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
Elena
2009-08-20 15:36
Vaistų pramonė baisiai didelis ir galingas banginis, reklama - lapė snapė gudruolė. Gydytojai - labai glaudžiai (švelniai tariant) susiję su farmacija, neretai jie rekomenduoja tai, kas jiems (o ne mums) naudingiausia. Gal po 10-ties, ar 15-os metų perskaitysime straipsnį ”Mokslininkai atrado, kad ilgalaikis kontraceptinių tablečių vartojimas moters organizme sulelia negrįžtamus pakitimus...” Nebūkim kvailos vištos, galvokim savom galvom, domėkimės, skaitykim straipsnius, informacinius lapelius.
Lina
2009-08-20 15:25
Mano vaikai jau pilnamečiai. Kas penkis metus pakeičiu kontracepcinę spiralę į naują ir taip gyvenu be rūpesčių. Mėginau tabletes, netiko jokios. Gal dėl to, kad galvoju kaip ir daugelis, negalinčių pamiršti jų pašalinio poveikio. Suprantu, kad spiralė tiks ne kiekvienai ir bus sakančių, kad ir su jomis visko pasitaiko, netyčiukų irgi (kaip, beje, su visom kitom priemonėm). Man toks būdas - penkerius metus pamiršti, kad esu vaisinga. Manau, kad reikia ieškoti sau tinkamiausios priemonės.
lita
2009-02-21 01:59
o ka daryti tokiu atveju jei man netinka niekas nei tabletes,nei ziedai ,nei pleistrai,nes viska atmeta man.o prezervatyvas irgi nera toks labai saugus.
Ieva
2009-02-04 16:26
Oj jus moteriskes, kodel sakot,kad tai tik reklaminis triukas? Tiek neigiamos, tiek teigiamos savybes KT yra aprasytos, todel nereikia perdeti sakant, jog nera aprasyta. Prasimerkti reikia tiesiog. Siuolaikine hormonine kontracepcija ne visoms tinka, todel ir nevisoms budingi salutiniai poveikiai.

Ir beje tik davatkos tiki tokiom nesamonem ”jei galvosi apie vaika tai ir, gerdama kontraceptikus, pastosi” cia juokinga, nereikia sitaip juokint zmoniu.
A.
2009-01-27 16:55
asmeniskai as nemegstu jokiu tableciu.bet sutinku kad reikia pateikti ne tik tegiamas savybes bet ir galima neigiama poveiki.butu objektyvu.
karina
2008-10-22 22:50
nesupratau prie ko cia sitas straipsnis ir gejai bei lezbietes.....
panele
2008-10-13 18:18
Taip mergaites,jeigu nepastojate naturaliai ,vadinasi gamtai nereikia ....jeigu naudosite vaistus ir gydysites hormonais beveik 100 proc vaikas uzaugs GEJUS,ar lesbiete ...Pagalvokite ko norite ar sveiko ir normalaus vaiko ar gydytoju isprovokuoto chemijos pagalba ....Neliudekit ,jeigu neturit vaikuciu ,daug liudniau kada turite KITOKI
vida
2008-08-12 12:45
Man gydytojas po tyrimu buvo paskyres kontraceptines tabletes Logest. Jas vartodama pasireiske nepageidaujami pozymiai tokie kaip: virssvoris, pradejo plestis venos blogai gijo zaizdos koju niezejimas alergija. Atsisakiau ju ir dabar nieko nenaudoju. Atrodo juk gydytojas turejo zinot kokias tabletes skirt, jam buvau pasakius apie polinki i varikoze. Daugiau niekad nieko nenaudosiu. Pakako praktikos.
A
2008-06-08 16:57
Rizika susirgti ivariais veziais padideja harmonine kontracepcija vartojant daugiau nei 5 metus. Apie kokia cia jus ”nera rizikos” kalbate. Neklaidinkite zmoniu.
ruta
2007-01-18 11:46
manau kiekvienas renkasi pagal save ir tik jums spresti kas naudinga o kas ne
lijana
2007-01-16 10:51
nestumas priklauso nuo moters psichologines bukles. jei pasamoneje norima pastoti, nestumas neisvengiamas. be to vaikutis i si pasauli ateina tuomet, kai jam laikas ateiti. Kodel niekas nekalba apie tai, kad pastoja ir moterys, kurios vartoja kontraceptikus?
virginavi
2007-01-07 21:54
Na iš savo patirties galiu tik tiek pasakyti,kad pradėjus vartoti kontraceptines tabletes nepriaugau nei vieno kg, kaip svėriau 43 taip ir sveriu, taigi svoris tikrai bent jau man nepakito, be to seniau per mėnesines net į darbą negalėjau nueiti, kamavo:vėmimas, silpnumas, na o skausmo be vaistų tikrai nenumalšinsi, tada tabletes ryjau saujom, kad tik neskaudėtų.Jau per pirmąjį ciklą pradėjus naudoti kontraceptines tabletes susireguliavo mmm,bet svarbiausia net tomis dienomis esu netik darbinga bet ir super gerai jaučiuosi. Taigi aš tik už kontraceptines tabletes.
rEVIL
2006-12-28 01:08
xsiuke ir laime, Jus nepezekit...Tu nuodu visur gauname visi...kad ir einant judria miesto gatve, ten prisikvepuoji dar daugiau visokio sh...
Juk mokslininkai kuria tai zmonijos labui, o ne atvirksciai, visi isradimai gi turi siokiu tokiu minusu, bet nuo pagr beda visvien issprendzia.
Todel visos tos hormonines kotracepcijos yra geras variantas nuo ”neticiuku” ir dar ten nuo vissokiu biesu...
Vataip as manau
ruta
2006-12-22 22:19
Man labai patiko vieno gydytojo zodziai:”kai zmogus serga - geria vaistus, o kodel moteris turi gerti vaistus, jeigu ji yra sveika?”.
to mergina
2006-12-20 19:16
ne abortus ir chemijas naudot reik, o prezervatyvus...:)..
laimeda
2006-12-16 20:35
Visuose straipsniuose rašoma apie harmoninės kontracepcijos teigiamas savybe. O kur neigiamos? PAskaičius informacini lapeli išimta iš harmoninės kontraceptikos pamatai: kojų trombozė, vėžys ir kepenų ligos. Tai jau neigiamos savybės. Ir mes dar stebimės kobėl pas mus moterys serga krūties vėžių, vargsta su kojų problemomis.
mergina
2006-11-20 16:29
na nesamones jus abi rasot - o tai kas jums tinka - vaiku prisigimdyt?????? (ir paskui visa gyvenima vargti) ar be vyro is vis siulot gyventi.
O gal aborciukus darytis?
tipo taip geriau. Kiekvienas renkasi pagal save ir ner cia ko moralizuoti
xsiuke
2006-09-05 19:38
man idomu,kodel visuose straipsniuose apie hormonine kontracepcija minimos tik teigiamos sio budo savybes!? kodel garsiai nekalbama apie tai,jog panaudojus hormonines kontracepcines tabletes ilgesni laika,moteris gali tapti nevaisinga,nes jos organizmas pradeda gaminti chemines medziagas, kurios atmeta t.y.naikina spermatozoidus,patekusius i moters organizma...daugiau tiesos! bet kokia sintetika yra NUODAS!
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Naujausi gydytojų atsakymai

Mūsų draugai

Mūsų draugai