Susipažinkite: graikinis riešutmedis

Iš 50 riešutmedinių augalų visame pasaulyje geriausiai žinomas graikinis riešutmedis (Juglans regia L.), yra išvesta daug jo veislių ir formų. Savaime šis augalas auga Vidurinėje Azijoje, Irane, Afganistane, pietiniuose Balkanuose, Himalajuose, Pietų Kinijoje. Lietuva - vienas iš šiauriausių Žemės kampelių, kur auginamas graikinis riešutmedis. Tiesa, jis auginamas ir Latvijoje bei Estijoje, bet ten jis kasmet apšąla ir nedera.
 

Botaninės graikinio riešutmedžio savybės


Graikinis riešutmedis - šviesamėgis medis, užaugantis iki 15-30 m aukščio, turintis galingą lają, augantis bei derantis iki 300-400 metų. Stiebuose gausu miegančiųjų pumpurų, todėl po mechaninių pažeidimų ar nušalimų puikiai atželia ir, jeigu negenima, auga krūmu. Vaisiai su žaliu apyvaisiu ir rudu, nelabai vagotu kevalu, viduje esanti sėkla raukšlėta, primena žmogaus smegenis.
Vietinės populiacijos augalai, augantys Lietuvoje ne vieną dešimtmetį, yra prisitaikę prie atšiaurių sąlygų ir iš jų sėklų išauginti sodinukai yra daug atsparesni. Tokie sodinukai, išauginti iš anksti derančių, plonakevalių ir skanių riešutų, parduodami ir VDU Kauno botanikos sode (tel. (8 27) 29 52 87, darbo dienomis nuo 8 iki 16 val.).

 

Vaistingosios savybės


Vaisiai. Šviežiuose riešutų branduoliuose susikaupia 20-25 proc. baltymų (gerokai daugiau nei kviečių grūduose), juose yra dauguma amino rūgščių, iki 74 proc. riebalų, iki 19-21 proc. angliavandenių. Tad 1 kg graikinio riešutmedžio riešutų branduolių kaloringumas prilygsta bendram 2 kg kvietinės duonos ir 1 kg jautienos kaloringumui. Be to, branduoliuose yra A, C, E, P ir B grupės vitaminų, žmogaus organizme nesintetinamų rūgščių.
Lapai. Net jei riešutmedis nedera, galima naudoti jo vegetatyvinius organus. Lapai sukaupia daug vitamino C, todėl jų nuovirai ir trauktinės - puikios organizmą stiprinančios priemonės, vartojamos išsekus organizmui, hipo- ir avitaminozei gydyti. Šios priemonės gerina medžiagų apykaitą, vartojamos gydant aterosklerozę, tinka gerklei skalauti, esant uždegimams. Nuovirai vartojami ir sutrikus žarnyno veiklai. Lapai turi ir antiseptinių savybių - švieži arba džiovinti, sutrinti į miltelius dedami ant nedidelių žaizdų, vočių. Šiems tikslams iš lapų gaminami ir tepalai. Sergant įvairiomis odos ligomis, lapų nuoviras naudojamas apiplovimams, vonioms. Kai kuriuose šaltiniuose nurodoma, kad lapų ekstraktas mažina cukraus kiekį kraujyje ir didina kraujo krešėjimą.
Aromatas. Pastebėta, kad šalia graikinio riešutmedžio neskraido uodai (turbūt juos atbaido specifinis lapų skleidžiamas aromatas), tad pastabesnieji sodina riešutmedžius šalia namų, užsitikrindami ramų miegą be uodų.
 

Graikinio riešutmedžio dauginimas


Geriausia sėti šviežiai surinktus riešutus, geriausias
sėjos metas - ruduo, spalio-lapkričio mėn. Sėjama į 8-10 cm gylio vagutes ar duobeles. Daigai žemės paviršiuje pasirodo gegužės mėn. Pirmaisiais metais sėjinukai auga gana lėtai, vėliau jie auga sparčiau ir trimečiai būna jau 1,5-2 m aukščio.
 

Sodinimas


Į nuolatinę vietą sėjinukai arba skiepyti medeliai sodinami 2-3 auginimo metais, geriau derlingoje, neužmirkstančioje dirvoje. Prieš sodinant į sodinimui paruoštos duobės dugną primetama skaldos, plytų, statybinių duženų, riedulių ar kito balasto, kuris trukdytų liemeninei šakniai augti, skatintų šoninių šaknų (maitintojų) vystymąsi. Ant primesto balasto pilama perpuvusio mėšlo arba mėšlo ir kompostinės žemės mišinio (1:2).
 

Derėjimas


Sėjinukai pradeda derėti 8-12 metais ir dera kasmet (jei neapšąla), gausiau kas 2-3 metai. Graikiniai riešutmedžiai žydi gegužės mėn., vaisius sunokina rugpjūčio pabaigoje - rugsėjo mėn. Prinokusius riešutus reikia padžiovinti pavėsyje ar džiovykloje, bet ne aukštesnėje nei 40 laipsnių temperatūroje, tuomet pranyksta kartumas.
Prieš vartodami namuose pasigamintus preparatus, būtinai pasikonsultuokite su savo gydytoju!

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Jurgita
2015-01-15 14:16
Deimai. O kaip vadinasi jusu pirktos veisles?
deimas
2011-11-13 18:43
Kur nupirkti riesutmedzius? Pries dvi savaites isigijau keturis riesutmedzius. 3 metu sodinukai, kamienas storio kokiu triju - keturiu centimetru. Tai ne maksiminiai plonuciai, gleznuciai. Ilgai ieskojau kur nupirkti kol gavau profesoriaus is Marijampoles kontaktus. Jis ju augina daugybe - tiek sau, tiek pardavimui. Tikras graikiniu medziu auginimo fanas. Pries perkant dave paragauti jo isaugintu riesutu. Dideli, labai skanus, visiskai plona luobele. Sake, kad pries daug metu sia veisle isvede Lietuvos selekcininkai ir ji pritaikyta musu klimatui.Siaip kitur yra nemazai kitu rusiu, bet perkant galima greitai apsigauti - galima nusipirkti skirtu parkams, kuriuos pasodine daug metu lauksite derliaus, o pasirodys, kad riesutai smulkus, neskanus. Mokejau uz profesoriaus medelius po 50Lt.Pats prie mano akiu labai atsargiai iskase ir garantavo, kad prigis. Jei kam idomu jo telefono numeris 8 615 12427
KESTAS
2011-10-11 16:51
TURIU DU DIDZIULIUS MEDZIUS...DERLIUS SIEMET GAUSUS,APIE 40 KG,....DZIAUGIUOS.
Vytautas
2010-05-14 14:28
Mano riešutmedis 20 metų, bet ne karto vaisių nepastebėjau kad žydėtų ar vestų vaisius.Ko jam truksta.Jis didelis ir lapija labai graži.
Žemaitis
2010-02-20 12:15
Nesupratau, kodėl nesikreipiat į straipsnelio autorių? Net telefonas yra...
arunas
2009-08-01 19:48
Norečiau isigyti sodinuku riesutmedzio gal kas turite parduoti.

Ačiū
Leva
2009-07-30 14:48
o kuo tresti nes turiu 3 medelius skiepytus bet neveda kazkur radau kad reikia dolomitmilciu
Stasė
2009-07-27 09:27
Mūsų riešutmedžiui apie 23 m.aukšis apie 6-7 metrai,dera jau daugelį metų, šiemet labai daug riešutų. Pasodintas kieme šiaurės ir rytų užuovėjoje. Vėlyvos šalnos kartais apšaldo tuomet derlius mažesnis.
sdx
2009-04-20 17:57
Pas tėvus auga du riešutmedžiai pietinėje namo pusėje, kiti du šiaurinėje. Pietinių derlius gausus jau daugybė metų, o šiaurinių - jokio taip pat daugybė metų. Geriausia juos sodinti užuovėjoje nuo šiaurinių vėjų.
Ausra
2008-10-24 15:07
sveiki,gal kas galetu pasiulyti skiepyta graikinio riesutmedzio sodinuka.noreciau isigyti
Irena
2008-05-23 00:50
Maniškis irgi lėtai augo ir pavasarį vis apšaldavo. Kelis metus jį ”vysčiau” ir saugojau nuo šalnų, pernai išgenėjau, jam apie 12 metų, bet užaugo apie 2.5 m. ir šiemet pamačiau pirmuosius žiedelius.
venera
2008-04-24 16:24
Norejome dziaugtis dekor.riesutmedziu,taciau ivyko taik,kad ji nulauze.Medelis buvo apie 2metru,ar tureti vilciu,kad is saknu atsigautu.Prasome patarimu
domas
2007-09-17 11:39
Auginu riešutmedį jau treti metai, pasodinau kokių 30 cm aukščio sėjinuką. Prigijo gerai, bet iššalo. Kitais metais atžėlė iš šaknų, bet žiemą vėl iššalo. Šiemet užaugo vėl iš šaknų kokių 50 cm aukščio medelis, bet nuo vasaros vidurio ant lapų atsirado juodos dėmės. Kas tai galėtų būti, kaip su tuo kovoti? Gal šią žiemą neiššals...
nijolė
2007-09-16 09:00
jau seniai pasodintas riešutmedis gal kokia 12metų bet nei vaisių nei spartesnio augimo nematyti auga jau labai lėtai kai pasodinome buvo apie 1m aukščio tai dabar patikėkite tik apie 2m siekia aš jo taip norėjau man jis taip patinka o jis stovi šakų visai nedaug ir tos pačios apšala pavasarį vėlai pradeda sprogti .
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai