Kokių 5 dalykų reikėtų vengti nėščiosioms?

Kai kurie sako, kad nėščiosioms negalima valgyti Brie sūrio. Tačiau ką daryti, jei jo taip stipriai norisi? Atsakymas paprastas – reikia rinktis pasterizuotus produktus, kuriuose nėra potencialiai kenksmingų bakterijų. Iš esmės nėščiosioms galima valgyti daugelį maisto produktų, svarbiausia, kad viskas būtų tinkamai apdorota ir protingai parinkta. Tad pateikiame keletą taisyklių, kaip atsakingiau rinktis maistą nėščiosioms ir ko reikėtų vengti, kad vaikelis ir pati nėščioji nepatirtų jokios potencialios žalos.

 

1 taisyklė – maistą reikia rinktis ir gaminti atsakingiau.

Nuo šiol moteris atsakinga ne tik už save, tačiau ir už jos įsčiose augantį ir besivystantį vaikelį. Maistas labai svarbus energijos ir būtinųjų medžiagų šaltinis, tad nuo šiol jį reikia rinktis daug kruopščiau. Svarbu domėtis maisto sudėtimi, atkreipti dėmesį į galiojimo datas, vengti itin greitai gendančių produktų ir rinktis tik patikimus maisto tiekėjus. Jei kyla bet kokių abejonių dėl maisto šviežumo ar kokybės, geriau jo net neragauti. Geriausia kuo daugiau saugiai gaminti namuose – tuomet bus aiškios visos sudėtinės dalys, produktai bus tinkamai nuplauti ir paruošti, o maistas bus pakankamai termiškai apdorotas. Svarbu, kad šaldytuve būtų pakankamai žema temperatūra, o rankos ir produktai valgio gaminimo metu būtų kuo geriau ir kuo dažniau nuplaunami.

 

2 taisyklė – kai kurių maisto produktų geriau vengti.

Nepakankamai termiškai apdorotoje mėsoje, žuvyje, jūros gėrybėse, piene ir kiaušiniuose gali būti vaisiui žalingų patogenų, todėl geriau vengti:

 • Patiekalų ir desertų bei gėrimų, kurių sudėtyje yra žalių kiaušinių, pavyzdžiui, nekeptų pyragų;
 • Nepasterizuoto pieno ir iš jo pagamintų produktų, pavyzdžiui, kai kurių pelėsinių sūrių (būtina skaityti etiketes ir nepirkti tokių gaminių iš bet kur);
 • Kulinarinių mėsos gaminių, paštetų ir mėsos užkandžių;
 • Žalios ir nepakankamai termiškai apdorotos žuvies ir jūros gėrybių, pavyzdžiui, sušių, austrių, jūros šakučių ir kt.

Kai kurios žuvys gali kaupti didesnes gyvsidabrio dozes – ši medžiaga gali pakenkti vaisiui, ypač jo smegenims. Keletas pavyzdžių – tunas, kardžuvė, jūriniai ešeriai, rykliena, karališka skumbrė. Teigiama, kad didelės ir ilgus metus gyvenančios, ypač plėšrios žuvys, kurios yra mitybos grandinės viršuje, gali sukaupti itin didelius gyvsidabrio kiekius. Tokios žuvies geriau vengti arba jos kiekį labai riboti, tarkime, per savaitę nereikėtų suvalgyti daugiau nei 150 g šviežio arba konservuoto tuno, kuris iš daug gyvsidabrio kaupiančių žuvų yra bene populiariausias.

 

3 taisyklė – žalingiems įpročiams griežtas „NE“

Nėra saugios nikotino ir alkoholio dozės, todėl šių žalingų įpročių nėštumo, o vėliau ir žindymo metu būtina atsisakyti. Jų neigiamas poveikis vaisiaus vystymuisi yra visiškai įrodytas, tad pakenkti gali ir viena taurė ar viena cigaretė per dieną. Taip pat reikėtų vengti ir bet kokių vaistų vartojimo, nebent tai būtina ir individualiai suderinta su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju.

 

4 taisyklė - Kavos kiekį būtina protingai riboti

Kavos nebūtina atsisakyti, tačiau geriau ją gerti kuo rečiau ir kuo silpnesnę. Energetinis gėrimas – ne išimtis. Kodėl? Juose esantis kofeinas skatina didesnį skysčių (o kartu su jais ir mineralų, pavyzdžiui, kalcio) praradimą, trukdo geležies pasisavinimui (nėštumo metu ji itin svarbi), sutrikdo poilsio ir miego režimą, gali daryti įtaką didesniam kraujo spaudimui. Teigiama, kad saugi kavos dozė yra vienas nedidelis puodelis kavos per dieną, tačiau ir jo galima atsisakyti, jei kava nebūtina. Apskaičiuota, kad 2-3 puodeliai kavos per dieną vis dar saugūs vaisiui, tačiau didesnis kiekis kofeino gali sukelti nepageidaujamų poveikių pačiai nėščiajai. Be to, dauguma nėščiųjų ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu jos net nenori – matyt organizmas pats „apsisaugo“ nuo galimai žalingo kofeino poveikio. Beje, vieną kavos puodelį reikėtų kompensuoti bent keliomis stiklinėmis vandens, geriausia, jei tai natūralus mineralinis vanduo, kuriame yra nėščiosios organizmui svarbių mineralinių medžiagų. Energetinių gėrimų geriau iš viso atsisakyti, nes juose be didelės kofeino dozės yra ir kitų stimuliuojančių medžiagų, dažniausiai labai daug cukraus.

 

5 taisyklė – geriau vengti gazuotų gėrimų

Gazuoti gėrimai nėra pavojingi, tačiau nėščiosioms jie gali sukelti itin daug nepatogumų, nes provokuoja pilvo pūtimą.  Pilvo pūtimas gali kamuoti dėl pačio įvairiausio maisto, tad jei jis vargina ypač dažnai, galima pasitelkti simptominį meteorizmo  gydymą saugia ir į kraujotaką nepatenkančia medžiaga – simetikonu. Jo savo sudėtyje turi medicinos priemonė Espumisan Easy burnoje tirpstančios granulės. Ši medicinos priemonė naudojama mažinti pilvo pūtimą, atsiradusį dėl dujų susikaupimo, bei tempimo pojūtį pilve, pilvo išsipūtimą, spaudimą viršutinėje pilvo dalyje ir gurgimą skrandyje bei žarnyne. Greitai ištirpsta burnoje, todėl aktyvioji medžiaga greitai pasiekia virškinimo traktą, kur pradeda veikti. Granulių nereikia užgerti vandeniu, jos yra malonaus citrinų skonio. Nevartoti, jei būdinga alergija (padidėjęs jautrumas) simetikonui ar bet kuriai kitai sudedamajai daliai. Prieš vartojant bet kokį vaistą ar medicinos priemonę būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai