Žirniai mūsų stalui ir sveikatai

Kažkada labai seniai laukinis žirnio protėvis užaugo Viduržiemio jūros regione. Patys pirmieji daržininkai žirnius augino dar pirmykštėje bendruomenėje. Žirniais garsusis gydytojas Hipokratas gydė anemiją, nutukimą, širdies ligas. Kokių naudingų savybių turi ši ankštinė daržovė ir kodėl ją verta valgyti ir mums?

 

Skanus ir maistingas

 

Skanūs ir maistingi žirniai baltymų turi tiek pat, kiek jautiena, tačiau pasisavinami kur kas lengviau. Žaliasis žirnis turi aminorūgščių, geležies, jodo, magnio, cinko, seleno, kalcio, fosforo ir kalio, vitaminų B, PP, C, E.

Žirniuose esantis B grupės vitaminas tiaminas gerina smegenų veiklą, suteikia energijos ir jėgų, padeda susikaupti. Šis vitaminas ypač naudingas vyresnio amžiaus žmonėms, nes lėtina senėjimą, saugo ląsteles nuo užkalkėjimo, kenksmingo aplinkos poveikio.

Žirniai turi reto vitamino H (biotino), kuris naudingas odai, reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, ramina nervus.

„Be baltymų, šviežiuose žirneliuose gausu pektino ir tirpios ląstelienos, padedančios kontroliuoti cholesterolio kiekį kraujyje. Žalieji žirneliai turi mažiau kalorijų ir riebalų negu kitas baltyminis maistas, tad naudingi mažakraujystės, nutukimo, širdies ligų, virškinimo sutrikimų, onkologinių ligų profilaktikai. Žirnelių verta valgyti moterims menopauzės laikotarpiu, nes vitaminas B6 aktyvina medžiagų apykaitą“, – teigia gydytoja dietologė Rūta Petereit.

Patarimas: sergant kraujotakos, inkstų, tulžies pūslės ligomis ar paūmėjus skrandžio ar žarnyno ligoms patiekalų iš žirnių patartina atsisakyti.

Džiovintuose žirniuose gausu purinų, kurie podagra sergantiems žmonėms gali sukelti priepuolius. Žirniai, kaip ir kiti ankštiniai augalai, gali sukelti pilvo pūtimą ir dujų kaupimąsi žarnyne.

 

Ką gaminti iš žirnių?

 

Žirnius sveikiausia valgyti vasaros pradžioje žalius, tik prinokusius, tada jie skanūs, sultingi ir maistingi. O ištisus metus galima vartoti konservuotus ir šaldytus žirnelius. Neretai kyla klausimas: ar juose išlieka toks pat vitaminų kiekis, ar jų sumažėja? Pasak mitybos specialistų, užšaldytose daržovėse vitaminai išlieka.

Mūsų seneliai, proseneliai iš žirnių gamino pačius įvairiausius valgius: sriubas, košes, pyragėlius, blynus. Taip pat įvairias mišraines, salotas, užkandžius ar garnyrą.

 

Kaip išvirti skanią žirnių košę?

 

Pasak maisto technologės Zetos Štarkevičienės:

Pirma taisyklė: prieš virdami žirnius išmirkykite juos šaltame vandenyje.

Antra, virdami žirnius į puodą pripilkite tiek vandens, kad juos vos apsemtų, tuomet jie nepraras maistinių vertybių (kuo verdant mažiau vandens, tuo daugiau išliks vitamino C).

Trečia, virkite lėtai, ant mažos ugnies, puodą būtinai uždengę dangčiu.

Ketvirta taisyklė: jokiu būdu virimo metu nepilkite į košę šalto vandens – sugadinsite skonį.

Penkta: sūdykite tik tuomet, kai košė išvirs.

Šešta taisyklė: jeigu norite trinti košę, tai darykite tuojau pat, kol ji dar karšta.

„Košei pagardinti tinka pakepinti svogūnai su morkomis, svogūnai su lašinukais arba grybais. Išvirę žirnius, pagardus galite įsukti į košę arba užpilti ant viršaus. Kvapnumo suteiks ant košės užbarstyti bazilikai ar čiobreliai“, – pataria Zeta Štarkevičienė.

 

Konsultavo Kauno klinikų gydytoja dietologė Rūta Petereit

Mitybos specialistės Zetos Štarkevičienės receptai

 

Žirnių kepsneliai

200 g žirnių

200 g avinžirnių

100 g lęšių

1 morka

1 svogūnas

2 česnako skiltelės

2 kiaušiniai

4 šaukštai miltų

100 ml aliejaus

200 g maltų džiūvėsėlių

žiupsnelis petražolių, čiobrelių

 

Pabrinkinkite šaltame vandenyje lęšius ir avinžirnius. Lęšius virkite atskirai ir trumpai. Žirnius virkite ilgiau, kol suminkštės. Aliejuje pakepkite smulkintus svogūnus, morkas, česnaką. Išvirtus žirnius, avinžirnius ir kepintas daržoves sumalkite mėsmale. Į gautą masę, kad sutvirtėtų, įplakite 2 kiaušinius ir įdėkite 4 šaukštus miltų, prieskonių. Vėl viską išmaišykite, formuokite kepsnelius ir kepkite 10 min. karštuose riebaluose arba aliejuje.


Kopūsto kepsnys su žirnių įdaru

1 nedidelė kopūsto galva

200 g žirnių

1 svogūnas

1 morka

100 g saliero

2 kiaušiniai

 

Išvirkite kopūsto galvą (kaip balandėliams), atskirai išvirkite žirnius. Aliejuje pakepinkite smulkintą svogūną, morką, salierą. Virtus žirnius sumaišykite su pakepintomis daržovėmis – tai kepsnelio įdaras. Vieną valgomąjį šaukštą įdaro dėkite ant kopūsto lapo ir užlankstykite jo kraštus. Suformuotą kepsnį pamirkykite kiaušinių plakinyje ir apvoliokite maltais džiūvėsėliais. Kepkite įkaitintame aliejuje ant mažos ugnies 10–15 minučių. Skanaus!Gudrūs patarimai

Žirniai nepūs pilvo (žarnyne nesusikaups dujų), jei juos virdami į puodą įdėsite kmynų.

Tinimą susimušus gali sumažinti šaldytų žirnelių kompresas.

Virti žalieji žirneliai su svogūnais, pagardinti cinamonu, – puikus afrodiziakas.

 

Tai įdomu

Romėnų laikais moterys veidui skaistinti naudojo žirnių pudrą.

Senovės Lietuvos kaimuose merginos žirnių miltais veido odą valė ir spalvą gerino. Liaudies išmintis byloja, kad, nuprausus veidą vandeniu, kuriame buvo mirkomi žirniai, oda tampa sveikesnė ir skaistesnė; išnyks riebios odos blizgesys.

 

Liaudies medicina teigia, kad valgant žalius tik vandenyje išbrinkintus žirnius (juos paskaninus medumi) didėja seksualinis potraukis ir lytinė potencija.

Kita vertus, kinų mokslininkai nepataria vyrams dažnai valgyti žirnių, nes jie mažina vaisingumą.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai