Ar nėščioji tikrai turi valgyti „už du“?

Kuri kūdikio laukianti moteris nėra jautusi nerimo: ar mano vaikas bus sveikas?, „ar nesutriks mano pačios sveikata? Rūpestis vaiku ir savimi neturėtų kelti abejonių: mylėdama save, mama kartu rūpinsis vaikučiu. Juk ką valgo mama, tą ir vaikas, kuo kvėpuoja mama, tuo ir vaikas. Tai suprasdamos, moterys dažnai būtent tuo metu ryžtasi mesti rūkyti, sveikiau maitintis. Tačiau keisčiausios pagundos (pvz., tortas su marinuotais agurkėliais), kartais ir artimųjų nesupratingumas lyg verčia pamiršti sveikatą. Be to, būsimosios mamytės organizmas taip sutvertas, kad viską, ko reikia, atiduoda vaikui, taigi, gaudama kokių nors reikalingų medžiagų per mažai, ji jas atiduoda, ir pirmiausia nukenčia pati, po to vaikas.
 

Ar tikrai „po kiekvieno vaiko prarasi po dantį“?


Nėštumo metu, idealu – dar planuojant nėštumą, būtina pasirūpinti dantimis, tuomet jų aukoti nereiks. Vėmimas, keisti mitybos įpročiai ir kalcio trūkumas dantims kenkia. Laikykitės bendrų dantų priežiūros taisyklių: valykitės tik minkštu šepetėliu du kartus per dieną fluoruota pasta. Po vėmimo burną praskalaukite pienu ar vandeniu arba pakramtykite sūrio. Valytis dantis galima tik praėjus valandai.
Pas odontologą apsilankykite mažiausiai tris kartus – kiekvieną nėštumo trimestrą.
 

Ar „dukra atima mamos grožį“?


Deja, kas gims, iš odos išvaizdos atspėti neįmanoma. Tačiau nėštumo metu iš tiesų gali paūmėti arba, atvirkščiai, išnykti odos ligos, pvz., psoriazė, atopinis dermatitas. Pigmentacija, drūžės, išsiplėtę kapiliarai, marmuruota oda – tai fiziologiniai odos pokyčiai, kurie visi, išskyrus drūžes, po gimdymo išnyksta. Nėštumo dilgėlinė, nėščiųjų pūslelinė, paprastieji spuogai taip pat praeina.
Nepamirškite, kad nėštumo metu „gražios odos ir plaukų“ vitaminų, t.y. A, E, B grupės bei cinko poreikis padidėja.
 

Ar tikrai reikia valgyti dvigubai daugiau?


„Laukiesi, vadinasi, turi valgyti „už du“, – neretai sakoma. Netiesa. Nustatyta, kad kūdikio laukiančios moters maisto medžiagų poreikis padidėja tik 300 kcal, t.y., jei iki nėštumo reikėdavo 2000 kcal, dabar reiks 2300 kcal. Papildomų kalorijų reikia gauti iš baltymų, kurie būtini vaisiaus augimui. Dietų nėštumo metu nesilaikykite, nes tikrai galite pakenkti sau ir savo vaikui.
Kai kurių vitaminų ir mineralinių medžiagų poreikis nėštumo metu iš tiesų padidėja. Paminėsime tuos, kurių dažnai trūksta ir kurie ypač svarbūs vaisiui vystytis ir mamai būti sveikai.


Vitaminas A būtinas vaisiaus akių, širdies, gleivinių vystymuisi, taip pat bet kurios moters grožiui ir sveikatai. Nėščiajai reikia 1000 µg per dieną (t.y. +200 µg daugiau nei iki nėštumo). Svarbu valgyti daugiau pieno produktų, kiaušinių trynių, ikrų, morkų, špinatų. Šio vitamino negalima perdozuoti dėl vaisiaus apsigimimų rizikos, todėl, vartodamos kelių vitaminų preparatų, suskaičiuokite suminę šio vitamino dozę.
Vitaminas D svarbus kalciui pasisavinti, taigi tiek vaisiaus, tiek motinos kaulams, dantims. Nėščiajai reikia 10 µg (+5 µg).
Jo daug žuvų taukuose, ikruose, svieste, piene, riebioje žuvyje. Viršyti paros dozės taip pat negalima.
Kai trūksta folio rūgšties, lieka vaisiaus stuburo defektų, o mama suserga anemija. Nėščiajai reikia 0,4mg (+0,1mg).
Folio rūgšties yra žalialapėse daržovėse, kiaušiniuose, piene.
Geležies (Fe) trūkumas – dažniausia nėščiųjų anemijos priežastis. Reikia 25 mg (+10 mg) per parą. Daug raudonoje mėsoje, špinatuose. Vitaminas C pagerina Fe pasisavinimą.
Kalcis (Ca) būtinas nėščiosios ir vaisiaus kaulų ir dantų sveikatai. Nėščiajai reikia 1200 mg (+ 200 mg). Kalcio gauname iš pieno produktų, duonos gaminių.
Cinkas (Zn) svarbus vaisiui, besiformuojančiai placentai, gražiai odai. Reikia 15 mg (+3 mg). Yra mėsoje, sūryje, kruopose, riešutuose.
Jodas (I) būtinas vaisiaus smegenų formavimuisi, augimui. Daugiausia gauname iš aplinkos, jūros gėrybių. Būsimajai mamai jodo reikia 180 µg (+30 µg).
Vis dėlto taip maitintis, kad visko užtektų, retai pavyksta, todėl patariama nuo 12 nėštumo savaitės gerti nėščiosioms skirtų vitaminų preparatų, o folio rūgšties – likus trims mėnesiams iki planuojamo nėštumo. Geriausia rinktis specialiai nėščiosioms skirtus vitaminus, (pvz., Longvit formulė nėščiosioms ), nes jie sukurti taip, kad lemia normalų vaisiaus augimą ir vystymąsi. Jų sudėtyje yra visų būtinų vitaminų ir mineralų (vitamino B12, folio rūgšties, kalcio, magnio, seleno ir kt. – iš viso 23 vitaminai ir mineralai). Labai svarbu, kad jų dozės parinktos tokios, kad nekenkia nei mamai, nei vaisiui.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Lina
2006-10-04 15:06
Taip, būsimai mamytei reikia už du valgyti, bet tik maisto kokybės prasme

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai