Indinis svogūnas lietuvių sveikatai

Kai kas Lietuvoje augina į svogūną, hiacintą ar narcizą šiek tiek lapais ir gumbu panašų augalą – indinį svogūną. Tai vienas iš primirštų itin lengvai auginamų vaistinių augalų. Ar verta juos auginti?
 

Kilęs iš Afrikos


Nors, girdėdami indinio svogūno pavadinimą, manome, kad jo gimtinė yra Indija, – tai nėra tiesa. Šis augalas yra kilęs ne iš Indijos, o iš Pietų Afrikos.
Indinis svogūnas (Ornithogalum caudatum) turi gana didelę šviesiai žalios spalvos svogūno galvutę. Lapai – diržo formos, svogūno galvutės viršuje sudarantys vamzdelį. Augalas žydėti pradeda 2–3 gyvenimo metais, žydi išleisdamas stambią strėlę – žiedynkotį, kurio gale yra kekė, sudaryta iš baltai žalsvų žiedų.
Šis hiacintinių (Hyacinthaceae) šeimai priklausantis gražiai žydintis augalas turi ir vaistinių savybių.

 

Vaistinės savybės


Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Reabilitacijos skyriaus Fitoterapijos laboratorijos vedėjas Juozas Ruolia pastebi, kad indinio svogūno vaistines savybes visų pirma lemia terpenai, kurių šis augalas daug turi. Tuo jis panašus į česnaką, ropę, agavą, paprastą svogūną – visi šie augalai turi terpenų, kurie veikia keturias uždegimo malšinimo fazes. Terpenai visų pirma dirgina reflektoriškai, tai sudaro galimybes kraujui geriau pritekėti.
Pasak J. Ruolios, indinis svogūnas vartojamas visų pirma išoriškai – sąnariams, kitoms skaudamoms vietoms trinti, kompresams daryti, nes jame yra nuodingųjų medžiagų. Tuo jis ypač panašus į agavą – jos preparatai gali neblogai slopinti uždegimus, turi ir kitokio gydomojo poveikio, tačiau nepatariama jų gerti, galima vartoti tik išoriškai.
 

Panaudojimas ir įspėjimai


Paprastai vaistams naudojami augalo lapai. Jų gleivėse esantys terpenai ir alkaloidai skatina kraujo tekėjimą į skaudamas vietas, suteikia nuskausminamąjį poveikį. Taigi indinio svogūno lapai naudojami gydant galvos skausmus, radikulitą, podagrą, artritą, artrozes, sumušimus, vabzdžių įkandimus, herpesą (pūslelinę).
Dažniausiai naudojami švieži patys seniausi augalo lapai. Jie nupjaunami nuo augalo, supjaustomi apie 2 cm ilgio lapo gabalėliais ir jais trinama skaudama vieta. Taip pat iš indinio svogūno galima pasigaminti lapų košelę, sulčių (košelė išspaudžiama pro marlę), užpilą, nuovirą, spiritinę trauktinę, o, sumaišius sultis ar košelę su vazelinu, – tepalą.


Pietų Afrikoje indinis svogūnas buvo naudojamas panašiai kaip šviežių alavijų sultys nuo saulės ar kitų rūšių nudegimų gijimo procesui pagreitinti. Jis taip pat veiksmingas įkandus vabzdžiui ir nuo kai kurių tipų bėrimų. Indinis svogūnas naudotas ir sirupui nuo kosulio gaminti.
Šiuolaikinėje medicinoje su indiniu svogūnu yra gaminamų tinktūrų, balzamų, kremų nuo nudegimų, bėrimų. Šio augalo įeina ir kai kurių vaistų, gerinančių širdies veiklą, mažinančių padidėjusį kraujo spaudimą ir gerinančių inkstų funkciją.
Tačiau medicininė literatūra pabrėžia, kad indinis svogūnas yra toksiškas. Nustatyta, kad žmonės, kurie augina daug indinių svogūnų, dažniau serga įvairiais dermatitais. Norintiesiems gydytis šio augalo lapų preparatais primenama, kad jo sultys yra ir nuodingos, todėl prieš gydydamiesi turėtumėte pasitarti su gydytoju.
Kartu pastebima ir tai, kad vaistai nuo nuodų dažnai skiriasi tik... suvartotu kiekiu.
 

Iš patirties


Biologė vilnietė žolininkė Gražina Gaidienė indinį svogūną augino beveik dešimtmetį. Iš jo lapų darė įvairius antpilus ir tepalus nuo sąnarių skausmo. Šiuos gydomuosius darydavo tik su pirštinėmis – mat šis augalus laikomas nuodingu. „Indinio svogūno preparatų nepatariama gerti, juos galima vartoti tik išoriškai“, – pabrėžė G. Gaidienė. Prieš ruošiant šio augalo vaistinius preparatus, lapus patariama palaikyti bent kelias dienas šaldytuve.
Pašnekovė pastebėjo, kad indinis svogūnas labai nereiklus. Jis gali augti namuose ant palangės greta gėlių, tik laistyti jo dažnai nereikia. Literatūroje pastebima, kad indinį svogūną auginti nė kiek ne sudėtingiau negu paprastąjį. Šiltuoju metų laiku tai galima daryti darže ar sode, o šaltuoju – kambaryje ant palangės. Esą tai pradedančiojo gėlininko džiaugsmas, nes gali atleisti daug klaidų: pamiršimą palaistyti, laikymą be šviesos, dėl neatsargumo aplamdytus, nuplėštus lapus ir t.t.
 

Post scriptum


O pabaigoje grįžkime prie klausimo, ar verta namuose auginti indinį svogūną. Pasak fitoterapeuto J. Ruolios, tai nėra pats reikalingiausias ir universaliausias namuose auginamas vaistinis augalas, tačiau jis gali padėti sąnarių skausmų kamuojamiems žmonėms.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

agnė
2019-11-06 12:35
Turiu jūros svogūną, noriu paruošti jį su spiritu užpylus gerti nuo vėžio...
Gerda
2019-10-12 14:23
Auginu indiska svoguna turiu informacijos kaip si augala naudoti.
regina
2019-03-18 12:07
laba diena,o kur gaut sito seklo svoguno.(bad)
regina
2019-03-18 12:05
laba diena,o kur gaut sito seklo svoguno.
Juzefa
2018-03-16 13:43
daug metų auginu indinį svoguna ,įsiveisiau jį gavus tik jo sėklelių, nes jo niekas dar neturėjo, o gal ir nesidomejo. tikrai geras vaistas ,ypač sanariams . As jau daug kam jo įveisiau ir visi džiaugiasi. Man pačiai jo dar vartot neprireikė,bet padedu kitiems, daug kas jį augina patys.
augis
2013-11-28 10:02
Zaizdos gyja ne tik isores.bet ir vidaus.Skrandzio pvz.Mano mamai 82- ir nebloga sveikata. Tik deka sito stebuklo.Tai musu seimos augalas nr 1.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai