Sviestu košės nepagadinsi

Kiek yra įvairiausių pieno produktų – pienas, jogurtas, kefyras, pasukos, varškė, sviestas, sūris... Atrodytų, tikrai galima išrinkti, ką duoti vaikui. Tačiau vis dažniau tėvai, prisiklausę įvairių nuomonių, ima abejoti, ar tikrai pieno produktai jam būtini. O jei dar išgirsta apie alergiją karvės pienui, išvis ima svarstyti, kad gal geriau juos kažkuo keisti? Ką apie tai mano specialistai? Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos gydytoja dietologė dr. Rūta Rokaitė sako, kad atsisakyti pieno produktų reikėtų tik tada, jei rekomenduoja gydytojas. Kitu atveju sviestu ar pienu košę gardinti galima net patiems mažiausiems.
 

Devynis kartus patikrink – dešimtą pilk
Net ir tie tėvai, kurie nežiūri, ką ir kaip valgo patys, paprastai itin atidžiai stebi, kas į burną patenka jų mažiausiems. Natūralu, niekas nenori, kad mažylis susirgtų, jam pūstų pilvuką ar pavalgęs jis taptų raudonas nuo alerginių spuogų. Panašią reakciją gali sukelti įvairiausi maisto produktai, tarp jų ir karvės pienas. Todėl, lygiai kaip ir į mažylio racioną įtraukiant bet kurį kitą naują produktą, košes pradedant gardinti sviestu ar duodant šaukštą jogurto, reikia stebėti, kaip į naują produktą reaguoja mažylis.
„Dažniausiai pasitaiko atopinis dermatitas. Jei vaikas alergiškas, jam išgėrus pieno ar suvalgius pieno produktų, tėvai bėrimą iš karto pastebi. Be to, vaikui pradeda niežėti, – sako gydytoja R. Rokaitė. – Pienui alergiškam vaikui gali sustreikuoti virškinimas, atsirasti viduriavimas arba, priešingai, vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas, pilvo skausmai, atpylimai ir pan.“
Kai kurios alergijos gali atsirasti vos po valandos suvalgius pieno produktų, tačiau žarnyno reakcijos dažnai būna lėtojo tipo, pastebimos po trijų keturių parų. „Todėl, kūdikiams pradedant duoti papildomo maistelio, visuomet prašoma, kad tėveliai įtrauktų po vieną naują maisto produktą ir jo vaikučiui duotų kelias dienas. Pavyzdžiui, jei pradedate duoti grikių – tris keturias dienas kasdien jų ir duokite, lygiai tas pats vėliau pradedant duoti pieno produktus. Taip darant ir galima pastebėti, kaip vaikutis reaguoja“, – pataria gydytoja dietologė.
Vis dar vyrauja nuomonė, kad alergiškus pienui vaikus galima maitinti sojų pienu. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad sojos pienas alergiją sukelia nerečiau. „Po atliktų tyrimų paaiškėjo, kad pusė pienui alergiškų vaikų pasirodė alergiški ir sojos pienui, – tikina dr. R. Rokaitė. – Taip pat paaiškėjo, kad sojos piene daugiau nei priklausytų mažam vaikui mineralinių ir kitokių medžiagų . Be to, sojos mišiniuose didesnis fitoestrogenų kiekis, todėl berniukams iki pusės metų jo gerti apskritai nerekomenduojama.“
Gydytojos teigimu, jei vaikas alergiškas pienui, kuo jį pakeisti geriausia patars šeimos gydytojas.
Vaikams riebalų reikia daugiau
Dabar, kai vis daugėja mirčių nuo nutukimo sukeliamų ligų, suaugusieji turi valgyti neriebiai ir rinktis mažiau kaloringus pieno produktus, riboti sviesto kiekį. Bet košes imantys valgyti pusės metų kūdikiai riebalinio sluoksnio dar nėra sukaupę, todėl jiems sviestu ar pienu košės tikrai nepagadinsite.
„Vaikams sviesto reikia. Ir riebalų vaikams reikia daugiau nei suaugusiam žmogui, – sako vaikų gydytoja R. Rokaitė. – Mažyliui geriau duoti sviesto nei margarino.“
Tiesa, gryno karvės pieno jaunesniems nei metų vaikams siūlyti nederėtų. Kai kurių gydytojų teigimu, specialius pieno mišinius galima duoti vaikams iki trejų metų, tačiau varške, jogurtu ar kitais pieno produktais nealergiškas mažylis gali mėgautis jau sulaukęs vienerių.


„Trejų metų vaikams jau reikėtų duoti pieno, – pataria dr. R. Rokaitė. – Jeigu alergijos nėra, nėra netoleravimo – tai pienas reikalingas, nes tai kalcio, fosforo ir visaverčio baltymo šaltinis.“
Pasak specialistės, jei vaikas nemėgsta vieno pieno produkto, pavyzdžiui, varškės, jį visuomet galima pakeisti kitu, pavyzdžiui, jogurtu ar varškės sūreliu. Svarbu, kad pieno ir pieno produktų būtų kiekvieno vaiko racione. Per dieną jau ūgtelėjusiam vaikui reikėtų suvartoti maždaug 2 stiklines pieno ar kefyro arba iki 100 g varškės.
Kodėl krūtimi maitinamiems vaikams karvės pienas netinka?
Atsakymą gali pasufleruoti pati gamta. Pažiūrėkite, per kiek laiko užauga veršiukai ir kiek laiko praeina, kol žmogus tampa suaugęs. Taigi, savaime suprantama, kad įvairių veikliųjų medžiagų, vitaminų ir mineralų karvės piene yra gerokai daugiau, nei reikia visa tai dar nepasirengusiam pasisavinti mažyliui. Karvės piene beveik 3 kartus daugiau baltymų ir mineralų nei motinos piene. Atrodytų, kas gi čia blogo, jei vaikas gaus daugiau gerųjų medžiagų? Net pačių sveikiausių vitaminų ir mineralų perteklius be reikalo apkraus neišsivysčiusį kūdikio žarnyną ir visą organizmą, atskiriems organams teks gerokai daugiau dirbti, kad perdirbtų gautas medžiagas. Pirmiausia apkraunami mažylio inkstai ir visas virškinamasis traktas, kuris turi 2–3 kartus labiau plušėti, kol iš organizmo pašalins nereikalingus vitaminus ir mineralus. Be to, karvės piene labai mažai geležies, kuri taip reikalinga augančiam vaikui. Per didelis pieno kiekis reiškia organizme sukauptas per dideles baltymų ir kalcio atsargas, o tai trukdo pasisavinti geležį. Per mažas geležies kiekis gali sukelti net anemiją. Tad šaukšteliu sviesto ar pieno košės nepagadinsi, o samčiu tikrai galima.
Pienas ilgina gyvenimą
Mokslinis žurnalas „Heart“ išspausdino britų ir australų mokslininkų tyrimo, atskleidusio, kad vaikai, kurie vaikystėje vartojo pakankamai pieno ir jo produktų, gyvena ilgiau, rezultatus. Tyrėjai susirado žmones, kurie 1930 m. dalyvavo bandymuose, atskleidžiančiuose, kaip vaikai reaguoja į pieną. Po 65 metų ištyrę šiuos žmones mokslininkai nustatė, kad pieną vartoję dabar jau pagyvenę žmonės kur kas labiau apsaugoti nuo insulto ir kitų dažniausių mirties priežasčių.
Pienas padeda mesti svorį
„American Journal of Clinical Nutrition“ paskelbė Izraelio mokslininkų tyrimų rezultatus. Po dvejus metus vykusio eksperimento mokslininkai paskelbė, kad kalcis ir vitaminas D, kurių yra piene, padeda išvengti nutukimo. Tyrimai esą parodė, kad suaugusieji, kurie gerdavo po dvi stiklines pieno kasdien, taip gaudami daugiau vitamino D, per dvejus metus numetė maždaug 5,5 kg daugiau svorio nei tie, kurie negėrė jo visai ar gėrė nedaug.
Pienas padeda nuo nemigos
Ne veltui dar senovėje prieš miegą vaikams ir suaugusiems siūlydavo stiklinę šilto pieno. Suomijos mokslininkai išsiaiškino, kurios pieno savybės padeda kovoti su nemiga. Paaiškėjo, kad labiausiai ramų miegą skatina karvės piene esantis melatoninas, kuris reguliuoja organizmo bioritmus, padeda normalizuoti miegą, be to, yra milžiniškas antioksidantų šaltinis. Beje, karvės, pamelžta iki saulėtekio, pienas turi daugiausia melatonino.
Mano vaikystės manų kruopų pudingas
Stiklinė pieno, 2 šaukštai manų kruopų, 0,5 stiklinės vandens, kiaušinis, 20 g sviesto, cukraus ir druskos pagal skonį
Gaminimas: Į puodą supilti pieną, vandenį ir užvirti. Į verdantį skystį maišant supilti kruopas, pagal skonį įberti cukraus ir druskos. Virti, kol sukietės iki košės konsistencijos. Tuomet nuimti nuo ugnies, įdėti sviesto ir leisti ataušti. Į ošę įmaišyti išplaktą kiaušinį, masę supilkti į formą, išteptą sviestu, ir kepti orkaitėje 10–15 minučių. Pagardinti uogiene. Skanaus!

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai