Nėštumas ir vitaminų stygius

Ar nėštumo metu verta galvoti apie tinkamą dietą? Ar vitaminai ir mikroelementai yra svarbūs per lemtingąjį devynių mėnesių laikotarpį? Kaip skiriasi maisto medžiagų poreikis įvairiais nėštumo periodais?
 

Kaip dažnai nėštumo metu trūksta vitaminų?


Nėštumo metu įvairių medžiagų, tarp jų ir vitaminų, poreikis padidėja, tačiau organizmas iš maisto pats sugeba pasisavinti daugiau tų medžiagų, kurių labiausiai trūksta, todėl jei mityba visavertė papildomai vartoti vitaminų nereikia. Jei mityba nėra visavertė reikia pagalvoti apie papildus.
Būklė, kai žmogui trūksta visų vitaminų, pasitaiko gana retai, tai, pvz., rimta virškinamojo trakto liga, kurios metu sutrinka medžiagų pasisavinimas, badavimas dėl ligos ar dėl kitų susiklosčiusių sąlygų. Nėštumas - fiziologinė moters būklė, kuri nereiškia, kad reikia visiškai keisti mitybą ir įpročius, jei jie nėra žalingi. Įtariant tam tikrų medžiagų trūkumą svarbiausia yra atskirti ir diagnozuoti, kokio vitamino ar mikroelemento trūksta (vit. A, vit. D ar kt.), nes jo ir turėtų būti skiriama gydomosios dozės - daug didesnės nei įprastuose vitaminuose.
 

Ar vitaminai – sveiko vaiko garantas?


Visuomenėje paplitusi nuomonė, kad tik įvairių vitaminų ir maisto papildų vartojimas yra sėkmingo nėštumo garantas, kad tai užtikrina mažesnį vaisiaus perinatalinį (tai yra gimimo metu ir iškart po jo) sergamumą ir mirtingumą, nėra iki galo pagrįsta. Besilaukianti moteris privalo žinoti, kad yra ir daug reikšmingesnių veiksnių. Bręstančio kūdikio būklė visų pirma priklauso nuo genetinių veiksnių bei nuo moters mitybos. Nors pragyvenimo lygis pamažu auga, dažnai besilaukiančiai moteriai diagnozuojamas mitybos nepakankamumas, kurio koregavimas yra vienas iš svarbiausių tikslų dar nepastojus. Gerai kai vitaminai gaunami iš natūralių šaltinių, tačiau jei tai neįmanoma, reikėtų vartoti maisto papildų ir vitaminų preparatų.


 

Kokių medžiagų trūkumas gali sukelti vaisiaus vystymosi sutrikimų?


Įrodymais pagrįsta medicina teigia, kad labai rimtų pasekmių gali sukelti folio rūgšties trūkumas. Ji ypač reikalinga moterims, kurios priklauso rizikos grupei, t.y. kurioms būna pasikartojantys įprastiniai persileidimai ar nutrūkęs besivystantis nėštumas, jų vaisiui gali vystytis nervinio vamzdelio defektas (vaisiui diagnozuojama hidrocefalija, nugaros smegenų kanalo anomalijos). Folio rūgšties trūkumo rizika yra ir blogesnės mitybos moterims, kurios negauna šios medžiagos pakankamai su maistu. Ši rizika gali būti ir vyresnio amžiaus moterims, kadangi organizmas jau mažiau yra prisitaikęs prie nėštumo ir vaisiaus išnešiojimo. Tokiais atvejais folio rūgšties rekomenduojama vartoti tris mėnesius iki nėštumo (nes jos poveikis dėl lėto įsisotinimo ir poveikio biocheminėms organizmo reakcijoms yra lėtas) ir tris pirmuosius nėštumo mėnesius. Vėliau folio rūgšties vartojimas nebeturi prasmės, kadangi vaisiaus organizmas jau būna susiformavęs ir daugiau nebėra prasmės jo skirti.
Nėštumo metu svarbu palaikyti normalų hemoglobino kiekį kraujyje. Hemoglobino normos skirtingu nėštumo metu skiriasi dėl vykstančios hemodiliucijos (kraujo praskiedimo). Kraujo plazmos padaugėja labiau negu eritrocitų, todėl santykinis eritrocituose esančio hemoglobino kiekis nustatomas mažesnis, palyginti su nesilaukiančia moterimi. Pirmą nėštumo trečdalį apatinė hemoglobino normos riba yra 110 g/l, antrąjį - 105 g/l. Šie dydžiai, kurie paprastai reikštų mažakraujystę, nėštumo metu yra norma.
Jei moteris per dieną suvalgo 200-300 gramų grynos mėsos, ji gauna pakankamą kiekį geležies, reikalingos raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. Mažo laipsnio mažakraujystė nelabai veikia vaisiaus augimą ir vystymąsi. Retai kada pasitaikanti labai didelio laipsnio mažakraujystė (kai hemoglobino kiekis kraujyje yra mažesnis nei 80 g/l) turi būti gydoma nebe vitaminais, o antianeminiais vaistais.
Iškėlus teiginį, kad moterys nėštumo metu turėtų daugiau vartoti daug fosforo ir kitų maisto medžiagų turinčių jūros žuvų ir jų produktų, buvo atliktas tyrimas, kurio metu skirtumo tarp nėštumo metu gausiai vartojusių jūros gėrybes ir nepakeitusių savo mitybos režimo moterų nepastebėta.
 

Ar vitaminai – tai vaistai?


Ir vitaminai, ir mikroelementai priskiriami ne prie vaistų, o prie maisto papildų. Nėštumo metu įvairių medžiagų poreikis padidėja, maisto papildai - vienas iš būdų užtikrinti šį poreikį, tačiau vertėtų prisiminti, kad kai kada nėštumo metu vartojami vitaminai gali sukelti alerginių reakcijų ir motinai, ir vaikui po gimimo, todėl vitaminų neturėtų būti vartojama be saiko, juos renkantis vertėtų pasikonsultuoti su specialistais.
 

Ar reikia valgyti „už du“?


Jei moteris normaliai maitinasi, jos išvaizda yra normali, t.y. ji nėra liesa, tai reiškia, kad moteris turi pakankamai atsargų, kurias gali panaudoti bręstantis vaisius. Į mitybą didesnį dėmesį kreipti vertėtų antrąją nėštumo pusę, ypač jei diagnozuojama, kad moters svoris nėra pakankamas. Žinoma, geriausia, jei moteris priauga svorio dar iki nėštumo.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Justina
2013-03-02 11:44
Patys geriausi ir efektyviausi (bent jau man :) ) tai ELEVIT vitaminai, su pirmu nestumu juos geriau ir dabar geriu, esu patenkinta ju poveikiu nes visa nestuma jauciausi puikiai(super)
elniukas1
2012-06-15 21:48
Sveikos merginos,
jei kurias domina vitaminai, rasykite. Gaunu originalius Perfectil, Pregnacare ir wellwoman vitaminus (pakuotes po 30tableciu). Kaina iki 50% pigesne nei internetinese parduotuvese! Rasykite, visoms mielai padesiu ju isigyti.
Justina
2011-10-15 12:29
Sveiki, as nescia :) manau gyvenant musu salygomis papildomai vitaminus vartoti butina! As pries nestuma ir nestumo metu geriu CALIBRUM vitaminus "babyplan" o dabar "mamy" geriu. Tai ginekologu sukurti vitaminai ir isanalizavus ju sudeti tai ji tikrai labai gera, ideta viskas ko reikia nestukems.Reikalingi vitaminai( C,E,B1,B2,B6, D,folio rugstis, biotinas bei kiti) o taip pat ir mineralai reikalngi( kalcis,fosforas,cinkas,jodas,chromas,gelezis,magnis) viskas ko reikia. O svarbiausia man buvo kad ju kaina labai prieinama :), nes kiti tai kaina nezmoniska.Dar maciau ir vaikuciams jie turi CALIBRUM junior.Tai tikrai jeigu planuojate gerti kokius vitaminus galite pasidometi siais :). Sekmes visoms moterims :)
Skena
2010-12-12 09:45
Mano drauge net keista pavadino mano ginekologe, nes ji man neskyre vitaminu :) bet manau, kad gydytojas geriau zino ko reikia :)
blondinuke
2010-02-06 17:33
lietuvoje visais laikais liepia pirkti tokius ar anokius vitaminus,nors kad ir ju visai nerekia,gera reklama pharmacininkams.gyvenu airijoje,ir paklausiusi kokiu vitaminu reiktu jie net nepaskiria nes cia vienetams kuriems prireikia,geros gyvenimo ir klimato salygos,ir kam visa tai naudoti tik pinigu kruvos o itakos vitaminai neturi,
Renata
2009-06-19 15:28
Lietuva kaip pastebejau vitaminu salis.labai mazai nesciuju kurios nevartoja vitaminu.As laukiuosi ir gyvenu Norvegijoje,mano gydytoja net nustebo kai paklausiau ar reikia gerti kokius vitaminus nesciosioms.Cia nei vienai ju neskiria.O ir vaikai labai mazai cia serga.tad nevartoju nieko ir as.Na nebent kraujas rodytu kad ko truksta,bet maitinantis yprastai to ir nenutinka.
ji
2008-09-25 12:10
Na taip, viskas nera sveika - kas per daug :)
Viskas turi buti su saiku.
O vitaminai nera blogai.
akviliux
2007-05-25 10:02
man patinka mintis, kad nebutina be proto ryti maisto papildus, kas pas mus snd yra ”mada”
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai