„Pietų paplūdimio“ dieta

Ši dieta ne tik panaši į Atkinso dietą − jos turi daug bendro. Ir „Pietų paplūdimio“, ir Atkinso dieta sukurta gydytojų. „Pietų paplūdimio“ (PP) dietos „tėvas“ yra Mount Sinai Širdies ligų prevencijos centro (Miami Beach, JAV) vadovas kardiologas Arthur Agatston. Abiejų autorių knygos yra tapusios labiausiai perkamomis dietų knygomis. Retas nėra girdėjęs apie Agatston „Pietų paplūdimio“ dietą − tai labai skani, gydytojo parengta ir visiškai įrodymais patvirtinta greitai rezultatus duodanti sveika dieta.
 

Abi dietos riboja angliavandenių kiekį. Gerųjų angliavandenių vartoti leidžiama. Bet esilaikantieji „Pietų paplūdimio“ dietos pirmąsias dvi savaites turi atsisveikinti su bulvėmis, ryžiais, makaronais, košėmis, burokais, morkomis ir grūdais. Dalies iš jų reikia atsisakyti ir vėliau. Tiek „Pietų paplūdimio“, tiek Atkinso dietos laikomasi pagal sudarytą ilgalaikį griežtomis pakopomis suskirstytą mitybos planą.

 

Skirtumai yra šie:


Riebalai. PP dieta draudžia valgyti nesveikus riebalus, bet pritaria sveikų riebalų vartojimui.
Angliavandeniai. PP dieta neskaičiuoja angliavandenių gramais. Atkinso dieta stengiasi cukraus deginimą energijai gauti pakeistų riebalų deginimu. Pagal PP dietą, reikia žiūrėti, kiek cukraus yra angliavandeniuose. Mažai cukraus turintys angliavandeniai (kurių glikemijos indeksas žemas, t.y. kurie nėra staigaus cukraus kiekio kraujyje padidėjimo ir staigaus jo kritimo priežastis) yra tinkami.
 

Ką galima valgyti


Nereikia būti alkaniems. PP dieta leidžia užkandžiauti. Laikantis jos nereikia griežtai skaičiuoti kalorijų ar mažinti porcijų, tačiau negalima ir be saiko valgyti. Beje, daugeliui iš pradžių atrodo, kad porcijos per mažos − jų pakanka tik alkiui numalšinti.
Kaip minėta, valgiaraštyje nėra daug cukraus turinčių angliavandenių, tarp jų ir ryžių, bulvių bei daržovių, tokių kaip burokai ar kukurūzai. Nėra ir daug cukraus turinčių desertų. Pradžioje neleidžiama vartoti alkoholio, o ir vėliau jo kiekis ribojamas.
Taigi, ką siūlo meniu? Yra trys dietos fazės.
14 dienų įvadinėje fazėje draudžiama valgyti duoną, bulves, makaronus, keptus patiekalus ir vaisius. Negalima gerti netgi šlakelio alaus, vyno ar kokio kito alkoholio. Kaip žada dietos autorius, po poros dienų jų net nesinorės.
Vėliau kai kurių angliavandenių galima valgyti. Aišku, ne visų, bet jei esate makaronų gerbėjas, galėsite šiek tiek suvalgyti ir jų. Į meniu grįš ir vaisiai. Jų šiek tiek vieną kitą kartą bus galima paragauti, tik reikės atidžiai rinktis.
Tokio plano reikia laikytis tol, kol pasieksite norimą svorį. Vėliau laikomasi tokio principo: valgyti normalų maistą normaliomis porcijomis, tik laikytis kelių pagrindinių taisyklių.


 

Kaip tai veikia


Sudarant dietą įvertinta tai, kad amerikiečiai yra tiesiog pamišę angliavandenių valgytojai. Tai nulėmė įvadinės fazės apribojimus − pirmąsias dvi savaites stengiamasi padėti žmonėms sumažinti angliavandenių troškimą.
Anot PP teorijos, perdirbti angliavandeniai per daug greitai virškinami, todėl maksimaliai padidėja insulino (hormono, kuris perdirba cukrų) kiekis, dėl to vėl norisi valgyti. Ir ką jūs valgote? Aišku, vėl angliavandenių. Sulaužanti šį uždarą ratą PP dieta pažada, kad, laikydamiesi jos, mažiau norėsite valgyti ir valgysite geresnį maistą.
 

Ekspertų nuomonė


Klivlendo (JAV) klinikos mitybos terapijos vadovė Amerikos dietos asociacijos narė Cindy Moore teigia, kad bet kokia dieta turi atitikti keletą sveikos mitybos kriterijų. Joje turi būti daug daržovių, vaisių, neskaldytų grūdų bei neriebių baltymų. Mokslininkė perspėja, kad pradinės fazės metu daugiausia svorio netenkama vandens sąskaita. Tai gali sutrikdyti elektrolitų balansą. Taigi, jei nusprendėte laikytis dietos, jus turėtų prižiūrėti gydytojas.
C.Moore pažymi, kad negali būti vienos visiems tinkamos dietos, taigi dietologai turi padėti pritaikyti ją kiekvienam individualiai, atsižvelgdami į asmens sveikatą.
 

Mintys pamąstymui


Dietos tampa populiarios pirmiausia dėl savo naujumo. Taip pat reikia žinoti, kad pirmieji kilogramai numetami netenkant vandens iš audinių, o ne riebalų sąskaita. Todėl ilgainiui gali išsivystyti audinių dehidracija. Tačiau nereikia bijoti. Jei valgysite mažiau ir geresnį maistą, pakankamai mankštinsitės, tapsite lieknesni. Vienas didelis „Pietų paplūdimio“ dietos pliusas − ji „nelaiko jūsų kalėjime“. Ji rekomenduoja sveiką maistą ir sveiką gyvenseną.
 

Keletas šios dietos patiekalų


Avižiniai blynai
1 porcija
1/2 stiklinės avižų dribsnių
1/4 stiklinės neriebaus lydyto sūrio arba tofu (sojos varškės)
4 kiaušinių baltymai
1 arbat. š. vanilės ekstrakto
1/4 arbat. š. cinamono
1/4 arbat. š. Muškato
Sudėkite visus ingredientus ir gerai išmaišykite iki vientisos masės. Įkaitinkite keptuvę. Kepkite blynus ant vidutinio stiprumo ugnies, abi puses, kol švelniai parus.
Orkaitėje keptos daržovės
2 porcijos
1/2 vidutinio dydžio pjaustytos cukinijos
1/2 vidutinio dydžio pjaustyto moliūgo
1/2 vidutinio dydžio pjaustyto raudonojo pipiro
1/2 vidutinio dydžio pjaustyto geltonojo pipiro
230 g šviežių pjaustytų šparagų
1/2 raudonojo svogūno
1/2 valg. š. alyvų aliejaus „Extra Virgin“
1/2 arbat. š. druskos
1/4 arbat. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
Ant didelės lentos išdėliokite cukinijas, moliūgą, pipirus, šparagus ir svogūną. Pabarstykite druska, pipirais, apšlakstykite aliejumi.
Įkaitinkite orkaitę. Daržoves dėkite ant skardos eilėmis. Kepkite 30 min., kartkartėmis pamaišydami, kol daržovės iškeps ir lengvai parus.
Pietų paplūdimio salotos
6 porcijos
Padažas
3 valg. š. alyvų aliejaus „Extra Virgin“
3 valg. š. augalinio aliejaus
3 valg. š. vyno acto
1/2 arbat. š. garstyčių
1/2 arbat. š. druskos
1/2 arbat. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
Salotos
1/2 stiklinės pjaustytų žaliųjų pipirų
1/2 stiklinės pjaustytų raudonųjų pipirų
1 indelis konservuotų artišokų galvučių
10 alyvuogių
1 galvutė salotų
1 kietai virtas kiaušinis, supjaustytas ketvirčiais
12 vyšninių pomidorų, perpjautų pusiau
Gamindami padažą sudėkite visus padažo ingredientus į užsukamą stiklinį indą ir gerai sukratykite, kol išsimaišys.
Sudėkite salotas, artišokus, pipirus, alyvuoges į indą, užpilkite padažu ir išmaišykite. Papuoškite pomidorais ir kiaušiniais.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai