[klausimas]Ar iš tiesų naudingi namuose konservuoti produktai? Kuo ypatingi įvairūs konservavimo būdai? Kaip pasiruošti sveikų ir saugių sveikatai atsargų? [/klausimas]
Produktai, kuriuos pasigaminame iš savo užaugintų ar įsigytų ekologiškų uogų, vaisių ir daržovių, taip pat ir konservai iš jų yra sveiki ir saugūs. Tuo tarpu parduotuvėse įsigyti produktai, nors pagaminti kokybiškai ir pagal privalomuosius kokybės reikalavimus, dažniausiai turi ir įvairių sintetinių priedų (saldiklių, dažiklių, konservantų ir kt.).
Priimtiniausiais ir plačiausiai naudojimas konservavimo būdas – terminis produktų apdorojimas (pasterizavimas ir sterilizacija).
Sterilizuojant (kaitinant 100 laipsnių ar aukštesnėje temperatūroje, naudojant vadinamuosius autoklavus) nelieka jokių mikroorganizmų bei sporų. Tai šimtaprocentinis maisto saugumas, tačiau sterilizuotą maistą galima vadinti negyvu – biologiškai vertingų medžiagų jame nedaug.
Namų sąlygomis niekada nesterilizuojama. Apdorodamos vaisius ar daržoves 85–90 laipsnių temperatūroje, mūsų šeimininkės namuose pasterizuoja.
Džiovinimas – tinkamas būdas ne tik prieskoninių augalų, bet ir vaisių atsargoms ruošti.
Prieskoninius augalus, vaistažoles galima išdžiovinti gerai vėdinamoje pašiūrėje ar sausoje perpučiamoje palėpėje. Tačiau tokiomis sąlygomis neišdžiovinsime uogų, morkų ar obuolių skiltelių – reikia aukštesnės ( iki 70 laipsnių) temperatūros. Prieskoninių augalų, turinčių eterinių aliejų, nereikėtų džiovinti aukštesnėje nei 40 laipsnių temperatūroje (orkaitėje), nes kitaip suirtų vertingiausios medžiagos.
Lietuvių kulinarijos tradicijoje plačiai taikomas metodas – rauginimas. Tai biocheminis procesas, kurio metu susidaro pieno rūgštis, taip pat – šiek tiek etilo alkoholio. Pastarasis su pieno rūgštimi sudaro esterius, ir jų dėka rauginti produktai įgauna malonų skonį ir kvapą.
Marinuojant paprastai naudojama acto rūgštis, tačiau sveikatos labui geriau marinuoti su citrinos rūgštimi. Pramonėje marinavimui naudojama acto rūgštis (ji mikroorganizmus naikina geriau nei citrinos rūgtis; masinėje gamyboje tai aktualu).
Vienintelis konservavimo būdas, kurio nerekomenduočiau – sūdymas. Žinome, kad valgomoji druska ribotina dėl širdies ir kraujagyslių ligų rizikos, ypač žmonėms, kurių kraujospūdis padidėjęs. Tačiau sūdymas tinkamas ir išlieka nepakeičiamas būdas grybams konservuoti, beje, netinkamas baravykams.
Grybus galima pasterizuoti, tačiau tai darykime labai atsakingai, nes tokiame produkte gali vystytis pavojingi botulizmo sukėlėjai, kurie pasterizacijos metu ne sunaikinami, o tik sterilizuojant. Tačiau šis būdas, kaip jau kalbėjome, namų sąlygomis sunkiai įgyvendinamas.
[klausimas]Kaip tinkamai šaldyti ir naudoti užšaldytus produktus?[/klausimas]
Šaldymas – daugeliu požiūrių optimaliausias konservavimo metodas. Tačiau užšaldymas nelygu užšaldymui.
Užšaldyti ir laikyti produktus reikia ne mažesnėje kaip minus 18 laipsnių temperatūroje.
Pirmoji taisyklė – užšaldyti reikia kuo greičiau. Tai reiškia, kad negalima į šaldiklio kamerą dėti dėžučių ar maišelių su kambario temperatūros uogomis ar vaisiais. Nuplovus ir nusausinus ant popierinio rankšluosčio, paskleiskime jas šaldiklyje plonu sluoksneliu, o po 30 min. suberkime į šiam tikslui skirtą maišelį ar dėžutę.
[klausimas]Kodėl negalima iš karto pilti uogų į talpą, kurioje ir laikysime?[/klausimas]
Atsakymas toks: kol indelyje uogos sušals, praeis maždaug para – juk indelis sandarus, šilumos mainai vyksta lėtai. Dėl sparčios vandens molekulių kristalizacijos uogos sušals į gumulą, bus sunku, kai norėsime, atskirti jų dalį, uogos praras savo išvaizdą.
Kai užšaldomas plonas sluoksnelis, t.y. greitai, vandens molekulių kristalizacija vyksta lėtai ir nesuplėšomos uogų ląstelės. Todėl atšildytos uogos atrodys kaip šviežios, jos, pavyzdžiui, tiks ir tortui papuošti.
Todėl kokybiškas šaldymas – spartus, iš pradžių paskleidus plonu sluoksneliu, o vėliau – laikant talpoje, ne aukštesnėje kaip minus 18 laipsnių temperatūroje. Manoma, kad užšaldytas gėrybes galima laikyti metus, tačiau, LSDI atliktų tyrimų duomenimis, ir antrais metais atšildytų produktų vertė nėra smarkiau pakitusi.
Negalima jau atšildytų produktų užšaldyti kartotinai. Įmonėms tai kategoriškai draudžia ir ES direktyvos – atšildžius pagreitėja mikrobiologiniai procesai, ir toks produktas ne tik nebus naudingas, bet gali ir sukelti sveikatos sutrikimų jų vartotojams.
Jeigu nėra sąlygų užšaldytą mėsą ir uogas laikyti atskirai, nieko blogo nuo tokios kaimynystės neatsitiks, jeigu uogos bus tinkamoje, sandarioje pakuotėje.
[klausimas]Kokia dalimi konservuoti vaisiai ir daržovės savo maistine verte atstoja šviežius? [/klausimas]
Konservuojant netenkama dalies biologiškai veiklių bei vertingų maistinių medžiagų. Tačiau yra tam tikrų produktų, pavyzdžiui, šaltalankis – vertingas flavonoidų ir karotinoidų šaltinis, kurio šviežių uogų – rūgščių ir neskanių – nevartojame. O jas apdorojus gaunami puikūs produktai: džemai (gali būti ir šaldyti), sultys, sirupai. Analogiška situacija ir su serbentais. Juoduosiuose serbentuose labai daug vit. C – 300–400 miligramprocentų; pagal vit. C kiekį juoduosius serbentus pranoksta tik aktinidijos. Lietuvoje ir ES šalyse šviežių juodųjų serbentų suvartojama tik 2–3 proc. kita dalis – perdirbtos uogos.
Biologiškai veiklių medžiagų kiekis, liekantis konservuotuose vaisiuose ir daržovėse
Sterilizuojant lieka apie 30 proc.
Pasterizuojant – 40–50 proc.
Džiovinant – 45 proc.
Šaldant – 85–90 proc.
Liofilizuojant (džiovinat užšaldytas vakuume; liofilizavimo metodas taikomas kraujo preparatų gamybai; maistui gaminti retai taikomas, nes labai brangus) – 100 proc.
Vis dėlto, konservuojant vaisius ir daržoves, vertingųjų medžiagų ne visuomet tik prarandama. Yra ir išimčių.
Pavyzdžiui, pomidorus tam tikrais atvejais geriau vartoti perdirbtus. Tyrimai įrodė, kad termiškai apdorotuose pomidoruose pagrindinis karotinoidas likopenas, suteikiantis oranžinę spalvą, geriausiai pasisavinimas. Iš kečiupo likopenas pasisavinamas daug geriau nei iš šviežių pomidorų. Atlikus tyrimus nustatyta, kad žmonių, mėgstančių valgyti picerijose, kraujyje likopeno kiekis didesnis. Mat pomidoro odelėje, kurios mūsų organizmas nesuvirškina, yra 85–90 proc. likopeno. O apdorojus termiškai, riebaluose tirpus karotinoidas likopenas tampa gerai pasisavinamas. Pastaruoju metu įrodyta, kad likopenas – labai svarbi medžiaga, antioksidantas. Jis dar vadinamas funkciniu karotinoidu, nes svarbus prostatos vėžio profilaktikai.
[klausimas]Kokios dažniausios šeimininkių klaidos ruošiant atsargas žiemai? Kokių principų laikytis, kad darbas ir vertingi vaisiai bei daržovės nepražūtų?[/klausimas]
Dažniausiai taip atsitinka dėl ne visiškai tinkamo paruošimo. Neretai, konservuojant ant vaisių ar daržovių pilant karštą marinatą, atsisakoma papildomo pasterizavimo (apie 5 min. karšto vandens puode). Dažniausiai stiklainių dangteliai išsipučia dėl mikroorganizmų veiklos – nes nebuvo reikiamai pasterizuota. Taip atsitinka ir kai vaisiai bei daržovės nebuvo gerai nuplauti.
Namuose konservuojami (išskyrus šaldomi ir džiovinami) produktai turi būti rūgštūs (pH apie 3 ir mažiau). Moliūgai, morkos ar kt. nerūgštūs produktai, net ir stipriai pasaldyti, užkonservuoti nesilaikys. Nes nėra organinių rūgščių, o mikrobai neutralioje terpėje dauginasi gerai. Reikėtų papildomai įdėti organinių rūgščių, pvz., citrinos rūgšties, o geriausia būtų, pavyzdžiui, prie morkų įdėt svarainių – lietuviškųjų citrinų; jeigu su svarainiais konservuosime moliūgus, jie įgis ananasų skonį. Kad išsilaikytų konservuotos morkų sultys, jas reikia maišyti su rūgščiomis svarainių sultimis ar sirupu. Tuomet natūrali rūgštis stabdys mikroorganizmų dauginimąsi, ir išlaikysime produktą.
[klausimas]Ką dar patartumėte patyrusioms ir pradedančioms šeimininkėms?[/klausimas]
Konservuojami vaisiai ir daržovės neturi būti pernokę ir atvirkščiai – neprinokę konservuoti vaisiai, net ir pridėjus cukraus, netaps skanūs.
Pastaruoju metu tampa populiaru ruošti užšaldytų pertrintų uogų tyres su cukrumi. Tyrimai rodo, kad pertrintos uogos su cukrumi, po to kai buvo užšaldytos, laikytos ir atšildytos, puikiai išsaugo skonį ir aromatą. Tarkime, taip paruoštos braškės niekuo nesiskirs nuo ką tik iš daržo parsineštų ir pertintų su cukrumi uogų. Tai puikus konservavimo būdas. Tačiau reikia įsidėmėti vieną taisyklę.
Atlikę biocheminius tyrimus, nustatėme, kad, pavyzdžiui, juodųjų serbentų, aviečių ar braškių tyrei paruošti reikia optimalaus kiekio cukraus – vienam kilogramui uogų apie 200–300 g. Jeigu šaldymui paruošime tyrę be cukraus, atšildę ją pamatysime, kad spalva pakitusi, o ir vit. C išlieka mažiau. O, paruošus su optimaliu cukraus kiekiu, išlieka ir uogų aromatas, ir vit. C daugiau. Tačiau, jei cukraus įdėsime per daug, vit. C po kurio laiko liks mažiau, išvaizda taps prastesnė, produktas bus pernelyg saldus. Taigi nerekomenduoju saldyti per daug, bet ir be cukraus negerai.
Pertrintų uogų tyrę su cukrumi dedame į indelius ar specialius sandarius maišelius ir pastatome į šaldiklį. Maišeliai tinkamesni vietos šaldiklyje taupymo sumetimais, žinoma, jie neturi slėgti vieni kitų. Atšildyti juos galima karštame vandenyje – greita ir patogu.
Rekomenduočiau daugiau vartoti užmirštamas Lietuvoje uogas – agrastus. Juose yra palyginti retos ir labai reikalingos medžiagos – gintaro rūgšties. Viena svarbių jos funkcijų – skydliaukės veiklos normalizavimas. ES šalyse didėja šių uogų bei produktų iš jų poreikis. Taigi neatsisakykime savo soduose agrastų, o naudokime juos – šviežius ir tinkamai konservuotus.
Pasaulyje jau ne vienerius metus vyksta diskusijos dėl genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) ir genetiškai modifikuotų produktų (GMP) keliamos rizikos aplinkai, žemės ūkiui ir žmonių sveikatai. Pagal Europos Sąjungos reikalavimus genetiškai modifikuoti galima tik tris maisto produktus: sojas, kukurūzus ir rapsus. ...
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauApie riešutų maistines savybes ir naudą sveikatai kalbamės su Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus sveikatos ekologe Inga VANAGIENE....
Skaityti daugiauPats pirmasis B grupės vitaminas – tiaminas – buvo atrastas XX a. pradžioje, ieškant priemonės, galinčios pagelbėti žmonėms, daugelyje šalių sirgusiems sunkia liga, pasireiškiančia nervų pažeidimais, dėl kurių atsirasdavo galvos skausmai, atminties susilpnėjimas bei sutrikdavo eisena ir virškinimas (vadinamoji beriberio liga). Šiandien yra žinoma apie 100 sveikatos sutrikimų, susijusių su B grupės vitaminų trūkumu. Todėl mokslininkai ir gydytojai, kalbėdami apie vitaminus, jau nebeaiškina kiekvieno iš jų vaidmens, o tiesiog nurodo juos kaip gyvybiškai būtinus sveikatai. ...
Skaityti daugiauPaskutiniuoju metu žmonės beveik pamiršo tai, ką vartojo dar mūsų močiutės ar mamos. Kad ir obuolių actą. Šis paprastas produktas jau nuo senų laikų yra žinomas ir kaip įvairiems negalavimams gydyti tinkama, ir kaip puiki grožio puoselėjimui skirta kosmetinė priemonė....
Skaityti daugiauInkstai - labai svarbūs poriniai organai. Jie sveria apie 200 g kiekvienas, o per parą sugeba perdirbti iki 1000 litrų kraujo. Jie valo kraują nuo nereikalingų medžiagų, palaiko organizmo homeostazę (vidinės terpės pastovumą), dalyvauja AKS (arterinio kraujo spaudimo) reguliavime, o jei streikuoja kepenys - iš dalies perima ir kepenų funkciją. Sergantiems inkstų ligomis skiriamas medikamentinis gydymas....
Skaityti daugiauJau seniai neabejojama, kad motinos pienas yra tinkamiausias naujagimio ir kūdikio maistas, o žindymas krūtimi turi didelį biologinį ir emocinį poveikį motinos ir kūdikio sveikatai. Žindymas krūtimi – tai per visą evoliucijos laiką susidariusios grandinės tęsimas (nėštumas – gimdymas – laktacija), tad iki 6 mėnesių kūdikiai turėtų būti maitinami tik motinos pienu. Jame yra visų kūdikiui reikalingų vitaminų, mikroelementų ir kitų mažylio raidai svarbių medžiagų, o dėl ypatingos motinos pieno sudėties visos šios medžiagos pasisavinamos geriau nei iš karvės ar ožkos pieno. Vyresnius kūdikius jau reikia primaitinti....
Skaityti daugiauDžiovintų vaisių parduotuvėse dabar yra įvairiausių. Razinos, slyvos, abrikosai, datulės, papajos, ananasai... Yra tokių, kurių net pavadinimus sunku atsiminti ar ištarti. Ką žinome apie jų naudą sveikatai, jų pasirinkimo ypatumus bei taisyklingą vartojimą? Turbūt daugelis ne kažin ką. Išties tai labai naudingi mūsų sveikatai produktai, kurie, beje, ant mūsų stalo turėtų būti dažniau nei įprasta dabar. Žiniomis ir patarimais apie visa tai dalijasi Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus sveikatos ekologė Inga VANAGIENĖ....
Skaityti daugiauTurbūt daugelis žino posakį „jei nori gerai matyti ir turėti sveikas akis – valgyk mėlynes“. Šis posakis tikrai teisingas, tarp kitų gydomųjų mėlynių savybių – poveikis regėjimui pritaikomas bene dažniausiai. Nuolat valgant mėlynių, atsigauna pavargusios, nusilpusios akys. Tačiau mėlynės turi ir daugiau naudos mūsų sveikatai....
Skaityti daugiauAvižos jau seniai paplito teritorijoje nuo Korėjos iki Vakarų Europos. Plinijus, Katonas ir kt. senovės mokslininkai avižas laikė piktžolėmis ir siūlė jas rauti iš pasėlių. Kartu Plinijus rašė, kad germanai iš avižų grūdų verda tyrę. Galenas teigė, kad avižos auginamos Indijoje ir jomis šeriami gyvuliai, o kartais gaminamas maistas. Tačiau į maistinę avižų vertę dėmesys buvo atkreiptas daug vėliau....
Skaityti daugiauŽinia apie nėštumą visada pakeičia tiek nėščiosios, tiek artimiausių jos žmonių gyvenimą, ir nors, kaip teigia gydytojai, – tai normali fiziologinė būsena, su kuria reikia susitaikyti, moteris dažniausiai tampa daug atsargesnė ir dėmesingesnė savo gyvenimo būdui, mitybai bei savijautai. Juk dabar ji atsakinga ne tik už savo, bet ir už naujo žmogaus gyvenimą. Tad kokios gi tos pagrindinės gairės, kurių nėštumo metu turėtų laikytis kiekviena būsimoji mama? Konsultuoja gydytoja ginekologė Eugenija ABRAITIENĖ. ...
Skaityti daugiauŠirvintų rajone, Bagaslaviškio kaime, gyvenantys ūkininkai Bronislovas Liubomiras Vošteris su žmona Janina jau daugiau kaip dvidešimtį metų augina linus ir spaudžia jų aliejų. Iš jo su vaistažolėmis pasigamina įvairių sveikatinimo priemonių. Ūkininkai neabejoja, kad kiekvienam sveikiausi yra gimtajame krašte išauginti, senelių ir prosenelių vartoti produktai....
Skaityti daugiauTarp augalų, vartojamų maistui ir turinčių gydomųjų savybių, gerai žinomas česnakas (Allium sativum). Jam būdingas specifinis aštrus kvapas, o ir pavadinimas “allium” graikiškai reiškia kvepėti. Kitur teigiama, kad “allium” kilęs iš keltų žodžio “all”, reiškiančio “deginantis”. Tačiau kad ir kokia pavadinimo kilmė, visi vieningai sutaria - tai labai naudingas ir sveikas augalas....
Skaityti daugiauViena iš legendų byloja, kad bitės – Dievo dovana žmogui. Dar senovės Egipte medus buvo naudojamas ne tik kaip maisto produktas, bet ir kaip gydomoji, kosmetinė ar konservuojamoji medžiaga. O kai kurios tautos medumi balzamuodavo mirusius vadus ir karalius. Teigiama, kad taip balzamuoti kūnai išlieka tokie, kaip ir gyviems esant. Pasidomėkime bičių produktų savybėmis ir gydomosiomis galiomis....
Skaityti daugiauKodėl nereikia ir negalima vartoti anabolinių steroidų Pokalbį apie anabolinių steroidų žalą, kai jie vartojami papildomai kaip fizinių jėgų ir ypatybių stimuliatoriai, profesorius Gintautas Kazanavčius pradėjo vienu pavyzdžiu. ...
Skaityti daugiauGimtoji raudonųjų spanguolyno karoliukų žemė – gražioji Karelija. Dar Rusijos caras Petras Pirmasis gyrė ir įvertino laukines spanguoles kaip nepakeičiamą vaistą nuo įvairių ligų. Senuosiuose raštuose teigiama, kad pirmoje Rusijos karo ligoninėje kareivių žaizdos buvo gydomos vieninteliu vaistu – spanguolių sultimis ir ekstraktu, jį sumaišius su degtine. Tai, kad spanguolių sultys gerai dezinfekuoja žaizdas, žinoma ligi šiol. O kuo dar naudingos spanguolės?...
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę