Dar neseniai aliuminio indai buvo labai populiarūs, nes jie yra pigūs, lengvi ir ilgaamžiai. Aliuminis – geras šilumos laidininkas, todėl vanduo užverda greičiau nei, tarkim, emaliuotame puode. Kita vertus, aliuminio indai ploni, lengvai deformuojasi, todėl, perkant aliuminio puodą, reikėtų rinktis storesnį.
Tiesa, aliuminis turi nemažai trūkumų, būtent todėl daugelis šių indų jau seniai atsisakė. Aliuminis – minkštas metalas, todėl šveičiant jis lengvai nusigramdo. Veikiausiai naudodami šiuos indus suvalgėme nemažai metalo drožlių. Be to, šie puodai svyla, o nušveisti juos nėra lengva, nes negalima naudoti metalinių šepečių ar kempinių.
Didžiausias tokių puodų trūkumas – nemėgsta kontakto su rūgščia ir šarmine terpėmis. Todėl tokiame puode negalima virti rūgčių sriubų (pvz., kopūstų, rūgštynių ir pan.), kisielių, mėsos, pagardinant ją saldžiarūgščiu padažu, ir pan. Taip pat šie indai netinka dietiniam bei maistui vaikams gaminti. Tad kam jie tinka?
Aliuminio indai tinka vandeniui arba pienui užvirinti. Tačiau laikyti pieno tokiame inde negalima: užvirinus iš karto reikia perpilti į kitą indą, taip pat jie tinka bulvėms ar kitoms nerūgščioms daržovėms, košėms virti.
Emaliuotas puodas – tai ketaus ar geležinis indas, padengtas 2–3 sluoksniais emalio, t.y. medžiaga, apsaugančia metalą nuo korozijos.
Emaliuoti indai išvaizdūs, spalvingi. Tačiau baltame emaliuotame puode vanduo užvirs vėliau nei tamsiame, nes jis atspindės dalį šilumos. Tad geriau rinktis tamsesnius indus arba tokius, kurių bent dugnas tamsus. Beje, emaliuotame puode maistas svyla dar labiau nei aliuminio.
Emalio trūkumas – nuo smūgio ar kitų mechaninių apgadinimų emalis gali įtrūkti, suskilti ir galiausiai atšokti. Tokio indo visiškai negalima naudoti, net ir vandeniui užvirinti, nes galima apsinuodyti metalo junginiais.
Įskilusius, apdaužytais kraštais emaliuotus indus bei aliuminio įrankius Lietuvos higienos normos kategoriškai draudžia naudoti vaikų mitybai.
Ketaus indai pasižymi ilgaamžiškumu – įkaitintas ketus puikiai paskirsto šilumą, atlaiko aukštą temperatūrą, todėl puikiai tinka intensyviai naudoti. Dėl specifinės ketaus struktūros įkaitintas indas ilgai palaiko šilumą, todėl šie indai puikiai tinka kepti bei troškinti. Ketaus keptuvė – geriausias pasiūlymas tiems, kurie mėgsta gaminti ant ypač karšto paviršiaus. Šie indai puikiai tinka visų tipų viryklėms.
Ketaus indų trūkumas – jie rūdija, todėl kruopščiai nusausinkite indus po plovimo. Šių indų nepatartina plauti indaplo-vėse, taip pat naudoti šarminių plovimo priemonių. Nešvarius indus pakanka išvalyti servetėle arba paprasčiausiai praskalauti šiltu vandeniu. Jeigu naudosite plovimo priemones, indą būtina nusausinti ir ištepti augaliniu aliejumi, kad būtų išvengta rūdžių. Šie indai netinka maisto produktams laikyti. Kai indo nenaudojate, įtieskite servetėlę ir palikite neuždengtą.
Tokiuose induose pagamintas maistas bus ypatingo, subtilaus skonio.
Keramikos trūkumas tas, kad, palyginti su metalu, tokie indai lėčiau įkaista, yra trapūs, dūžta.
Gražūs ir elegantiški indai, pagaminti iš karščiui atsparaus porceliano ar stiklo keramikos. Tai tinkamiausi mikrobangų krosnelėms indai.
Šie puodai turi unikalią savybę: juose paruoštas maistas tinka net alergiškiems žmonėms, nes į gaminamą maistą neišsiskiria jokių pašalinių medžiagų. Stiklas gerai praleidžia šilumą, tačiau ją paskirsto netolygiai, todėl stiklinius indus rekomenduotina naudoti gaminant maistą orkaitėse. Tokie puodai turi turėti ženklą „oven-proof glass“ (orkaitei tinkamas stiklas). Verdant ant viryklės, virimo laikas pailgėja. Be to, norint pasiekti geresnių rezultatų, reikia dažnai maišyti. Stiklinių indų nerekomenduojama dėti ant elektrinių kaitinimo elementų, tačiau jie puikiai tinka mikrobangų krosnelėms.
Šie indai nereaguoja su jokiu maistu, lengvai valomi, juose nesusidaro nuovirų, maistas ilgai neataušta. Tačiau karščiui atsparaus stiklo indai reikalauja šiek tiek kitokios priežiūros. Dujinių viryklių šeimininkėms būtina turėti šilumos paskirstymo tinklelį, nes dėl netolygaus įšilimo stiklas gali įtrūkti. Dėl tos pačios priežasties ovalo ar keturkampio formos stiklinių indų negalima dėti ant įprastų apvalių dujinių degiklių. Tokios indų formos tiks mikrobangų krosnelei, orkaitėms.
Taip pat reikia nepamiršti, kad įkaitusį indą galima dėti tik ant sauso paviršiaus, antraip stiklas gali įtrūkti.
Tačiau, nepaisant kai kurių trūkumų, ateityje šie indai bus dar populiaresni, nes jie yra ekologiški ir higieniški.
Tefloniniu paviršiumi būna padengti aliuminio ar plieniniai indai. Plieniniai indai geresni, bet ir brangesni. Tefloninis padengimas gali būti lygūs arba korėtas. Korėtas paviršius padidina kaitinimo plotą, ir karštis pasiskirsto tolygiau.
Tefloninių keptuvių dugnas plokščias, dažniausiai išraižytas siaurais grioveliais. Šie grioveliai taip pat didina kaitinimo plotą, indas greičiau įkaista, ir maistas greičiau paruošiamas. Tačiau be reikalo dugnas blizgus – dėl to prarandama dalis šilumos.
Naują tefloninį indą reikia išplauti šiltu vandeniu su muilu. Šių indų privalumas – galimybė nenaudoti riebalų. Tačiau tuomet keptuvė tarnaus trumpiau. Kita vertus, riebalų pilti reikia labai nedaug.
Tefloniniai indai nėra ilgaamžiai. Plona keptuvė tarnaus 3–4 m., indai korėtu paviršiumi – 5–6 m. Ilgaamžiškiausi – 10 m. – indai, kurių vidinis paviršius storas ir šiurkštus.
Tefloninių indų trūkumai – negalima šveisti milteliais, metalinėmis kempinėmis, maišyti ar pjaustyti maisto metaliniais įrankiais. Tiesa, yra naujos kartos indų – atsparių metaliniams įbrėžimams, tačiau tai būtina išsiaiškinti perkant. Jeigu paviršius apgadintas, naudoti šių indų negalima, nes į maistą gali patekti kenksmingų medžiagų.
Bet vis dėlto tefloniniai indai labai patogūs ir ekologiški. Pirmieji tokie indai pasirodė prieš 50 m., ir ligi šiol jokių neigiamų jų naudojimo pasekmių nenustatyta.
Geri nerūdijančio plieno indai brangesni už tefloninius, o tie, kurių dugnas kelių sluoksnių, – dar brangesni. Vienas pagrindinių nerūdijančio plieno privalumų – gana inertiškas metalas. Verdant ar kepant nerūdijantis plienas nereaguoja net su stipriausiomis maistinėmis rūgštimis, taigi šiuose puoduose paruoštas maistas nepraras savo natūralaus skonio ar spalvos. Kitas didelis privalumas – nereikalauja ypatingos priežiūros. Be to, jie nerūdija, yra atsparūs deformacijoms, juos lengva valyti ir jie visuomet atrodo kaip nauji. Trumpai tariant, tai kone amžini puodai, kuriais galima džiaugtis labai ilgai.
Tačiau nerūdijantis plienas turi ir neigiamų savybių. Pirma, jis nėra geras šilumos laidininkas: kaitinant tokį puodą iš apačios, šiluma sklinda netolygiai, atsiranda „karštų“ taškų. Naujausiuose modeliuose ši problema jau išspręsta: naudojamas papildomas laidus šilumai sluoksnis arba storas presuoto plieno dugnas, į kurį dažnai įdedama vienas ar keli sluoksniai vario ar aliuminio. Ši technologija labai pagerina šilumos sklaidą (tikriausiai pastebėjote, kad dauguma brangesnių puodų turi storą dugną – jis skirtas būtent šilumos sklaidai pagerinti). Kita neigiama šių puodų savybė, kurią pažymėjo specialistai, – labai didelis svoris. Netgi tušti jie nemažai sveria.
UAB „Zepter International”
kviečia dalyvauti konkurse
„GAMINK SU ZEPTER”
Geriausių receptų autoriai gaus vertingas „Zepter”
kompanijos dovanas.
Patiekalų, pagamintų naudojant „Zepter” indų, VacSy ir MixSy sistemas, receptus siųskite iki 2006 rugsėjo 17d. adresu:
Šeimyniškių g. 3A, LT-09312 Vilnius arba el. paštu
homeart@zepter.lt
Pasaulyje jau ne vienerius metus vyksta diskusijos dėl genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) ir genetiškai modifikuotų produktų (GMP) keliamos rizikos aplinkai, žemės ūkiui ir žmonių sveikatai. Pagal Europos Sąjungos reikalavimus genetiškai modifikuoti galima tik tris maisto produktus: sojas, kukurūzus ir rapsus. ...
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauApie riešutų maistines savybes ir naudą sveikatai kalbamės su Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus sveikatos ekologe Inga VANAGIENE....
Skaityti daugiauPats pirmasis B grupės vitaminas – tiaminas – buvo atrastas XX a. pradžioje, ieškant priemonės, galinčios pagelbėti žmonėms, daugelyje šalių sirgusiems sunkia liga, pasireiškiančia nervų pažeidimais, dėl kurių atsirasdavo galvos skausmai, atminties susilpnėjimas bei sutrikdavo eisena ir virškinimas (vadinamoji beriberio liga). Šiandien yra žinoma apie 100 sveikatos sutrikimų, susijusių su B grupės vitaminų trūkumu. Todėl mokslininkai ir gydytojai, kalbėdami apie vitaminus, jau nebeaiškina kiekvieno iš jų vaidmens, o tiesiog nurodo juos kaip gyvybiškai būtinus sveikatai. ...
Skaityti daugiauPaskutiniuoju metu žmonės beveik pamiršo tai, ką vartojo dar mūsų močiutės ar mamos. Kad ir obuolių actą. Šis paprastas produktas jau nuo senų laikų yra žinomas ir kaip įvairiems negalavimams gydyti tinkama, ir kaip puiki grožio puoselėjimui skirta kosmetinė priemonė....
Skaityti daugiauInkstai - labai svarbūs poriniai organai. Jie sveria apie 200 g kiekvienas, o per parą sugeba perdirbti iki 1000 litrų kraujo. Jie valo kraują nuo nereikalingų medžiagų, palaiko organizmo homeostazę (vidinės terpės pastovumą), dalyvauja AKS (arterinio kraujo spaudimo) reguliavime, o jei streikuoja kepenys - iš dalies perima ir kepenų funkciją. Sergantiems inkstų ligomis skiriamas medikamentinis gydymas....
Skaityti daugiauJau seniai neabejojama, kad motinos pienas yra tinkamiausias naujagimio ir kūdikio maistas, o žindymas krūtimi turi didelį biologinį ir emocinį poveikį motinos ir kūdikio sveikatai. Žindymas krūtimi – tai per visą evoliucijos laiką susidariusios grandinės tęsimas (nėštumas – gimdymas – laktacija), tad iki 6 mėnesių kūdikiai turėtų būti maitinami tik motinos pienu. Jame yra visų kūdikiui reikalingų vitaminų, mikroelementų ir kitų mažylio raidai svarbių medžiagų, o dėl ypatingos motinos pieno sudėties visos šios medžiagos pasisavinamos geriau nei iš karvės ar ožkos pieno. Vyresnius kūdikius jau reikia primaitinti....
Skaityti daugiauDžiovintų vaisių parduotuvėse dabar yra įvairiausių. Razinos, slyvos, abrikosai, datulės, papajos, ananasai... Yra tokių, kurių net pavadinimus sunku atsiminti ar ištarti. Ką žinome apie jų naudą sveikatai, jų pasirinkimo ypatumus bei taisyklingą vartojimą? Turbūt daugelis ne kažin ką. Išties tai labai naudingi mūsų sveikatai produktai, kurie, beje, ant mūsų stalo turėtų būti dažniau nei įprasta dabar. Žiniomis ir patarimais apie visa tai dalijasi Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus sveikatos ekologė Inga VANAGIENĖ....
Skaityti daugiauTurbūt daugelis žino posakį „jei nori gerai matyti ir turėti sveikas akis – valgyk mėlynes“. Šis posakis tikrai teisingas, tarp kitų gydomųjų mėlynių savybių – poveikis regėjimui pritaikomas bene dažniausiai. Nuolat valgant mėlynių, atsigauna pavargusios, nusilpusios akys. Tačiau mėlynės turi ir daugiau naudos mūsų sveikatai....
Skaityti daugiauAvižos jau seniai paplito teritorijoje nuo Korėjos iki Vakarų Europos. Plinijus, Katonas ir kt. senovės mokslininkai avižas laikė piktžolėmis ir siūlė jas rauti iš pasėlių. Kartu Plinijus rašė, kad germanai iš avižų grūdų verda tyrę. Galenas teigė, kad avižos auginamos Indijoje ir jomis šeriami gyvuliai, o kartais gaminamas maistas. Tačiau į maistinę avižų vertę dėmesys buvo atkreiptas daug vėliau....
Skaityti daugiauŽinia apie nėštumą visada pakeičia tiek nėščiosios, tiek artimiausių jos žmonių gyvenimą, ir nors, kaip teigia gydytojai, – tai normali fiziologinė būsena, su kuria reikia susitaikyti, moteris dažniausiai tampa daug atsargesnė ir dėmesingesnė savo gyvenimo būdui, mitybai bei savijautai. Juk dabar ji atsakinga ne tik už savo, bet ir už naujo žmogaus gyvenimą. Tad kokios gi tos pagrindinės gairės, kurių nėštumo metu turėtų laikytis kiekviena būsimoji mama? Konsultuoja gydytoja ginekologė Eugenija ABRAITIENĖ. ...
Skaityti daugiauŠirvintų rajone, Bagaslaviškio kaime, gyvenantys ūkininkai Bronislovas Liubomiras Vošteris su žmona Janina jau daugiau kaip dvidešimtį metų augina linus ir spaudžia jų aliejų. Iš jo su vaistažolėmis pasigamina įvairių sveikatinimo priemonių. Ūkininkai neabejoja, kad kiekvienam sveikiausi yra gimtajame krašte išauginti, senelių ir prosenelių vartoti produktai....
Skaityti daugiauTarp augalų, vartojamų maistui ir turinčių gydomųjų savybių, gerai žinomas česnakas (Allium sativum). Jam būdingas specifinis aštrus kvapas, o ir pavadinimas “allium” graikiškai reiškia kvepėti. Kitur teigiama, kad “allium” kilęs iš keltų žodžio “all”, reiškiančio “deginantis”. Tačiau kad ir kokia pavadinimo kilmė, visi vieningai sutaria - tai labai naudingas ir sveikas augalas....
Skaityti daugiauViena iš legendų byloja, kad bitės – Dievo dovana žmogui. Dar senovės Egipte medus buvo naudojamas ne tik kaip maisto produktas, bet ir kaip gydomoji, kosmetinė ar konservuojamoji medžiaga. O kai kurios tautos medumi balzamuodavo mirusius vadus ir karalius. Teigiama, kad taip balzamuoti kūnai išlieka tokie, kaip ir gyviems esant. Pasidomėkime bičių produktų savybėmis ir gydomosiomis galiomis....
Skaityti daugiauKodėl nereikia ir negalima vartoti anabolinių steroidų Pokalbį apie anabolinių steroidų žalą, kai jie vartojami papildomai kaip fizinių jėgų ir ypatybių stimuliatoriai, profesorius Gintautas Kazanavčius pradėjo vienu pavyzdžiu. ...
Skaityti daugiauGimtoji raudonųjų spanguolyno karoliukų žemė – gražioji Karelija. Dar Rusijos caras Petras Pirmasis gyrė ir įvertino laukines spanguoles kaip nepakeičiamą vaistą nuo įvairių ligų. Senuosiuose raštuose teigiama, kad pirmoje Rusijos karo ligoninėje kareivių žaizdos buvo gydomos vieninteliu vaistu – spanguolių sultimis ir ekstraktu, jį sumaišius su degtine. Tai, kad spanguolių sultys gerai dezinfekuoja žaizdas, žinoma ligi šiol. O kuo dar naudingos spanguolės?...
Skaityti daugiau
Jau dabar registruokitės į kursą "Esu lieknas, sveikas ir laimingas" , kur be vidinės įtampos, be alinančių dietų, be milžiniškų valios pastangų, be vaistų, be maisto papildų, be operacijų, be prakaito liejimo sporto salėse, pasieksite ir labai ilgam išsaugosite idealų trokštamą kūno svorį, tapsite sveikesni, atjaunėsite, geriau jausitės, patirsite Gyvenimo džiaugsmą !!!
Užsirašyti į šio kurso nemokamą pristatymą-įvadinį užsiėmimą galite tel:
8 678 79097, 8 670 97959. El. paštas: info@laisvi.lt
Vietų skaičius ribotas !
KURSO PRISTATYMAS VYKS 2010.10.16, ŠEŠTADIENĮ, 15 VAL. KAUNE ADRESU LAISVĖS AL. 45, 3-IAS AUKŠTAS, 306 KABINETAS.
www.laisvi.lt