Maudynės lediniame vandenyje: sveikatos ar ligos ieškojimas?

Visi norime būti sveiki. Kai kurie žmonės teigia, kad vienas iš patikimų sveikatos šaltinių – maudynės visais metų laikais. Šis metodas kaip retas kuris kitas turi daugybę priešininkų.
 

Negali nesimaudyti


Genovaitė Meškelienė žiemomis maudosi jau 15 metų.
Pradėjo paraginta Kauno sveikuolių, mat tada gyveno Kaune. Net nepajuto, kaip su būreliu ruonių įlindo į Nemuną žiemą. Pradėjo maudytis rugsėjį, nepabūgus atvėsusio vandens ir spalio, lapkričio mėnesiais, nebuvo baisu niurktelėti į eketę viduržiemį.
Dabar Genovaitė žiemomis dažniausiai maudosi miško ežeriuke prie Grigiškių, Trakų rajone, kur persikėlė gyventi. Ten vasarą rytais susirenka apie 10 žmonių, žiemą – 2–3.
„Be maudynių negalėčiau. Tai tapo įpročiu“, – sako „Gilužio“ klubo vadovė.
Kai spaudžia didelis šaltis, pasak jos, pasineri porąkart į vandenį, ir gana. Jeigu ne taip šalta, galima ir paplaukioti. Svarbu prieš maudynes apšilti, pasimankštinti ir nubėgti 2–3 kilometrus – pasiruošti niurktelėti į eketę. O, išlipus iš ledinio vandens, kuo skubiau apsiauti vilnones kojines.
Pasak Genovaitės, tokios maudynės – ne kažin kokia naujovė, po pirties kaime daug kas ir basi palaksto, ir į eketę įlenda.
Ar toks grūdinimasis prideda energijos ir padeda išvengti ligų? „Padeda – peršalusi nebuvau, temperatūros neturėjau jau 20 metų. Bendradarbiai, pažįstami kasmet gripuoja, o aš vis išsisuku.
Tiesa, prasidėjus gripo epidemijai, kas vakarą geriu arbatą su imbieru, citrina ir medumi“, – sakė sveikuolė.
 

Ruonių požiūris


Ruonių maudynių šalininkai teigia, kad tokios maudynės teigiamai veikia sveikatą. Šaltas vanduo priverčia susitraukinėti kraujagysles, į vidaus organus priplūsta daugiau kraujo. Aktyviau šalinami toksinai. Pats didžiausias šio įpročio privalumas – stiprėja imunitetas, organizmas tampa atsparesnis infekcijoms, išgyjama nuo lėtinių ligų.
Lietuvos Sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis sako, kad atsisakyti šio įpročio jį gali priversti tik išvykos, o ne blogas oras. Pasak jo, ruonių maudynės nelaikomos gydymo priemone, pagrindinis jų tikslas – padėti žmogui įveikti baimę.
„Viena iš didžiausia žmogaus bėdų – baimės. Vieni bijo susirgti, kiti – pasenti, netekti darbo, mylimo žmogaus ar bankroto. Baimė yra labai didelis stresas, galima sakyti, kad visos ligos ateina per baimes. Norint būti sveikam žmogui reikia mažiau baimintis. Jis turi būti pasirengęs, kad problemų gali kilti, tarkim, gripai siautėjo ir siautės – vieni jo bijo, kiti – ne. Kuriems tikimybė susirgti mažesnė? Ruonių maudynės – tai vienas iš būdų įveikti baimę. Nebūtina to kultivuoti intensyviai. Visiems siūlyčiau bent kartą pabandyti pasinerti į ledinį vandenį. Tai mano akyse darė daugiau nei 30 tūkst. žmonių, ir nė vienas man nėra pasakęs, kad gailisi pasiryžęs. Visi šį poelgį įvertino kaip didelį pasiekimą prieš savo baimes, sukiužimą, tingėjimą. Kodėl medikai akcentuoja galimą tokių maudynių žalą? Nes kalba jų neišbandę žmonės.
Dainius Kepenis neneigia, kad ledinės maudynės – labai didelis stresas organizmui. Bet trumpalaikis stresas blogo nepadaro. Jo, kaip smūgio, organizmui reikia. Tai tarsi skiepas, trinktelėjimas kuoka visoms kitoms bėdoms, kad jos subyrėtų, blogų pasekmių nepalieka.
„Tai neturi nieko bendra su gydymu, tačiau ir „neieškant vaistų jų šaltame vandenyje yra“. Trumpas pasinėrimas į ledinį vandenį – puikus vaistas nuo radikulito. Mano akyse šimtai žmonių, turinčių šią bėdą, nėrė ir ją pamiršo ar bent labai ją sumažino. Apsiliejimas šaltu vandeniu – puikus būdas aukštam kraujo spaudimui sumažinti. Nebūtina eketė, pakanka šalto dušo. Žmogui, kuris nors kartą buvo pasinėręs į eketę, šaltas dušas tampa vienu juoku“, – sakė D.Kepenis, pabrėždamas, kad ruonių maudynių poveikis yra daugiau psichologinis negu fiziologinis.

 

Medikų pastabos


Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė
Apie ruonių maudynių įtaką nėščioms moterims nieko negaliu pasakyti – tokių mano praktikoje nepasitaikė. O moterų ruonių maudynių gerbėjų sutikau nemažai. Manau, kad moterims laikotarpis pratinantis prie šalčio yra kiek pavojingesnis negu vyrams ir turėtų būti ilgesnis.
Tik nereikėtų sekti paskui kitus, greitai šaltan vandenin panirusius, o panagrinėti savo organizmo poreikius ir patarimus. Jei moteris pasiryžo maudytis ir gerai jaučiasi šaltame vandenyje, per kelias minutes neperšals. Tiesa, pratintis prie šalto vandens reikėtų pagal ruonių metodikas – tokios yra, aš jų nežinau.
Man dažnai sako: „Peršalau, prasidėjo šlapimo takų, gimdos uždegimai“. Jie neprasideda vien nuo peršalimo, svarbu infekcijos, kurios kimba, kai organizmui trūksta imuniteto. Pabrėžiu, ne šaltis ar karštis lemia uždegimus. Jei moteris sveika, organizme nėra uždegimo proceso, ji nesusirgs. Negirdėjau, kad nors viena ruonė skųstųsi, kad maudėsi, peršalo ir susirgo.
Bet yra po pirties neriančių į ledinį vandenį. Jei organizme rusena lėtinis infekcinis procesas, labai didelė tikimybė, kad po pirties nėrus į šaltą vandenį, jis gali suaktyvėti ir šlapimo pūslės uždegimo ar gimdos priedų uždegimo simptomai vėl paūmės Tokių problemų kyla ne tikrosioms ruonėms, o toms, kurios staiga kažką padarė nenusiteikusios, neįpratusios. Jei žmogus psichologiškai nusiteikęs ir apsisprendęs, bėdų paprastai nekyla. Žodžiu, jei moteris sąmoningai pradėtų maudytis nuo rudens ir palengva pratintųsi prie ledinio vandens, peršalti ir susirgti ginekologinėmis ligomis maudantis žiemą tikimybė labai maža.
 

Profesorius B.Dainys, privačios urologijos klinikos savininkas


Po ruonių maudynių vyrukai neretai pajunta skausmą pilvo apačioje, turi kelis kartus keltis šlapintis ir dėl ūminio prostatito ar paūmėjusio lėtinio prostatos uždegimo kreipiasi į gydytojus. Prostatitu perserga kas trečias vyras. Ši liga – jaunų vyrų, vyresni serga kitomis prostatos ligomis, dažniausiai gerybiniu jos išvešėjimu.
Ruonių maudynės turi būti pamatuotos, negali visi pulti ir pliuškentis etiketėje. Jeigu vyras sveikas, užsigrūdinęs, nieko blogo jam nenutiks, o žinantiems, kad turi bėdų dėl prostatos, nereikėtų to daryti.
Ruonių maudynėms svarbu pasiruošti, pratintis nuo rudens, grūdintis, sportuoti gryname ore. Palaipsniui pripratus prie žemesnės temperatūros, ji nekelia tiek pavojų. Dar ir aš niurkteliu į eketę, esu pakankamai sveikas.
Svarbiausia, kad sveikuoliu reikia būti protingai. Rusų sveikuolis M.Kotlerovas, ruonis su patyrimu, ilgai propagavęs ledines maudynes, deja, mirė nuo prostatos vėžio.
 

Šančių poliklinikos vyr. gydytoja Zita Česnavičienė:


Jeigu žmogus yra santykinai sveikas, ilgai grūdinasi, – tokios maudynės turėtų tik stiprinti jo sveikatą. Kas kita nesigrūdinantiems, atsitiktinai į ledinį vandenį niurktelėti sumaniusiems žmonėms. Sergantiems lėtinėmis ligomis, kai yra kraujotakos sutrikimų, jos nerekomenduojamos, gali sukeltinemalonių pasekmių. Nuo šalčio gali paūmėti lėtinės infekcinės ligos – reumatinės, plaučių, sąnarių ir visos kitos.
Maudynės lediniame vandenyje – labai didelis stresas organizmui. Kaip jis reaguos, sunku numatyti, mat vieno žmogaus reakcija vienokia, kito – kitokia. Manau, labai daug lemia psichologinis žmogaus nusiteikimas. Jei jis nusiteikia, kad ledinės maudynės – labai didelė nauda, tada ir organizmas į šį stresą reaguoja pozityviai, o jeigu naudingumu abejoja, – reaguoja kitaip. Juk ir apsiprausimas šaltu vandeniu, apsipylimai juo vieniems tinka, kitiems – ne, tik šiltos vonios niekam nesukelia bėdų.
 

Patyrusių ruonių pastabos


• Optimali temperatūra pirmosioms maudynėms – 5–12 laipsnių šalčio, sausa diena be vėjo. Pirmą kartą nesimaudykite ilgiau nei 5–15 sek. Vėliau organizmas pats leis suprasti, kada metas lįsti iš vandens. Ruonių maudynės vidutiniškai trunka nuo 30 sek. iki 2–3 minučių.
• Prieš šokdami į vandenį apšilkite. Penkias minutes pabėgiokite, pasilankstykite į visas puses, pamosuokite rankomis ir kojomis. Mankštintis reikėtų su drabužiais, nusivilkus tik žieminę striukę.
• Verta ant galvos užsimauti maudymosi kepuraitę – plaukai liks sausi ir nepasidengs ledo plėvele.
• Ketindami šokti į ledinį vandenį, ilgai nedelskite – kuo didesnis kūno ir vandens temperatūros skirtumas, tuo didesnis maudynių efektas. Be to, ilgai delsdami galite persigalvoti.
• Į vandenį šokite staigiai, po sekundės kitos išlįskite į vandens paviršių, 3–4 kartus giliai įkvėpkite ir iškvėpkite, dar kartą trumpam panerkite, stengdamiesi maksimaliai atpalaiduoti raumenis.
• Įšokę į eketę kai kurie žmonės pajunta traukulius. Neišsigąskite – pajudinkite galūnes, ir mėšlungis praeis. Jei jis trunka ilgiau nei 10 sek., skubiai išlįskite iš vandens ir pasimankštinkite.
• Po maudynių kuo skubiau nusivilkite šlapius drabužius – būtent jie, o ne šaltas vanduo gali susargdinti. Stovėdami ant rankšluosčio ar sauso kilimėlio, energingai nusišluostykite ir apsivilkite sausus drabužius. Trumpai pasimankštinkite, išgerkite karštos arbatos. Tik ne taurelę degtinės – tai nedera su sveiku gyvenimo būdu, prie kurio pradėjote pratintis.
• Neperlenkite lazdos ir lediniame vandenyje nesimaudykite dažniau nei 3 kartus per savaitę – galite pakenkti sveikatai.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Ricardas
2013-04-02 09:14
(super)

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai