Geriausi vaistai – tinkama mankšta

Patyrėte nemalonumą: sportuojate ar bėgate iki autobuso ir... nevalingai išteka lašas šlapimo? Manoma, kad Lietuvoje apie 200-250 tūkst. žmonių patiria panašių nevalingo šlapinimosi momentų. Dauguma jų įsitikinę, kad tai natūrali senėjimo dalis. Tačiau ši bėda vargina ne tik pagyvenusius, bet ir jaunus vyrus ir moteris. Žinoma, kad kas antras žmogus apie šiuos nemalonumus net neužsimena namiškiams ir gydytojams, laikydamas ją vien asmenine problema. Kokios dažniausios šlapimo nelaikymo priežastys? Ką reikėtų daryti, norint jo išvengti?
 

Nemalonumų priežastys


„Šlapimo nelaikymo priežastys yra labai įvairios, jų gydymo galimybės – taip pat“, – pastebi vidaus ligų gydytoja Birutė Marija Stankevičienė.
Nustatyta, kad šlapimo nelaiko 1 iš 4 moterų (trečdaliui iš jų ši problema tampa lėtine), 1 iš 10 vyrų, o, pasiekus devintą dešimtmetį, ši bėda abiejų lyčių atstovus kamuoja maždaug tolygiai.
Šlapimo nelaikymą gali lemti nėštumas ir gimdymas, prostatos ir neurologinės ligos, hormoniniai pokyčiai, antsvoris, diabetas, sutrikęs judėjimas, lėtinis kosulys, rūkymas, vidurių užkietėjimas, kitos lėtinės ligos.
Šlapimas dirgina odą, greitai sukelia nemalonų kvapą, nes įsigeria į drabužius ir odą. Ši parausta, pradeda niežėti, gali atsirasti infekcija, pragulų. Kyla ir kitų bėdų. Žmonės vengia gerti skysčių, ir tai skatina organizmo dehidraciją. Kyla socialinių ir psichologinių problemų: mažėja pasitikėjimas ir savigarba, ribojamas socialinis bendravimas, atsisakoma mėgstamų užsiėmimų, veiklos, neretai net vengiama išeiti iš namų.

 

Nuostatos trukdo ieškoti pagalbos


Pasak gydytojos B.M. Stankevičienės, svarbios su šia bėda kovoti neleidžiančios priežastys yra mitai, kad šlapimo nelaikymas yra natūralus dalykas senstant, kad šios bėdos negalima kontroliuoti ar gydyti. Esą nelaikantys šlapimo žmonės yra seni, ligoti. Taip dažnai mano vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, vengdami kalbėti šią bėdą.
„Dirbu su įvairaus amžiaus žmonėmis, treniruoju pagyvenusias moteris ir Lietuvos veterinarijos akademijos studentes, su moterimis pasikalbame įvairiais klausimais. Šlapimo nelaikymas – ne tik pagyvenusiųjų bėda. Visko būna ir jaunoms studentėms, ypač po pirmo gimdymo”, – sakė aerobikos trenerė Joana Bartaškienė, pastebėdama, kad ši bėda nėra nepataisoma. Pirmas ir natūraliausias būdas su ja kovoti – specialūs pratimai dubens ir tarpvietės raumenims stiprinti.
 

Keli tipai


Yra keli šlapimo nelaikymo tipai – lėtinis ir ūminis, praeinantis. Lėtinis šlapimo nelaikymas dar skirstomas į dirgliąją šlapimo pūslę, įtampos šlapimo nelaikymą, persipildymo, funkcinį ir mišrų šlapimo nelaikymą.
„Dažniausiai šlapimas nelaikomas dėl dirglios šlapimo pūslės, kai staiga atsiranda nenumaldomas noras šlapintis ir trumpam nesulaikoma šlapimo, šlapinamasi dažnai (dažniau negu 8 kartus per dieną ir daugiau negu kartą per naktį) ir įtampos šlapimo nelaikymo, kai šlapimo išteka dirbant sunkesnį fizinį darbą, kosint, čiaudint, šokinėjant. Nustatyti nesudėtinga, o gydymo galimybės plačios – tereikia kreiptis pagalbos į sveikatos priežiūros specialistus“, – sakė B.M.Stankevičienė.


Šlapimo nelaikymo gydymo galimybės yra įvairios. Tai ir fiziniai pratimai, ir vaistai, chirurginis gydymas, slaugos priemonės. Paprasčiausi, nuo kurių ir reikėtų pradėti, yra specialūs mankštos pratimai dubens ir tarpvietės raumenims stiprinti. Apie juos medikai paprastai tepasako trumpai– reikėtų stiprinti tarpvietės raumenis, daugiau pasikonsultuoti praverstų su kineziterapeutais ar sporto treneriais.
 

Svarbiausia – dubens raumenų stiprinimas


„Dubuo yra raumenų, išsidėsčiusių ties kūno liemeniu, prisitvirtinimo pagrindas. Jie ypač padeda kontroliuoti laikyseną ir pilvo tonusą, suteikia atramą vidaus organams. Tarpvietės raumenys gali susilpnėti ar būti pažeisti dėl įvairių priežasčių: gimdymo, amžiaus ar sumažėjus raumenų tonusui, jeigu nepakankamai mankštinamės. Juos sustiprinti galima atliekant tinkamus pratimus. Kuo dažniau juos mankštinsime, tuo jie bus stipresni. Stiprindami tarpvietės raumenis, geriname savo sveikatos būklę, šlapimo sulaikymą, didiname seksualinį pasitenkinimą“, – pasakojo gydytoja B.M.Stankevičienė. Tuo neabejoja ir aerobikos trenerė J.Bartaškienė.
Pasak jos, pastaraisiais metais vis daugiau žmonių Lietuvoje supranta, kaip svarbu reguliariai mankštintis, bet specialūs pratimai dubens ir tarpvietės raumenims stiprinti daromi palyginti retai, nors jie yra labai nesudėtingi ir gerai žinomi nuo praėjusio amžiaus vidurio.
 

Kėgelio pratimai


Pratimai, stiprinantys dubens ir tarpvietės raumenis, dar vadinamus ir meilės raumenis, vadinami Kėgelio pratimais, vokiečių gydytojo Arnoldo Kėgelio pavarde. Šis gydytojas 1952 metais, nagrinėdamas šlapimo nelaikančių žmonių problemas, pasiūlė pratimų kompleksą, kurie labai pagerindavo tokių ligonių savijautą ir gyvenimo kokybę. Jie skirti būtent dubens ir tarpvietės raumenims stiprinti.
Vėliau pastebėta, kad Kėgelio pratimai labai naudingi moterims, kurių po gimdymo nusilpę dubens raumenys, nusileidusi gimda. Nuolatinė tokia mankšta taip pat padeda esant kai kurioms seksualinėms problemoms, pavyzdžiui, kai sunkiau pasiekiamas orgazmas. Ji naudinga ir moterims, ir vyrams po mažojo dubens srities operacijų, taip pat turint antsvorio, užkietėjus viduriams, esant neurologiniams pažeidimams.
Kėgelio pratimus daryti yra labai paprasta ir atlikti galima visur – gulint ant grindų, stovint ar sėdint ant kėdės, važiuojant autobusu, parduotuvėje ar žiūrint televizorių. Juos gali padaryti bet kokio amžiaus ir fizinio pajėgumo žmonės. Rezultatų galima tikėtis jau po kelių savaičių ar mėnesių.
 

Keli patarimai


Svarbiausia pratimus atlikti reguliariai. Pirma, turbūt svarbu suprasti, kur šie raumenys yra. Pradėkite šlapintis, o tada pabandykite staiga valingai sustabdyti šlapinimosi srovę. Tai padaro reikiami raumenys. Norint juos treniruoti, reikia įtempti 3-10 sekundžių, po to atpalaiduoti. To galima lengvai išmokti, šlapinantis vis sulaikant ir atleidžiant šlapimo srovę.
Pratimą kartoti reikėtų 10–15 kartų. Pratimo ciklus rekomenduojama atlikti bent 3–4 (geriausiai 10) kartus per dieną. Teigiama, kad, atliekant tokius pratimus, teigiamų rezultatų sulaukiama iki 95 proc. atvejų.
Nemažai jaunų ir vidutinio amžiaus žmonių, kuriuos vargina įtampos šlapimo nelaikymas, kai šlapimo išteka dirbant sunkesnį fizinį darbą, kosint, čiaudint, šokinėjant, gali sau padėti įpratę įtempti tarpvietės raumenis ir tik tada nusikosėti, čiaudėti, kažką kelti. Jeigu tai taps įpročiu, jis padės kontroliuoti šlapimo pūslę.
 

Daugiau profilaktikos priemonių


Daugelį šlapimo nelaikymo priežasčių galima kontroliuoti profilaktinėmis priemonėmis. Tam visų pirma reikia treniruoti šlapimo pūslę, didinant laiko tarpus tarp ėjimo į tualetą. Jeigu iš pradžių šlapinamasi kas dvi valandas, reikia stengtis šį laiko tarpą po truputį, bent po 15–20 minučių ilginti.
Siekiant sumažinti šlapimo pūslės dirginimą, rekomenduojama sumažinti kavos gėrimą iki vieno puodelio per dieną, negerti gazuotų gėrimų, ypač su kofeinu, nerūkyti ir imtis priemonių, kad viduriai nebūtų užkietėję. Tam reikia valgyti daugiau vaisių ir daržovių, skaidulų turtingo maisto, gerti po 2 litrus vandens per dieną.
Labai svarbu kontroliuoti ir svorį, mat žinoma, kad antsvoris ir nutukimas skatina šlapimo nelaikymo epizodus.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

kristina
2012-10-27 20:46
man jusu puslapis labai patinka.aciu uz si puslapi.as jus myliu!(hooray)(hooray)(hooray)(red):):D(hi)(super)(happy):D(red)

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai