Priešmenstruacinis sindromas – daugybę gyvenimų trikdantis simptomų kompleksas

Ne vienas vyras skundžiasi, kad tam tikromis dienomis jo gyvenimo draugė pasidaro tiesiog neatpažįstama, nesukalbama ir sunkiai suprantama. Dėl tokių „pasikeitimų“ gali būti kaltas priešmenstruacinis sindromas. Tai įvairių (dažniausiai nemalonių) simptomų kompleksas, paprastai pasireiškiantis savaitę ar kelias dienas prieš menstruacijas. Pakalbėkime apie priešmenstruacinį sindromą plačiau.

Kaip dažnai pasireiškia priešmenstruacinis sindromas?

Apskaičiuota, kad priešmenstruacinis sindromas (PMS) pasireiškia maždaug 3 moterims iš keturių arba 70-80 procentų visų vaisingo amžiaus moterų. Pastebėta, kad kai kurioms moterims PMS simptomai nėra ryškūs ir jie per daug nevargina. Vis dėlto kitoms moterims PMS gali atimti gyvenimo džiaugsmą ir trukdyti normaliai kasdienei veiklai. Retas žino, kad itin sunkios eigos PMS išgyvenančios moterys gali net karščiuoti ar alpti.

Koks PMS išsivystymo mechanizmas?

Dėl PMS kilmės nėra visiškai sutariama. Daugumoje ankstyvesnių šaltinių teigiama, kad pagrindinė PMS pasireiškimo priežastis  - lytinių hormonų koncentracijų pakitimai/ disbalansas organizme. Dabar vis labiau tikima, kad PMS susijęs su psichologine moters būsena. PMS galima laikyti visiškai normaliu kiaušidžių funkcijos atspindžiu, nes lytinių hormonų koncentracijų pakitimai moters organizme vyksta cikliškai. Tad labai svarbu, kaip pati moteris reaguoja į jos organizme vykstančius įvairialypius pokyčius. Tarkime, pastebėta, kad prieš pat menstruacijas sumažėja serotonino („laimės hormono“) gamyba, tad moteriai gali pasireikšti nervingumas, irzlumas, dirglumas, verksmingumas. Prieš mėnesines paburksta ir pajautrėja krūtys, gali kamuoti pilvo pūtimas, nemiga, depresinės nuotaikos ir kt.  Tad moters psichologinė savijauta labai priklauso nuo to, kas vyksta jos organizme ir, atvirkščiai, – organizme vykstantys procesai labai priklauso nuo jos emocinės sveikatos konkrečiu laikotarpiu. Galima teigti, kad viskas labai glaudžiai susiję.

Kokie simptomai būdingi PMS?

PMS laikotarpiu moteriai gali būti itin nelengva, nes jam būdingi patys įvairiausi simptomai, kurie gali būti skirtingo intensyvumo. Taigi gali skaudėti galvą, kamuoti gausesnis prakaitavimas, atsirasti įvairių odos bėrimų, gali netgi sutrikti pusiausvyra ir atsirasti svaigulys. Moterys pastebi, kad prieš mėnesines kaupiasi skysčiai ir atsiranda įvairių tinimų (sumažėja diurezė), padidėja svoris (šis simptomas dažną moterį dar labiau „varo iš proto“), krūtys tampa jautresnės ir labiau pabrinkusios. Kai kurioms būdingi ir patys įvairiausi virškinimo sutrikimai – nuo viduriavimo, pykinimo ir vėmimo iki pilvo skausmų, raižymo ir pagausėjusios dujų gamybos (pilvo pūtimo). Dauguma moterų žino, ką reiškia jausti sunkiai suvaldomą nuotaikų kaitą, liūdesį, paranoją ar net depresines nuotaikas. Moteris gali netikėtai pravirkti ir net nesugebėti paaiškinti tokio verksmo priepuolio atsiradimo priežasties. Taip pat būdingas nuovargis, irzlumas, miego sutrikimai, sumažėjęs darbingumas. Itin sunkiais atvejais moterys karščiuoja, jaučia greitesnį širdies plakimą, alpsta. Nesunku suvokti, kad kuo daugiau simptomų pasireiškia ir kuo šie pasireiškiantys simptomai intensyvesni, tuo labiau trikdoma normali moters gyvenimo kokybė. Dar sunkiau, jei šie simptomai kamuoja ne kelias valandas, o net kelias dienas, kurias tiesiog norėtųsi išbraukti iš kalendoriaus.

Kaip sau padėti?

Pradėkime nuo profilaktikos – moteris visuomet turėtų laikytis poilsio ir darbo režimo, sveikai maitintis, reguliariai sportuoti, ieškoti mėgstamų veiklų, vengti streso, stebėti savo sveikatos būklę. Tiesiog labai svarbu save mylėti. Sveikas gyvenimo būdas gali reikšmingai sumažinti PMS pasireiškimo tikimybę arba bent jau sušvelninti simptomų pasireiškimo intensyvumą/ sutrumpinti jų trukmę ir (arba) išvengti sunkiausios eigos, kai moteris gali net nualpti ar susidurti su itin dideliu pulsu.

Konservatyvus gydymas remiasi tais pačiais principais – svarbiausia savimi rūpintis. Be to, vertėtų vengti ir žalingų įpročių, nes rūkymas ar alkoholis simptomus gali tik dar labiau pasunkinti. Neretai rekomenduojama papildomai vartoti magnio, vitamino B6, maloniai nuteikiančių žolelių arbatų. Svarbu pakankamai ilsėtis ir įsiklausyt į savo organizmą, vengti papildomo streso. Jei labai kaupiasi skysčiai, reikėtų apriboti jų vartojimą iki būtino per parą išgerti kiekio (itin sunkiais atvejais gali būti skiriama diuretikų). Skausmams malšinti skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, o pilvo pūtimo sukeliamus nepatogumus mažina simetikonas (jo savo sudėtyje turi medicinos priemonė Espumisan Easy). Nerimą valdyti gali padėti tradiciniai vaistiniai augaliniai preparatai, o sunkesniais atvejais tam tikrus vaistus skiria gydytojas. Jei PMS itin sudėtingas ir varginantis, dėl jo valdymo būtina pasikalbėti su gydytoju ginekologu.

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai