Netipiški simptomai? Ne – medicinos paslaptys!

Pasiskundžiate gydytojui kokiu nors gyvenimą trikdančiu simptomu. Tebūnie tai skausmas, užkimimas, kosulys ar dar kas. Gydytojas jus apžiūri ir įtaria ligą, apie kurią jūs nė nepagalvotumėte! „Negali būti!“, – šaukte šaukia jūsų pasąmonė, tačiau atlikti tyrimai patvirtina gydytojo versiją. Kaip tai gali būti? Atskleiskite kelias gydytojų darbo paslaptis ir sužinokite kai kuriuos, atrodytų, neįprastus ligų simptomus.
 

Kosulys


Kosulys – vienas dažniausiai varginančių simptomų. Be abejo, jis gali būti ūminis, gali būti lėtinis, tačiau beveik visuomet žmogus yra įsitikinęs, kad jis serga kokia kvėpavimo takų infekcija. „Aš kosčiu, man bronchitas“, – neretai tenka išgirsti paciento išvadas. Tačiau kosulys, ypač lėtinis, gali pasireikšti dėl visiškai kitų priežasčių. Todėl nenustebkite, jeigu gydytojas jūsų paklaus, ar nejaučiate skausmų „po duobute“, – galbūt jus vargina visai ne bronchitas, o gastroezofaginio refliukso liga? Tai liga, kai skrandžio turinys „užmetamas“ iš skrandžio į stemplę, ypač esant horizontalioje padėtyje, pvz., miegant naktį. Rūgštus turinys pakyla aukštyn ir dirgina kvėpavimo takus. Tokiu atveju sausas kosulys dažniausiai vargina naktį.
Beje, kosulys kartais gali pasireikšti ir dėl neurologinio sutrikimo ir net užsikrėtus kirmėlėmis. Sausą kosulį kai kuriais atvejais gali sukelti ir vartojami vaistai. Tai gerai žinomas angiotenziną konvertuojančių fermentų inhibitorių (tai kraujospūdį mažinančių vaistų grupė) šalutinis poveikis.


 

Pykinimas ir vėmimas


Tai dar du itin dažni simptomai. Paprastai kaltė yra suverčiama maistui. Iš tikrųjų viskas ne taip paprasta, maistas tėra viena iš galimų priežasčių.
Be abejo, visuomet tenka vertinti visą klinikinę būklę, tačiau vėmimą gali sukelti ir kitos virškinamosios sistemos ligos, pavyzdžiui, rotavirusinė infekcija, kepenų ligos, gastritas, opaligė ir t.t.
Pykinimas, ypač jaunoms moterims, neretai siejamas su vienu pirmųjų nėštumo simptomų, ko irgi negalima paneigti. Kita vertus, pykinimas gali būti vienas iš premenstruacinio sindromo išraiškų. Pykinimą ir vėmimą gali sukelti ir kraujo spaudimo padidėjimas, ir migreninio tipo galvos skausmas.
Jeigu jus pykina, gydytojui gali būti svarbi informacija apie jūsų vartojamus vaistus, kadangi geležies preparatai, antibiotikai, estrogenai ir t.t. taip pat gali pasireikšti šiuo nespecifiniu nemaloniu požymiu.
Be abejo, kiekvienas gydytojas turi tam tikrų paslapčių. Pavyzdžiui, jeigu ligonį pykina anksti ryte, reikėtų pagalvoti ne tik apie nėštumą, bet ir apie tokią problemą, kaip inkstų funkcijos nepakankamumas arba depresija. O štai netrukus po valgio pasireiškiantis pykinimas ir vėmimas turėtų sukelti įtarimų dėl skrandžio ligų. Riebaus maisto išprovokuotas pykinimas leidžia įtarti kepenų ir tulžies pūslės negalavimus.
 

Dažnas širdies plakimas


Šis nusiskundimas taip pat girdimas itin dažnai, pacientas paprastai būna susirūpinęs širdies būkle ir prašo ištirti būtent šį organą. Nenuostabu, kad žmogus, kurio širdis plaka dažniau nei 100 k./min., dėl to būna susirūpinęs ir net išsigandęs. Taip, širdies ligos gali sukelti tachikardiją (taip medicinoje vadinamas padažnėjęs širdies plakimas), tačiau tachikardiją gali sukelti ir karščiavimas, tokiu atveju širdies susitraukimo dažnis padidėja proporcingai karščiavimui.
Mažakraujystės sukelta tachikardija yra nuolatinė. Paprastai tokį simptomą sukelia greitai mažėjantis hemoglobino kiekis, pavyzdžiui, nukraujavus, arba mažakraujystė, kuri palaipsniui blogėja, tačiau yra tokio laipsnio, kad organizmui sunku prie jos prisitaikyti. Skydliaukė – dar viena dažno širdies plakimo priežastis. Atrodytų, kuo ji čia dėta, tačiau galinga hormoninė sistema gali sukelti ne tik tachikardiją, bet ir kraujo spaudimo padidėjimą. Maža to, ji net ir gali jus paversti itin jautriais ir net verksmingais, galbūt pastebėsite, kad viduriai tapo nesuformuoti.
Lbai dažna priežastis tachikardijos – psichoemociniai sutrikimai (nerimas, baimės, panikos priepuoliai)
 

Kitą mėnesį...


Kaip jau supratote, ligos gali pasireikšti visiškai netipiškai, todėl kitą mėnesį rašysime apie painias galvos skausmų ir nedidelio karščiavimo priežastis.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai