Paklaustas, kaip sekasi, vyriškis tik šypteli ir lakoniškai atsako: „Gyvenu ir vargo nematau“. Čia pat priduria, kad kasdienybėj reikia mamą palaikyt dvasiškai ir moraliai, nes jai tikrai nelengva. Tada apie save negalvoja, tiesiog nėra kada. O savigaila, anot reto vardo savininko, niekada nebuvo jo gyvenimo palydovė.
Netrukus Elvidijus jau pasakoja, kaip, būnant neįgaliam, teko siekt išsilavinimo. Jis prisimena, kaip mokėsi Kauno suaugusiųjų mokymo centre, kur neįgalieji mokėsi kartu su sveikaisiais. Pasak E.Gasinsko, tai buvo tikrai šaunus sumanymas, nes neįgalieji tokiu būdu galėjo integruotis į sveikų žmonių bendruomenę.
„Nesijaučiau kažkoks kitoks, tiesiog mokiausi kaip ir visi kiti, netrukus gavau brandos atestatą. Vėliau pradėjau mąstyti apie tolimesnes studijas, nes neįsivaizdavau, kaip galėčiau sėdėt rankas susidėjęs ir nesiekt universitetinių žinių. Taip atėjo mintys apie psichologijos, kineziterapijos arba ergoterapijos studijas universitete. Galiausiai pasirinkau socialinio darbo medicinoje studijas Kauno kolegijos Medicinos ir socialinių mokslų fakultete“, – prisimena Elvidijus.
Jis mielai pasakoja, kaip sekasi bendrauti ir mokytis tarp sveikųjų, ir džiaugiasi, kad jo niekas neišskiria iš kitų kaip neįgalaus žmogaus. „Niekada nejaučiau diskriminacijos iš kitų žmonių, bendrakursių ar dėstytojų“, – sako Elvidijus. Kaip sekasi mokslai? „Puikiai, – džiaugiasi pašnekovas, – tiesa, mano kūnas apimtas negalios, bet galva šviesi, mokytis netrukdo. Spėju ne tik pats atlikti užduotis, bet padedu ir savo sveikiems bendramoksliams, kurie mielai priima pagalbą“.
Šiuo metu vyriškis sėkmingai mokosi antrame kurse. Jau galvoja, kaip baigęs kolegiją toliau studijuos universitete. „Jei matau galimybę toliau studijuoti, tą galimybę būtinai išnaudosiu. Tikrai nesustosiu vidury kelio. Juk šiais laikais esi nieko vertas be išsilavinimo. Man tai labai svarbu“, – teigė E.Gasinskas.
Pasak Elvidijaus, buvo laikas, kai jis kitiems teikdavo psichologinę pagalbą telefonu. „Pinigai man nesvarbiausia. Kur kas svarbiau, kaip save realizuoji gyvenime. Jeigu jauti pašaukimą padėt žmonėms, tai ir padėk. O būdų galima rasti daugybę. Mano gyvenime tikėjimas viską sustatė į savo vietas. Supratau, kad kur kas svarbiau kaupti dvasinius turtus, dalintis su kitais širdies gerumu, dvasine šiluma, ištiest kitam pagalbos ranką. Tai teikia iš tiesų didelį pasitenkinimą“, – sako Elvidijus. Gal todėl pašnekovas ilgai nemąstydamas vardija tris svarbiausius gyvenime dalykus – Dievą, šeimą, darbą.
Elvidijui teko dirbti ir kitokį, žemiškesnį darbą nekilnojamojo turto agentūroje. Kurį laiką telefonu pardavinėjo nekilnojamą turtą. Tuo tarpu šiandien Elvidijus jau aštuonerius metus kasdien vyksta į darbą Kauno neįgaliojo jaunimo užimtumo centre, kur savanoriu dirba socialinio darbuotojo padėjėju.
„Tai gera praktika man, būsimajam socialiniam darbuotojui. Šiame centre kasdien susiduriu su žmonėmis, su kuriais greičiausiai teks dirbti ir baigus studijas. Visos bendravimo su neįgaliais žmonėmis subtilybės tiesiog kaip ant delno. Tai labai sustiprina mane, juo labiau kad žinau, kaip jaučiasi kiti žmonės su negalia. Pats būdamas neįgalus, gerai suprantu kitų neįgaliųjų poreikius“, – pasakoja Elvidijus.
Elvidijus kituose žmonėse labiausiai vertina padorumą, santūrumą, punktualumą ir žodžio laikymąsi. Ir pats stengiasi toks būti.
Negalia vyriškio neįveikė, ji jau nebetrukdo gyventi. Pasak E.Gasinsko, jo negalia – tai tokia priimtina būsena, be kurios jau nebeįsivaizduoja savo gyvenimo. „Mudu gerai susigyvenom. Tiksliau aš ją įveikiau. Tai man jau nėra problema. Kaip namuose tvarkomės, darom remontą, taip ir mano neįgalus kūnas kaip tas namas. Ne mane negalia valdo, aš jau pats ją valdau. Jaučiuosi kaip normalus sveikas žmogus. Jau seniai supratau, kad neįgalumas dar nėra pasaulio pabaiga. Tiesiog tai gali būti kitų gerų dalykų pradžia“, – sako optimistiškai nusiteikęs pašnekovas.
Vyriškis sau nenuolaidžiauja. Jo gyvenime yra griežta dienotvarkė. „Kasdien keliuosi anksti ryte, dieną pradedu su malda, grūdinuosi, ruošiuosi į darbą ir, būdamas geros nuotaikos, skubu ja pasidalyti su kitais neįgaliaisiais iš jaunimo užimtumo centro.
Sergu retai, bet, jei taip nutinka, paprastai stengiuosi gydytis natūraliomis priemonėmis – vaistažolėmis, medumi ir pan. Vaistus vartoju tik tada, kai jau negaliu be jų išsiverst, kai liga neatstoja, organizmas neturi jėgų priešintis ligai“, – teigia E.Gasinskas.
Būti sveikam padeda ir iškrovos dienos, kai natūraliai kartą per savaitę jis stengiasi pabadauti, tiesiog įsiklausyt savo organizmą ir jam padėti apsivalyti. Taip pat organizmo imuninę sistemą stiprina ir natūraliais maisto papildais.
Elvidijus labai palaiko organų donorystės idėją. Sako ir pats norįs būti donoru po savo mirties. „Juk nenusinešiu savo organų į dangų, tai jau verčiau nors vienam ar net keliems sunkiai sergantiems žmonėms galėčiau išgelbėt gyvybę, kitiems gal sugrąžinti regėjimą“, – mąsto pašnekovas.
„Niekada nesijaučiau vienišas. Turiu bičiulių ir draugų. Mėgstu skaityti įvairias knygas. Anksčiau net kurdavau eilėraščius. Būdamas nepataisomas optimistas, dar turiu vilties susirasti ir draugę, kuri man būtų artimiausia siela. Su ja norėčiau dalintis viskuo“, – ramiai dėsto Elvidijus.
Paklausus, kokia yra jo gyvenimo džiaugsmo paslaptis, ilgai nesvarstęs E.Gasinskas atsako: kai duodi žmogui daugiau nei gali ar jis nusipelno – tokia ta paslaptis.
„Reikia apsižvalgyt aplinkui, nes visada galima rasti žmonių, kuriems reikia pagalbos, ir yra visokiausių būdų padėti kitiems žmonėms“, – teigia pašnekovas.
Mėgstamas Elvidijaus posakis – situacija yra tokia, kokia yra, bet Dievas gali padėt rasti išeitį iš bet kokios situacijos. Gal todėl visą pokalbio laiką nuo Elvidijaus veido nedingsta šypsena. Kaip jis pats mėgsta sakyti, kasdien užsideda 139-tą šypseną ir pirmyn gelbėti pasaulio! Gal ne iš karto viskas pavyksta, bet ko vertos vien tik pastangos, kad kitiems ta negalia neatrodytų tokia slegianti, nes su tuo irgi galima gyventi visiškai normalų gyvenimą.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę