Ligai prikausčius prie patalo. Kaip išvengti pragulų

Neretai, kai liga ilgam prikausto prie patalo, anksčiau ar vėliau atsiranda pragulų. Kaip reikėtų prižiūrėti ligonį, norint jų išvengti? Apie slaugos ypatumus kalbamės su Kauno Raudonojo kryžiaus ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai Olga PUCHLIAKOVA.
 

Kodėl pragulos susidaro?


Norėčiau nuraminti artimuosius: pragulų (žaizdų) atsiradimas nėra vien tik prastos slaugos rezultatas. Reikėtų žinoti, kad pragulų susidarymą lemia tokie veiksniai: bloga bendra organizmo būklė, nejudrumas, amžius, klininkinė būklė (pvz., insultas, diabetas), audinių suspaudimas dėl ilgo gulėjimo, netinkama mityba, deguonies stygius audiniuose, nepakankama odos priežiūra, trintis nevykusiai vartant pacientą.
Pragulos atsiranda, kai dėl sutrikusio kraujo pritekėjimo į suspaustus audinius vystosi vietinis kraujotakos nepakankamumas. Audiniai miršta dėl deguonies stygiaus, o ne dėl mechaninių ląstelių pažeidimų. Pragulų atsiranda tose kūno vietose, kur kaulinius iškilimus dengia plonas poodinis sluoksnis. Pavyzdžiui, ilgai gulint ant nugaros pragulų gali atsirasti kryžkaulio, kulnų, menčių, sėdmenų, pakaušio srityse, o gulint ant šono – klubo sąnario, išorinėje kelio, kulno, peties srityse.
Pirmas pragulos simptomas yra pabalusi oda, vėliau ji parausta, patinsta, gali atsirasti pūslių, o, joms trūkus, – paviršinių opelių. Pragulos dydis matuojamas gyliu, ilgiu ir pločiu.
Ligonių, kuriems atsiranda pragulų, slauga ir gydymas yra sudėtingas, ilgai trunkantis, brangus, ne visada efektyvus procesas, todėl vis dažniau yra kalbama apie pragulų prevenciją.
 

Ką patartumėte daryti, kad pragulų nebūtų?


Labai svarbu rūpintis bendra žmogaus organizmo būkle. Namiškiams visuomet patariu palaikyti glaudų ryšį su šeimos gydytoju, bendruomenės slaugytoja. Jei pacientas nors dalinai savarankiškas, – neslopinkite jo savarankiškumo! Būtina kiek galima labiau skatinti jį judėti, pritaikant tinkamus fizinius pratimus, masažą. Tačiau reiktų nepamiršti, kad judesių programa turi būti saugi, atsižvelgiant į konkrečias aplinkybes. Skatinkime savirūpos laipsnį. Jei judėti sunku, vis tiek skatinkime žmogų atlikti bent minimalius judesius. Pavyzdžiui, galima atlikti raumenų tempimo pratimus, kamuoliuko maigymą delne, miklinti čiurnos sąnarį, daryti pasisukimus, kelis gilius įkvėpimus ir pan. Svarbu suvokti, kad net ir minimalūs judesiai pagerina gulinčiojo būklę.
Antras svarbus patarimas – vartyti pacientą pagal poreikį, bet ne rečiau kaip kas dvi valandas. Bendruomenės slaugytoja turėtų pamokyti namiškius, kaip teisingai tai daryti. Svarbu pasirūpinti, kad vartomas ligonis nepatirtų plėšimo jėgos, kuri atsiranda netaisyklingai keliant ir vartant.
Taip pat būtina užtikrinti tinkamą mitybą, nuolat rūpintis paciento odos higiena. Naudingi kasdieniniai švelnūs patrynimai valomuoju pieneliu, patepimai kremu (tinka visos priemonės, skirtos jautrios odos priežiūrai). Šioms procedūroms reikėtų pasirinkti švelnias kempines ar šluostes. Tinka natūralaus pluošto skiautės, tačiau be grubių siūlių, kad nepažeistų odos.
Idealu būtų kuo dažniau atlikti viso kūno masažą, tai gerina kraujotaką. Mokyti artimuosius masažo judesių turėtų ne mėgėjas, o profesionalas.


Žinoma, neapsieisime ir be medikamentų, gydomųjų tepalų, kremų, žaizdų ir gleivinių antiseptikų. Pragulų gydymo procese šios priemonės labai reikalingos. Tačiau gydomąjį tepalą ar kremą reikėtų parinkti individualiai, atsižvelgiant į odos tipą, jautrumą, pragulos laipsnį, todėl būtina pasitarti su šeimos gydytoju. Kartais tenka išbandyti nevieną gydomąjį tepalą ar gleivinių antiseptiką, kol atrandama veiksmingiausia priemonė.
Kai kuriais atvejais pragulos gydomos ir chirurginiu būdu.
 

Kokios priemonės padeda išvengti pragulų?


Audinių suspaudimą galima sumažinti naudojant įvairius volelius, pagalves. Suteikus ligoniui tinkamą kūno padėtį, sumažėja spaudimas į tam tikras kūno vietas. Gana veiksmingos yra specialios vartymo paklodės, pragulų profilaktikai skirti čiužiniai ir kt. Aišku, šios priemonės nemažai kainuoja.
Galiu paminėti vieną iš liaudies receptų. Į didesnį užvalkalą priberkime linų sėmenų (kad linų sluoksnis būtų 1 cm storio) ir padėkime šį čiužinuką patogiai ligoniui po nugara. Tuomet jūsų artimasis jaus savotišką nugaros masažą, oda kvėpuos ir gulėti ant tokio „čiužinio“ bus ganėtinai malonu.
 

O kokia jūsų nuomonė apie pabarstus?


Esu prieš pabarstus ir norėčiau paaiškinti, kodėl. Pabarstai žaizdą „užklijuoja“ iš viršaus, todėl ši „nekvėpuoja“ ir jos visiškai nesimato. Slaugantieji nesuvokia, kad pragulos dugnas turi gyti iš apačios į viršų iki sveikos odos, o ne tik užsitraukti žaizdos kraštai.
 

Neretai tenka slaugyti sunkiai sergantį žmogų, kuris jau ne vienerius metus nesikelia iš patalo ir, deja, pragulų jau yra. Ką galėtumėte patarti?


Tokiu atveju jau turime kalbėti, kad ir pačiam slaugančiajam reikia pagalbos. Ilgus metus slaugyti gulintį pacientą – sunkus, alinantis, daug jėgų atimantis darbas. Dar kartą norėčiau pabrėžti, kad būtinas betarpiškas kontaktas su šeimos gydytoju. Labai svarbus kitų šeimos narių supratimas ir palaikymas, suvokimas, kad ir slaugančiajam reikalingos atokvėpio valandėlės, aplinkos pakeitimas.
Taigi, apibendrindama mūsų temą norėčiau dar kartą priminti, kad, norint išvengti pragulų, reikia visomis įmanomomis priemonėmis mažinti audinių spaudimą, vengti trinties ir drėgmės, tinkamai rūpintis odos higiena, mityba, deguonies stygiaus korekcija, dažniau keisti gulinčiojo pozą, naudoti gydomuosius tepalus, pagalbines priemones, laiku pastebėti gresiančius simptomus.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

jolanta
2011-03-20 18:55
aciu uz palaikyma:)

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai