Azoto oksidas – gyvybės molekulė

1987 m dviejų nepriklausomų laboratorijų buvo paskelbti originalūs straipsniai apie tuo metu sunkiai suprantamo kraujagysles atpalaiduojančio faktoriaus išsiskyrimą iš endotelio bei prigimtį. Šios laboratorijos nustatė, kad šio iš endotelio išsiskiriančio faktoriaus cheminė sudėtis yra identiška azoto oksidui (NO).
 

Kas yra azoto oksidas, ką naudingo jis mums suteikia ir iš kur atsiranda?


Azoto oksidas yra paprasta molekulė, sudaryta iš vieno azoto ir vieno deguonies atomų. Bet viso pasaulio mokslininkai ir tyrėjai buvo apstulbinti beribio skaičiaus funkcijų, kurias atlieka ši molekulė mūsų kūne. 1992 metais NO nominuota „Metų molekule“ ir moksliniame žurnale „Science“ pavadinta „signaline gyvybės molekule“.
Azoto oksidas yra nuolat sintetinamas kraujagyslių vidiniame sluoksnyje endotelyje iš amino rūgšties L-arginino. NO yra biologinės dujos, kurios veikia kaip „signalinė molekulė“ ir todėl padeda reguliuoti daugybę mūsų organizmo funkcijų, o jų poveikis pasireiškia ląstelės lygiu. Ir, nors šios molekulės gyvavimo laikas yra labai trumpas (kelios sekundės), per šį laikotarpį NO paveikia daugelį tokių fiziologinių funkcijų, kurios kontroliuoja kraujo cirkuliaciją, trumpalaikę ir ilgalaikę atmintį, uždegimo, virškinimo procesus bei varpos erekciją. Gausūs tyrimai, atlikti eksperimentinėse ir klinikinėse laboratorijose, parodė, kad NO yra gyvybiškai svarbus imuninei sistemai. Jis naikina bakterijas, virusus, grybelį, parazitus ir vėžines ląsteles arba sustabdo jų dauginimąsi. Taigi mokslo tyrimai patvirtina, kad azoto oksidas apsaugo, gina ir palaiko kiekvieną mūsų kūno ląstelę, ir visi šie procesai vyksta esant labai mažoms azoto oksido koncentracijoms bei trumpam jo egzistavimo laikui.


 

Svarbiausios azoto funkcijos


Viena svarbiausių azoto oksido funkcijų – kraujo spaudimo kontrolė, kuri vykdoma išplečiant kraujagysles, dėl ko pagerėja kraujo tekėjimas gyslomis. Reiktų žinoti, kad įprastomis sąlygomis mūsų kraujagyslės visada yra atsipalaidavusios. Padidėjus riebalų bei cholesterolio kiekiams kraujyje, kvėpuojant užterštu aplinkos oru, nuolat gyvenant stresinėje aplinkoje ir esant nuolatinei nervinei įtampai, rūkant, valgant maistą, kuriame per mažai vitaminų bei mažai judant, sutrinka endotelio funkcija. Tuomet sumažėja azoto oksido sintezė ir jo biologinis efektyvumas. Tokiu atveju susidaro didesnis kiekis laisvųjų radikalų, ypač organizmui pavojingų reaktyviojo deguonies laisvųjų radikalų, ir padidėja „blogojo“ cholesterolio kiekiai kraujyje. Ant kraujagyslių sienelių formuojasi sklerozinės plokštelės, smarkiai pablogėja kraujagyslių, ypač smulkiųjų, atsipalaidavimas, sutrinka audinių mikrokraujotaka ir ląstelių aprūpinimas deguonimi bei maisto medžiagomis. Dėl to pakinta ląstelių medžiagų apykaita, sumažėja energinių medžiagų gamyba, sunkiau pašalinami ląstelės apykaitos produktai. Ilgainiui tos ląstelės žūsta. Tuomet vystosi įvairaus pobūdžio organizmo sutrikimai, tokie kaip hipertonija, širdies aritmija, koronarinių arterijų spazmai, vėžinės ligos, seksualinės veiklos sutrikimai, silpnėja atmintis, atsiranda ūžesys galvoje, svaigsta galva, vystosi Alzheimerio liga, diabetas, atsiranda negyjančių trofinių opų ir dar daug kitų ligų. Hipertonija šiuo metu laikoma labiausiai paplitusia liga. Taigi azoto oksido molekulė širdžiai yra ne mažiau svarbi nei deguonis, o žmogaus organizmas geba susintetinti tiktai 30–40 proc. azoto oksido reikalingo kiekio.
 

Tyrimai teikia vilčių


Tyrimai apie azoto oksido klinikinį pritaikymą, esant įvairiems sveikatos sutrikimams, yra dar tik pradinės stadijos, tačiau teikia nepaprastai daug vilčių ir per trumpą laiką jau nuėję palyginti ilgą kelią. Kadangi NO dalyvauja daugybėje fiziologinių funkcijų – pradedant kraujo spaudimu ir baigiant seksualine sveikata, ši mažytė paprasta molekulė yra viena šviesiausių žvaigždžių viso pasaulio vaistų kompanijų horizonte. Kompanijos tarpusavyje lenktyniauja, tikėdamos sukurti tokius vaistus, kurie gydys ištisą diapazoną žmogaus ligų, susijusių su endotelio funkcijos ir NO gamybos sutrikimais. Tikėkimės, kad kai kas iš to bus gauta (ir jau yra gauta) naudingo ir iš esmės bus tinkamo gydyti ypač ekstremaliomis sąlygomis.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Jonas
2019-06-10 00:36
Vidos Garalienės autorystė. Tai reikia parašyti
Kestutis
2016-09-28 03:40
Atnaujinu kontaktus kur galite surasti komercializuotą azoto oksido gamybos formulę ir išsibandyti ant savęs. Tikrai pozityvūs sveikatos pokyčiai yra labai dideli ir ženkliai pagerina gyvenimo kokybę:
vaiva
2013-09-03 15:03
Yra produktai su azoto oksidu. Jų mūsų gydytojai nesiūlys, žmonės, jiems reikia farmacija išlaikyti, jie juk susijęęę. Mes savimi turim rupintis ir domėtis galimybėmis, kurios ateina iš užsienio. radau produktus su azoto oksidu, geri atsiliepimai tikrai. Paskaitom apie juos. http://www.kyanilietuva.eu/
liuda
2013-02-27 14:01
Gerb. Gitanai, sudominote savo komentaru. Gal patartumete, kur galečiau daugiau apie tai sužinoti. Ačiū
Gitanas Brasas
2013-02-22 12:43
Geras straipsnis, tik truputį klaidinantis. Ne ozoto oksidą reiktų akcentuoti, nes tai tik biologines dujos, kurios yra nuolat sintetinamas kraujagyslių vidiniame sluoksnyje endotelyje iš amino rūgšties L-arginino. Būtent už šį atradimą yra gauta Nobelio premija ir man teko net tris kartus būti to Nobelio premijos laureato paskaitose JAV ir Europoje, tai aš žinau truputį kitą tiesą -tiesiogiai iš jo lūpų, o ne ką išvedžioja kiti mokslininkai, reklamuodami vienus ar kitus produktus ir spekuliuodami šiuo atradimu ir NO, kaip pagrindu. O gal pasidomėkite apie originalą ir pilną to atradimo formulę, kuriai buvo skirta net 30 metų!
Utena
2010-01-04 17:15
isbandykit Body FX
negl.
2009-03-09 18:44
Rašo,kalba ,o kai pas gyd.patenki,nei informuoja,nei parenka saugesnį ,geresnį gydymą,nebent turtuoliams.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai