Apie kūno plaukus

Plaukų savybes lemia genų rinkinys, kurį mums padovanojo tėvai. Plaukų vešlumu ir ilgumu (ne tik galvos odos) pasigirti gali kaukaziečiai. Mongolų rasės atstovai šiuo atžvilgiu labiausiai nuskriausti. Apskritai tamsiaplaukiai plaukuotesni nei šviesiaplaukiai. Kad ir kokie skirtingi pasaulio žmonės būtume, vienas iš moteris ir vyrus skiriančių bruožų yra lyčiai būdingas plaukuotumas. Kur riba tarp vyro ir moters požymių? Žiniomis apie hirsutizmą ir virilinį sindromą sutiko pasidalinti Santariškių klinikų endokrinologijos skyriaus vedėjas Saulius Grigonis.
 

Plauko augimo ir gyvavimo ypatumai


Tam, kad suprastume, kada ir kaip atsiranda liga, išsiaiškinkime, kaip atsiranda ir auga mūsų plaukai. Plaukas sudarytas iš folikulo, esančio odoje ir iš jo išaugančio pigmentuoto (t.y. turinčio spalvą) plauko. Plaukų tankis viename kvadratiniame centimetre skiriasi – nuo 600 veido srityje iki 60 likusio kūno odoje. Folikulų skaičius paprastai nesikeičia visą žmogaus gyvenimą, tačiau folikulų dydis ir iš jų augančių plaukų savybės priklauso nuo įvairių vidinių ir išorinių veiksnių.
Kiekvienas plaukas turi savo gyvavimo etapus, tris fazes: anageno (augimo), katageno (gyvavimo) ir telogeno (ramybės). Kiekvieno žmogaus plaukų augimo fazių trukmė yra skirtinga. Tai lemia daugelis veiksnių – išorinių (stresas, mityba, nepalankios oro sąlygos ir pan.) ir vidinių ( hormonai, fermentų veikla, įgimtos ir įgytos ligos). Plaukas gyvena vidutiniškai iki 6 metų, vėliau, pasibaigus telogeno fazei, jis iškrenta, ir iš to paties folikulo auga naujas plaukas, kuris vėl turės tris gyvavimo etapus.

 

Hormonų įtaka plaukų augimui


Plaukų augimą veikia įvairūs hormonai: kiaušidžių ir antinksčių androgenai, kiaušidžių estrogenai, skydliaukės, hipofizės hormonai. Androgenus įprasta vadinti „vyriškais“ hormonais. Androgenai stimuliuoja veido (ūsų, barzdos), liemens, nugaros, galūnių plaukų formavimąsi. Dėl jų plaukai tankesni ir ryškesni pažastyse, gaktos srityje. Galvos plaukus androgenai veikia atvirkščiai: silpnina jų folikulus, trumpina plaukų anageno fazę, po tam tikro laiko plaukai retėja, žmogus plinka, dažniausiai nuo viršugalvio. Toks plaukuotumas paprastai būdingas vyrams.
„Moteriškais“ hormonais vadinami estrogenai stimuliuoja galvos plaukų folikulus ir jų plaukų augimą. Dėl to moterų plaukai paprastai tankesni, vešlesni, žemesnė galvos plaukų augimo linija ant kaktos.
 

Hirsutizmo požymiai


Androgenai ir estrogenai būdingi abiem lytims, tik skiriasi jų kiekis organizme. Kai moters organizme atsiranda androgenų kiekio perteklius, išryškėja vyriško tipo plaukuotumas. Tai vadinama hirsutizmu.
Be aprašyto padidėjusio kūno plaukuotumo, hirsutizmui būdinga androgeninė alopecija, pustulinė aknė. Alopecija pasireiškia galvos plaukų slinkimu, retėjimu, plonėjimu, nes androgenai silpnina galvos plaukų folikulų veiklą. Moterų androgeninei alopecijai paprastai būdingas plikimas nuo pakaušio, kaip vyresnio amžiaus vyrams. Pustulinė aknė įprastai vadinama jaunatviniais spuogais. Jie atsiranda dėl androgenų aktyvintos prakaito liaukų veiklos. Hirsutizmas būdingas 10 proc. moterų.
 

Virilinis sindromas – „vyriškėjimas“


Virilinis sindromas, arba virilizacija, vystosi, kai androgenų kiekis moters organizme ypač didelis. Tuomet ne tik plaukuotumas, bet ir išvaizda tampa panaši į vyro. Auga raumenys, didėja jų apimtis. Atrofuojasi (mažėja) krūtys, hipertrofuoja (didėja) klitoris. Didėja kūno masė, auga svoris, gali didėti arterinis kraujospūdis. Balso tembras tampa žemas, kaip vyro.


 

Androgenų pertekliaus atsiradimo priežastys


Hirsutizmo ir virilinio sindromo priežasčių labai daug. Viena iš jų – kiaušidžių veiklos sutrikimas, kuris dėl įvairių priežasčių pasireiškia retomis menstruacijomis, menstruacijų nebuvimu, anovuliaciniais menstruacijų ciklais, savaiminiais persileidimais. Sutrikus kiaušidžių veiklai, sutrinka ir androgenų išskyrimas, o tai gali lemti hirsutizmo vystymąsi.
Sindromą lemiančių ligų sąrašas ilgas: policistinė kiaušidžių liga, kiaušidžių navikai, antinksčių navikai, įgimta antinksčių hiperplazija, hipofizės adenoma, hipofizės hiperplazija. Hirsutizmo priežastis gali būti ir metabolinis sindromas dėl padidėjusios organizmo rezistencijos insulinui. Reikia nepamiršti vaistų šalutinio poveikio vartojant testosteroną, danazolį ar gliukokortikoidus.
Svarbiausias hormonas iš androgenų yra testosteronas. Tačiau veikia ne pats testosteronas, o, veikiant fermentui 5alfa reduktazei, iš jo pagamintas dihidrotestostreonas. Hirsutizmas gali atsirasti moterims, kurioms yra paveldėtas fermento 5alfa reduktazės aktyvumo padidėjimas. Visuomet pravartu pasidomėti artimiausių giminės moterų ligomis ir išvaizdos ypatumais, kad sindromo priežastį būtų galima atskirti nuo tokių ligų, kaip vėžys.
 

Ką daryti, jei kūno plaukai auga neįprastai gausiai?


Atsiradus hirsutizmo ar net virilinio sindromo požymių, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją ir išsiaiškinti, kokia liga lėmė išvaizdos pasikeitimus. Dėl to tiriamas įvairių hormonų kiekis. Jei moters organizme nustatomas vyriškų hormonų perteklius, ieškoma, kurioje organizmo vietoje šių hormonų perteklius gaminamas. Sindromo sunkumas ir gydymas priklauso nuo ligos, kuri lėmė hormonų pusiausvyros pakitimus, nuo jos trukmės, progresavimo. Lengvi atvejai gydomi veiksmingai. Kiaušidžių veiklą paprastai galima sureguliuoti geriamaisiais kontraceptikais.
 

Visos moterys ypatingos


Kad moterys neišsigąstų, daktaras Saulius Grigonis primena: visi esame skirtingi, tad vienos moterys iš pažiūros gali atrodyti vyriškesnės, kitos moteriškesnės. Taip yra dėl to, kad mus „valdo“ hormonai. Pagal androgenų ir estrogenų veiklą moteris galima suskirstyti į du tipus – androgeninio ir estrogeninio tipo. Androgeninio tipo moterys turi santykinai daugiau vyriškų hormonų nei estrogeninio tipo. Bet tai nereiškia, kad joms išsivystęs ar ateityje išsivystys, jos visiškai sveikos!
Androgeninio tipo moterys aukštos, raumeningos, platesnių pečių, palyginti siaurų klubų, joms būdinga seborėja (padidėjusi riebalinių liaukų sekrecija), aštresnis prakaito kvapas. Apskritai jos veiklesnės, aktyvesnės, jų libido didesnis (populiaru sakyti – „moteris su kiaušiniais“). Beje, taip pat galime suskirstyti ir vyrus, taigi ir vyrai gali būti „moteriški“ – estrogeninio tipo.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Jadvyga
2011-03-28 21:37
kreipiuosi į gyd. edokrinologą. komiuterinės tomografijos atliktame tyrime rasta, kad kairajame antinkstyje yra adenoma 2,7 x 2,3 cm.dydžio darinys(padal k/m kaupimo pobūdį būdingas adenomai).konsultacijos metu gyd. pasakiau esančius negalavimus,paimti kraujo tyrimai kurių laukti teks apie 2 mėn. tačiau, vienas gyd teigia, kad reikalinga šalinti adenomą, ( dėl esančio per didelio širdies pulso, kraujo spaudimo, kitų adenomai būdingų priežasčių kurios kenkia sveikatai). o kitas gyd.suprantu, kad adenomą nelaiko liga, nors mano sveikatai adenoma gana ryškiai kenkia. ką patartumėte jūs, ar tai reikalinga hirurginis gydymas ar ne?

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai