Liga, „uždeganti“ veidą

Sostinėje gyvenanti Vitalija pastarųjų kelių metų laikotarpį prisimena nenoriai. Jis buvo sunkus, nes dėl savo išvaizdos ji dažnai jautėsi nejaukiai. Jos veido oda nuolat buvo paraudusi ir nusėta spuogeliais. Labiausiai ji dabar gailisi, kad tiesiog nepasidomėjo ir nepasikonsultavo su išmanančiu mediku. Vizitas pas dermatologę galėjo apsaugoti ją nuo komplikacijų ir didelių išlaidų.
 

Atradimų klystkeliai


Trisdešimtmetė Vitalija prieš penkerius metus ėmė jausti, kad jos oda, nuprausus vandeniu, sausėja. Moteris nusprendė įsigyti drėkinamojo kremo. Reklamos ir draugių suviliota, ji vis ieškojo geriausio. „Tada nežinojau, kad žiemą pasitepus drėkinamuoju kremu nereikėtų eiti į šaltį. Kai kelis kartus atėjusi į patalpą veidrodyje pamatydavau beveik mėlyną veidą, supratau, kad kažką darau ne taip. Manau, kad dėl nežinojimo galėjau ir nušalti veidą,“ – pasakojo Vitalija.
Po kurio laiko jos veidą vis dažniau nusėdavo spuogeliai, jis dažnai parausdavo. Moteris užsuko į vaistinę. Paslaugi vaistininkė įbruko kažkokio preparato. „Tuomet norėjau tik kuo greičiau atsikratyti veidą bjaurojančių spuogelių. Išgirdusi, kad tas tepalas padės, apsidžiaugiau. O vaistininkė nepasakė, kiek laiko tą tepalą galima naudoti...“ – liūdnai prisimena Vitalija.
Kortikosteroidų preparatas akimirksniu išbalino odą, spuogeliai greitai ėmė nykti. Vitalija nusprendė, kad tai yra atradimas, kurio ji taip ilgai ieškojo, nes šis preparatas sprendė visas jos odos problemas. Moteris tepalą naudojo pusę metų.
Vieną dieną „stebuklingas“ tepalas nustojo veikti. Moters veidą vėl ėmė bjauroti spuogai, atrodė, kad jis dega iš vidaus. Vitalija pasakojo, kad tuo metu pradėjo dirbti naujame darbe. Ji labai nesmagiai jautėsi dėl savo išvaizdos, nes sužinojo, kad kai kurios bendradarbės dėl jos raudono veido ėmė manyti, kad ji vartoja alkoholį... Vitalija suprato, kad reikia ieškoti pagalbos. Ji užsirašė pas dermatologę.
 

Nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės


Gydytoja, išgirdusi apie Vitalijos „eksperimentus“, kurį laiką netekusi žado tylėjo. Pasirodo, tepalas, kuriuo ji tepėsi kaip kremu, yra skirtas sunkioms odos ligoms gydyti. Jis veikia sutraukiamai, todėl atrodo, kad oda pabąla, dingsta paraudimas. „Nemaloniausia buvo išgirsti, kad šį tepalą galima tepti vos kelias dienas. Gydytoja sakė, kad taip ilgai tepamas preparatas „nutrynė“ paviršinį mano odos sluoksnį,“ – atsidūsta moteris.


Po kelių tyrimų tapo aišku, kad iš tikrųjų Vitalijos odą kamuojanti liga vadinama rosacea, liaudiškai vadina rožine arba rožiniais spuogais. Tai pakankamai sudėtinga odos liga, kai reikalinga atidi, švelni ir nuolatinė priežiūra. Stiprus tepalas, kurį naudojo Vitalija, tik pablogino ligos eigą.
„Dar vienas nemalonus dalykas, kurį sužinojau apsilankiusi pas gydytoją, kad mano odoje atsirado erkučių. Dėl to, kad jų ten daug, aš jaučiau nuolatinį niežėjimą. Man buvo skirtas gydymas, kuriuo siekta išnaikinti tas erkutes. Antibiotikai buvo stiprūs, jaučiau stiprų šalutinį poveikį,“ – prisimena Vitalija.
 

Receptinių vaistų be recepto nepirkite


Gydytoja dermatovenerologė Violeta Medvedeva sako, kad jos praktikoje buvo keli panašūs atvejai. „Vaistininkai, parduodami tokius stiprius preparatus be recepto, nesuvokia, kokios gali būti pasekmės. Žmonės iš karto pajunta tokių tepalų poveikį, nes jų sudėtyje yra stipriai veikiančių veikliųjų medžiagų. Tačiau šiuos tepalus galima naudoti būti itin trumpai. Tik medikas gali žinoti, kiek laiko galima tepti preparatą. Nes ilgai vartojami kortikosteroidiniai preparatai turi atvirkštinį poveikį – nutraukus vartojimą, liga grįžta „dviguba jėga“. O tai jau yra komplikacija, ir tuomet išgydyti spuogus dar sunkiau,“ – sakė gydytoja.
V. Medvedeva sakė, kad Vitalijos liga – rožiniai spuogai – yra gana sudėtinga, jai gydyti dar nėra išrasta veiksmingų vaistų. „Tai, kad moteris vartojo vaistą, kuris jai visai netinkamas ir dar taip stipriai veikia, yra labai blogai. Ji pasunkino ligos eigą. Žinoma, dabar telieka apsišarvuoti kantrybe ir galbūt pavyks ligą sutramdyti,“ – bandė drąsinti gydytoja.
Pasak dermatovenerologės, dėl erkučių nuogąstauti nereikia. Jų yra kiekvieno žmogaus odoje, tačiau, matyt, dėl to, kad buvo pažeistas apsauginis Vitalijos odos sluoksnis, tos erkutės suaktyvėjo. „Jas sutramdyti lengviau nei rožinius spuogus“, – sakė gydytoja.
 

Kodėl „užsidega“ veidas?


Iki šiol nėra žinoma, kokios yra rožinės priežastys. Manoma, kad liga gali išsivystyti dėl kelių priežasčių. Išsiaiškinta, kad rožiniai spuogai paveikia kraujagysles, taip sukeliamas ilgalaikis odos uždegimas. Prieš kurį laiką buvo manoma, kad erkutės yra šios ligos išsivystymo priežastis. Dabar tuo abejojama, tačiau žinoma, kad erkutės yra dažnos šio ligos palydovės, dar labiau apsunkinančios ligos eigą.
Liga nepasireiškia per vieną dieną, ji vystosi palaipsniui. Iš pradžių būna epizodiniai veido paraudimai, vėliau paraudimas neišnyksta. Šioje ligos stadijoje ima ryškėti kapiliarai, oda atrodo nuolat paraudusi. Kai kuriems liga gali ir sustoti šioje stadijoje, kitiems ji progresuoja toliau. Paraudusioje odoje su išsiplėtusiais kapiliarais atsiranda mažų rausvų spuogelių.
Negydant ligos, gali išvešėti nosies riebalinės liaukos ir jungiamasis audinys. Jos paviršius tampa panašus į apelsino žievelę.
Anksčiau ši liga buvo vadinama rožiniais spuogais (acne rosacea), kadangi bėrimas labai panašus į paprastuosius spuogus. Pastarųjų metų tyrimai rodo, kad rožinė yra kraujagyslių, o ne plauko – riebalinės liaukos komplekso liga, ir ragėjimas apie plauko folikulą yra nepakitęs.
Kadangi yra pripažinta, kad rosacea yra kraujagyslių liga, dažnai sergantiesiems siūlomos įvairios kraujagysles sutraukiančios procedūros. Tuo tikslu pravartu pasidomėti lazerio, impulsinės šviesos ar termokoaguliacinėmis procedūromis. Jos nebus pigios, tačiau pristabdys ligos eigą.
Rožiniai spuogai – rosacea – yra lėtinė uždegiminė liga, pažeidžianti centrinės veido dalies odą: nosies, skruostų, kaktos bei smakro. Šiai ligai būdingas odos paraudimas bei kraujagyslių išsiplėtimas. Šia liga dažniau serga moterys, ji pasireiškia 30–50 gyvenimo metais. Tai pirmo bei antro odos tipo – šviesios odos bei šviesių plaukų, lengvai nudegančių saulėje žmonių liga. Šia liga retai serga tamsiaodžiai.
Kadangi sunku tiksliai nustatyti ribą tarp sveikai paraudusių skruostų ir beprasidedančios rožinės, duomenys apie ligos paplitimą skiriasi.
· Manoma, kad Vokietijoje serga keletas milijonų žmonių, tai yra 2–5 proc. visų suaugusiųjų.
· Kitais skaičiavimais, ankstyvieji rožinių spuogų požymiai paveikia apie 13 mln. JAV suaugusiųjų, paplitimas svyruoja tarp 5–10 proc. populiacijos.
 

Sergantiesiems rožine rekomenduojama vengti:


· Saulės spindulių
· Alkoholio
· Aštraus ir karšto maisto
· Streso
· Riboti apsilankymus pirtyje
 

Raivara Vildžiūnienė, grožio ir estetikos centro „Visunita“ kosmetologė:


 

Rosacea pažeista oda reikalauja ypatingos priežiūros


„Iš savo patirties galiu pasakyti, kad šios ligos atveju itin veiksmingas yra drėkinimas. Nereikia nuvertinti šios procedūros. Pakankamai drėgmės turinti oda sugeba apsisaugoti nuo temperatūros pokyčių ir kitų žalingų aplinkos veiksnių. Siūlau porą kartų per savaitę atlikti drėkinamąsias procedūras. Tam tinka drėkinamosios kaukės, serumai, purškiamieji vandenys. Tačiau po tokių procedūrų negalima eiti į lauką.
Kiekvienos dienos odos priežiūra taip pat turėtų būti atsakingesnė, nes rosacea pažeistą odą kamuoja net keletas simptomų. Veido paraudimą galima mažinti kraujagysles sutraukiančias ir drėkinamaisiais kremais. O spuogelius, pasitarus su gydančiu dermatologu, galima sausinti neagresyviomis priemonėmis. Yra spuogelius džiovinančių preparatų su natūraliais komponentais, pavyzdžiui, arbatmedžiu ar Negyvosios jūros purvu.
Dažna moteris, serganti šia liga, veido raudonį maskuoja skysta pudra. Vertėtų dėl pudros pasirinkimo pasitarti su parduotuvių konsultantais. Pudra sudėtyje neturėtų būti daug konservantų, riebalų, kurie gali užkimšti poras ir dar labiau suaktyvinti spuogelius. Skysta pudra yra reikalinga, nes ji papildomai saugo odą nuo žalingų aplinkos veiksnių, tačiau netinkama pudra gali tapti vienu iš tų žalingų veiksnių. Tad ją rinkitės itin atidžiai.
Vien sausos pudros nerekomenduočiau naudoti, nes ji gali sausinti veido odą. Vakare reikia makiažą nuvalyti, niekuomet neiti miegoti jo nenuvalius. Tada odą drėkinti. Beje, drėkinimui patarčiau įsigyti vadinamuosius fluidus – tai itin lengvos konsistencijos kremai. Jie tikrai neužkimš porų ir yra labai tinkami šios ligos pažeistai odai.
Svarbu prisiminti, kad rosacea pažeistos odos priežiūra yra kruopštesnė. Moteris turi suvokti, jog jos oda yra jautresnė ir nemėgsta eksperimentų. Tad apsaugokite ją nuo bet kokių stresų, susijusių su kasdiene priežiūra. Priežiūros priemones rinkitės atidžiai ir dažnai jų nekeiskite.“

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

VITA
2015-10-29 14:18
VALYKIME ORGANIZMA IS VIDAUS IR VISI SPUOGAI DINGS
re2te
2015-03-19 09:36
baisi ta odos erkute.Man gyvenimas nebemielas kai ryte i veidrodi paziuriu.Darbas su zmonemis ir jauciu ju tiriama zvilgsni,nes atrodo kad pora savaiciu gerus,kaip alkoholike-paraudus ir spoguota.Bandziau rozexa,antibiotikus geriau,dar kazkoki tepaliuka vaistineje gaminama tepiau-ir nieko,vis tas pats.PADEKITE KAS NORS SAVO PATARIMAIS,gal ir man pageres.Plyzzzz.
LINA
2014-04-06 22:39
sita "grozi" isitaisiau pries16 metu. buvo likus savaite iki gimdymo. ligos paumejimo metu tik antibiotikai didelem dozem padeda. o siaip pagrindas saugoti veida nuo saules spinduliu. su liga reikia susidraugaut ir viskas bus(super)
larissa
2013-07-11 20:35
roze tik su antibiotikais gydo,vidu,is isores nieks nepadeda
milita5
2013-01-26 18:46
Sveiki, noreciau paklausti ar jeigu ko nors paklausia, ka nors bandau pasakoti arba jei kalbu kad ir su kokiu klasioku israusta visas veidas, jei sugedina parausta dar tamsiau, bet neisberia spuogeliu, tai ta pati liga- rozine?
margott
2011-07-06 03:37
Norėčiau sužinoti,o kur galima būtų įsigyti ZINERYT tepalą?
Mylinti
2011-06-07 23:08
Nusipirkite Zineryt vaistus (skyscio pavidalo), buciau laiminga jei jums pades ;)
Jurga
2011-06-02 22:21
sergu rosacea kokius 7 metus. prasidejo labai nekaltai, o paskutiniu metu kankino gana bjauriai. Dabar laikausi laaabai grieztos dietos (sudarytos specialiai man). jau po 2 savaiciu mano veidas pagrazejo. Negaiskite laiko odods gydymui tepalais. Gydykite vidu...
Nelaimėlė.
2011-03-15 15:46
Man 58-neri. jau kokie 8 metai vargstu su rozine, ko toliau, to blogiau, lankiausi pas 4 dermatologus, jokios ju rekomendacijos nepadeda - siaubas! kartais nebenoriou gyventi- dirbu su zmonemis, kompleksuoju, nebenoriu bendrauti su giminaiciais, bijau eiti ne tik i darba, bet ir i gatve. Jei kas galite dar ka nors patarti, rasykite, busiu be galo dekinga. Pagarbiai As
kankine..
2011-02-13 00:49
ziauru..niekas nepadeda,raudonas ir isbertas veidas jau kokie 5 metai.viska isbandziau.
viola
2010-08-01 19:53
noreciau paskatinti naudoti naturalius maisto papildus.jei tikite kad maistas yra vaistas.o vaistas yra maistas tada sususiekit su manimi,rasykit violaGNLD gmail.com
Maja
2010-05-16 19:35
Labas, skaiciau visu Jusu komentarus. Nesu as jokia gydytoja,bet duosiu tik viena ir pati geriausia patarima zmonems,kurie turi bent kokiu problemu su oda! Pries kazka pirkdami (kremus,vaistus,antibijotikus ir pan) kreipkites i dermatologa,kad jis nustatytu kokia jusu odos problema ar liga, tik sis gydytojas jums pades ir zinosit ka toliau daryti. Man paciai tik 21 ir turiu rosacea( rozine) odos liga,kuri tikrai sunkiai isgydoma. Kremas "advantan" yra tikras priesas siai ligai,sukelia komlikacijas,kurias ir man teko patirti,o tada jau kreipiausi i dermatologa. Kuris man padejo,bet ne iki galo,nes reikia viska keisti kordinaliai savo gyvenime ir mityboje! Jokio cukraus! Jokio streso!
jis 40m
2010-04-12 12:33
nuo pat vaikystes raudonuoju: pasako zody-paraustu,salta raustu,kalbu su zmogum -raustu,zodziu
ne gyvenu,o kankinuos.Man dar 40m ir tik pasekmes liudnesnes..Jokie brangus kremai nepadeda,o tik zaidimai !
Zodziu...jau ir dirbti negaliu.Ko jis toks raudonas??
Ka naudoti?Neiisivaizduoju !Padekit !
mano email :foto198@gmail.com
2009-05-22 11:02
Mano veidas buvo toks baisus:visas raudonas, spuogeliais išbertas, buvau kaip eksponatas. Aš dabar nesuvokiu, kaip galėjau su tokiu veidu pasirodyti gatvėje. Dabar jau nieko nesiskiria nuo sveiku žmoniu, tik reikalinga pastovi priežiūra. Pradžioje naudojau pagamintą spiritinį skystį, po to pagamintą tepaliuką su ichtijolo tepalu, o dabar naudoju Eucerin fimos kremą jautriai odai:toniką, nuo raudonio dieninį ir naktinį kremą, pagal poreikį dar kremą Advantan. (Naudojau gelį rozecs, bet man jis nepadėjo). Tiesa, muilo nenaudoju, stengiuosi nešlapinti vandeniu veidą, stengiuosi būti vėdinamoje patalpoje- atidaryti langai, grinas oras.
Laima
2008-10-04 18:02
labadiena,rugpjucio menesi atsirado ant veido rudu plemu,kuriu niekada nebuvo,man 32 metai,gal galeciau suzinoti nuo ko jie atsirado,ar tai ligos pozymis koksai? ar tai nuo saules-bet as jos vengiu ir nebunu sauleje? kaip galima naikinti? dekoju is anksto uz atsakyma su pagarba Laima.Alytus
DONATAS
2008-02-03 17:17
kaip isigiditi spuogus ant nugaros ant veida ir guzais tokeis
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai