Kūdikio odelės priežiūra pirmaisiais gyvenimo metais

Kūdikių oda – švelni ir neatspari infekcijoms, labai greitai atsiranda įvairių jos pažeidimų. Todėl labai svarbu nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų ją tinkamai prižiūrėti. Apžvelgsime, kokie kūdikių odos pažeidimai dažniausi ir kaip elgtis kiekvienu atveju.
 

Naujagimių spuogai


Dažniausiai antrą trečią savaitę, rečiau – anksčiau arba vėliau, ant nosies, skruostų bei kaktos atsiranda mažyčių kaip aguonos grūdeliai, kartais didesnių baltomis viršūnėlėmis spuogelių. Mažylio veidukas tampa šiurkštus.
Šie spuogeliai mažajam rūpesčių nesukelia, negydomi išnyksta per 7–10 dienų. Spuogelių negalima spaudyti ar kitaip jų veikti. Veiduko nereikia tepti jokiais tepalais, kremais ar valyti losjonais, nes galima sudirginti itin švelnią naujagimio odą ir taip net pakenkti.
 

Prakaitinė


Šis bėrimas – tai daugybė mažų pūslyčių, pripildytų skaidraus skysčio, kurios dažniausiai lokalizuojasi ant pilvo, krūtinės, liemens.
Kad neišbertų, kūdikio neper­kaitinkite. Neguldykite jo ant pa­gal­vių, palaikykite normalią 18–20°C kambario temperatūrą, kasdien maudykite, išvystę neskubėkite suvystyti – oro vonios ne tik grūdina, bet ir normalizuoja prakaito liaukų veiklą.
Laikykitės higienos, kitaip liga komplikuosis: gali susiformuoti įvairaus dydžio pūlinukų, abscesų.
 

Iššutimai


Jų atsiranda todėl, kad šlapiuose vystykluose kaupiasi bakterijos, gaminančios amoniaką. Tą patį galima pasakyti ir apie vienkartinius vystyklus – sauskelnes, kai jos retai keičiamos. Jais kūdikis tarsi apgaudinėjamas: jaučiasi sausas, nes sauskelnės gerai sugeria šlapimą, bet ne visada apsaugo nuo amoniaką gaminančių bakterijų. Jų prisidaugina, kai motina, pakeitusi vystyklus, kūdikio neapiplauna, odos raukšlių kruopščiai neišsausina, skuba suvystyti, t.y. užmiršta, kad oro vonios ne tik grūdina, bet ir gydo.


Yra kūdikių, kurie išvystyti pravirksta, nes nemėgsta oro vonių. Jeigu mažylis yra linkęs į iššutimus, verksmo neišsigąskite – tegul keletą minučių pabūna pliku užpakaliuku.
Nuplovusios ir nusausinusios užpakaliuką pašildykite stalo lempa su gaubtu (kai kūdikis neramus, vartosi, saugokite, kad jis neužkabintų stalo lempos).
Iš daugelio rūšių vienkartinių vystyklų pasirinkite tinkamiausius ir juos dažnai keiskite.
Mažyliai šunta dar ir dėl to, kad jų oda labai jautri. Jei raukšlių oda paraudusi, patepkite ją specialiu tepalu, skirtu iššutimams ir nutrynimams gydyti (pvz., Excipial® su migdolų aliejumi, Šveicarija).
 

Keletas bendrų higienos taisyklių


Naujagimių drabužėlius skalbkite tik vaikų muilu arba specialiais milteliais, skirtais kūdikių ir alergiškų asmenų drabužiams skalbti. Po to gerai išskalaukite, išlyginkite karšta laidyne.
Vystydama nenaudokite klijuotės arba polietileno plėvelės.
Naujagimį (kūdikį) kasdien maudykite kalio permanganato, ramunėlių ar gydytojo nurodytų vaistažolių voniose.
Odos pūlinukai, iššutimai gydomi kalio permanganato arba vaistažolių voniomis. Prieš maudymą į 10 litrų vonios vandens įpilama 2 ml 5% kalio permanganato arba gydytojo nurodyto vaistažolių nuoviro, arba užpilo, pvz., sėlenų arba ąžuolo žievės. Sauja sėlenų supilama į maišelį, išverdama ir išspaudžiama į vonią. Vonelei imamas 1 valgomasis šaukštas ąžuolo žievės. Ji 5–6 val. brinkindama 1 l karšto vandens (nuolat maišant) ir perkoštas skystis supilamas į vonią.
Vandens temperatūra – 37–38,5°C, trukmė – 5–10 min., maudoma kasdien arba kas antrą dieną. Kursas – 8–12 dienų.
Jeigu iššutimo vietose atsirado mažyčių odos pūlinukų, juos patepkite briliantine žaluma. Iššutimų netepkite vitamino D tirpalu, odekolonu, spiritu, jodu, nebarstykite krakmolu. Vaikų pudros geriau taip pat nenaudoti, nes sukietėjusi kūdikiui judant braižo odą.
 

Raudonas žiedas apie išangę


Jis atsiranda, kai naujagimis (kūdikis) netoleruoja maisto, kai maitindami dirbtinai duodame kokio nors netinkamo mišinio.
Jei tik žindote – teks nevalgyti kai kurių produktų. Karvės pieno mišiniai, karvės pienas, kiaušiniai, citrusinių vaisių sultys, kviečių kruopos, miltai neretai yra tie produktai, kurių kūdikiai netoleruoja.
Esant raudonam žiedui apie kūdikio išangę, padėti galėtų tie patys iššutimams gydyti skirti tepalai (pvz., Excipial® su migdolų aliejumi, Šveicarija).
 

Raukšlių pažeidimas


Tai odos pažeidimas, kuris atsiranda vienai odos raukšlei trinantis į kitą, pvz., tarpvietėje. Tarp raukšlių susikaupia drėgmė ir šiluma. Dėl to oda maceruojasi (pažeidžiamas viršutinis jos sluoksnis), tampa skausminga, parausta. Šlapimas ir jame esančios cheminės medžiagos dar labiau dirgina odą, ir mažylis pravirksta. Jį apiplaukite, raukšles išsausinkite, duokite odai ilgiau „pakvėpuoti“, sutepkite specialiu kremuku (pvz., Excipial® su migdolų aliejumi, Šveicarija), pasistenkite suvystyti taip, kad raukšlės nesitrintų viena į kitą.
 

Dauginiai pūliniai (abscesai)


Jų atsiranda nesilaikant higienos, kai netinkamai prižiūrimi naujagimiai (kūdikiai), susirgę prakaitine, iššutimu, rachitu, mažakraujyste.
Pūlinukų nespaudykite, jie išsivalo patys. Pūlinukus ir aplink juos patepkite briliantine žaluma. Pažeistas odos vietas saugokite nuo mechaninių dirgiklių: kasymo, trynimo. Kruopščiai laikykitės higienos.
Visais atvejais, jeigu stropiai vykdomi gydytojo patarimai neduoda rezultatų, nedelsdami kreipkitės į mažylio gydytoją.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Mamyte
2017-10-20 21:15
Patark ka daryti kai parausta kaklo,gali būti nuo seilės ar nuo smeilinukes dirgina odą? Jam yra 7men:(
daiva
2012-03-31 10:07
mano vaikui ant uzpakaliuko atirado spuogeliu ir parausiap ir tepam tepaliukais ir nieks nepadeda o tepam sabamet
Danguole
2011-05-26 18:38
mano kudikiui tik 3men o ji jis alergiskas daug kam ir daznai sunta jis nzn ka daryti patarkite man.
mama
2010-03-02 09:47
Tas vietas kur rauksleles issute, taipogi reikia tepti tepaliuku kuriame yar cinko, tai EXEPIALIS,SUDOKREMAS, tinka BEPANTENAS
Vaida
2008-09-16 10:12
Ka daryti,kai parausta veidukas ir pagurklis,taip isberta nezinau ka daryt ir stengiuosi pati nieko tokio nevalgyti bet nesuprantu,kas netinka?
dzerius
2007-07-29 09:16
cia raso tik apie uzpakaliuko issutimus ,o kaip gydyti issutimus po gurkliuku tarp rauksliu nes ten neuzdese jokio tvarscio ir pastoviai zaizdeles trinasi kai vaikas sukioja galva ir vis pleciasi
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai