Jei gali vaikščioti, vadinasi, gali ir šokti

Ne vienas savaitgalį prišąla nosį prie televizoriaus ekrano – rodo šokių projektą! Sergame už mylimas poras, gėrimės šokėjais, išgyvename dėl jų patirtų nesėkmių ir tikriausiai patyliukais pagalvojame: ir aš taip galėčiau... Visiems gerai žinoma šokėja medicinos mokslų daktarė Jūratė Norvaišienė sako, kad šokti gali visi, tačiau ne visada šokiai teikia sveikatos. 

 

Geros nuotaikos ir lavėjimo šaltinis

 

Pirmiausia – apie šokių teikiamą naudą, kuri akcentuojama dažniausiai.

Šokiai verčia pasitempti, gerina savijautą, padeda išlaikyti grakščią figūrą ir net, kai kurių autorių teigimu, gydyti daugelį ligų. Štai Miunsterio (Vokietija) universiteto muzikos ir šokių terapijos specialistai prieš porą metų nurodė, kokios rūšies šokiai padeda gydyti negalavimus.

Pasak jų, salsa – tinkamiausias šokis nemėgstantiems intensyvaus sporto. Šokant salsą plaučiai ir širdis geriau atlieka savo funkcijas, taip pat ugdoma ištvermė. Šis šokis padeda atsikratyti nereikalingų kilogramų: per 45 minutes sudeginama tiek kalorijų, kiek jų gaunama suvalgius pusę šokolado plytelės.

Tango kai kuriose pasaulio klinikose taikomas sergantiesiems vėžiu, nuo depresijos kenčiantiems ligoniams. Šokis poroje, ritmingi tango judesiai pagal muziką atpalaiduoja laimės hormonus, pagerina savijautą ir sugrąžina gyvenimo džiaugsmą.

Tai parodo ir habilituotos biologijos mokslų daktarės Živilės Lukšienės viename interviu pasakota istorija. Jos mamai, žinomai medikei, susirgus onkologine liga kolegos prognozavo gyventi maždaug 3–4 mėnesius. Ligonė, būdama neparastai stipri moteris, nutarė likusį laiką džiaugtis gyvenimu. Ž.Lukšienė prisimena, kad tuomet vos ne kiekvieną dieną, savaitgaliais pas juos lankydavosi svečiai ir visi šokdavo iki paryčių – batų kulniukų pradurtomis skylutėmis buvo išmargintos visos buto grindys. „Patikėkit, mamos mokėjimas džiaugtis gyvenimu, bendravimas su mielais, artimais žmonėmis, šokiai ligą išbaidė – ji gyveno dar septynerius metus!“ – kalbėjo Ž.Lukšienė.

Folkloriniai šokiai idealiai tinka insultą patyrusiems pacientams. Daugelio tokių žmonių judesiai stipriai apriboti, bet jiems patogu suktis ratu. Insultą patyrę asmenys laikosi už rankų, vienas kitam suteikia paramą ir taip mokosi suvokti juos supančią aplinką.

 

Naudingi moterims

 

Lietuvoje jau spėję išpopuliarėti pilvo šokiai gali sumažinti lėtinius skausmus, mat jų metu išjudinami beveik visi kūno raumenys. Pasak vokiečių tyrėjų, šokant pilvo šokį, pirmiausia nurimsta skausmai juosmens ir dubens srityje. Pilvo šokiai padeda lavinti kūno pojūčius ir stiprina pilvo bei sėdmenų raumenis.

Izraelio medikai įsitikinę, kad pilvo šokiai itin naudingi moterų sveikatai. Kalbama ne tik apie fizinę, bet ir apie psichinę sveikatą. Tokią išvadą jie padarė ištyrę 29–49 metų amžiaus moteris. Statistikos duomenimis, pilvo šokį šokančios moterys rečiau kreipiasi į medikus. Medikų skaičiavimu, 53,6 proc. moterų lankėsi pas šeimos gydytoją kartą per tris mėnesius, o kai pradėjo šokti pilvo šokį, besikreipiančių į medikus liko tik 7,3 proc. Baigiantis tyrimui, dauguma moterų lankėsi medicinos įstaigose tik kartą per pusmetį.

Vokiečių tyrėjai primena, kad asmenims, kurių laikysena netaisyklinga, vertėtų išbandyti keletą baleto pratimų. Net ir paprasti klasikinio šokio elementai pagerina laikyseną, ištiesina stuburą.

 

Šokis šokiui nelygu

 

Su nuomone, kad šokiai gerina sveikatą, patyrusi šokėja ir gydytoja Jūratė Norvaišienė sutinka tik tokiu atveju, jei žmogus šoka savo malonumui. „Kai galima pasirinkti sveikatą atitinkantį šokio ritmą, judėti pagal savo galimybes, tai šokiai išties teigiamai veikia organizmą. Tai gerina ir psichologinę sveikatą, tarpusavio santykius, mat bendravimas su šokio partneriu reikalauja sutarimo, susikaupimo,“ – sako ji. Tačiau to negalima pasakyti apie šokius, kai siekiama kuo geresnių rezultatų ar pasirodyti publikai.

Pasak J. Norvaišienės, profesionaliai atliekami sportiniai šokiai pirmiausia žaloja moters sveikatą. „Standartinių sportinių šokių stovėsena yra tiesiog ydinga, prieštaringa žmogaus kūno fiziologijai. Stuburą gaubiantys raumenys, ypač mergaičių, yra silpnesni nei berniukų. Kai šokėja stovi reikalaujama laikysena, aplink stuburą esantys nervai, kraujagyslės yra užspaudžiamos, organai negauna pakankamai medžiagų, ilgainiui ima trikti raumenų mityba, menkėja jų tonusas. Kyla skausmas, raumenys net gali atrofuotis. Tai žalinga vaikams, ypač jei iš jų reikalaujama suaugusiųjų stovėsenos. Šokant Lotynų Amerikos šokius nukenčia klubų sąnariai, kitais atvejais, kai šokio judesys atliekamas pritūpus, kenčia kelių sąnariai. Mūsų organizmas yra užprogramuotas tam tikram judesių skaičiui, jis tarsi turi tam tikrą galiojimo laiką ir peržengus šias ribas trikdoma sveikata,“ – įsitikinusi gydytoja.

Su vyru šokių partneriu Česlovu Norvaiša ponia Jūratė daug kartų bandė įrodyti tarptautinei šokių federacijai, kad reikia keisti standartinių šokių laikysenos reikalavimus, nuostatas ir nežaloti jaunų žmonių. „Tačiau sportiniai šokiai šiandien yra savotiškas verslas, kur leidžiama ir uždirbama daug pinigų, ir tokiais atvejais sveikas protas ne visada laimi“, – apgailestauja pašnekovė.

 

Jei gali vaikščioti, gali ir šokti

 

Ar taip pat intensyvūs šokiai gali pakenkti ir televizijos šokių projektų dalyvių sveikatai? Juolab kad žiūrovai kartkartėmis sužino, jog iš projekto iškrito vienas ar kitas dalyvis dėl patirtos traumos ar paūmėjusio negalavimo. „Parodomojo šokio, skirto publikai džiuginti, kūno laikysenos, atlikimo technikos reikalavimai yra mažesni, tad ir šokėjų kūnams tenka mažesnis krūvis. Šie šokiai teikia daugiau moralinio pasitenkinimo, kuris greičiau atperka didelio fizinio krūvio sukeltus negalavimus, skausmus. Tačiau tokio šokimo negalima pavadinti tik mėgėjišku užsiėmimu – tai tie patys šokiai, tik, kaip minėjau, jiems keliami mažesni reikalavimai“, – pasakoja J.Norvaišienė.

O jei pradėti šokti sumanytų vyresnio amžiaus žmogus, to anksčiau niekada nedaręs? Ar gali šokti kiekvienas? „Drąsiai, – tikina Jūratė Norvaišienė. – Šokti gali kiekvienas, nepaisant amžiaus, kūno sudėjimo ir kitų fizinių parametrų. Tik prieš tai, ypač vyresniame amžiuje ar sergant lėtinėmis ligomis, būtina pasitarti su gydytoju. Judesys yra puikus vaistas, tik jei anksčiau nenaudoti raumenys bus staiga paleisti į darbą, galite sulaukti skausmo.“

Gydytoja primena, kad jei tam tikri raumenys buvo apskritai ilgesnį laiką nenaudojami, tai jie net gali atrofuotis. Pavyzdžiui, jei ima skaudėti kelio sąnarį, žmogus stengiasi jį kuo mažiau lankstyti, ir aplink sąnarį esantys raumenys dirba mažai. Ilgainiui, jei skausmas neapleidžia, vaikščioti darosi dar sunkiau, ir raumenys visiškai sunyksta. Susidaro tarsi uždaras ratas, iš kurio galėtų ištraukti... šokiai pagal mėgstamą muziką! Pradžioje reikėtų pasirinkti nesudėtingus šokius – tokius, kurių ritmas ir žingsneliai yra lengvai išmokstami.

„Mūsų su Česlovu devizas: jei gali vaikščioti, vadinasi, gali ir šokti“, – sako pasaulinius titulus skynusi šokėja ir šiandien su savo gyvenimo bei šokių partneriu pasisukanti su ant parketo. Tiesa, savo malonumui ir gerai sveikatai palaikyti.

 

Keli faktai šokėjų naudai

 

● Per pusvalandį baleto šokėjai sudegina apie 300 kcal, sportinių šokių šokėjai – 200 kcal.

● Šokant klasikinius šokius (valsą, tango, fokstrotą, kvikstepą) didesnis krūvis tenka kojų raumenims ir pečių juostai. Šokant energingus Lotynų Amerikos šokius, daugiau dirba nugaros raumenys ir klubai.

● Šokant sambą, salsą treniruojami pilvo raumenys, aktyvinami vidaus organai.

● Šokio metu dirba abu smegenų pusrutuliai, lavėja mąstymo sugebėjimai, gerėja atmintis. Mokomasi reguliuoti kvėpavimą, todėl smegenys aprūpinami pakankamu deguonies kiekiu.

● Šokant ilgainiui išmokstama koordinuoti judesius, susireguliuoja vestibuliarinis (pusiausvyros) aparatas.

● Dažniau šokdami atsikratysite pykinimo nuo supimo važiuojant automobiliu, plaukiant laivu ir pan.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai