Kaip ilsisi žinomi žmonės?

Kas per dalykas tos atostogos, kad vien galvodami apie jas, prisiminę geriausiai prabėgusias, tarsi mažumą pailsime? O po atostogų į darbus grįžtame džiugūs ir spinduliuojantys, kol kasdieniai darbai ir reikalai tą spindesį palengva ištrina iš mūsų veido. Tad kaip geriausiai ilsėtis? Kaip geriausiai pailsi žinomi mūsų šalies žmonės?
 

Maloniausias – poilsis prie vandens
Donata ir Gintaras Rinkevičiai, Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro vadovai (G. Rinkevičius yra jo įkūrėjas, meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Latvijos nacionalinės operos pagrindinis kviestinis dirigentas, Novosibirsko akademinio simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas ir meno vadovas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius, Latvijos Didžiojo muzikos prizo laureatas už nuopelnus Latvijos muzikinei kultūrai, Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiojo kryžiaus kavalierius).

Kadangi šeimos galva dažnai būna kelionėse, mums labai gera būti visiems namuose. Net ir vasarą. Gyvename Markučiuose, nuosavame name, aplinkui žalia, jauku, vaikai gali lauke kasdien basi bėgioti. Gal ir sodą greta namų kada nors pasisodinsime – galimybė būtų, tik laiko tam pritrūksta. Be to, turime dvejus senelius, jie sodo ir daržo gėrybėmis aprūpina, tad tokio poreikio kol kas nėra.
Kadangi gyvename gamtos apsuptyje, mums išvažiuoti kur nors toliau poreikis mažesnis negu gyvenantiems daugiabutyje. Nekyla minčių išsiruošti kur nors slidinėti, kopti į kalnus, mieliau renkamės intelektualų poilsį – kartu nueiti į koncertą, spektaklį, pažiūrėti filmą.
Tiesa, neįsivaizduojame vasaros be išvykos prie ežero ar jūros. Tam paprastai renkamės liepos mėnesį – tada Gintaras yra laisvesnis, galime visi išvykti ir pabūti drauge.
Maestro didžiausias malonumas yra jūra, ilgi pasivaikščiojimai ir buvimas šalia vandens telkinio. Praeitą vasara atrado naują pomėgį – žvejybą.
Ir visiems namiškiams, kaip šeimos galvai, maloniausias yra poilsis prie vandens. Vaikai nuo ryto iki vakaro turkštųsi, jei tik jiems kas leistų. Visi rengiame badmintono turnyrus, susigalvojame kaip skaniai papietauti ar pavakarieniauti. Žodžiu, nieko įmantraus ilsėdamiesi vasarą nedarome – tiesiog džiaugiamės vieni kitais. Manome, kad tai ir yra svarbiausia.
Darbo pakeitimas ir yra poilsis
Libertas Klimka, fizikas, gamtos mokslų daktaras, etnologas, mokslo istorikas, Vilniaus pedagoginio universiteto profesorius, etnokosmologijos mokslo šakos pradininkas Lietuvoje, Valstybinės Jono Basanavičiaus premijos laureatas.

Neįsivaizduoju, ką galiu papasakoti, nes vasaras „parduodu“ studentų praktikoms, kraštotyros ekspedicijoms. Aš vasarų be jų neįsivaizduoju. Išvažiuoju į ekspedicijas kur nors kaimuose rinkti kalendorinių papročių ar aplankyti bažnyčias, kuriose yra istorinę reikšmę turinčių varpų. Šiuos aprašinėju, fotografuoju – rengiu bažnyčių varpų registrą. Net negaliu pasakyti, ar tada daugiau dirbu, ar ilsiuosi. Manau, tiksliausia būtų pasakyti, kad dirbdamas šį darbą ir ilsiuosi. Esu įsitikinęs, kad darbo pakeitimas ir yra poilsis.
Dalį vasaros darau tuos darbus, kurių nespėjau atlikti per mokslo metus. Darbas su studentais užima daug daugiau laiko, negu užrašyta tvarkaraštyje. Mokslinio darbo tokia specifika, kad jam tenka aukoti ir dalį atostogų.
Kaip nepervargstu? Geriausia mokslinius darbus rašyti kur nors netoli ežero. Ryte išsimaudai, pabėgioji pakrante, tada pareini, sėdi prie kompiuterio ir dirbi. Po pietų vėl išeini pasivaikščioti į gamtą, pasimaudai, gal dar pagrybauji... Tai labai atgaivina, suteikia jėgų, o ir nuveiki nemažai.
Svarbiausiai pakeisti darbo profilį – galva pailsi, kitos smegenų ląstelės dirba. Man taip daryti nesudėtinga, nes dirbu keliose mokslo srityse. Vieną straipsnį rašau iš vienos srities, tarkim, fizikos istorijos, kitą – jau iš kitos – pavyzdžiui – iš etnologijos, trečią – iš trečios – technologijų istorijos ar apie varpus.
Noriu pastebėti, kad etninė kultūra nėra atgyvenęs dalykas, ji – gyvas kultūrinis vyksmas. Neseniai suskaičiavome visus piliakalnius. Lietuvoje jų yra 831. Nėra kito tokio krašto. Tai rodo didžiulę meilę savo šaliai ir jos laisvės kainą. Nėra Europoje tokio krašto, kur būtų tiek daug su meile ir jausmu pastatytų bažnyčių. Pasauliui galėtume pasiūlyti atkreipti dėmesį į Lietuvos bažnyčias kaip į dvasinių kultūros šedevrų sąrašo objektus. Pažiūrėkite, kiek tokioje mažoje teritorijoje yra tarmių. Mūsų šalies etninė kultūra ypatinga ir vėtrungėmis, verbomis, Užgavėnių kaukėmis, papuošalais, dvarų parkais, amatais, tradicijomis.
Vasara – tarsi labai gražus ir džiugus įvykis
Nomeda Marčėnaitė, Lietuvos dailininkė keramikė, rašytoja, televizijos laidų vedėja, Baltijos televizijoje vedanti laidą „Skanus pokalbis“.

Keista, kad šiam rudeniui turiu daugiau planų negu vasarai, nors dabar kaip tik ieškau, kur galėtume geriau praleisti 10 dienų prie jūros. Ne prie Baltijos jūros, o kur nors kitur, kur geri orai yra garantuoti ir vanduo šiltesnis. Gyvenime kažkas vyksta savaime, daug į priekį nepriplanuosi.
Pati vasara man yra tarsi labai gražus ir džiugus įvykis. Džiaugiuosi, kad gyvenu ne mieste, mano sodyboje yra kaip kurorte. Kiekviena vasara yra nuostabi, turi stebuklingų džiaugsmų, kiekviena jos diena yra graži, spalvinga. Štai sėdžiu terasoje – žiūriu į gėles, kaip saulė žaidžia medžių lapuose, klausausi, kaip paukščiai čiulba. Tai stebuklinga, džiugu, kad jie dar nenutilę, nenuščiuvę, netrukus jų balsų negirdėsime. Greta teka upelis – vėl džiaugsmas. Dabar jau nekanda uodai – ir tuo galima pasidžiaugti. Tik kaime tokia nuostabi tyla, gali suskinti vasaros gėlių puokštę.
Štai šiandien apkarpiau augalėlius, pasikapsčiau šiltnamyje, vakar nupjoviau veją – man visa tai yra džiaugsmas, nors kai kam gal ir atrodo vienas vargas. Gėlių palaistymas, medžių genėjimas man taip pat teikia džiaugsmą. Kiekvieną rytą atsikėlusi išeinu pasidairyti po kiemą, ką nors padarau – nesėdu pusryčiauti, kol to nenusipelnau. Nemanykit, kad tai vargas – tai malonumas. Svarbiausia yra dirbti ramiai, pasimėgaujant, be panikos, isteriško skubėjimo.
Atostogų kelionės taip pat yra gerai. Štai nesenai savaitėlę buvau Ispanijoje, Katalonijoje, daug pamačiau, apsilankiau Salvadoro Dali muziejuje. Tai buvo gražus įvykis. Prieš tai dalyvavau ralyje, nors orai nebuvo puikūs, vis vien tai buvo maloni patirtis.
Kad ir kaip būtume užsiėmę, galime atrasti laiko poilsiui
Gediminas Navaitis, Seimo narys, psichologas ir psichoterapeutas, publicistas, psichologijos populiarintojas, 27 knygų lietuvių ir užsienio kalbomis autorius.

Seimo nariams yra gana sunku planuoti savo poilsį, jie atostogų kaip ir neturi – atsiranda įvairių darbų, kurie neretai sutrukdo iš anksto suplanuotus dalykus. Dirbant šį darbą lengviau planuoti savaitgalius. Juos stengiuosi praleisti su šeima. Manau, ne tiek svarbu galvoti apie optimalų poilsį per atostogas, svarbiau kasdien rasti laiko nors trumpam pailsėti ir atsipalaiduoti. Kad ir kaip užsiėmę būtume, visi kasdien galime rasti po 10–15 minučių poilsiui – jogos, meditacijos, savitaigos pratimams. Išmokti juos atlikti nėra sudėtinga – šiandien šia tema galima lengvai rasti pakankamai literatūros, patarimų internete. Šie pratimai yra labai įdomūs ir efektyvūs, padeda atsipalaiduoti ir greitai pailsėti, nusimesti nuovargį. Tuo esu pats įsitikinęs, patyręs, ilgai darau šiuos pratimus, esu ir juos propagavęs.
O vasarą stengiuosi bent kelias savaites praleisti gamtoje. Kadangi savo sodybos ar vilos neturime, kone kasmet ilsimės vis kitoje vietoje. Tarkim, vieną savaitę prie Baltijos jūros, o kitą – kur nors lietuviškame miške. Šiemet dar nežinau, kaip ir kokioje konkrečiai vietoje praleisiu tas kelias laisvas savaites. Pagaliau tai nė nėra labai svarbu, svarbu pakeisti gyvenamąją vietą ir būti gamtoje.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai