Levandos populiarios ne tik Provanse

Tas levandų kvapas... Kas galėtų jam prilygti? Tikroji levanda paskutiniu metu populiari ne tik Viduržemio jūros regione, bet ir visame pasaulyje. Vis daugiau levandų ūkių atsiranda ir Lietuvoje. Pirmosios levandos į Lietuvą atkeliavo dar 20 amžiaus pradžioje, kai jos pradėtos auginti Kauno botanikos sode. Kuo ypatingas ir naudingas šis kvapnus ir išvaizdus augalas?

 

Paplito po visą pasaulį

Tikroji levanda – (lot. Lavandula angustifolia) – tai augalas, priklausantis notrelinių (Lamiaceae) šeimai. Plačiausiai jis paplitęs Viduržemio jūros regione. Ypatingai populiarus Prancūzijoje, Italijoje ir Ispanijoje, tačiau vis daugiau susidomėjimo sulaukia ir kitose pasaulio šalyse, ypač ten, kur joms sąlygos augti itin tinkamos.

 

Daugiametis puskrūmis populiarus gėlynuose

Tikroji levanda yra dekoratyvinis augalas. Jis ne tik išvaizdus, bet ir labai kvapnus. Tai daugiametis puskrūmis, todėl jis itin dažnai auginama gėlynuose. Stiebas dažniausiai neviršija 50-70 cm, o vidutiniškai siekia apie 40 cm; jis šakotas ir status. Levandos lapai pailgi, linijiški, labai siauri, o spalva labiau ne žalia, bet pilkšvai žalia. Levandos žiedai susitelkę į ilgas varputes. Birželį levanda ruošiasi žydėjimui ir žydi liepos mėnesį, o rugpjūčio mėnesį jau pradeda brandinti vaisius.

 

Ypatingai aromatingas augalas

Tikrosios levandos kvapas išsiskiria savo gaivumu ir tonizuojančiomis, atnaujinančiomis savybėmis. Levandų eteriniam aliejui būdingas antidepresinis, raminantis, atpalaiduojantis, jėgų ir įkvėpimo suteikiantis aromatas. Jis malonus daugumai žmonių – tai viena mėgstamiausių natų parfumerijos pasaulyje.

Levandos eterinis aliejus yra viena populiariausių eterinių aliejų rūšių. Jis naudojamas vonioms aromatizuoti, namų ir patalynės aromatams gaminti, kvepalams kurti, įvairiai kosmetikai papildyti. Taip pat itin populiarūs iš levandų vaistinės augalinės žaliavos (žiedų ir lapų) gaminami smilkalai. Iš tos pačios vaistinės augalinės žaliavos gaminamos kvapniosios pagalvėlės ir maišeliai, kurie dedami į patalynės dėžes, spintas ir daiktų laikymo sistemas, kad drabužių audiniai  ir namų tekstilė įgautų malonų kvapą bei būtų veiksmingai ir natūraliai apsaugoti nuo kandžių. 

 

Plačios gydymo galimybės

Gydymui naudojamas tikrosios levandos žiedų eterinis aliejus. Jame yra linalolio, borneolio, kamparo, eukaliptolio, levandulolio, organinių rūgščių ir kitų sudėtinių dalių, suteikiančių gaivų, gėlinį, levandoms būdingą kvapą.

Svarbiausia levandų eterinio aliejaus savybė – sugebėjimas atpalaiduoti spazmus, todėl jis gali padėti pagerinti virškinimą, atpalaiduoti raumenis ir atgauti jėgas, pailsėti. Spiritinės ištraukos gali būti trinamos į odą, į vidų vartojamos vandeninės ištraukos, o eteriniai aliejai gali būti panaudojami keliais skirtingais būdais.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad levandų eterinio aliejaus komponentai padeda gydyti odos žaizdas, nes aliejuje yra baktericidiškai ir bakteriostatiškai veikiančių ir dezinfekuojančių komponentų. Eterinis aliejus tinkamas viršutinių kvėpavimo takų ligų gydymui, apetito gerinimui, migrenos gydymui, padidėjusio kraujospūdžio kontroliavimui ir širdies darbo reguliavimui.

Viena populiariausių levandų eterinio aliejaus panaudojimo galimybių – natūralus nemigos, nervinės įtampos, depresijos gydymas. Teigiama, kad arbatos su levandomis padeda nusiraminti ir lengviau adaptuotis stresinėse situacijoje. Be to, eterinio aliejaus kvapas labai malonus, o arbata – tikrai gardi ir aromatinga.

 

Tinka ir maisto gamybai

Tikroji levanda naudojama ne tik natūralioje medicinoje ar parfumerijoje bei kosmetikoje. Ji svarbi ir maisto pramonėje. Pasirodo, kad levanda labai populiari gaminant gėrimus ar bandant įdomiau išrūkyti žuvį.

Ji gali būti naudojama ir konditerijoje, kaip puikus desertų ingredientas, suteikiantis jiems įdomaus ir charakteringo, šiek tiek karstelėjusio ir aštresnio skonio. Tarkime, galima įsigyti ledų su levandomis arba prancūziškų pyragaičių su džiovintais levandų žiedeliais.

Levandomis galima papildyti padažus, salotas, netgi sriubas ar pačius įvairiausius troškinius. Viduržemio jūros regione levandomis gardinami žuvies ir mėsos patiekalai.

Paskutiniu metu itin populiarus levandų medus – jis ne tik labai skanus, bet ir labai naudingas sveikatai. Jis vartojamas kaip įprastas medus.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai