Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Mirties priežasčių registro duomenimis, pagrindinė mirties priežasčių struktūra jau daugelį metų nesikeičia, o pirmoje vietoje ir toliau išlieka kraujotakos sistemos ligos. Štai 2011 m. nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau nei pusė visų mirusių asmenų, šios ligos daugiausia pakirto tiek vyrų, tiek moterų. Taigi tiek statistika, tiek sergamumo šiomis ligomis didėjimo ir jaunėjimo tendencijos verčia sunerimti ir ieškoti priemonių, kurios padėtų apsisaugoti.
Svarbiausias gyvybės laidas
„Žmogaus gyvybinės funkcijos priklauso nuo to, kiek sveika yra širdis ir visos organizmo kraujagyslės, kuriomis tekėdamas kraujas perneša deguonį ir reikalingas maisto medžiagas į visus organus, audinius ir ląsteles. Taigi, atsiradus kraujagyslių pažeidimams ir sutrikus kraujotakai, sutrinka ir audinių aprūpinimas, o tai turi neigiamą poveikį visoms organizmo sistemoms – atsiranda širdies, nervų sistemos, kojų ir organų pažeidimų, negaudamos deguonies ir maisto medžiagų, smegenų ląstelės jau po kelių minučių ima žūti“, – pastebi vidaus ligų gydytoja Rita Kauliuvienė.
Kaip vieną iš pagrindinių kraujotaką trikdančių veiksnių gydytoja pamini padidėjusią vadinamojo blogojo cholesterolio koncentraciją kraujyje (dislipidemiją), kuri išsivysčiusiose šalyse laikoma viena svarbiausių visuomenės sveikatos problemų. Cholesteroliui kaupiantis kraujagyslių sienelėse, sumažėja kraujagyslių elastingumas, jos susiaurėja, ilgainiui arterijos gali apskritai užsikimšti.
Kita iš rimčiausių pablogėjusios kraujotakos priežasčių yra kraujospūdžio padidėjimas. Dėl ilgą laiką trunkančio arterinio kraujospūdžio padidėjimo ilgainiui pažeidžiami organai taikiniai – kraujagyslės, širdis, inkstai, smegenys, padidėjęs kraujo spaudimas vidutiniškai 3–4 kartus padidina insulto riziką. Dėl ilgalaikio padidėjusio kraujospūdžio sutrikus širdies kraujotakai, sutrinka širdies raumens mityba, apmirus kurios nors srities raumens ląstelėms, vystosi miokardo infarktas, smarkiai padidėja mirties rizika.
Kada reikia susirūpinti?
„Sutrikusios kraujotakos požymių yra ne vienas, jie priklauso nuo to, kurioje vietoje kraujotaka yra pažeista, – sako gydytoja. – Sutrikus periferinei kraujotakai, galima jausti rankų ir kojų pirštų šalimą, ima varginti galūnių silpnumas, pabrinkimas, blauzdų skausmas einant, pakaitiniai šlubčiojimai. Dėl sutrikusios kraujotakos net gali atsirasti odos spalvos pokyčių (galūnė pablykšta, ypač ją pakėlus), odos sausumas, dėl pažeistos galūnės kraujotakos sumažėja temperatūra, atsiranda galūnių jautrumo pokyčių, tokių kaip tirpimas, dilgčiojimas, skruzdžių bėgiojimo pojūtis, mažesnis jautrumas.
Galvos kraujotakos sutrikimai pasireiškia galvos svaigimu, skausmu, pusiausvyros sutrikimu. Šie sutrikimai dažniausiai vargina vyresnio amžiaus asmenis. Ilgėjant vidutinei gyvenimo trukmei, visuomenei senstant, lėtinės smegenų išemijos – įvairios kilmės ilgalaikio galvos smegenų kraujotakos sutrikimo – atvejų daugėja. Ilgalaikis smegenų kraujotakos sutrikimas skatina neuronų degeneraciją, atrofiją, sutrikdo kasdienę veiklą, blogina gyvenimo kokybę.
„Jeigu pablogėjo širdies kraujotaka, imsite jausti angininius spaudžiančio pobūdžio skausmus, gali atsirasti širdies „drebėjimas“, svaigulys, oro trūkumas fizinės veiklos metu, skausmas širdies srityje, – vardija kraujotakos sutrikimo požymius gydytoja Kauliuvienė. – Pajutus tokius simptomus, reikėtų nedelsti ir ieškoti pagalbos.“
Kas gali padėti?
„Labai svarbu yra mankšta ir kapiliarus stiprinantys pratimai. Beje, žmonės, pajutę galūnių ar blauzdų skausmą, labai dažnai stengiasi nejudėti, bet taip tik daro sau meškos paslaugą. Fizinis krūvis stiprina kolateralinę kraujotaką, padeda organizmui kovoti. Tik, be abejo, negalima persistengti, pradėti po truputį ir krūvį didinti pamažu. Jei, pavyzdžiui, vargina kojų skausmas, pradžioje gal paeisite tik keletą metrų, po truputį atstumą didinkite“, – pataria R. Kauliuvienė.
Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, ar tinkamai maitinamės. Į savo valgiaraštį vertėtų įtraukti kraujotaką gerinančių daržovių, tokių kaip česnakai, aitriosios paprikos, ridikai, ridikėliai, krienai, porai. Juose esančios veikliosios medžiagos mažina kraujo krešėjimą, cholesterolio kiekį kraujyje. Taigi fizinį krūvį reikia derinti su sveika mityba, kad organizmas apsirūpintų reikalingomis medžiagomis, vitaminais ir mikroelementais.
Vienas iš labai svarbių mūsų organizmui mineralų yra magnis. Jis reikalingas daugelio fermentų veiklai, be jo negali vykti metabolinės reakcijos. Magnis labai reikalingas kraujagyslėms, kaulų ir raumenų, nervų sistemai, svarbus normaliam širdies ritmui palaikyti, spaudimui reguliuoti. „Magnis atpalaiduoja kraujagyslių lygiuosius raumenis, atsipalaidavus raumenims, mažėja kraujagyslių spazmas, gerėja kraujotaka“, – aiškina magnio poveikį gydytoja.
Tačiau iš ko galime suprasti, kad magnio trūksta? Vienas iš magnio trūkumo požymių – raumenų spazmai, naktinis mėšlungis. Ima dilgčioti ar tirpti rankų ir kojų pirštai. Pastebėjus tokius simptomus, būtina pasistengti papildyti šio mineralo atsargas.
Magnio dažniausiai ima trūkti, kai nepakankamai gaunama su maistu, t.y. kai nesubalansuota mityba, laikomasi svorį mažinančių dietų, badaujama. Tokiais atvejais reikėtų pavartoti maisto papildų, kurių sudėtyje yra magnio. Vienas tokių yra „Live well Gudobelė+ Magnis“, kuriame magnis yra suderintas gudobele.
Kodėl gudobelė?
Gudobelė turi įrodytą kardiotoninį poveikį, ji retina širdies susitraukimų dažnį, didina širdies raumens tonusą, stiprina kraujo apytaką koronarinėse ir smegenų kraujagyslėse, veikia raminamai. Gudobelė tinka sergant ateroskleroze, išemine širdies liga, ji mažina padidėjusį arterinį spaudimą, padeda įveikti nemigą, ypač širdies ligomis sergantiems ligoniams.
Dar vienas teigiamas gudobelės poveikis – ji mažina cholesterolio kiekį, o jis, kaip minėta, yra vienas iš svarbiausių širdies ligų rizikos veiksnių. Cholesterolis siaurina kraujagyslių spindį, o širdies vainikinių kraujagyslių susiaurėjimas pablogina kraujotaką, todėl atsiranda skausmai širdies plote, nes į širdį patenka mažiau kraujo.
„Tiktai reikia žinoti, kad gudobelės poveikis pasireiškia ne iš karto, jos reikia pavartoti ilgiau. Gudobelė ypač tinka vyresnio amžiaus žmonėms, vadinamajai „senai širdžiai“, – priduria gydytoja.
Tačiau kodėl vertėtų pavartoti maisto papildo „Live well Gudobelė+ Magnis“, kuriame dera šios dvi naudingos medžiagos, o ne kiekvienos jų atskirai? Gydytoja R. Kauliuvienė pastebi, kad tokius maisto papildus, kuriuose suderinamos kelios reikalingos medžiagos, yra daug patogiau vartoti, nereikia gerti kelių skirtingų tablečių, ko ypač nemėgsta vyresnio amžiaus asmenys.
Beje, dar viena teigiama šio maisto papildo savybė yra ta, jog pakanka tik vienos tabletės per dieną, kad organizmą papildytume medžiagomis, tokiomis reikalingomis mūsų širdžiai ir kraujagyslėms.
Senais lakais pas gydytoją apsilankęs pacientas pirmiausia išgirsdavo: „Parodykite liežuvį“. Gydytojas iš visų pusių atidžiai apžiūrėdavo šį svarbų organą ir bandydavo nustatyti diagnozę. Senovės gydytojai liežuvį pelnytai laikė organizmo veidrodžiu ir pagal liežuvio paviršiaus pakitimus mokėjo gana tiksliai diagnozuoti vidaus organų sutrikimus dar iki atsirandant pirmiesiems ligos simptomams. ...
Skaityti daugiau„Kartais man ima trūkčioti akies voką. Nemalonus pojūtis. Kodėl tai atsitinka ir kaip galima būtų to išvengti?“ – klausia mūsų skaitytojas Alvydas Bradauskas iš Birštono, dirbantis programuotoju. Apie nervinį tiką kalbamės su klinikos „Corpus sanum“ gydytoja oftalmologe Doloresa Margelevičiene....
Skaityti daugiauKepenys – pagrindinis organas, valantis mūsų organizmą nuo toksinų, kurie vis labiau mus atakuoja. Toks jau šiuolaikinis pasaulis: užterštas oras ir maistas, infekcijos, stresas. O kur dar riebus maistas, nereguliari mityba, persivalgymas, alkoholis. Visa tai – dažno iš mūsų kasdieniai palydovai ir riziką susirgti kepenų ligomis didinantys veiksniai. ...
Skaityti daugiauNėščiųjų priežiūra: kokie tyrimai būtini, kokie – pageidautini Nuotrauka, padaryta besilaukiančiai moteriai ultragarsinio tyrimo metu, – dažnai pirmoji mažylio albume. Tačiau būsimosios mamos neretai pageidauja, kad šis tyrimas būtų atliekamas kone per kiekvieną apsilankymą, ir tai lemia ne vien noras turėti dar vieną stebuklingą augimą fiksuojančią nuotrauką, bet ir rūpestis dėl vaikelio sveikatos. Ar jis gims sveikas? Ar atliekami visi būtini tyrimai? Kalbamės su medicinos centro MAX MEDA gydytoja akušere-ginekologe Daiva Keršulyte. ...
Skaityti daugiauVargina galvos skausmai, svaigimas? Tirpsta galūnės? Nerimą kelia kiti neurologiniai sutrikimai? Į šiuos ir kitus svarbius mūsų skaitytojams klausimus, kurių sulaukėme interneto svetainėje, „Facebook‘o“ puslapyje ir laiškuose redakcijai, atsako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytojas neurologas dr. Gintaras Kaubrys. Gydytojas pabrėžia, visi atsakymai – nėra oficiali gydytojo konsultacija, tik patarimai, nes diagnozė nustatoma matant žmogų, jį apklausiant ir ištiriant....
Skaityti daugiauŠviesusis ir dosnusis metų laikas! Pirmieji pavasario žalumynai, netrukus – vasaros žiedynai ir lapija, vėliau pabirsiančios vidurvasario ir rudenio subrandintos uogos... „Gamta sukūrė žmogui begalę augalų gyduolių, tai ir vartokime į sveikatą“, – linki Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų Augalų gydomojo poveikio komiteto pirmininkas Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Fitoterapijos laboratorijos vedėjas gydytojas fitoterapeutas Juozas Ruolia. ...
Skaityti daugiauVaikui reikia išrauti pieninius danukus tam, kad jų netyčia neprarytų. Suaugusiam kartais tenka pašalinti nuolatinius. Kodėl? Kaip atliekama ši atsakinga procedūra? Šiais ir kitais klausimais apie dantų traukimą konsultavo odontologijos klinikos „Neodenta“ burnos chirurgas Gvidas Jankauskas. ...
Skaityti daugiauMedikai ištyrė, kad 70 proc. žmonių retkarčiais patiria širdies aritmijas: susijaudinus, ištikus stresui ir pan. Aritmijos - širdies ritmo sutrikimas. Jos gali būti visai paprastos, neturėti jokios klinikinės reikšmės; kitos gali būti mirtinos. Apie šią ligą pasakoja gydytojas kardiologas, Širdies asociacijos narys Vitas VYŠNIAUSKAS....
Skaityti daugiauHigienos instituto Sveikatos informacijos centro Mirties priežasčių registro duomenimis, pagrindinė mirties priežasčių struktūra jau daugelį metų nesikeičia, o pirmoje vietoje ir toliau išlieka kraujotakos sistemos ligos. Štai 2011 m. nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau nei pusė visų mirusių asmenų, šios ligos daugiausia pakirto tiek vyrų, tiek moterų. Taigi tiek statistika, tiek sergamumo šiomis ligomis didėjimo ir jaunėjimo tendencijos verčia sunerimti ir ieškoti priemonių, kurios padėtų apsisaugoti. ...
Skaityti daugiauKodėl nereikia ir negalima vartoti anabolinių steroidų Pokalbį apie anabolinių steroidų žalą, kai jie vartojami papildomai kaip fizinių jėgų ir ypatybių stimuliatoriai, profesorius Gintautas Kazanavčius pradėjo vienu pavyzdžiu. ...
Skaityti daugiauTracheitas – savarankiška liga ar pasireiškianti sergant kitomis ligomis? Kokie jos simptomai? Ar ji sukelia krūtinės skausmus, spazmus ar kitokį diskomfortą krūtinės ląstos srityje ar už jos? Kuo tracheitas skiriasi nuo bronchito? Ar ši liga pavojingesnė? Galbūt šalia medikamentinio tracheito gydymo yra žinoma ir sveikimą pagreitinančių liaudiškų būdų? Į šiuos ir kitus mūsų skaitytojams svarbius klausimus atsako Alergijos klinikos CD8 klinika gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė medicinos mokslų daktarė docentė Jūratė Staikūnienė (www.cd8klinika.lt)....
Skaityti daugiauHimalaya Herbals natūralūs, veiksmingi ir saugūs produktai yra gaminami iš kruopščiai atrinktų Himalajų kalnų papėdėse augančių vaistažolių, griežtai laikantis senųjų Ajurvedos tradicijų, todėl yra ypač veiksmingi ir stebina unikaliomis savybėmis....
Skaityti daugiauEglę ir Darių Kauneckus dauguma žino kaip Ajurvedos pradininkus Lietuvoje. Jau prieš daugelį metų jie susidomėjo ezoterika, pradėjo ieškoti atsakymų į klausimus, kas aš esu, iš kur atėjau ir kokia mano paskirtis šiame gyvenime. Tačiau svarbiausia priežastis, paskatinusi ieškoti Ajurvedos žinių, – šeimos sukūrimas. Eglė pasakoja, kad jiems buvo labai svarbu palanki dvasinė ir fizinė aplinka, norėjosi švariai pradėti, nešioti, auginti savo atžalas, rūpintis jų sveikata ir dvasiniu gyvenimu. Kai susikaupė tikrai nemažai žinių ir patirties, atėjo ir natūralus noras dalinti. Taip atsirado Ajurvedos centras SPA Shanti, vienijantis norinčiuosius eiti savęs pažinimo, tobulėjimo, fizinės ir dvasinės sveikatos stiprinimo keliu. ...
Skaityti daugiauGana dažnai moterys nežino ar neįvertina, kad plaukus galima visam laikui sugadinti net vieną kartą juos nudažius netinkamai. Tada naudojant net ir pačias geriausias plaukų priežiūros priemones nepavyks išsaugoti nei spalvos, nei pageidaujamo estetinio vaizdo, o dar blogiau, kad smarkiai pakenksime plaukams. Kirpėjos stilistės Džiuljetos Petrulienės šį kartą klausiame, ką patartų moterims, norinčioms daugiau ar mažiau radikaliai pakeisti savo plaukų spalvą. ...
Skaityti daugiauAr tikrai vasarą išsimaudymas šaltoje jūroje gali paguldyti į lovą? Kuo pavojingas skersvėjis ir šaltos jūros bangos mūsų raumenims ir ar tai vienintelės priežastys, kurios lemia susirgimą nervų šaknelių uždegimu? Kaip kovoti su nepakeliamu skausmu, kurį gali sukelti šis sveikatos sutrikimas ir į kitus klausimus šia tema atsako Fizinės medicinos ir reabilitacijos centro direktorė bei gydytoja reabitologė GINTARĖ VAITKIENĖ....
Skaityti daugiauKažkada labai seniai laukinis žirnio protėvis užaugo Viduržiemio jūros regione. Patys pirmieji daržininkai žirnius augino dar pirmykštėje bendruomenėje. Žirniais garsusis gydytojas Hipokratas gydė anemiją, nutukimą, širdies ligas. Kokių naudingų savybių turi ši ankštinė daržovė ir kodėl ją verta valgyti ir mums?...
Skaityti daugiau
Papildai, tai tik komercinis veiksmas, padidinti pajamas išleidžiančiai papildus įmonei, Papildai negali atitikti vaistinio preparato. Naudojant papildus niekada ne atsigaus kapiliarų raumeninis audinys (kas atrofavosi tas jau žuvęs).
Tad straipsnis parašytas vadovaujantis komercija.
Man 13 metu, esu iš Andoros