Mūsų senoliai pirtį kurdavo talkos dieną, atgaivai po didžiųjų darbų, taip pat kalendorinių švenčių išvakarėse. Žinota, kad gamtos virsmai lengviau įveikiami, kai kūnas parengiamas, kai ir jis patiria pokyčių. Jų esmė – pusiausvyros būsena, o per ją pasirengimas naujam gyvenimo ciklui ir darbams. Šiuolaikine kalba sakant, po pirties žmogaus sąmonė tampa mažiau kontroliuojanti ir mažiau save stebinti. Kartu ji darosi imlesnė idėjoms, atviresnė pokyčiams. Jei taip įvyksta, po pirtelės pasakoma: „Jaučiuosi kaip naujai gimęs.“
„Pirtis pirčiai nelygu, bet ar eitume į ją kartą per savaitę, ar rečiau, visuomet svarbu, su kuo“, – apie pirties subtilybes pasakoja Lietuviškos pirties akademijos vadovas Rimas Kavaliauskas.
Nuo negandų
Pirtis yra viena iš vietų, kur šiuolaikinis žmogus – išvargintas skubėjimo, aplinkos dirgiklių ir streso – gali pasijusti ramesnis. „Taip gera, kad norisi dainuoti“ – ši iš pirties išeinančiojo nuotaika reiškia, kad tikslas pasiektas. „Apklausos įrodo, kad trys ketvirtadaliai žmonių, besilankančių pirtyje, čia tikisi palikti savo nuovargį, prislėgtumo jausmą, stresus, – sako Rimas Kavaliauskas. – Nors svorio „metimo“ ir „šlakų“ šalinimo motyvai svarbūs, tačiau dar svarbiau tampa atsipalaiduoti nuo psichinės įtampos.“
Geros pirties šiluma
Šiluma pirtyje yra svarbiausias organizmą veikiantis fizinis veiksnys. Dėl šilumos trūkumo neretą žmogų lydi nuolatinis šalčio pojūtis. Tad gūžiamės, įtempiame raumenis. Taip trinka kraujotaka, sąnariai tampa mažiau paslankūs. Pastebėta, kad net trumpalaikis galūnių sušildymas, pavyzdžiui, karšto vandens vonelė pėdoms prieš miegą, palankiai veikia visą organizmą, šalina negatyvią psichoemocinę dienos patirtį.
O jei taptų tradicija kas savaitę gerą valandą praleisti pirtelėje? Su malonia kompanija? Tų, kurie pabandė, sako pirtininkas Rimas, raginti nereikia.
Šiluma skatina hormonų oksitocino, dopamino ir serotonino sintezę, dėl to po geros pirties pajaučiama lengva euforija. Tokios būsenos žmogus į problemas žvelgia paprasčiau ar bent ramiau.
Kad tai pasiektume, kūno įšilimas pirtyje turi vykti laipsniškai. Didelis karštis, staigus karštų garų srautas gali patikrinti, kuris gi pirties gerbėjas ištvermingiausias. Bet po tokių lenktynių vargu ar kuris jų dalyvis pasakys „kaip gera, tuoj uždainuosiu“.
Šildymas pirtyje – tai savotiškas biorezonansas: kūno paviršius turi spėti sugerti šilumos srautą, kūno ir odos temperatūra didėti pamažu. Kai garinėje per karšta, jaučiame diskomfortą; tai verčia įsitempti, kentėti. „To visai nereikia, – pataria pirtininkas. – Psichiką atpalaiduoja švelnus, nuosaikus įšilimas, kuris fiziniam kūnui taip pat priimtinesnis nei didelis ir staigus karštis.“
Nusimesti įtampą
Jeigu žmogaus kūnas yra nuolatinės streso ir parengties būsenos, formuojasi atitinkami elgsenos stereotipai. Traumuoti charakteriai traumuotuose kūnuose. Netaisyklinga laikysena, susikaustymas, skubota eisena, nekoordinuoti judesiai – deja, bet tokie esame. Charakteriui ir elgsenai koreguoti gali būti taikomi šiuolaikiniai psichoterapijos metodai, ir, kaip vienas juos papildančių, – pirtis.
Glostymas, braukymas vanta, masažas, kūno įšildymas pamažu, apliejimai vandeniu, pirties aromatai ir maloni aplinka – visa tai atpalaiduoja, ramina, balansuoja.
Ko reikia atpalaidavimui
Pirtyje, jei ją įrengė sumanus pirtininkas, tvyro prietema. Prie įėjimo į pirtį, krosnies ir prausimosi vietoje yra šviesiau. Patalpose nėra aštrių kampų, neslidu, o muzika, jei ji girdėti, negarsi. Aplinka, kur nereikia nieko saugotis, būdrauti; kur sudaromos sąlygos ilsėtis ir mėgautis šiluma bei prisilietimu. Geras emocinis atsipalaidavimas, paaiškina R. Kavaliauskas, be kito žmogaus prisilietimo neįmanomas. Pirtyje galima patirti visą prisilietimų gamą: nuo švelnaus glostymo ranka iki aštraus kadaginės vantos masažo. Pirmasis būdas subtilus, antrasis pajėgus „prikelti iš numirusiųjų“.
Geri pirtininkai – Rimas Kavaliauskas pabrėžia žodį geri – pasakoja apie ant plautų pravirkusius vyrus; taip giliai jie gebėjo išlaisvinti emocijas, pasijusti čia ir dabar.
Pirtis – puiki priemonė pajusti bendruomeniškumo jausmą, o per jį – tapti taikesniam, sukalbamesniam, labiau pasitikinčiam savimi ir kitais.
Geras pirties garas pakylėja iki dausų.
Patarimai pirčiuliams
Lietuviškos pirties bičiulių draugijos Kauno regiono vyriausiojo pirtininko ir SPA „Saulėja“ pirtininko Antano Bagdono patarimai
Kokios ilgaamžės lietuviškos pirties tradicijos ir šiandien yra patrauklios ar net reikalingos šiuolaikiniam skubančiam žmogui?
Pirtis – savotiška šventovė. Anksčiau pirtyje buvo ne tik prausiamasi, bet ir atliekami ritualai. Žmonės gimdavo pirtyje, čia būdavo ir numazgojami prieš palydint į paskutinę kelionę. „Žmogaus gyvenimas – tai pirties kelias,“ – yra sakęs etnografas, muziejininkas, pirčių poveikio tyrinėtojas Stasys Daunys.
Pirtyje nesantaiką pamiršdavo net apsipykę kaimynai. Ir dabar pirtyse laikomasi tradicinių taisyklių ir ritualų, kurie pirčiuliams (ir taip pavadinami pirties mėgėjai – aut. past.) padeda atgauti jėgas ir dvasios ramybę. Mano patarimas: kaip priepirtyje paliekate drabužius, taip palikite ir rūpesčius, slogias mintis – viską, kas trukdo gyventi.
Iš pradžių į pirtelę susirinkusiesiems ratu iš rankų į rankas siunčiu samtį su vandeniu. Kiekvienas turi įmerkti pirštus ir palinkėti sveikatos, gėrio kitiems. Antrasis palinkėjimas skirtas sau, ir tariamas nebyliai, tik mintyse. Po to aš linkiu visiems „gero dūko“, tai yra „gero garo“, ir, kai vandenį iš samčio pilu ant akmenų, visi pakelia rankas į viršų ir pasako:„Tebūnie taip!“ O tada jau laikomės rimties. Garinėje nesikalbama, nes tyla – šventas reikalas. Tokios paprastai būna Lietuviškos pirties bičiulių draugijos pirtys.
Neretai susirinkusieji pirtyje būna linkę pasivaržyti, kuris ilgiau ir karštesnėje ištvers... Be reikalo. Sušilti geriau pamažu, ir, jau apsipratus su šiluma, jei norisi, duoti, kaip sakoma, garo ir karščio. Po pirmo pasikaitinimo rekomenduoju nesiprausti, o iš lėto atvėsti. Po antro – nusiprausti šiltu vandeniu. Ir tik po trečio užėjimo į pirtį, jei norisi, siūlau lįsti po šaltu vandeniu ar net į eketę. O šioje pakanka tik pasinerti ir jau lipti atgal. Jokio rungtyniavimo, pasirodymo. Kam, atėjus pailsėti, kūnui vėl ir vėl sukelti stresą?!
Tradiciškai į pirtį einama keliese, bendraujama. Kaipgi ištylėti?
Pirtyje nereikia plepėti ar spręsti sudėtingų problemų. Turiu varpelį, kuriuo paskambinu ir paprašau nurimti, kai pasigirsta garsesnės šnekos. Juk, jei pritariate, kad pirtis – švaros vieta, joje nenorėsite prisiminti to, kas bloga, kas sunku, kas skaudina. Sakoma, kad dūminėje pirtyje viskas taip išrūksta, kad tampa sterilu, kaip operacinėje. Anot liaudies posakio, nors dūminė pirtelė juoda, bet prausia baltai.
Jei į pirtį susiruošė pora?
Jai ir jam taip pat nereiktų kalbėtis apie rūpesčius, juolab – bandyti išspręsti problemų, aptarinėti šeimos ar buities reikalų. Moterys paprastai mėgsta ne tokią karštą pirtį, į tai reikėtų atsižvelgti.
Kokios pirties proc.dūros gali padėti pasiekti santykių harmoniją?
Atsipalaidavimas, pamaloninimas vienas kito masažu, švelnus vanojimas. Judesiai turi būti neskubūs, nedirginantys, o prisilietimai – teikiantys malonumo ir raminantys.
Ar pirčiai reikia pasiruošti?
Į pirtį nerekomenduojama eiti ką tik sočiai pavalgius. Jei vakare rengiatės į pirtelę, pietaukite lengvai. Nereikia stengtis daugiau išgerti skysčių, kad būtų, kaip kartais sakoma, „iš ko prakaituoti“. Gerkite tiek, kiek norisi, o į pirtį neškitės gėrimų, bet ne maisto, nebent vaisių.
Ar tinka pirtyje gerti alų?
Joks alkoholis, taip pat alus, netinka. Pirtyje vyksta švarinimasis, o alkoholis šį proc.są sunkintų.
Ar galima iš viso gerti būnant pirtyje? Gal geriau pakentėti?
Gerti pirtyje galima ir būtina. Vidutiniškai per porą valandų pirtyje žmogus išprakaituoja apie litrą vandens, todėl tiek pat turime ir kompensuoti. Kęsti troškulio tikrai nereikia.
Kokie gėrimai tinkamesni?
Mėgstu paruošti vandens su keliais griežinėliais citrinos, taip pat tinka žolelių arbata, geriamasis stalo ir mineralinis vanduo. Tiesa, aš pats mineralinio pirtyje negeriu – nepatinka.
Ar po pirties galima iš karto valgyti?
Geriau neskubėti. Pakentėkit bent pusvalandį, pailsėkit, lai kūnas atsigauna, nustoja prakaituoti.
Laisva pirmoji dienos pusė. Ar tai tinkamas metas pirčiai?
Puikiausiai. Rytinės pirtys turi savo žavesio.
Sveikatingumo centruose paprastai veikia ne viena pirtis. Kaip kaitalioti pabuvimą, tarkime, garinėje ir turkiškoje? Saunoje ir garinėje?
Galima eiti į abi, tik pradėkim nuo tos, kurioje vėsiau. Beje, suomiai jau grįžta prie vėsesnių, tradicinių senovinių pirčių. Nes suprato, kad sausa karšta pirtis gali provokuoti kvėpavimo takų negalavimus.
Suomiai sako: saunoje gali sveikatintis visi, kas gali iki jos ateiti. O kokie lietuviškos garinės privalumai?
Lietuviška pirtis – tai vantų įvairovė, jos rišamos ne tik iš medžių šakelių, bet ir iš žolynų. Aš jų naudoju bent dešimt skirtingų rūšių. Temperatūra tokiose pirtyse – 55–65 laipsniai, rizikos sau pakenkti nėra, priešingai: geras garas ir bičiuliška dvasia pakylėja iki dausų!
Šiuolaikinė homeopatija įgauna vis didesnį populiarumą, nes daug pacientų stengiasi atsigręžti į natūralesnius gydymo būdus, turinčius mažiau nepageidaujamų poveikių. Pateikiame 7 įdomybes apie homeopatiją, kurias verta žinoti kiekvienam, tačiau tikėti šiuo alternatyviu gydymo metodu ar ne – jau tik Jūsų pasirinkimas. ...
Skaityti daugiauPušų eterinis aliejus gaminamas iš visžalių spygliuočių. Pagrindinis ir dažniausiai naudojamas eterinio aliejaus gavybos būdas – distiliavimas vandens garais. Pušų eteriniame aliejuje gausu šių biologiškai aktyvių medžiagų: pineno, kareno, limoneno, kamfeno, mirceno, terpineno, bornilacetato, borneolio ir kt. ...
Skaityti daugiauromantiniai santykiai gali būti žmonių gyvenimą išpildantis ir praturtinantis...
Skaityti daugiauLengvesnis virškinimas – lengvesni Jūs. Kai virškinimas veikia sklandžiai, pilvas plokščias ir skrandyje nejuntamas sunkumo jausmas, tuomet galite džiaugtis geresne savijauta, būti darbingesni ir, tuo pačiu, laimingesni. Pristatome Jums 3 itin naudingus maisto produktus, kurių turėtumėte valgyti dažniau, kad galėtumėte jaustis lengviau. Tai kiviai, papajos ir linų sėmenys. Pakalbėkime apie šiuos virškinimui naudingus maisto produktus šiek tiek plačiau....
Skaityti daugiauKai alerginio rinito atvejų nuolat daugėja ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų, kyla natūralus klausimas – ką būtų galima padaryti, kad ši liga kuo mažiau menkintų gyvenimo kokybę? Ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad reguliarus nosies plovimas jūros vandeniu gali būti labai naudingas tuomet, kai kovojama su varginančiais alerginio rinito simptomais. ...
Skaityti daugiauOžkų pienas – nuo seno vertinamas maisto produktas, kuris, kaip manoma, yra ne tik maistingas, bet ir turi gydomųjų galių. Kuo naudingas ožkų pienas ir kodėl verta bent vieną kartą per savaitę pasimėgauti ožkų pieno sūriu?...
Skaityti daugiauKai kasdienybė tokia įtempta ir diena veją dieną, o darbas veja darbą, žmogus pasijunta įsitempęs ir pavargęs. Labai svarbu tą įtampą vis „nukratyti“, kad stresas nesikauptų organizme. Pristatome keletą paprastų ir greitų atsipalaidavimo technikų, kurios padės lengviau pasiekti harmoniją ir jaustis geriau. ...
Skaityti daugiauNosies plovimo nauda įrodyta moksliniais tyrimais. Kuo gali būti plaunama nosis? Kokia nosies plovimo nauda? Apie tai sužinosite šiame straipsnyje, kuriame nosies higienos nauda aptarta trumpai ir aiškiai. ...
Skaityti daugiauMes pirmiausiai rekomenduojame elgtis taip, kad persivalgymo tiesiog pavyktų išvengti. Galite išmėginti šiuos paprastus, tačiau veiksmingus patarimus: ...
Skaityti daugiauKuo daugiau sužinoma apie kosulio produktyvumą, pobūdį , dažnį, trukmę, tuo lengviau jį gydyti. Nėra vieno vaisto, tinkamo visiems kosulio tipams gydyti, todėl labai svarbu išsiaiškinti kuo daugiau informacijos apie patį kosulį. Ši taisyklė galioja ir gydytojo kabinete, ir vaistinėje, ir net gydantis savarankiškai namuose. ...
Skaityti daugiauMigrenos priepuolis priverčia ieškoti kuo skubesnės pagalbos, nes galvos skausmas gali atrodyti tiesiog nepakeliamas. Pateikiame Jums natūralių pagalbos būdų, kurie, tikime, padės greičiau ir vėl jaustis gerai ir (arba) padės suretinti šių gyvenimo kokybę menkinančių pojūčių pasireiškimą. ...
Skaityti daugiauPaprastasis raudonėlis (Origanum vulgare) – notrelinių (Lamiaceae) šeimai priklausanti augalų rūšis. Tai daugiametis augalas, galintis užaugti iki 40-80 cm aukščio. Paprastasis raudonėlis yra žolinis augalas, kuris turi statų stiebą. Jis dažniausiai žydi rausvos, baltos, purpurinės ar violetinės spalvos žiedynais, kurie tvirtinasi prie viršuje išsišakojančio stiebo. Lapai išsidėstę priešiškai, pritvirtinti prie kotelių, nusmailėjusia viršūne, 3-5 cm ilgio. Paprastasis raudonėlis subrandina mažus vaisius – iki 1 mm ilgio riešutėlius. ...
Skaityti daugiauPateikiame 10 priežasčių, kodėl namuose, kuriuose yra vaikų, turėtų būti ir kaladėlių bei konstruktorių. Pasirodo, tai puiki investicija ne tik į fizinį, bet ir į emocinį vaiko tobulėjimą. ...
Skaityti daugiauAr teko girdėti, kad naudingos ne tik tikrosios saulėgrąžos sėklos? Gali būti panaudojamos ir kitos šio augalo dalys, pavyzdžiui, džiovinti žiedlapiai. Pakalbėkime apie tikrąją saulėgrąžą šiek tiek plačiau – kaip ji gali pasitarnauti ir grožiui, ir sveikatai? Kaip jų užsiauginti patiems? ...
Skaityti daugiauSloga trukdo dirbti, mokytis ir miegoti? Kodėl vieni ja serga dažniau, o kiti – rečiau? Kada dėl jos būtina rimčiau susirūpinti? Kokios natūralios slogos gydymo priemonės? Atsakymai į šiuos ir kitus klausimus pateikti žemiau. ...
Skaityti daugiauVėstant orams vis dažniau domimasi, kokiais būdais galima sustiprinti imunitetą ir veiksmingiau apsisaugoti nuo įvairių peršalimo ligų, gripo ir COVID-19 koronavirusinės infekcijos. Svarbu pabrėžti – imuniteto stiprinimas ir organizmo grūdinimas yra ilgalaikiai procesai. Per savaitę to padaryti nepavyks – tai tiesiog turi tapti gyvenimo būdu. ...
Skaityti daugiauO ne – vaikas ir vėl karščiuoja? Kartais pamirštame viską, ką apie tai žinojome. Štai Jums trumpa atmintinė, kokias natūralias ir medikamentines karščiavimo mažinimo priemones galime išmėginti. Taip pat labai svarbu žinoti, į kokias situacijas reikia reaguoti greičiau ir būtinai nedelsiant kreiptis į gydytoją. ...
Skaityti daugiauMiško kvapas – tai kažkas stebuklingo, ar ne? Daugeliui jis tikrai labai patinka, nes primena tikrąją žmogaus prigimtį, be to, jis atgaivina, ramina, atpalaiduoja. Taigi kuo ypatingas gaiviu vasaros mišku kvepiantis paprastosios pušies eterinis aliejus? Kaip jį naudoti? ...
Skaityti daugiauStatistika rodo, kad per karantiną žmonės kur kas intensyviau ieškojo, kaip praskaidrinti kasdienybę. Vienas populiariausių būdų – įsigyti augintinį, kuriuo galėtų džiaugtis ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Panašu, kad daugiausiai žmonės rinkosi šuniukus – pastaruoju metu namuose auginamų šunų itin padaugėjo. Ir tikrai ne be reikalo – pateikiame net 5 priežastis, kodėl tikrai verta auginti šunį ar net keletą jų. ...
Skaityti daugiauTas levandų kvapas... Kas galėtų jam prilygti? Tikroji levanda paskutiniu metu populiari ne tik Viduržemio jūros regione, bet ir visame pasaulyje. Vis daugiau levandų ūkių atsiranda ir Lietuvoje. Pirmosios levandos į Lietuvą atkeliavo dar 20 amžiaus pradžioje, kai jos pradėtos auginti Kauno botanikos sode. Kuo ypatingas ir naudingas šis kvapnus ir išvaizdus augalas? ...
Skaityti daugiauKaip manote, kodėl pietuose žmonės laimingesni nei šiaurėje? Viena iš priežasčių gali būti ta, kad pietuose gyvenantiems žmonėms daug rečiau trūksta vitamino D – riebaluose tirpios medžiagos, kuri padeda palaikyti ne tik normalią kaulų, dantų ir raumenų būklę, tačiau reikšmingai prisideda prie stipraus imuniteto, geros nuotaikos palaikymo, atsparumo stresui ir blogoms emocijoms. Kam dažniausiai trūksta vitamino D? Koks vienas svarbiausių vitamino D šaltinių? Ką valgyti, kad papildytume vitamino D atsargas? ...
Skaityti daugiauŠių dienų aplinka sausina ne tik odą ir akių junginę, bet ir nosies gleivinę. Nosies gleivinės džiūvimas ir nemalonus sausumo jausmas kamuoja sergant įvairiomis nosies ligomis. Dažnai nosies sausumas ir dirginimas praneša apie prasidedančią ūminę slogą (tai yra nuo kelių dienų iki kelių parų trunkanti pirmoji slogos stadija) arba atsiranda tuomet, kai nosies gleivinę veikia netinkami aplinkos faktoriai. Nosies gleivinės sausumas gali atsirasti ir dėl tam tikrų vartojamų vaistinių preparatų arba būti vienas iš lėtinės infekcinės arba neinfekcinės kilmės slogos simptomų. ...
Skaityti daugiauLinų sėmenys savyje kaupia dideles galias – ne be reikalo senovėje linas laikytas šventu augalu. Šiandien linų sėmenys vadinami supermaistu. Jų galima rasti ir vaistinėse, ir sveiko maisto krautuvėlėse, ir eiliniuose prekybos centruose. Taigi pristatome 10 įdomybių apie naudinguosius linų sėmenis – kodėl jais taip vertinga papildyti mitybą, kuri kai kuriais atvejais itin skurdi? ...
Skaityti daugiauLydytas sviestas, dar vadinamas Ghi arba Ghee sviestu arba skystuoju auksu, paskutiniu metu muša populiarumo rekordus. Jį itin pamėgo sveikos mitybos šalininkai, mat ant šio sviesto keptas maistas kur kas vertingesnis ir gardesnis. Šiam sviestui būdingas labai malonus skonis ir kvapas, primenantis pienišką riešutų aromatą. Teigiama, kad jis kur kas naudingesnis sveikatai nei paprastas sviestas. Šaunu ir tai, kad jis ilgiau išlieka tinkamas vartoti, be to, „pakelia“ kur kas aukštesnę kaitinimo temperatūrą (priešingai nei paprastas sviestas ar skysti saulėgrąžų ir rapsų aliejai, kurie dažniausiai naudojami kepimui), todėl kepimo metu nesusidaro nuodingos medžiagos, o pats maistas įgauna labai malonų aromatą ir poskonį. ...
Skaityti daugiauGalimybė ir vėl pasimėgauti beržų sula - viena iš priežasčių, kodėl tiek daug žmonių laukia pavasario. Beržų suloje gausu naudingų medžiagų – ji vertinga ne tik sveikatai, bet ir grožiui. Tad kodėl ta sula taip liaupsinama? Pakalbėkime apie šį pavasario šauklį plačiau ir atminkime, kad suloje išvirta kava daug skanesnė. ...
Skaityti daugiau