Vargina galvos skausmai, svaigimas? Tirpsta galūnės? Nerimą kelia kiti neurologiniai sutrikimai? Į šiuos ir kitus svarbius mūsų skaitytojams klausimus, kurių sulaukėme interneto svetainėje, „Facebook‘o“ puslapyje ir laiškuose redakcijai, atsako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytojas neurologas dr. Gintaras Kaubrys.
Gydytojas pabrėžia, visi atsakymai – nėra oficiali gydytojo konsultacija, tik patarimai, nes diagnozė nustatoma matant žmogų, jį apklausiant ir ištiriant.
Galvos skausmai
Dažnai jaučiu tarsi šiek tiek spaustų kairę viršugalvio pusę, tarsi ji būtų užgulta. Kai neišsimiegu, jaučiu skausmą kairėje smilkinio pusėje.
Šiuo atveju galima įtarti vadinamuosius įtampos tipo galvos skausmus, kurie susiję su raumenų įtempimu, kraujagyslių tonuso nestabilumu, kurį dažniausiai sukelia pervargimas, stresas. Skausmas gali praeiti, jeigu pašalinsime jį provokuojančius veiksnius: žmogus išsimiegos, vengs nervinės įtampos, kt.
Galvos skausmus gali sukelti padidėjęs ar sumažėjęs kraujo spaudimas. Tai reikėtų išsiaiškinti. Tačiau jeigu žmogus pirmą kartą pats sau matuos spaudimą, jis gali būti netikslus. Todėl pirmą kartą rekomenduočiau nueiti pas specialistą (gydytoją ar slaugytoją) ar kaimyną, kuris gerai moka tai daryti. Įtampos galvos skausmai dažniausia nėra pavojingi, tačiau jų gydymas sudėtingas, nes priežastys – stresas ir nuovargis, nuo kurių vienos tabletės nėra.
Galvą skauda, kai pradedu sportuoti. Skausmas pulsuojantis, prasideda nuo sprando ir eina per pakaušį iki smilkinių.
Jei skausmas pulsuojantis, tikėtina, kad jo priežastis – kraujagyslių patologija. Paprastai žmogus į fizinį krūvį reaguoja spaudimo padidėjimu ir dėl to dažniausiai blogai nesijaučia. O jei jaučiasi, reikėtų pasimatuoti spaudimą: ramybės metu, sportuojant, kada skauda galvą, kada jos neskauda. Tokio skausmo priežasčių gali būti daug, tačiau pagrindinė – linkęs didėti kraujospūdis. Jeigu tai nepasitvirtintų, galbūt reikėtų atlikti papildomus ultragarsinius kraujagyslių tyrimus, kad būtų galima išsiaiškinti tikslią skausmo priežastį.
Labai dažnai ir ilgai skauda galvą. Kartais užeina tarsi sąmonės užtemimai: suvokiu, kas vyksta aplink, bet tuo momentu nelabai koordinuoju judesius. Galvą pradeda skaudėti tiek rytais, tiek vakarais, atostogų ar darbo metu. Traumų nebuvo.
Vėlgi galima įtarti įtampos galvos skausmą, tačiau stipresnį, intensyvesnį, gali būti, kad šiuo atveju skausmas jau yra lėtinis. Negalima atmesti ir migrenos. Tikslesnei diagnozei trūksta duomenų: nežinoma, kiek ilgai tęsiasi skausmas, kokio jis pobūdžio, kurią galvos vietą skauda, ar žmogus vartoja vaistų. Reikėtų išsiaiškinti, ar sąmonės užtemimai – tai staigus nerimo arba panikos priepuolis, ar žmogui atrodo, kad sąmonė sutriko, ar ji sutriko iš tikrųjų. Kartais žmonės rankų drebėjimą, kai sunku paimti smulkų daiktą, tapatina su judesių koordinacijos sutrikimu. Todėl gydytojas turėtų atlikti koordinacijos testus. Šiuo atveju reikėtų neurologo konsultacijos.
Galvos svaigimas, cypimas ausyse
Jau kelis mėnesius svaigsta galva. Kankina baimė, kad gali būti kokia rimta liga. Į šonus nemėto, bet sunku koncentruoti dėmesį.
Dėl sunkių organinių nervų ligų ilgai, kelis mėnesius galva svaigsta retokai. Ilgiau trunkantis galvos svaigimas gali būti psichologinės kilmės, juolab kad pacientas rašo, jog baiminasi dėl sunkios ligos. Pabrėžta, kad į šonus nemėto, bet sunku koncertuoti dėmesį. Šie simptomai kaip tik ir rodo pervargimą, įtampą, stresą, nerimą, t.y. psichologinę svaigimo kilmę.
Dažniausiai svaigulys susijęs su vestibiulinio aparato arba klausos-pusiausvyros nervo patologija, o smegenų kraujotakos sutrikimai sudaro nedidelį svaigimo atvejų procentą. Yra specialūs testai, kurie patikrina vestibiulinio aparato veikimą, be to, galima atlikti audiogramą, ištirti galvos ir kaklo kraujotaką ultragarsu. Pacientui reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, LOR specialistą ar neurologą.
Dažnai cypia ausyse. Anksčiau – retkarčiais, dabar vis dažniau.
Reikėtų žinoti amžių, nes nuo to priklauso ir galimos cypimo ausyse priežastys. Vyresnio amžiaus žmogui tai gali būti dėl lėtinio smegenų kraujotakos nepakankamumo, aterosklerozės. Įtakos gali turėti ir padidėjęs kraujospūdis.
Jei cyptų tik vienoje ausyje, galima būtų įtarti klausos-pusiausvyros nervo sutrikimą arba kitas su klausos aparatu susijusias patologijas. Vienodas ūžimas abiejose ausyse dažniau vargina dėl sisteminės kraujotakos bėdų. Reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kad pamatuotų kraujospūdį, išsiaiškintų, ar nėra diabeto, mažakraujystės, esant reikalui, nusiųstų pas neurologą.
Nervinis tikas
25 m. vyras nuolat trauko nosį. Kaip galima būtų išgydyti traukulius (tiką) veido srityje tarp akies ir nosies? Kokia įtaką tam turi rūkymas?
Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti, ar tai nėra judesių įkyrumai. Žmogų gali varginti minčių įkyrumai: pvz., kai jis nuolat tikrina, ar užrakintos durys, išjungtas lygintuvas, kt. Lygiai taip pat gali kankinti ir judesių įkyrumai: žmogus nuolat sukioja galvą, trauko nosį.
Tikas – dažnas nevalingas raumenų susitraukimas. Jo priežastys – smegenų neuromediatorių disbalansas, stresas, kt. Tikas turi savo specifinį gydymą, o judesių įkyrumas pirmiausia gydomas psichoterapija. Pats savaime rūkymas traukulių nesukelia, bet gali padidinti nevalingų judesių kiekį. Visais atvejais, yra tikas ar ne, patarčiau nerūkyti.
Dažnai ima trūkčioti akies voką, nesakyčiau, kad tik susijaudinus, dažniausiai visai netikėtai.
Galbūt tai blefarospazmas – nevalingas užsimerkimas. Ši liga gydoma botulino injekcijomis. Jeigu trūkčioja atskiras smulkus raumenukas ar raumens skaidula ir tą judesį sunku pastebėti, ypatingo gydymo nereikia, nes ir priežastį sunku atrasti. Be to, dažniausiai pakanka patrinti akies voką, ir trūkčiojimas praeina. Pas gydytoją reikėtų apsilankyti, jei šie trūkčiojimai kartojasi, vargina, trukdo dirbti, verčia primerkti akį.
Rankų drebėjimas
Kai susijaudinu, labai stipriai dreba rankos. Ši problema tiek nuvargino, kad susirgau depresija. Pusę metų ją gydausi, bet drebėjimas išlieka.
Kiekvienas mūsų visą laiką dreba. Tai normalus fiziologinis tremoras (drebėjimas), kurio nejaučiame, nes amplitudė maža, o dažnis – didelis. Jeigu rankos dreba tik susijaudinus, o apsiraminus ne, tikėtina, kad to priežastys psichogeninės kilmės. Kyla klausimas, ar drebėjimas tiek nuvargino, kad žmogus susirgo depresija, ar, priešingai, depresija su nerimo simptomais išryškino drebėjimą.
Rankų drebėjimas gali būti įvairių ligų simptomas. Todėl joms atskirti reikėtų išsiaiškinti: ar rankos dreba ramybės metu, padėtos ant kelių, ištiestos į priekį, ar atliekant kryptingą judesį. Jeigu ramybės metu, tai gali būti psichogeninis drebėjimas, o kartais vienas iš Parkinsono ligos simptomų. Jeigu rankos dreba ištiestos į priekį, tikėtina, kad diagnozė – šeiminis, arba esencialinis, tremoras. Tai viena dažniausių drebėjimo priežasčių. Liga dažniausiai nepavojinga ir neprogresuojanti, nors kartais varginanti. Jeigu rankos dreba atliekant kryptingą judesį, galima įtarti smegenėlių patologiją.
Kiekviena drebėjimo rūšis (taip pat ir fiziologinis tremoras) sustiprėja susijaudinus, šis požymis neleidžia atskirti vienos drebėjimo formos nuo kitos. Beveik visada drebėjimas išnyksta miegant ir sustiprėja susijaudinus.
Galūnių tirpimas
Tirpsta rankos ir kojos. Man greitai bus 15 m.
Labai daug aplinkybių nėra aiškios: tirpimai vargina merginą ar vaikiną, kiek laiko jie trunka? Viena iš galimų priežasčių – žemas kraujospūdis. Reikėtų išsitirti kraują, pasitikrinti, ar spaudimas smarkiai nekrenta atsistojus. Jei tirpimas prasidėjo ūmiai, rekomenduočiau apsilankyti pas neurologą, kitais atvejais – kreiptis į šeimos gydytoją.
Man nutirpę du kojos pirštai ir prie pirštų atraminė pado pagalvėlė.
Turėdamas tik tiek informacijos, galėčiau daryti prielaidą, kad simptomus sukėlė ortopedinės problemos, susijusios su nepatogia avalyne. Todėl pirmiausia reikėtų patikrinti, galbūt tirpimas praeina avint kitus batus (žemesnius, aukštesnius, platesnius ar apskritai patogesnius). Jei ne, kreiptis į šeimos gydytoją.
Man 46 m. Jau kurį laiką aptirpę du mažieji kairės rankos pirštai. Pirmąkart tai pasireiškė praėjusį pavasarį, paskui praėjo. Dabar vėl aptirpę, tik stipriau.
Kartais tokie simptomai atsiranda dėl darbo metu ranka atliekamų sukamųjų judesių, kurių metu sausgyslių ir raiščių kanale gali būti dirginamas alkūninis nervas. Todėl žmogui reikėtų pagalvoti, kas sukėlė tirpimus, ar jie susiję su darbu, fiziniu krūviu, sportu. Jei taip, greičiausiai negalavimas praeis savaime, jeigu tokių judesių kurį laiką nedarysite.
Jeigu šie tirpimai būtų susiję su nuolatiniu alkūninio nervo užspaudimu, jie savaime nedingtų. O žmogus rašo, kad buvo praėję, po to vėl atsirado. Todėl greičiausiai jie bus išprovokuoti fizinio krūvio, tiesiog reikėtų atidžiai prisiminti: galbūt neįprastai ilgai žaidė tenisą, ar varžtus suko, ar pan. Jei simptomai linkę kartotis ir stiprėti, gali būti reikalinga neurologo konsultacija.
Jau keletą dienų užtirpęs vienos kojos šonas nuo pėdos iki kelio.
Vėlgi trūksta informacijos: ar tai vienintelis epizodas, galbūt kartu jaučiamas ir kojų silpnumas ar skausmas? Jeigu šie simptomai vargina tik kelias dienas ir anksčiau to nėra buvę, greičiausiai jie po kelių dienų išnyks savaime. Nervų užspaudimas retai pasireiškia vien izoliuotu nutirpimu, dažniau kartu pasireiškia ir kiti simptomai. Jei simptomai užtruktų ilgiau ar stiprėtų, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją ar neurologą.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau