Ruošiamės vasarai: gražių pėdų paslaptys

Sušils dienos, įsispirsime į lengvus batelius ir... pamatysime savo pėdas. Deja, vaizdas ne visada pradžiugins. Neretai pėdos būna suragėjusios ir šiurkščios. Negana to, būna ir įvairių pažeidimų. Ko reikia, kad pėdos būtų sveikos ir gražios? Apie tai patarimais dalijasi specialistai: Kauno klinikinės ligoninės Odos ir veneros ligų poliklinikos vedėja gydytoja dermatovenerologė Daiva Stanienė, Kauno klinikinės ligoninės kineziterapeutė Brigita Zachovajovienė ir UAB „Pirmas žingsnis“ ortopedas Arūnas Černeckis.


Kokių pėdų pažeidimų būna dažniausiai ir kokie metodai taikomi jiems šalinti?


Daiva Stanienė: Visų pirma, tai nuospaudos, įaugę nagai, nutrynimai, odos sukietėjimai, įskilimai. Taip pat infekcinės odos ligos, iš kurių dažniausia yra grybelis. Neretai po didesnių fizinių krūvių (pavyzdžiui, turistinio žygio pėsčiomis, ilgiau pašokus ar po ilgesnės pertraukos stipriau pasportavus) tampa labai skausminga priekinė pado dalis prie pirštų (po padikaulio galvute). Kartais būna sunku ne tik eiti, bet ir priminti pėdą.

Kita problema – skilinėjantys ar ragėjantys kulnai. Tai gali atsitikti avint netinkamą avalynę (kai neteisingai paskirstyti krūviai), gali būti perduodama genetiškai, iš kartos į kartą.

Skausmui ir uždegimui mažinti taikoma fizioterapija, naudojami gydomieji pleistrai, kremai. Tiek profilaktikai, tiek gydymo tikslais rekomenduojamas saugus fizinis krūvis (reguliari mankšta) ir tinkama pėdų priežiūra.

Odos suragėjimai, infekciniai odos uždegimai yra gydomi kompleksiškai: naudojamos specialios cheminės medžiagos, gydomieji tepalai suragėjimui atitirpdyti, taikoma krioterapija (šalčio terapija). Sveikai pėdai svarbi ir visavertė mityba, ypač naudingi vitaminai A, E, D.

Brigita Zachovajovienė: Žmogaus organizmas yra vientisas, visos sistemos tarpusavyje susijusios. Todėl pėdų būklę gali paveikti kelio, klubo, juosmens, dubens ar stuburo būklė. Pasistenkite pėdoms suteikti daugiau laisvės ir poilsio. Artėja šiltasis metų laikas, tad dažniau vaikščiokite basi po žolę, akmenis, smėlį, braidykite vandenyje. Tai ne tik saugo nuo nuospaudų, įtrūkimų, bet ir stiprina pėdų, kulnų, pirštų odą, raumenis, gaivina visą kūną.

 

Jau senovės meilės traktatuose buvo rašoma, kad kulnai yra stipriausia erogeninė zona. Tačiau ne visi gali pasigirti gražiais kulnais – jų oda dažnai būna suragėjusi. Kaip pašalinti suragėjimus?

 

D. S.: Sveikų kulnų oda minkšta ir lygi, ir tai iš tiesų gražu ir erotiška. Ne veltui mylintis vyras bučiuoja savo mylimosios kulną. Kas galėtų padėti, kad jis būtų išties gražus?

Palaikykite pėdas apie 20–30 min. kuo karštesniame muilino vandens ir sodos tirpale (1 šaukštelis maistinės sodos 1 litrui vandens) arba vandens ir aliejaus (3 šaukštai 2 litrams vandens) vonelėje. Odai suminkštėjus, kulnus nutrinkite pemza. Po to pėdas patepkite specialiu antiseptiniu drėkinamuoju kremu, kurio sudėtyje yra salicilo rūgšties ar šlapalo.

Jei kulnų oda labai kieta, proc.dūrą kartokite kas kelias dienas, o kai būklė pagerės, pakaks vonelės kartą per savaitę.

Išsimaudžius vonioje patartina kulnus patrinti šiurkščia kempine, ją suvilgius druskos ir sodos tirpalu, arba specialia šiam reikalui skirta dilde.

Suragėjusią odą šalina (ją nukramto) ir turkiškos žuvytės. Ši egzotika gana populiari ne tik Azijoje, bet ir Europoje. Jeigu yra noro ir finansinių galimybių, galima pasinaudoti ir profesionaliomis pedikiūro paslaugomis.

 

Pėdas patartina masažuoti. Kaip tai taisyklingai atlikti?

 

B.Z.: Masažavimas atpalaiduoja pavargusias pėdas. Pirmiausia jas ištepkite aliejumi arba kremu. Masažą pradėkite daryti nuo kulnų: rankų pirštų pagalvėlėmis juos glostykite, trinkite, spauskite ir pamažu judėkite pirštų link. Pamasažuokite (palankstykite, patrinkite) ir patempkite kiekvieną pirštelį, po to grįžkite atgal iki kulnų. Pamasažuokite pėdų šonus, intensyviai patrindami rankų delnais. Baigdami masažą pasukinėkite pėdas į įvairias puses. Masažui skirkite ne mažiau kaip 5–10 minučių.

Galima įsigyti specialų masažinį kilimėlį.

Pamasažavus pėdas, suaktyvėja kraujotaka, pagerėja nuotaika. Paduose, kulnuose ir pirštuose atsiranda lengvumo ir atsipalaidavimo jausmas.

 

Kokie fiziniai pratimai stiprina ir gražina pėdas?

 

B.Z.: Pėdai naudingi blauzdos raumenų tempimai, pirštų skėtimas, sukimas. Pratimų metu aktyvinami ir stiprinami pėdos skliautus formuojantys raumenys.

 

Ir dermatologai, ir kineziterapeutai teigia, kad pėdas puoselėja ir patogi kasdieninė avalynė. Ką reiškia patogūs batai, kokie jie turėtų būti?

 

Arūnas Černeckis: Patogūs batai yra tokie, kuriais ilgiau pavaikščiojus nesusiformuoja nuospaudos, nepavargsta ir neskauda pėdų ar pirštų. Pirmenybę teikite minkštesnei natūraliai odai, lanksčiam padui, tuomet pėdos galės laisvai judėti, mankštinsis jų raiščiai ir sąnariai. Modelis turi būti patogus, t.y. padas turi atitikti jūsų pėdos linkį. Atkreipkite dėmesį, ar vidinėje batelių pusėje nėra siūlių, ypač per užkulnio vidurį.

Labai svarbu, kad batai būtų nei per ankšti (turi likti vietos pirštams) nei per laisvi, tai apsaugos nuo pėdų diskomforto, nuospaudų ar deformacijų.

Prieš pirkdami batus apsiaukite, stebėkite, kaip jaučiatės: pavaikščiokite, patikrinkite, ar jie nespaudžia, ar neslysta nuo kojų, ar nėra tarpo tarp bato ir kojos, ar patogus kulnas ir pan.

Neklausykite konsultančių, kurios, jums matuojant naujus batus, dažniausiai stengiasi įtikinti esą nieko tokio, kad spaudžia, panešiosite ir išsitampys. Tai netiesa. Kokybiški batai ne išsitampys, o tik pakenks jūsų pėdoms, jei įsigijote netinkamą dydį.

Jeigu jūsų pareigos ar gyvenimo būdas įpareigoja dažnai avėti aukštakulnius, darbe turėkite ir patogias basutes, kad nors retkarčiais galėtumėte į jas įsispirti ir leisti pėdai pailsėti. Jei vis dėlto avėdami batus jaučiate diskomfortą, skauda, „dega“ pėdos ar pirštai, pasitarkite su profesionaliu ortopedu. Gal jums tikslinga įsigyti minkštų įdėklų ar specialią jūsų pėdoms tinkamą ortopedinę avalynę.

 


Brigitos Zachovajovienės fiziniai pratimai pėdoms stiprinti

 

 

Stovėdami ant kilimėlio.

Pasivaikščiokite pasistiebę ant kulnų, po to – ant pirštų. Ir vėl – ant kulnų, ant pirštų.

Pasisupkite judindami pėdas nuo kulnų pirštų link, nuo pirštų kulnų link.

Laikykite pėdas priglaustas prie kilimėlio, kūno svorį perkelkite į priekį, atgal, į kairę, į dešinę. Pratimo metu pėdos turi nejudėti, išlikti stabilios.

Paeiliui mankštinkite visus pėdų pirštus. Remdamiesi į kilimėlį tik didžiuoju pirštu: jį pasukite, palankstykite į įvairias puses. Tą patį darykite su kitu pirštu ir taip iki mažojo pirštelio. Pakartokite tą patį su kitos kojos pirštais, pradėkite nuo didžiojo piršto.

Padėkite ant kilimėlio medinį volelį ar lazdą ir ant jos remkitės visu pėdos svoriu: braukite padu nuo kulno iki pirštų galų ir atgal.

Atsigulti ant nugaros, rankos priglaustos prie šonų, kojos ištiestos.

Pakelkite vieną ištiestą koją ir, sukdami pėdos nykštį, brėžkite apskritimus į vieną pusę, po to – į kitą. Pakartokite kitos kojos pėda.

Pakelkite šiek tiek abi kojas, įtempkite blauzdas ir sukite ratu abi pėdas į vidų, po to – į išorę.

Kulnais remkitės į grindis ir didžiaisiais pirštais brėžkite apskritimus į vidų, po to – ir išorę.

Atsigulti ant pilvo, kojos ištiestos, rankas sulenktos ir padėtos po smakru.

Pėdų pirštais „kaskite smėlį“ (pirštus sugniaužkite, ištieskite).

Koją kiek pakelkite (blauzda įtempta) ir pirštus lenkite į save, palaikykite, po to nuleiskite. Tą patį darykite kita koja.

 

Pigūs batai internetu - dubateliai.lt

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai