Pastebėjau, kad kalbėdama su sūnumi neretai jam sakau: „Ką pasakei? Negirdžiu tavęs. Pakartok, prašau.“ Įtariu, kad pastaruoju metu pablogėjo mano klausa. Ką galėčiau daryti, kad klausa vėl pagerėtų?“, – teiraujasi mūsų žurnalo skaitytoja Genutė Domantienė iš Šiaulių.
Kodėl pablogėja klausa ir kaip ją pagerinti, pasakoja gydytoja otorinolaringologė Daiva Monkevičienė.
Kai pradedate blogiau girdėti, apima keistas jausmas. Gal senstu? Gal sergu? – lenda į galvą įkyrios mintys. Klausos susilpnėjimas ar praradimas gali sukelti baimės jausmą, paskatinti socialinę izoliaciją, sumažinti savigarbą, net sukelti depresines būsenas.
Dažniausiai klausa sutrinka vyresniems nei 60-ties metų žmonėms, nors kartais šių negalavimų atsiranda kur kas anksčiau. Sulaukus 50-ties klausa pradeda silpnėti daugeliui žmonių. Pirmiausia tai atsiliepia aukštų dažnių garsų girdimumui. Pavyzdžiui, pradedama nebegirdėti šnabždesio, o, norint gerai suprasti kalbą, reikia girdėti visus garsus. Vieną jų girdint geriau, kitą – prasčiau, nepavyksta atkurti žodžio prasmės, o ypač kai kalbama svetima kalba arba bendraujama su nepažįstamu žmogumi.
Normalu, jei klausos silpnėjimas sudaro 10–20 decibelų kas dešimtmetį. Senatvinis kurtumas būdingas maždaug 10 proc. gyventojų.
Kokios klausos sutrikimo priežastys?
Klausos silpnėjimo ar praradimo priežastis gali būti patirtos ausų infekcijos, stiprus triukšmas (fejerverkai, garsi muzika, darbas triukšmingoje aplinkoje ir pan.), smegenų augliai, traumos, infekcinės ligos (gripas, meningitas, virusinis hepatitas ir pan.), vitaminų stoka. Klausos pablogėjimą gali lemti vidaus organų ligos (širdies kraujagyslių, kraujo, inkstų), galvos smegenų išeminė liga, kraujagyslių spazmai, aterosklerozė ir kt.
Kartais staigiai apkurstama viena ausimi. Kodėl taip atsitinka? Kaltininkas gali būti sieros kamštis. Dėl jo pašalinimo (išplovimo) reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, ir gera klausa dažniausiai sugrįžta. Tačiau jeigu net ir pašalinus sieros kamštį klausa lieka nusilpusi, reikėtų apsilankyti pas ausų ligų gydytoją – otorinolaringologą, nes gali būti pažeistas klausos nervas.
Ar triukšminga aplinka turi didelę įtaką mūsų klausos kokybei?
Klausos kokybę nemaža dalimi lemia paveldimumas. Todėl nenuostabu, kad buvimas triukšmingoje aplinkoje (pavyzdžiui, stadione, koncerte, diskotekoje) vienus žmones veikia labiau, kitus mažiau, o treti jaučiasi net komfortiškai. Juk visi esame skirtingi.
Tačiau ir nesant paveldimumo dėl nuolatinio triukšmo klausa palaipsniui vis dėlto silpnėja.
Dabar daugelis vaikų ir paauglių labai mėgsta ausinukus (su jais nesiskiria gatvėje, autobuse), kuriuose skamba pakankamai garsi tranki muzika. Tai labai kenkia klausai, ypač kai muzikinis poveikis yra nuolatinis.
Jei pastebite, kad būdami triukšmingoje aplinkoje dažnokai prašote pakartoti išgirstus žodžius, dažniau garsinate televiziją ar radiją, dalyvaudami pokalbyje turite įsitempti, kad viską aiškiai girdėtumėte, – tai ženklas, kad atsirado klausos sutrikimų, ir turite kreiptis į šeimos gydytoją, kad nusiųstų pas ausų, nosies, gerklės specialistą.
Prieš pradėdamas gydyti klausos praradimą, pirmiausia gydytojas turėtų išsiaiškinti jūsų apkurtimo priežastį ir ieškoti būdų jai pašalinti.
Kada reikia klausos aparato?
Jei jokios kitos priemonės nepadeda (tai neretai atsitinka vyresniojo amžiaus žmonėms), kartais reikia įsigyti paprasčiausią klausos aparatą. Jis, uždėtas ant ausies ir stimuliuodamas klausos receptorius, sustiprina iš aplinkos sklindančius garsus. Mokslininkai suskaičiavo, kad klausos aparatai klausą pagerina 95 proc. pacientų. Aparatų yra įvairių, jie turi būti parenkami individualiai, padedant patyrusiam klausos specialistui. Ištyrus klausą, pabandžius vieną, antrą, gal net ir trečią prietaisą, galima atrasti tinkamiausią variantą.
Patys šiuolaikiškiausi yra kochleariniai klausos aparatai. Jie yra implantuojami į kaulo vidų chirurginiu būdu. Tai specialus elektroninis implantas kaukolės viduje šalia ausies. Jis sustiprina garsus iš aplinkos ir tiesiogiai stimuliuoja klausos nervus. Kochleariniai implantai rekomenduojami žmonėms, kuriems kurtumas smarkiai blogina gyvenimo kokybę.
Beje, jeigu esate apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu, klausos aparatą įsigysite nemokamai. Už jį sumoka ligonių kasos.
Kaip išvengti klausos pablogėjimo? Gal yra specialių pratimų ar kitų dalykų, kurie galėtų pagerinti klausą?
Patarimai, kaip išvengti klausos blogėjimo, būtų bendriniai. Visų pirma, reikėtų vengti stresinių situacijų, mažinti buvimo triukšmingoje aplinkoje trukmę (tiek darbe, tiek laisvalaikiu). Dažniau būkite gryname ore, reguliariai mankštinkitės; rekomenduojami įvairūs atsipalaidavimo pratimai, meditacijos, relaksacijos. Kontroliuokite kraujo spaudimą, nepervarkite, nerūkykite ir daugiau dėmesio skirkite poilsiui.
Pajutę pirmuosius klausos pablogėjimus, kreipkitės į gydytoją.
Ar maisto produktai gali pagerinti klausos kokybę?
Reikėtų vartoti daugiau baltymų, aminorūgščių, daržovių, vitaminų, česnako; mažiau – riebių patiekalų, druskos, gyvulinės kilmės riebalų. Patartina valgyti kepenėlių, salotų, kopūstų, augalinių aliejų, pieno produktų, kuriuose yra alfa lipinės rūgšties, vitamino E. Šis stiprus antioksidantas ypač efektyviai saugo ausies nervus persirgus gripu, po ilgesnio antibiotikų ar kitų vaistų, kurie gali padaryti žalos jūsų klausai, vartojimo. Venkite centrinės nervų sistemos stimuliatorių, tokių kaip kofeinas ir nikotinas. Kofeinas, kurio yra kavoje, arbatoje, kokakoloje, šokolade, kaip ir nikotinas, sutraukdamas kraujagysles gali pabloginti vidinės ausies struktūrų kraujotaką ir mitybą.
Spengimą ausyse mažina ginkmedžio preparatai.
Susilpnėjus klausai kasdien suvalgykite po ketvirtadalį citrinos su žievele. Jau po savaitės turėtumėte girdėti geriau.
Gerkite melisos arbatos: 1 šaukštą susmulkintų melisų užpilkite stikline verdančio vandens, užvirkite, uždenkite. Po 5 min. galite gerti.
Ką daryti pajutus pirmuosius klausos sutrikimus?
Pirmiausia reikėtų kreiptis į gydytoją ir išaiškinti, kodėl klausa nusilpo. Gal pakaks tik pašalinti priežastis, ir viskas susitvarkys. Juk neretai klausa susilpnėja vien dėl to, kad namuose įpratę per garsiai įjungti televizorių.
Šiuolaikiniai kochleariniai implantai – be priemokų
Kochleariniai implantai skiriami vaikams ir staiga apkurtusiems suaugusiesiems, kai klausos pažeidimas yra sunkus ir labai sunkus, o įprastos klausos gerinimo priemonės, taip pat ir klausos aparatai, yra neveiksmingos.
Apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu už kochlearinius implantus, kainuojančius 75 772 arba 88 000 Lt, klausos negalią turintiems pacientams sumokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų.
Kochlearinės implantacijos Lietuvoje atliekamos dviejose gydymo įstaigose: Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose. Šiemet jose implantuota beveik 40 tokių aparatų.
Senais lakais pas gydytoją apsilankęs pacientas pirmiausia išgirsdavo: „Parodykite liežuvį“. Gydytojas iš visų pusių atidžiai apžiūrėdavo šį svarbų organą ir bandydavo nustatyti diagnozę. Senovės gydytojai liežuvį pelnytai laikė organizmo veidrodžiu ir pagal liežuvio paviršiaus pakitimus mokėjo gana tiksliai diagnozuoti vidaus organų sutrikimus dar iki atsirandant pirmiesiems ligos simptomams. ...
Skaityti daugiau„Kartais man ima trūkčioti akies voką. Nemalonus pojūtis. Kodėl tai atsitinka ir kaip galima būtų to išvengti?“ – klausia mūsų skaitytojas Alvydas Bradauskas iš Birštono, dirbantis programuotoju. Apie nervinį tiką kalbamės su klinikos „Corpus sanum“ gydytoja oftalmologe Doloresa Margelevičiene....
Skaityti daugiauKepenys – pagrindinis organas, valantis mūsų organizmą nuo toksinų, kurie vis labiau mus atakuoja. Toks jau šiuolaikinis pasaulis: užterštas oras ir maistas, infekcijos, stresas. O kur dar riebus maistas, nereguliari mityba, persivalgymas, alkoholis. Visa tai – dažno iš mūsų kasdieniai palydovai ir riziką susirgti kepenų ligomis didinantys veiksniai. ...
Skaityti daugiauNėščiųjų priežiūra: kokie tyrimai būtini, kokie – pageidautini Nuotrauka, padaryta besilaukiančiai moteriai ultragarsinio tyrimo metu, – dažnai pirmoji mažylio albume. Tačiau būsimosios mamos neretai pageidauja, kad šis tyrimas būtų atliekamas kone per kiekvieną apsilankymą, ir tai lemia ne vien noras turėti dar vieną stebuklingą augimą fiksuojančią nuotrauką, bet ir rūpestis dėl vaikelio sveikatos. Ar jis gims sveikas? Ar atliekami visi būtini tyrimai? Kalbamės su medicinos centro MAX MEDA gydytoja akušere-ginekologe Daiva Keršulyte. ...
Skaityti daugiauVargina galvos skausmai, svaigimas? Tirpsta galūnės? Nerimą kelia kiti neurologiniai sutrikimai? Į šiuos ir kitus svarbius mūsų skaitytojams klausimus, kurių sulaukėme interneto svetainėje, „Facebook‘o“ puslapyje ir laiškuose redakcijai, atsako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytojas neurologas dr. Gintaras Kaubrys. Gydytojas pabrėžia, visi atsakymai – nėra oficiali gydytojo konsultacija, tik patarimai, nes diagnozė nustatoma matant žmogų, jį apklausiant ir ištiriant....
Skaityti daugiauŠviesusis ir dosnusis metų laikas! Pirmieji pavasario žalumynai, netrukus – vasaros žiedynai ir lapija, vėliau pabirsiančios vidurvasario ir rudenio subrandintos uogos... „Gamta sukūrė žmogui begalę augalų gyduolių, tai ir vartokime į sveikatą“, – linki Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų Augalų gydomojo poveikio komiteto pirmininkas Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Fitoterapijos laboratorijos vedėjas gydytojas fitoterapeutas Juozas Ruolia. ...
Skaityti daugiauVaikui reikia išrauti pieninius danukus tam, kad jų netyčia neprarytų. Suaugusiam kartais tenka pašalinti nuolatinius. Kodėl? Kaip atliekama ši atsakinga procedūra? Šiais ir kitais klausimais apie dantų traukimą konsultavo odontologijos klinikos „Neodenta“ burnos chirurgas Gvidas Jankauskas. ...
Skaityti daugiauMedikai ištyrė, kad 70 proc. žmonių retkarčiais patiria širdies aritmijas: susijaudinus, ištikus stresui ir pan. Aritmijos - širdies ritmo sutrikimas. Jos gali būti visai paprastos, neturėti jokios klinikinės reikšmės; kitos gali būti mirtinos. Apie šią ligą pasakoja gydytojas kardiologas, Širdies asociacijos narys Vitas VYŠNIAUSKAS....
Skaityti daugiauHigienos instituto Sveikatos informacijos centro Mirties priežasčių registro duomenimis, pagrindinė mirties priežasčių struktūra jau daugelį metų nesikeičia, o pirmoje vietoje ir toliau išlieka kraujotakos sistemos ligos. Štai 2011 m. nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau nei pusė visų mirusių asmenų, šios ligos daugiausia pakirto tiek vyrų, tiek moterų. Taigi tiek statistika, tiek sergamumo šiomis ligomis didėjimo ir jaunėjimo tendencijos verčia sunerimti ir ieškoti priemonių, kurios padėtų apsisaugoti. ...
Skaityti daugiauKodėl nereikia ir negalima vartoti anabolinių steroidų Pokalbį apie anabolinių steroidų žalą, kai jie vartojami papildomai kaip fizinių jėgų ir ypatybių stimuliatoriai, profesorius Gintautas Kazanavčius pradėjo vienu pavyzdžiu. ...
Skaityti daugiauTracheitas – savarankiška liga ar pasireiškianti sergant kitomis ligomis? Kokie jos simptomai? Ar ji sukelia krūtinės skausmus, spazmus ar kitokį diskomfortą krūtinės ląstos srityje ar už jos? Kuo tracheitas skiriasi nuo bronchito? Ar ši liga pavojingesnė? Galbūt šalia medikamentinio tracheito gydymo yra žinoma ir sveikimą pagreitinančių liaudiškų būdų? Į šiuos ir kitus mūsų skaitytojams svarbius klausimus atsako Alergijos klinikos CD8 klinika gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė medicinos mokslų daktarė docentė Jūratė Staikūnienė (www.cd8klinika.lt)....
Skaityti daugiauHimalaya Herbals natūralūs, veiksmingi ir saugūs produktai yra gaminami iš kruopščiai atrinktų Himalajų kalnų papėdėse augančių vaistažolių, griežtai laikantis senųjų Ajurvedos tradicijų, todėl yra ypač veiksmingi ir stebina unikaliomis savybėmis....
Skaityti daugiauEglę ir Darių Kauneckus dauguma žino kaip Ajurvedos pradininkus Lietuvoje. Jau prieš daugelį metų jie susidomėjo ezoterika, pradėjo ieškoti atsakymų į klausimus, kas aš esu, iš kur atėjau ir kokia mano paskirtis šiame gyvenime. Tačiau svarbiausia priežastis, paskatinusi ieškoti Ajurvedos žinių, – šeimos sukūrimas. Eglė pasakoja, kad jiems buvo labai svarbu palanki dvasinė ir fizinė aplinka, norėjosi švariai pradėti, nešioti, auginti savo atžalas, rūpintis jų sveikata ir dvasiniu gyvenimu. Kai susikaupė tikrai nemažai žinių ir patirties, atėjo ir natūralus noras dalinti. Taip atsirado Ajurvedos centras SPA Shanti, vienijantis norinčiuosius eiti savęs pažinimo, tobulėjimo, fizinės ir dvasinės sveikatos stiprinimo keliu. ...
Skaityti daugiauGana dažnai moterys nežino ar neįvertina, kad plaukus galima visam laikui sugadinti net vieną kartą juos nudažius netinkamai. Tada naudojant net ir pačias geriausias plaukų priežiūros priemones nepavyks išsaugoti nei spalvos, nei pageidaujamo estetinio vaizdo, o dar blogiau, kad smarkiai pakenksime plaukams. Kirpėjos stilistės Džiuljetos Petrulienės šį kartą klausiame, ką patartų moterims, norinčioms daugiau ar mažiau radikaliai pakeisti savo plaukų spalvą. ...
Skaityti daugiauAr tikrai vasarą išsimaudymas šaltoje jūroje gali paguldyti į lovą? Kuo pavojingas skersvėjis ir šaltos jūros bangos mūsų raumenims ir ar tai vienintelės priežastys, kurios lemia susirgimą nervų šaknelių uždegimu? Kaip kovoti su nepakeliamu skausmu, kurį gali sukelti šis sveikatos sutrikimas ir į kitus klausimus šia tema atsako Fizinės medicinos ir reabilitacijos centro direktorė bei gydytoja reabitologė GINTARĖ VAITKIENĖ....
Skaityti daugiauKažkada labai seniai laukinis žirnio protėvis užaugo Viduržiemio jūros regione. Patys pirmieji daržininkai žirnius augino dar pirmykštėje bendruomenėje. Žirniais garsusis gydytojas Hipokratas gydė anemiją, nutukimą, širdies ligas. Kokių naudingų savybių turi ši ankštinė daržovė ir kodėl ją verta valgyti ir mums?...
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę