Neurologija: klausimai ir atsakymai

Vargina galvos skausmai, svaigimas? Tirpsta galūnės? Nerimą kelia kiti neurologiniai sutrikimai? Į šiuos ir kitus svarbius mūsų skaitytojams klausimus, kurių sulaukėme interneto svetainėje, „Facebook‘o“ puslapyje ir laiškuose redakcijai, atsako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytojas neurologas dr. Gintaras Kaubrys.

Gydytojas pabrėžia, visi atsakymai – nėra oficiali gydytojo konsultacija, tik patarimai, nes diagnozė nustatoma matant žmogų, jį apklausiant ir ištiriant.

 

Galvos skausmai

 

Dažnai jaučiu tarsi šiek tiek spaustų kairę viršugalvio pusę, tarsi ji būtų užgulta. Kai neišsimiegu, jaučiu skausmą kairėje smilkinio pusėje.

 

Šiuo atveju galima įtarti vadinamuosius įtampos tipo galvos skausmus, kurie susiję su raumenų įtempimu, kraujagyslių tonuso nestabilumu, kurį dažniausiai sukelia pervargimas, stresas. Skausmas gali praeiti, jeigu pašalinsime jį provokuojančius veiksnius: žmogus išsimiegos, vengs nervinės įtampos, kt.

Galvos skausmus gali sukelti padidėjęs ar sumažėjęs kraujo spaudimas. Tai reikėtų išsiaiškinti. Tačiau jeigu žmogus pirmą kartą pats sau matuos spaudimą, jis gali būti netikslus. Todėl pirmą kartą rekomenduočiau nueiti pas specialistą (gydytoją ar slaugytoją) ar kaimyną, kuris gerai moka tai daryti. Įtampos galvos skausmai dažniausia nėra pavojingi, tačiau jų gydymas sudėtingas, nes priežastys – stresas ir nuovargis, nuo kurių vienos tabletės nėra.

 

Galvą skauda, kai pradedu sportuoti. Skausmas pulsuojantis, prasideda nuo sprando ir eina per pakaušį iki smilkinių.

 

Jei skausmas pulsuojantis, tikėtina, kad jo priežastis – kraujagyslių patologija. Paprastai žmogus į fizinį krūvį reaguoja spaudimo padidėjimu ir dėl to dažniausiai blogai nesijaučia. O jei jaučiasi, reikėtų pasimatuoti spaudimą: ramybės metu, sportuojant, kada skauda galvą, kada jos neskauda. Tokio skausmo priežasčių gali būti daug, tačiau pagrindinė – linkęs didėti kraujospūdis. Jeigu tai nepasitvirtintų, galbūt reikėtų atlikti papildomus ultragarsinius kraujagyslių tyrimus, kad būtų galima išsiaiškinti tikslią skausmo priežastį.

 

Labai dažnai ir ilgai skauda galvą. Kartais užeina tarsi sąmonės užtemimai: suvokiu, kas vyksta aplink, bet tuo momentu nelabai koordinuoju judesius. Galvą pradeda skaudėti tiek rytais, tiek vakarais, atostogų ar darbo metu. Traumų nebuvo.

 

Vėlgi galima įtarti įtampos galvos skausmą, tačiau stipresnį, intensyvesnį, gali būti, kad šiuo atveju skausmas jau yra lėtinis. Negalima atmesti ir migrenos. Tikslesnei diagnozei trūksta duomenų: nežinoma, kiek ilgai tęsiasi skausmas, kokio jis pobūdžio, kurią galvos vietą skauda, ar žmogus vartoja vaistų. Reikėtų išsiaiškinti, ar sąmonės užtemimai – tai staigus nerimo arba panikos priepuolis, ar žmogui atrodo, kad sąmonė sutriko, ar ji sutriko iš tikrųjų. Kartais žmonės rankų drebėjimą, kai sunku paimti smulkų daiktą, tapatina su judesių koordinacijos sutrikimu. Todėl gydytojas turėtų atlikti koordinacijos testus. Šiuo atveju reikėtų neurologo konsultacijos.

 

Galvos svaigimas, cypimas ausyse

 

Jau kelis mėnesius svaigsta galva. Kankina baimė, kad gali būti kokia rimta liga. Į šonus nemėto, bet sunku koncentruoti dėmesį.

 

Dėl sunkių organinių nervų ligų ilgai, kelis mėnesius galva svaigsta retokai. Ilgiau trunkantis galvos svaigimas gali būti psichologinės kilmės, juolab kad pacientas rašo, jog baiminasi dėl sunkios ligos. Pabrėžta, kad į šonus nemėto, bet sunku koncertuoti dėmesį. Šie simptomai kaip tik ir rodo pervargimą, įtampą, stresą, nerimą, t.y. psichologinę svaigimo kilmę.

Dažniausiai svaigulys susijęs su vestibiulinio aparato arba klausos-pusiausvyros nervo patologija, o smegenų kraujotakos sutrikimai sudaro nedidelį svaigimo atvejų procentą. Yra specialūs testai, kurie patikrina vestibiulinio aparato veikimą, be to, galima atlikti audiogramą, ištirti galvos ir kaklo kraujotaką ultragarsu. Pacientui reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, LOR specialistą ar neurologą.

 

Dažnai cypia ausyse. Anksčiau – retkarčiais, dabar vis dažniau.

 

Reikėtų žinoti amžių, nes nuo to priklauso ir galimos cypimo ausyse priežastys. Vyresnio amžiaus žmogui tai gali būti dėl lėtinio smegenų kraujotakos nepakankamumo, aterosklerozės. Įtakos gali turėti ir padidėjęs kraujospūdis.

Jei cyptų tik vienoje ausyje, galima būtų įtarti klausos-pusiausvyros nervo sutrikimą arba kitas su klausos aparatu susijusias patologijas. Vienodas ūžimas abiejose ausyse dažniau vargina dėl sisteminės kraujotakos bėdų. Reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kad pamatuotų kraujospūdį, išsiaiškintų, ar nėra diabeto, mažakraujystės, esant reikalui, nusiųstų pas neurologą.

 

Nervinis tikas

 

25 m. vyras nuolat trauko nosį. Kaip galima būtų išgydyti traukulius (tiką) veido srityje tarp akies ir nosies? Kokia įtaką tam turi rūkymas?

 

Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti, ar tai nėra judesių įkyrumai. Žmogų gali varginti minčių įkyrumai: pvz., kai jis nuolat tikrina, ar užrakintos durys, išjungtas lygintuvas, kt. Lygiai taip pat gali kankinti ir judesių įkyrumai: žmogus nuolat sukioja galvą, trauko nosį.

Tikas – dažnas nevalingas raumenų susitraukimas. Jo priežastys – smegenų neuromediatorių disbalansas, stresas, kt. Tikas turi savo specifinį gydymą, o judesių įkyrumas pirmiausia gydomas psichoterapija. Pats savaime rūkymas traukulių nesukelia, bet gali padidinti nevalingų judesių kiekį. Visais atvejais, yra tikas ar ne, patarčiau nerūkyti.

 

Dažnai ima trūkčioti akies voką, nesakyčiau, kad tik susijaudinus, dažniausiai visai netikėtai.

 

Galbūt tai blefarospazmas – nevalingas užsimerkimas. Ši liga gydoma botulino injekcijomis. Jeigu trūkčioja atskiras smulkus raumenukas ar raumens skaidula ir tą judesį sunku pastebėti, ypatingo gydymo nereikia, nes ir priežastį sunku atrasti. Be to, dažniausiai pakanka patrinti akies voką, ir trūkčiojimas praeina. Pas gydytoją reikėtų apsilankyti, jei šie trūkčiojimai kartojasi, vargina, trukdo dirbti, verčia primerkti akį.

 

Rankų drebėjimas

 

Kai susijaudinu, labai stipriai dreba rankos. Ši problema tiek nuvargino, kad susirgau depresija. Pusę metų ją gydausi, bet drebėjimas išlieka.

 

Kiekvienas mūsų visą laiką dreba. Tai normalus fiziologinis tremoras (drebėjimas), kurio nejaučiame, nes amplitudė maža, o dažnis – didelis. Jeigu rankos dreba tik susijaudinus, o apsiraminus ne, tikėtina, kad to priežastys psichogeninės kilmės. Kyla klausimas, ar drebėjimas tiek nuvargino, kad žmogus susirgo depresija, ar, priešingai, depresija su nerimo simptomais išryškino drebėjimą.

Rankų drebėjimas gali būti įvairių ligų simptomas. Todėl joms atskirti reikėtų išsiaiškinti: ar rankos dreba ramybės metu, padėtos ant kelių, ištiestos į priekį, ar atliekant kryptingą judesį. Jeigu ramybės metu, tai gali būti psichogeninis drebėjimas, o kartais vienas iš Parkinsono ligos simptomų. Jeigu rankos dreba ištiestos į priekį, tikėtina, kad diagnozė – šeiminis, arba esencialinis, tremoras. Tai viena dažniausių drebėjimo priežasčių. Liga dažniausiai nepavojinga ir neprogresuojanti, nors kartais varginanti. Jeigu rankos dreba atliekant kryptingą judesį, galima įtarti smegenėlių patologiją.

Kiekviena drebėjimo rūšis (taip pat ir fiziologinis tremoras) sustiprėja susijaudinus, šis požymis neleidžia atskirti vienos drebėjimo formos nuo kitos. Beveik visada drebėjimas išnyksta miegant ir sustiprėja susijaudinus.

 

Galūnių tirpimas

 

Tirpsta rankos ir kojos. Man greitai bus 15 m.

 

Labai daug aplinkybių nėra aiškios: tirpimai vargina merginą ar vaikiną, kiek laiko jie trunka? Viena iš galimų priežasčių – žemas kraujospūdis. Reikėtų išsitirti kraują, pasitikrinti, ar spaudimas smarkiai nekrenta atsistojus. Jei tirpimas prasidėjo ūmiai, rekomenduočiau apsilankyti pas neurologą, kitais atvejais – kreiptis į šeimos gydytoją.

 

Man nutirpę du kojos pirštai ir prie pirštų atraminė pado pagalvėlė.

 

Turėdamas tik tiek informacijos, galėčiau daryti prielaidą, kad simptomus sukėlė ortopedinės problemos, susijusios su nepatogia avalyne. Todėl pirmiausia reikėtų patikrinti, galbūt tirpimas praeina avint kitus batus (žemesnius, aukštesnius, platesnius ar apskritai patogesnius). Jei ne, kreiptis į šeimos gydytoją.

 

Man 46 m. Jau kurį laiką aptirpę du mažieji kairės rankos pirštai. Pirmąkart tai pasireiškė praėjusį pavasarį, paskui praėjo. Dabar vėl aptirpę, tik stipriau.

 

Kartais tokie simptomai atsiranda dėl darbo metu ranka atliekamų sukamųjų judesių, kurių metu sausgyslių ir raiščių kanale gali būti dirginamas alkūninis nervas. Todėl žmogui reikėtų pagalvoti, kas sukėlė tirpimus, ar jie susiję su darbu, fiziniu krūviu, sportu. Jei taip, greičiausiai negalavimas praeis savaime, jeigu tokių judesių kurį laiką nedarysite.

Jeigu šie tirpimai būtų susiję su nuolatiniu alkūninio nervo užspaudimu, jie savaime nedingtų. O žmogus rašo, kad buvo praėję, po to vėl atsirado. Todėl greičiausiai jie bus išprovokuoti fizinio krūvio, tiesiog reikėtų atidžiai prisiminti: galbūt neįprastai ilgai žaidė tenisą, ar varžtus suko, ar pan. Jei simptomai linkę kartotis ir stiprėti, gali būti reikalinga neurologo konsultacija.

 

Jau keletą dienų užtirpęs vienos kojos šonas nuo pėdos iki kelio.

 

Vėlgi trūksta informacijos: ar tai vienintelis epizodas, galbūt kartu jaučiamas ir kojų silpnumas ar skausmas? Jeigu šie simptomai vargina tik kelias dienas ir anksčiau to nėra buvę, greičiausiai jie po kelių dienų išnyks savaime. Nervų užspaudimas retai pasireiškia vien izoliuotu nutirpimu, dažniau kartu pasireiškia ir kiti simptomai. Jei simptomai užtruktų ilgiau ar stiprėtų, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją ar neurologą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Nerijus
2016-02-08 15:10
Sveiki.esu 37 aukstas sprortinio sudejimo vyras,pries puse metu buvo surakine nugara buvau ligoninei suleido vaistu pasigydziau ir viskas buvo puiku.pries menesy pradejo skaudeti koja klube nutirpo puse pedos ir iki siol jauciu skausma kojos viduje,skausmas nurimdavo keletai dienu ir vel pasikartodavo.paskutines pora savaiciu jauciu stipru skausma kojoje ir jis dideja,paeiti darosi sunkiau galeciau gauti informacijos kur kreiptis?Labai aciu
Jurga
2016-01-16 22:46
Labas as noriu paklaust ir sulaukt atcakymo. Savaite laiko kaip nutirpus ranka kare aky trukus kraujagysle, tustinuosi su krauju dar be to uzeina galvos skausmai ar ma reiktu del to stiprei sunerimt. Aciu
Lukas
2015-10-13 21:31
Laba diena,man 19 metu,daznai tirpsta rankos,kojos,jauciu diskomforta desineje krutines puseje,imu nerimauti,kas tai galetu buti?
Aidas
2015-09-21 20:22
Laba diena, man jau kelinta diena kartojas nestiprus skausmai kaireje rankoje, skausmas kaitaliojasi vietomis, buna dilbije, ar prie kaires rankos nykscio,dazniausiai bicepso srityje , nepasakyciau kad tai didelis skausmas tiesiog jauciu tai , kaip kad butu koks lengvas patempimas deja nieko nepasitempiau ,
Žyvilė
2015-04-10 10:33
Nezinau kaip rasyti,bet jau antra savaite galvos maudimas nuo nugarines dalies ,toks jausmas kad kazkas butu prijumgia aparata ir jis dirgcioja ir dar sveigimas desineje puseje.Kiek matuoju kraujo sapudima jis yra zemas.Kai sustingsta galva tai negaliu jos net atitiesti nuo kaklo,nes is karto suskausta,kol neisjudinu.
alma
2015-04-01 13:25
norejau pasiteirauti .nebuna tos dienos kad neskaudetu galvos,svaigsta buna kad supykina,akyse tamsu .esu labai jautri ,irzli .kas tai galetu buti ?
Asta
2015-02-28 15:22
Labas man uzvakar prsidejo galvos skausmas silnumas aukstas spaudimas saltas prakaitas sunkumas pikinimas ranku koju veido ausu galiugu uztirpimas dusulis po tokiu ustirpimu buvau kaip darzove nors as tai neisivaizduoju kaip yra bet to momentu as nepajudejau greitoji sake neapsimetiniek tu viska gali as pasijutau kaip niekam nereikalinga su gyvuleis graziau elgiasi negu sumanim elgesi norejau daug as jiems issakit bet bet neturejau jegu ir jie manes net nesiklausitu vienu tarpu sake gal tave i psihetrine nuvest as tik isleminau jiems kad nesu nesveika tai jie nusijoke o ligoninei tai pasake kad esu sveika nebezinau kur kreiptis i mane ziurivisi kaip i nesveika:(
remigijus
2015-02-19 04:01
sveiki jau gal kokius 3 ar 4 metus man buna galvos skausmas gale prie kaklo,ypac kai pradedu sportuoti isviso neimanoma,anksciau uzeidavo reciau sportuojant tik po kurio laiko po dideliu svoriu kilnojimo ar didelio kruvio uzeidavo o dabar uztenka tik maza pratima daryti iskarto uzeina,nesportuojant irgi skausmas visada laikosi...labai prasau atsakykite i mano klausima nes nezinau ka daryti,aciu
Kristina
2015-02-18 19:26
Sveki, man atsistojus ar is masinos ar nuo sedimos vietos atsiranda virsugalvio skausmas-spaudimas is virsaus kuris praeina po keliu sekundziu. tuo tarpu atrodo ir sirdis "kitaip" suplaka ir svaigsta galva ir kartais buna jog kaire akis "rodo" susiliejusi vaizda....trumpai...kas tai?aciu...nezinau ar tai susije nakti uztirpsta kaire ranka....pastarasias dienas pastebejau duodant spaudima kunui irgi jauciu ta virsugalvini galvos skausma- spaudima..spaudimas mano netgi zemokas...buciau dekinga uz atsakyma..
Juozas
2015-02-16 01:22
Sveiki.Noreciau paklausti kas galetu buti kaip atsistoju arba palenkiu galva zemyn jauciu toki kaip silpna spaudima kaireja smilkinio puseja? Aciu
algis
2014-12-07 03:05
Laba diena. Turiu problema jau kokie penki metai. Uzeina truksta oro, uze ausyse ,spaudzia smilkinius, atsiranda baime, lenda visokios blogos mintys.galvoji kad gali numirti ir panasiai. Puciu nosi prasimusa kraujas ,dziusts burna. dazniausiaiSpaudimas lyk ir nedidelis. 134/84. 59 pulsas. Nezinau jau ir kur kreiptis praejas jau dau gyditoju ir nieks nieko neranta. Tipo viskas gerai. Dekingas buciau uz patarimus. Visi sie simptomai uziaina vienu metu viskas tai vyksta.:(
zygis
2014-07-03 16:40
sveiki ,norejau paklausti man buvo atlikta kriausinio raumens sindromo operacija,nzn praejo 8 menesiai tai dar blogiau nei iki operacijos,visur kreipiuos neatsako niekas,kiek girdejau nereikejo operuoti ,tai atsitiko po avarijos luzus guzduobej su isnirimu,ir nervo pazeidimu.
kaxys
2014-05-05 08:43
Laba diena noreciau paklausti kas gali buti kartais svaigsta galva ir dabar pastebejau uzgule kaire ausis buvau pas LOR nustate kad sinusitas geriu antibiotikus ir kai puciu nosi pradeda ausyse trasketi ir tuo metu labai susvaigsta galva tas trunka 5-10 sekundziu kas tai galetu buti?
silva
2014-02-01 18:45
man galva spaudzia skauda jau gal puse metu,buvau pas daktarus visokius net pas neurologa,dieve nieko niekas nepadeda ,dare net akiu dugnu tyrimus,su atsakymu gryzau atgal pas neurologa sako cia nuo rukymo tau kemsasi kraujagysles.kaskodel netikiu israse xenaxo po to dar israse plecianciu vaistu,kai pradejau gerti pleciancius paliko labai blogai,pradejo spausti krutine trukti oro.nebezinau ka ir bedaryti,sake neberukyt,bet rukau vistiek.ar gali buti kad vien nuo rukymo taip yra.aciu uz atsakyma.
Gretė
2014-01-20 21:11
Man kiekvieną dieną užeina skaudėti galva smilkiniuose,skausmas tvinkčojantis. Dažnai zvimbia galvoje,kartais nutirpsta rankos.
Icecole
2013-02-26 21:44
Noreciau pasikoncultuoti tampu kazkoks keistas nejauciu savo kaires galvos dalies , taipogi i galva lenda visokios nepadorios mintys ir seip jauciuos tuscias labai kazkoks nieko nevyksta galvoje nei jokie mastymai nei nieko taipogi sutriko erekcija nebejauciu nei malonumo nei dziaugmo nei laimes nei pykcio tik baime ir tustuma
kristina
2013-02-21 23:40
nezinau kaip i jus kreiptis ar galetumete man padeti skauda labai po kelio koja skausmas labai didelis nueina iki pedos kokja nera su dausta nei luzusi,keisciausia kad man ja skauda kaip einu ilgesneje distancijoje darbe kai vaikstau po truputi skausmo visai nejauciu tik kaip pradedu eiti ir skausmas labai stiprus nezinau nei ka daryti tepu vaistus nepadeda kas cia galetu buti
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai