Kuo žiemą naudingi spygliuočiai

Žiemą, kai kone viskas, kas žalia, nunyko ar pasislėpė po sniegu, gamta vis tiek nusiteikusi žmogui padėti. Ieškantiesiems šviežių vitaminų ir stiprybės žvilgsnį reikia kreipti į tai, kas žaliuoja, būtent į spygliuočius. Visų pirma į kadagius ir pušis. Protingoji gamta viską sutvarkė taip, kad žiemą, kai labai sumažėja natūralių vitaminų ir mikroelementų šaltinių, spygliuose vitamino C būna du kartus daugiau negu vasarą.

 

Vienas iš seniausių vaistinių augalų

Kadagys – vienas iš seniausiai žinomų vaistinių augalų. Senovės egiptiečių papirusuose, užrašytuose 1550 metais prieš mūsų erą, galima rasti gydymo kadagiais receptų. Senovės romėnai šį augalą laikė suteikiančiu jaunystę, senovės graikai ir arabai – gera raminamąja priemone. Šiaurės Amerikos indėnai  sergančiuosius tuberkulioze apgyvendindavo kadagynuose, kol pasveiks. Garsusis gydytojas Avicena patarė vartoti kadagių vaisius, mat jie skatina šlapimo išsiskyrimą.

Kadagys garsus ilgaamžiškumu, gali išgyventi du tūkstančius metų, turi daug fitoncidų. Kadagių vaisių preparatai skatina šlapimo išsiskyrimą, dezinfekuoja, gerina medžiagų apykaitą, stiprina skrandį ir žarnyną, vartojami sergant šlapimtakių ligomis kaip antimikrobinė priemonė ir nuo uždegimų. Tinka sergant reumatinėmis ligomis, podagra, kai kuriomis odos ligomis.

Tačiau nepatartina vaistažolių mišinių, kurių sudėtyje yra kadagio vaisių, vartoti ilgiau kaip 3–4 savaites, nes veikliosios medžiagos yra stiprios, perdozavimas gali sudirginti, sutrikdyti inkstus, sukelti vėmimą ar apsinuodijimą.

Kadagio spygliuose yra daug eterinių aliejų, vitamino C, beta karotino, fitoncidų. Iš jų galima virti arbatą ir gerti, šiuo atveju nereikia būti tokiems atsargiems, kaip vartojant kadagių vaisius, vadinamąsias uogas.


Kaip gydo pušis?

 

Pušis labai naudinga žmogui: stiprina jo plaučius, padeda kompensuoti energijos stoką ir slopinti apatiją. Šis amžinai žalias medis apatiškiems žmonėms itin naudingas. Tik alergiškiems pušims žydint geriau pušyne nevaikščioti. 

„Žolinčių akademijos“ vadovė Danutė Kunčienė pastebi, kad dar ne taip senai, prieš šimtą metų, sakyta, kad pavasarį reikia nors kelis pušų ūglius ir spyglius suvalgyti, kad būtum sveikas, o brazdo, kad nevargintų pavasarinis nuovargis ir dusulys. O kelis spyglius verta pakramtyti visais metų laikais: atgaivina burnos kvapą ir ją dezinfekuoja, stiprina dantenas.

Spygliai nuo seno vartojami avitaminozėms, ypač kai trūksta vitamino C, gydyti ir profilaktikai. Be to, spyglių preparatai stiprina imunitetą, stiprina organizmą, lėtina senėjimo procesus. Taip pat pasižymi nervus raminančiu, nuskausminamuoju, antivirusiniu, antiseptiniu, atsikosėjimą lengvinančiu, šlapimą, prakaitą ir tulžies išsiskyrimą skatinančiu veikimu.

Pušies pumpurų vasario, kovą ir balandžio mėnesio pradžioje verta prisirinkti įsisenėjusiam kosuliu malšinti. Šaukštą pušies pumpurų užpilame 200 g vandens, 30 min. kaitiname ant mažos ugnies. Tada nukošiame, arbatą geriame po 10 g per dieną (po arbatinį šaukštelį 2–3 kartus per dieną po valgio).

 

Vitamininis spyglių gėrimas

 

Siūlome „Žolinčių akademijos“ vadovės D. Kunčienė receptų, kaip stiprinti organizmą žiemą rinktais spygliais. Ji pataria pušų ar kadagių spyglių gėrimą ruošti termose. 4  šaukštus smulkiai susmulkintų pušies spyglių užplikyti litru  vandens ( galima įdėti kelis gabalėlius rudojo cukraus, griežinėlį citrinos ar saujelę razinų), palikti kelias valandas ar pusę paros pritraukti, gerti po 50–100 g kelis kartus per dieną.

Arba stiklinę maltų žiemos spyglių užpilti 700 g šalto vandens, įpilti šaukštelį citrinos sulčių, palaikyti 3 dienas tamsioje vietoje, perkošti ir gerti po 100 gramų 3 kartus per dieną.

Šis pušies spyglių gėrimas turi daug C vitamino, chlorofilo, padeda linkusiems į į anemiją žmonėms, skatina skysčių išsiskyrimą, valo organizmą. Ypač tinka žmonėms, gavusiems jonizuojamosios spinduliuotės.

Panašiai galima ruošti ir kadagių spyglių arbatą, tik reikia nepamiršti, kad ji bus stipresnė, aitresnė, turės daugiau veikliųjų medžiagų.

 

Spygliuočių spyglių sirupas

 

„Žolinių akademijos“ vadovė D. Kunčienė pastebi, kad stiprinti organizmą žiemą galime ne tik  spyglių arbatomis, bet ir sirupu. Į cukraus sirupą (jį verdame kilogramą cukraus užpylę litru vandens) suberiame stiklinę maltų spyglių ant labai silpnos ugnies kaitiname atidengtame puode apie 3–4 valandas,  kol pasidarys sirupas.

D. Kunčienė labai mėgsta kadagių ir svarainių sirupą su citrina. Jį verda kiek kitaip. Stiklinę maltų kadagių spyglių užpila litru verdančio vandens. Po to į skystį įdeda tiek stiklinių rudo cukraus, kiek vandens. Kaitina ant labai silpnos ugnies atidengtame puode apie tris valandas,  kol pasidarys sirupas. Į gautą kiekį įpila svarainių sirupo santykiu 1:1 (jei neturite svarainių, tinka citrinų sirupas), arba verdant sirupą tinka įmesti pusę citrinos su žieve.

Toks sirupas yra puikiausia pagalba organizmui stiprinti, gardinant patiekalus, ruošiant gėrimus.

Pasak D. Kunčienės, metus pastovėjęs toks sirupas susicukruoja, tampa panašus į karamelinius saldainius. Beje, Rusijoje, ypač Altajaus krašte, galima ir nusipirkti su pušies ir kitų spygliuočių  sirupu pagamintų saldainių.

 

Vonelės ir kompresai sąnariams

 

O štai taip tautiečiams gydytis patarė dar garsioji Eugenija Šimkūnaitė. Pasak Lietuvos žiniuone vadintos farmacininkės, jei skauda sąnarius, dedami pušų spyglių kompresai, aplikacijos, trinama jų ištrauka, daromos vonelės. Čia didelio gudrumo nereikia: kubiliuke užpylei spyglius verdančiu vandeniu, kiek palaukei, ir merk kojas ir rankas, laikyk iki pusvalandžio. Jei gelia petį, klubą ar sprandą, šių kūno dalių neįkiši. Tada reikia susmulkintų spyglių suberti į audinio maišelį, jį gerokai pakaitinti ir dėti ant skaudamos vietos. Jei ant maišelio su spygliais uždėtume kailiuką ar polietileno, tokį kompresą galima laikyti ilgiau.

Dar geriau kompresą daryti taip: ant kailio gabalėlio užtepus taukų, prikarpyti spyglių ir dėti prie skaudamos vietos, laikyti porą valandų ar ilgiau. Tik prieš tai reikėtų pasitikrinti, ar žmogus nėra jautrus pušies spygliams.

Raminamosios vonios
O štai vieno iš „Žolinčių akademijos“ aktyvistų dr. Jono Skonsmano siūlomas raminamasis, sąnarių ligas gydantis receptas voniai.

3 stiklines maltų spyglių užpilame litru vandens, verdame 5 minutes ir pilame į vonią. Tokia vonia veikia raminamai. Naudinga gydant nušalimus, sąnarių ligas, reumatą.
Vaistininkas mokslų dr. Juozas Vasiliauskas pastebi, kad dar stipresnės vonios nuo reumato ir podagros ruošiamos iš kadagio uogų. Voniai paruošti 200 g uogų užpilamos dviem litrais verdančio vandens, pavirinamos apie 15 min. Tada skystis nukošiamas ir pilamas į vonią, kurioje reikėtų pasilepinti 15–20 minučių. Pasak dr. J. Vasiliausko, vietoj kadagių uogų galima naudoti ir jų šakeles.

Kadagio eteriniu aliejumi gydoma sąnarių reumatas, podagra. Juo trinamos skaudamos vietos.

Tačiau, pasak dr. J. Vasiliausko, prieš gydantis kadagių preparatais vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju ar bent vaistininku.

„Sugautas“ pušies kvapas

„Žolinčių akademijos“ vadovė pastebi, kad pušų spygliai gali puikiai atgaivinti patalpų orą. Spyglius smulkiai sukarpome, suberiame į maišiuką ir kabiname vonioje, kad skleistų gerą kvapą. Dar geresnis ir patvaresnis kvapo gaiviklis daromas taip: pavasarį prisirenkame pušies kankorėžių, sutarkuojame ir masę sudedame į gerai užsukamą indelį, kad neišgaruotų kvapas. Norėdami atgaivinti patalpos orą, buteliuką atsukame ir „paleidžiame“ kvapą.

Pasak D. Kunčienės, toks „sugautas“ pušies kvapas naudotas ir dusuliui gydyti. Ji prisimena, kaip jos jaunystės metais žmonės turėdavo ne purškiamų vaistų „pypkes“, o nešiodavosi sutarkuotų pušies kankorėžių mažuose buteliukuose. Pradėję dusti žmonės jį atsisukdavo ir kvėpuodavo pušų aromatu.

Beje, šis metodas netinka alergiškiems žmonėms.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai