Moterų šlapimo nelaikymas: laikas apie tai kalbėti

Su įvairiomis sveikatos problemomis susiduria visi, tačiau apie kai kurias jų garsiai kalbėti nori retas. Vienas iš tokių „paslaptingų“ ir nutylimų sutrikimų – šlapimo nelaikymas. Moterims jis pasitaiko du kartus dažniau nei vyrams, tačiau net ir paprastai atviresnės jos taip pat retai drįsta apie tai prabilti. Tačiau tylėjimas nepadės,  todėl „Sveikas žmogus“ šiame numeryje kviečia visas moteris drąsiai spręsti problemą.

 

Moters organizmas keičiasi kitaip nei vyrų – jam daro įtaką nėštumas, gimdymas, menopauzė. Prie dažnesnių šlapimo nelaikymo problemų prisideda ir specifinė šlapimo takų struktūra. Šlapimo nelaikymas sukelia daug nepatogumų: nuolatinis stresas dėl švaros, kvapo, aplinkinių žvilgsnių. Nors šlapimo sutrikimai dažniau pasireiškia vyresnėms moterims, jaunesnės taip pat susiduria su šia problema.

 

Priežastys – įvairios

 

Šlapimo pūslę ir šlapimtakius savo vietoje prilaiko tarpvietės raumenys, kurie kartu su pūslės rauku uždaro šlapimo pūslę. Bėgant metams šie raumenys natūraliai silpsta, praranda elastingumą, ir šlapimo nelaikymas pasireiškia jiems staiga susitraukus arba staiga nevalingai atsipalaidavus arba staiga padidėjus spaudimui pilvo ertmėje. Tokiais atvejais net paprasčiausi kasdieniniai dalykai – juokas, kosėjimas, čiaudulys – gali sukelti šlapimo ištekėjimą.

Šlapimo nelaikymas atsiranda ne tik dėl bėgančių metų, bet ir nėštumo bei gimdymo metu, kartais prieš menstruacijas, sulaukus menopauzės, antsvorio ir kai kurių kitų sveikatos sutrikimų bei ligų.

 

Gimdymas

 

Nėštumas ir gimdymas yra vienas reikšmingiausių įvykių kiekvienos moters gyvenime. Naujo žmogaus atėjimas į pasaulį ir moters gyvenimą atneša įvairių pokyčių. Ir tokius nepatogumus, kaip šlapimo nelaikymas. Didžioji dalis – net 90 proc. – visų šlapimo nelaikymą patiriančių moterų yra gimdžiusios. Tai lemia fiziniai ir hormonų pokyčiai: po gimdymo pakinta moterų urogenitalinės sistemos anatomija, gimdos spaudimas ir pats gimdymas susilpnina tarpvietės raumenis, gali nusileisti lyties organai, sutrikti šlapimo pūslės užsidarymas. Gera žinia ta, kad šlapimo nelaikymo problemos, atsiradusios nėštumo metu ar po gimdymo, dažniausiai yra laikinos.

 

Vyresnis amžius ir menopauzė

 

Vyresniame amžiuje moteris patiria daugiau sveikatos sutrikimų nei jaunystėje, dažnai jie prasideda su menopauze. Ne išimtis ir šlapimo nelaikymas: dėl hormonų pokyčių (sumažėjusio estrogenų kiekio) suplonėja šlapimo takų ir šlapimo pūslės gleivinė, silpnėja pilvo ir tarpvietės raumenys, sutrinka šlapimo pūslės veikla, atsiranda dažnas noras šlapintis. Tokiais atvejais patiriant įtampą situacija tampa dar nepatogesnė – dažnai juokiantis, kosint, čiaudint ar šokinėjant iš šlapimo pūslės išbėga šlapimo.

 

Kitos problemos

 

Šlapimo nelaikymas gali atsirasti ne tik dėl minėtų pokyčių moters organizme, bet ir dėl kitų sveikatos sutrikimų ar ligų. Taip nutinka pažeidus šlapimo pūslės nervus, nugaros ir galvos smegenis arba šlapimo pūslės ar ją uždarančius raumenis. Viso to priežastys dažnai būna rimtesnės – insultas, trauma, Parkinsono ar Alzheimerio liga, išsėtinė sklerozė.
Šlapimo nelaikymo sutrikimus gali sukelti ir šlapimo takų infekcijos, vidurių užkietėjimas, įvairių vaistų vartojimas.

Šlapimo kartais nelaiko ir antsvorio turintys žmonės – papildomi kilogramai gali padidinti spaudimą pilvo ertmėje ir paskatinti šlapimo ištekėjimą.
Galiausiai, jei staigus noras šlapintis nesukontroliuojamas, galima įtarti pačios šlapimo pūslės susitraukimo mechanizmo sutrikimą. Tokiais atvejais šlapimas kartais prateka miegant, išgėrus vandens, išgirdus tekantį vandenį.

 

Kėgelio pratimai

 

Kaip visuomet, atsiradus įvairiems negalavimams būtina kreiptis į gydytoją, šiuo atveju – į  ginekologą. Atlikęs apžiūrą ir tyrimus jis padės nustatyti diagnozę ir skirs gydymą.

Dažniausiai tokiais atvejais rekomenduojamas raumenų stiprinimas. Sportas ir aktyvi fizinė veikla stiprina dubens raumenis. Vis populiaresnis būdas raumenims stiprinti yra Kėgelio pratimų atlikimas. Šie vokiečių gydytojo Arnoldo Kėgelio sukurti pratimai yra itin paprasti, bet kur ir bet kada juos atlikti gali visos moterys, o rezultatus jausti pradedama jau po trijų mėnesių. Pratimai atliekami stipriai sutraukiant tarpvietės raumenis dešimčiai sekundžių, po to juos atpalaiduojant: pratimus kelis kartus per dieną rekomenduojama po 10–15 kartų.

 

Gydymas

 

Tais atvejais, kai fizinė veikla ir Kėgelio pratimai nėra veiksmingi, yra taikomi kiti gydymo būdai. Dubens raumenys stiprinami elektrine stimuliacija, aplink šlaplę galima įšvirkšti specialios medžiagos, kuris apspaudžia šlaplę ir padeda raumenims sulaikyti šlapimą, šlapimo pūslei pakritus žemyn, atliekama jos pakėlimo operacija.

Šlapimo nelaikymas gydomas ir vaistais – yra vaistų, sustiprinančių raumenis aplink šlapimo pūslės kaklelį ir šlaplę.

 

Konsultavo gydytoja ginekologė Edita Batutienė

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Lina
2013-12-31 11:06
Štai dar truputis papildomos informacijos apie šlapimo nelaikymą
http://mumsmoterims.lt/slapimo-nelaikymo-problema-ir-higiena/

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai