Lietuvoje

Achilo sausgyslės operacija, stebint ekrane


Dažną profesionalų sportininką varginantis Achilo sausgyslės uždegimas Kauno klinikose jau antri metai gydomas taikant endoskopinę operaciją, kuri yra mažiau traumuojanti ir palankesnė ligoniui. „Pirmiausia šaliname Achilo sausgyslės uždegimo priežastis. Jų yra labai daug – dažnai uždegimai atsiranda dėl kulno anatomijos savybių. Kadangi sportininkai pradeda sportuoti labai anksti, todėl dar vaikystėje įvyksta Achilo sausgyslės perkrova ir šiek tiek kitaip susiformuoja kulnas.
Atsiranda kulno išauga, kuri vėliau, suaugus ir didėjant krūviams, neretai išprovokuoja lėtinį Achilo sausgyslės uždegimą, kuris ir gali baigtis plyšimu“, – sako Kauno klinikų ortopedijos traumatologijos skyriaus Sporto traumų ir artroskopijų sektoriaus vadovas prof. Rimtautas Gudas. Gydant tokius uždegimus įvairiomis reabilitacinėmis priemonėmis, efekto dažniausiai negaunama, todėl vienintelis pasirinkimas yra operacija.
Pasak prof. R. Gudo, įprastinis chirurginis Achilo sausgyslės gydymo būdas yra atviroji operacija, kurios metu atliekamas didelis pjūvis, sausgyslė apžiūrima ir pašalinama po ja esanti kulno atauga, sudarant sąlygas Achilo sausgyslei laisvai judėti. Tačiau Achilo sausgyslės kraujotaka yra labai jautri – toje vietoje odos pjūviai nepageidautini, neretai vien dėl jų įvyksta audinių nekrozė, ir tenka persodinti odą.
Endoskopinės operacijos metu pjūviai nenaudojami, o visa operacija atliekama per du mažus pjūvelius specialia endoskopine aparatūra, vaizdą stebint ekrane. Jau kitą dieną pacientams leidžiama laisvai judėti, vaikščioti ir remti operuota koja, o sportuoti grįžtama maždaug po 8-10 savaičių.
 

Saugokime vaikus nuo apsinuodijimo


Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba per antrąjį šių metų ketvirtį ištyrė 461 apsinuodijimo atvejį. 253 atvejais – beveik 55 proc. – nukentėjo vaikai iki 17 metų. Daugiausiai nepilnamečiai apsinuodija medikamentais ir alkoholiu. Taip pat užregistruoti 7 apsinuodijimai įvairiomis dujomis ir smalkėmis atvejai, 11 – buitinės chemijos produktais ir kt.
Vaiko organizmas gerokai jautresnis ir gležnesnis nei suaugusiojo, ir net ne itin didelė kokybiško alkoholio dozė gali sukelti apsinuodijimą. O jei dozė didelė, alkoholis nekokybiškas ar vartojamas kartu su narkotinėmis medžiagomis, vaistais, – žala gali būti didžiulė. Įvairūs liekamieji reiškiniai gali išlikti visą gyvenimą. Laimei medikai dažniausiai spėja užbėgti už akių blogiausiai baigčiai.
Paprastai maži vaikai iki 7 metų apsinuodija netyčia, tad apsinuodijimų galima išvengti nuodingąsias medžiagas laikant vaikams nepasiekiamoje vietoje.
Kur kas sudėtingiau su paaugliais – nuo jų pavojingų medžiagų taip lengvai nepaslėpsi. Be to, pusė vaikų apsinuodijimų yra apgalvoti, t. y. turint tikslą apsvaigti ar nusižudyti. Taigi suaugusieji turėtų būti atidūs – sekti, ar iš namų nedingsta vaistai ir alkoholis, pardavėjai turėtų nepatingėti paprašyti jaunai atrodančių pirkėjų asmens dokumentų. Svarbiausia – stebėti vaiko psichologinę būseną ir laiku užkirsti kelią nelaimei.
 

Kraujo tyrimas – per minutę ir be dūrio


Visiems gerai žinomas bendras kraujo tyrimas, atliekamas paimant žmogaus kraujo mėginį ir jį ištiriant laboratorijoje. Tam reikalingas bent jau nedidelis, bet vis tiek nemalonus, įdūrimas į pirštą ar veną. Paimtas kraujas laikinai užkonservuojamas hermetiškoje taroje ir nešamas į laboratoriją ištirti. Laboratorijoje atliekamų tyrimų rezultatų tenka palaukti ganai ilgai, o dažnai juos pacientas sužino tik kito vizito pas šeimos gydytoją metu.
Dabar naujausios medicinos technikos pažangos dėka kai kuriuos kraujo tyrimus jau galima atlikti be jokio dūrio ir kraujo lašo ir labai greitai. Nuo 2010 metų medicinos priemonių arsenalą papildė naujas nedidelis nešiojamas prietaisas, kuris, panaudojant ant piršto užmaunamą daugkartinį daviklį, per vieną minutę nustato kraujo hemoglobino koncentraciją. Ši nauja technologija buvo ilgai laukta ir tokiose medicinos srityse, kur, atliekant operacijas, kraujo netenkama gana greitai. Jo netekimui įvertinti labai svarbu turėti greitą, nereikalaujantį kraujo mėginių ėmimo hemoglobino koncentracijos pokyčių sekimą realiu laiku.
Naujasis prietaisas jau yra naudojamas Lietuvos ligoninių operacinėse. Vienkartiniai davikliai užklijuojami ant operuojamo paciento piršto. Operatyviai nustačius rodiklius, galima laiku pritaikyti kraujo netekimo gydymo priemones – kraujo arba jo pakaitalų ir skysčių perpylimą į paciento veną. Toks prietaisas jau metus naudojamas Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės operacinėse.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai