Nepaprasta anglis

Anglis – tai vienas labiausiai paplitusių cheminių elementų žemėje. Kuo gi ji tokia nepaprasta? Pagal tai, kaip išsidėsto anglies atomai tarpusavyje, susidaro iš pažiūros visiškai skirtingos struktūros: kietasis deimantas arba trapusis grafitas. Be to, šio elemento gausu įvairiose natūraliose medžiagose: medžio anglyje, naftoje, kalkakmenyje. Vieną iš jos darinių – aktyvintąją anglį, arba „angliuką“, kaip prieinamą ir veiksmingą vaistą nuo įvairių negalavimų, turbūt žino kiekvienas – nuo vaiko iki senelio.
 

Kuo aktyvintoji anglis skiriasi nuo paprastos?


Aktyvintoji anglis gaminama iš įvairių organinių junginių (medžio anglių, akmens anglių, durpių, kokoso žievės ir pan.). Pridėjus aktyvinančių medžiagų, kaitinama 700–950°C temperatūroje, mažai deguonies turinčioje aplinkoje, po to išplaunamos pašalinės medžiagos. Taip gaunama medžiaga su daugybe porų, kurių dėka mažas gabalėlis anglies įgauna didelį paviršiaus plotą: 1g apie 500–2000m2. Būtent dėl tokios struktūros ji geba susiurbti lyg kempinė daug pašalinių medžiagų: dujų, garų ar skysčiuose ištirpusių medžiagų.
 

Šiek tiek istorijos


Jau prieš 3500 metų egiptiečiai naudodavo anglį gydymo tikslais, vandeniui ir alui gryninti. Šias anglies savybes puikiai žinojo ir senovės indai. Žmonės jau seniai buvo pastebėję, kad, įdėjus kelis anglies gabalėlius į puodą su verdančiu vandeniu, galima pašalinti blogą vandens kvapą. Kijevo Rusioj beržo anglis buvo laikoma jaunystės eliksyru, beje, dar ir dabar yra tuo tikinčių žmonių. Anglis plačiai taikyta įvairiems skysčiams, pvz., degtinei, viskiui, gryninti. XIX a. verslininkai pradėjo gaminti aktyvintosios anglies miltukus cukrui gryninti, taip cukrus tapo baltesnis. Tai, kad angliukas – puikus vaistas, buvo įrodyta 1830 m. eksperimento su savimi pačiu būdu. Taigi seniai seniai, 1831 m., vienas vaistininkas, stovėdamas prieš Prancūzų medicinos akademiją, prarijo 1 gramą strichnino ir 15 g aktyvintosios anglies ir liko gyvas. Buvo suprasta, kad aktyvintoji anglis ne tik sugeria nuodingas medžiagas, bet ir neleidžia joms prasiskverbti iš žarnyno į kraują. Šiuolaikinės aktyvintosios anglies gamyba buvo pradėta XX a. pradžioje. Ši anglis buvo nepalyginti veiksmingesnė už senąją, ir jos vartojimas tapo dar įvairesnis. Pvz., Pirmojo pasaulinio karo metais ji pradėta naudoti dujokaukėse.


Lietuvoje pirmoji aktyvinta anglis kaip vaistas buvo gaminama bendrovėje „Sanitas“ dar XX a. pradžioje, tačiau technologijos žengia į priekį ir šiuo metu „Sanitas“ vienintelis Lietuvoje gamina aktyvintą anglį naujoje formoje - kapsulėse.
 

Ar aktyvintoji anglis dar „neatgyveno“ savo?


Aktyvintoji anglis – vienas iš tų nedaugelio senųjų vaistų, kurie iki šiol plačiai vartojami, kurį sunku pakeisti kuo kitu ir visada verta turėti vaistinėlėje. Kodėl taip yra? Aktyvintoji anglis iš tiesų veiksminga, šalutinis poveikis retas. Ji – viena iš dažniausiai vartojamų medžiagų ūminių apsinuodijimų atvejais. Europos Sąjungos šalyse pripažįstama, kad pirmoji pagalba apsinuodijusiam dar iki medikų atvykimo yra daug svarbesnė ir turinti daugiau įtakos gydymo eigai ir netgi išgyvenamumui nei vėliau suteikta medikų pagalba Todėl anglies preparatai - būtini šeimos pirmosios pagalbos vaistinėlėje. Aktyvinta anglis gerai sugeria barbitūratus ir kitus migdomuosius vaistus, antidepresantus, eufiliną, aspiriną, sunkiųjų metalų druskas, įvairius bakterinės ar augalinės kilmės nuodus. Nenustebkite, jei gydytojas po apsinuodijimo skirs vaisto vartoti kelias dienas. Kai kuriems vaistams (širdį veikiantiems glikozidams, indometacinui) būdingas tam tikras apykaitos ratas: iš žarnyno pasisavinami į kraują, krauju nukeliauja į kepenis, po to su tulžimi vėl išskiriami į žarnyną ir t.t.
Angliukas puikus vaistas ir paprastesnių negalavimų metu, kai pučia, raižo vidurius, t.y. žarnyne kaupiasi dujos. Angliuku galima gydyti ir viduriavimą, tik šiuo atveju visuomet geriau pasitarti su gydytoju.
Labai svarbu yra tai, kad iš virškinamosios sistemos aktyvinta anglis nepasisavinama. Todėl tai itin saugus preparatas, kurį galima duoti kūdikiams ir vaikams, vartoti nėščioms bei žindančioms moterims.
 

Ar aktyvintoji anglis visada padeda


Nors aktyvintoji anglis veiksminga daugelio apsinuodijimų atveju, vis dėlto ji padeda ne visada. Pvz., nepadeda apsinuodijus alkoholiu, naftos produktais. Aktyvintoji anglis netinka ir apsinuodijus rūgštimis ar šarmais, nes jų neabsorbuoja, tad tik pasunkina ligonio tyrimą ir gydymą. Aišku, sunkiai apsinuodiję ar radę sunkiai apsinuodijusį žmogų, visuomet pirmiausia kvieskite greitąją, kur visada patars, ką daryti belaukiant pagalbos.
Šalutiniai poveikiai vartojant angliuką reti, dažniau pasitaiko vartojant ilgai: tai vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, prastas apetitas, pablogėjęs vitaminų pasisavinimas. Su angliuku nevartokite kitų vaistų, nes jie bus susiurbti ir neduos naudos.
 

Kaip tinkamai pasirinkti anglies preparatą


Rinkdamiesi anglies produktus, atkreipkite dėmesį į vaisto formą. Rinkitės aktyvintąją anglį kapsulėmis. Šiuo metu vaistinėse galima įsigyti „Sanito“ gaminamos aktyvintosios anglies kapsulių, kurios atitinka Europos ir Amerikos farmakopėjų reikalavimus ir pasižymi itin didele absorbuojamąja geba.
Didžiausia Lietuvos farmacijos kompanija „Sanitas“ aktyvintąją anglį gamina nuo XX a. pradžios. Siekiant padidinti produkto veikimo efektyvumą, ilgą laiką gamintas tabletes pakeitė tobulesnė vaisto forma – kapsulės. Jose esanti aktyvintoji anglis yra mikromiltelių pavidalo. Dėl didesnio sugėrimo paviršiaus anglis kapsulėse pasižymi kelis kartus didesne absorbuojamąja geba, o tai reiškia, kad gydomajam poveikiui pasiekti vaisto jums reikes kelis kartus mažiau.
Nustatyta, kad aktyvintosios anglies absorbuojamosios galimybės tiesiogiai priklauso nuo pradinių medžiagų, naudojamų gamyboje. Siekiant išgauti maksimalų absorbcinio paviršiaus plotą, „Sanito“ aktyvintosios anglies gamyboje naudojama kokoso riešutų žievė.
Aktyvintosios anglies kapsulės – tai ne tik efektyvesnė, bet ir patogesnė vaisto forma. Vartojant aktyvintosios anglies tabletes, jas rekomenduojama ištirpinti dideliame vandens kiekyje, o tai ne visuomet patogu. Tuo tarpu aktyvintosios anglies kapsules užgeriant vandeniu galima nuryti bet kur ir bet kada. Kapsulės netepa rankų, nedažo burnos ertmės gleivinės ir dantų.
Aktyvintoji anglis kapsulėse – tai moderni klasika.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai