Tikrosios nuovargio priežastys

Po didelio streso, įtemptų nemigo naktų prieš egzaminus, po sunkios darbo savaitės jaučiatės nuvargę ir vienintelė mintis, kuri kirba jūsų galvoje, - kuo greičiau namo. Juk prieš akis - savaitgalis. Miegate iki pusiaudienio, spoksote televizorių, aktyviai ilsitės gamtoje ar plušate sode. Atrodo, kad anksčiau tai padėdavo įveikti nuovargį, tačiau jeigu po savaitgalio vis tebesijaučiate pavargę, o prieš akis - vėl nauja darbo savaitė, jums greičiausiai kilo klausimas: kas atsitiko? Nuovargis gali būti ne tik normali organizmo apsauginė reakcija į stresą, bet vienas iš pirmųjų kartais labai rimtų negalavimų požymių. Nuovargiui turi įtakos daug priežasčių, pavyzdžiui, organizmo funkcijų sutrikimai, įvairūs mus supančios aplinkos faktoriai bei persirgtos ligos.
 

ORGANIZMO FUNKCIJŲ SUTRIKIMAI


Po persirgtos virusinės ligos
Jūs nekarščiuojate, nekosite ir nesloguojate, bet jaučiatės pavargę, dauguma būsimų darbų kelia pasibaisėjimą. Taip gali būti todėl, kad ne visai pasveikote. Vartokite daugiau vitaminų. Jei tik galite, stenkitės daugiau pailsėti ir neperšalkite, nes liga gali jus vėl paguldyti į patalą.
Pažeidus įprastą režimą
Visi mes turime savo biologinį laikrodį, kuris mums nurodo, kada geriau keltis ir maloniau nubusti. Todėl ilgalaikis mūsų laikrodžio darbo ritmo trukdymas sugadina jo veikimą ir jaučiamės pervargę. To galima išvengti kiekvieną dieną keliantis ir gulant tuo pačiu laiku.
Pažeidus organizmo skysčių pusiausvyrą
Vanduo – būtinas daugelio gyvybiškai svarbių organizmo reakcijų dalyvis. Jis dalyvauja ir reakcijose, susijusiose su deguonimi, kuris yra mūsų organizmo energijos šaltinis. Jei žmogus nevalgęs gali ištverti ilgai, tai negėręs miršta gana greitai. Todėl stenkitės kiekvieną dieną išgerti ne mažiau nei 8 - 12 stiklinių bet kokių skysčių.
Nuvargus akims
Tausokite akis ir nevarginkite jų be reikalo, skaitydami gulomis bei prieblandoje. Jei ilgai dirbate prie kompiuterio, kas valandą darykite 10 minučių pertraukas, leisdami pailsėti savo akims.
Vargina miego apnėja (trumpalaikis kvėpavimo sustojimas miego metu)
Taip dažniausiai atsitinka asmenims, kurie knarkia. JAV atliktų tyrimų metu buvo nustatyta, kad 9 proc. moterų ir 24 proc. vyrų, kuriuos vargina knarkimas, kiekvieną miego valandą būna 5 kvėpavimo sulėtėjimo periodai. Manoma, kad taip yra dėl gomurio ir gerklų raumenų atsipalaidavimo miego metu. Apnėja ypač dažnai vargina nutukusius vyrus bei postmenopauzinio amžiaus moteris. To išvengti padeda svorio mažinimas bei kvalifikuoto specialisto konsultacija.

{banner-25}
Sergant mialginiu encefalomielitu
Naujausių tyrimų duomenimis, šios ligos priežastis yra nepakankamas smegenų aprūpinimas krauju. Ja dažniau serga aktyvūs 20-40 metų asmenys po sunkaus streso ar ligos. Naujausia ligos atsiradimo hipotezė teigia, kad ligą sukelia virusas, kuris įsiskverbia į smegenų ląsteles, sutrikdo jų funkciją ir pažeidžia imuninę sistemą. Be nuovargio, šiuos ligonius vargina virškinimo sutrikimai, karščiavimas, raumenų skausmai ir miego sutrikimai.
Žemas kraujospūdis
Ne visi žino, kad hipotonija, arba žemas kraujospūdis, yra viena iš lėtinio nuovargio sindromo priežasčių. Tad jei jus vargina ši problema, kreipkitės į gydytoją, kad sureguliuotų jūsų kraujospūdį.
 

MUS SUPANČIOS APLINKOS FAKTORIAI


Ryškus apšvietimas
Mus neigiamai veikia staigus apšvietimo pasikeitimas. Tai sudirgina mūsų smegenis, jos priverstos būdrauti - darosi sunku užmigti. Ypač mūsų smegenis klaidina dienos šviesos apšvietimas, nes sudirginamos tos smegenų sritys, kurios atsakingos už poilsį ir miegą. Dėl to mūsų biologinis laikrodis stengiasi pereiti į dienos būdravimo režimą. Todėl miegamuosiuose nerekomenduojamos dienos šviesos lempos, venkite jų ir vonios kambaryje. Neigiamai mūsų smegenis veikia ryškus apšvietimas ir daug veidrodžių.
Spalvos
Nustatyta, kad spalvos turi įtakos net savižudybių skaičiui. Ištirta, kad darbingumą didina šiltos spalvos (rausva, oranžinė, gelsva), nuovargį mažina melsva ir žalsva. Tad stenkitės, kad jūsų kambario sienos būtų tinkamos spalvos.
Triukšmas
Jei dirbate triukšmingoje aplinkoje, nenustebkite, kad dienos pabaigoje jausitės ypač pavargę. Todėl reikia saugoti savo ausis įvairiomis triukšmą mažinančiomis priemonėmis.
Stresas
Dėl jo greičiau nuvargstama ir sumažėja darbingumas, kadangi įtampos metu mūsų kvėpavimas refleksiškai tampa paviršutinis ir į mūsų organizmą patenka mažiau deguonies. Tuomet vystosi deguonies badas, greičiau sukeliantis nuovargį. Streso metu giliau ir ramiau kvėpuokite, galvokite apie malonius dalykus.
 

LIGOS


Mažakraujystė
Dešimčiai procentų visų moterų, sergančių anemija, ji išsivysto dėl geležies stokos maiste. Jei laukiatės kūdikio, laikotės dietos ar jus vargina gausios menstruacijos, rizika susirgti mažakraujyste padidėja keletą kartų. Geležis reikalinga eritrocituose esančio pigmento – hemoglobino, sujungiančio deguonį ir pernešančio jį organizmo audiniams ir ląstelėms, – sintezei. Trūkstant organizme geležies, audiniai nepakankamai aprūpinami deguonimi, vystosi deguonies badas. Toks žmogus jaučia nuovargį, mieguistumą, yra išblyškęs, jį vargina galvos skausmai ir svaigimas, dusulys bei dažnas širdies plakimas. Liga nustatoma atlikus bendrą kraujo tyrimą, o gydoma geležies preparatais.
Fibromialgija
Tai išplitęs raumenų skausmas, kurį, manoma, sukelia serotonino, dalyvaujančio ir būdravimo procesuose, ir skausmo suvokime, pusiausvyros sutrikimas organizme. Ligą, be raumenų skausmo, lydi miego sutrikimai ir sąnarių skausmai.
Depresija
Ligą sukelia cheminių medžiagų, vadinamųjų nervinių impulsų pernešėjų smegenyse, kiekio sumažėjimas po bet kokios traumos ar streso. Nuovargio jausmas, apatija ir nesugebėjimas susidoroti su kasdieninėmis problemomis yra dažniausi šios ligos simptomai. Juos gali lydėti miego sutrikimai, apetito stoka, padidėjęs dirglumas, savęs nuvertinimas. Gydoma antidepresantais ir skiriama psichoterapija.
Skydliaukės funkcijos sutrikimai
Vienai iš 50 moterų skydliaukės funkcija yra susilpnėjusi ir kraujyje mažiau skydliaukės gaminamo hormono tiroksino. Dėl to sulėtėja organizmo metaboliniai procesai: padidėja svoris, atsiranda apatija, mieguistumas ir nuovargis. Tiroksino padidėjimas kraujyje greitina medžiagų apykaitos procesus – organizmas išsekinamas. Dėl to jūsų širdis plaka dažniau, netenkate svorio, daug prakaituojate. Hormono kiekis nustatomas ištyrus kraują. Mažas tiroksino kiekis organizme papildomas vartojant tiroksino preparatus, o padidėjus šio hormono kiekiui kraujyje, vartojami jo sintezę slopinantys preparatai arba skiriami kiti gydymo metodai.
Cukrinis diabetas
Šios ligos metu pritrūksta hormono insulino, kurį gamina kasos ląstelės, arba sutrinka jo veikimas. Iš ląstelių insulinas patenka į kraują ir reguliuoja organizme gliukozės kiekį. Šia liga ypač serga vyresni nei 40 metų nutukę asmenys. Be nuolatinio nemotyvuoto nuovargio, tokius asmenis gali varginti pirmieji diabeto požymiai: padidėjęs troškulys, dažnas gausus šlapinimasis, niežulys lytinių organų srityje, sunkiai gydomas niežulį mažinančiais preparatais, regėjimo sutrikimai, negyjančios žaizdos.Todėl būtina kreiptis į gydytoją ir ištirti kraują bei šlapimą. Laiku pradėjus gydyti ligą ir normalizavus gliukozės kiekį kraujyje, galima išvengti labai sunkių diabeto komplikacijų.
Tad jei įprastinės poilsio priemonės jums nepadeda ir nuovargį lydi kurie nors iš aukščiau minėtų simptomų, susirūpinkite savo sveikata.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Naujausi gydytojų atsakymai

Mūsų draugai

Mūsų draugai