Išeminė širdies liga gydoma antiangininiais vaistais, kurie retina širdies susitraukimų dažnumą ir (arba) gerina vainikinę kraujotaką: nitratais, beta adrenoblokatoriais, kalcio kanalų blokatoriais ir kitais. Šie preparatai gerai veikia hemodinaminius žymenis, bet negali pagerinti deguonies pasisavinimo miokarde. Todėl gydymas jais ne visada veiksmingas, be to, jų vartojimą riboja kontraindikacijos ir nepageidaujamas poveikis.
Citoprotektorių paieškos tęsėsi ilgai. 1961 m. buvo atrastas trimetazidinas – pirmasis veiklus antioksidatorius. Tačiau tikrosios priežastys, lemiančios šio preparato veikimą, atskleistos tik po 27 metų, kai Rygoje buvo sukurtas ir sėkmingai išbandytas antros kartos antioksidatorius mildronatas.
Eksperimentai rodo, kad mildronatas neleidžia riebalų rūgštims prasiskverbti pro membranas, dėl to ląstelės apsaugomos nuo žūties deguonies bado sąlygomis. Be to, dėl jo poveikio padidėja butirobetaino koncentracija, o tai skatina azoto oksido susidarymą. Azoto oksidas geba sujungti laisvuosius radikalus, mažina kraujagyslių periferinį pasipriešinimą, kraujagyslių spazmus, sukeltus adrenalino poveikio, trombocitų agregaciją, gerina eritrocitų membranų pralaidumą. Įrodyta, kad mildronatas apsaugo ląsteles nuo kenksmingo laisvųjų radikalų poveikio. Mildronatas slopina butirobetainhidroksilazės aktyvumą, todėl mažiau sintetinama karnitino. Taip slopinamas ilgos grandinės riebalų rūgščių transportas pro ląstelių membraną ir apsaugoma nuo veikliųjų neoksiduotų riebalų rūgščių darinių – acilkarnitino ir acilkofermento A, pasižyminčių aiškiomis detergentų savybėmis, kaupimosi ląstelėse. Išemijos atveju mildronatas sugrąžina ląstelėse pusiausvyrą tarp deguonies patekimo ir jo panaudojimo, šalina ATF transporto sutrikimus, tuo pat metu aktyvindamas alternatyvų energijos šaltinį – glikolizę, kuriai vykstant, papildomai deguonies nereikia. Taip ląstelė gali išgyventi hipoksijos sąlygomis. Tai labai svarbu sergant išemine širdies liga, kai smarkiai pablogėja širdies koronarinė kraujotaka, atsiranda miokardo infarkto rizika. Japonijoje atlikti eksperimentiniai tyrimai su gyvūnais parodė, jog dirbtinai sukelto miokardo infarkto nekrozės zona buvo daug mažesnė veikiant mildronatui.
Mildronatas veiksmingai optimizuoja deguonies suvartojimą ir sergantiesiems išemine širdies liga, ir sveikiems žmonėms. Tačiau iki šiol jo poveikis geriatriniams pacientams buvo mažai tyrinėtas.
KMU Geriatrijos klinikoje buvo tirtas mildronato veiksmingumas, gydant pagyvenusio amžiaus pacientus, sergančius lėtiniu širdies nepakankamumu. Tyrimuose dalyvavo 91 pacientas, 60–80 metų amžiaus (iš jų 28 – kontrolinėje, 63 – tiriamojoje grupėje). Visi jie sirgo lėtiniu I–III funkcinės klasės širdies nepakankamumu.
Tiriamiesiems buvo vertinta objektyvi ir subjektyvi būklė, pildoma sergančiųjų lėtiniu širdies nepakankamumu gyvenimo kokybės anketa, registruojama EKG, atliekamas 6 minučių ėjimo testas.
Po pirminio tyrimo tiriamosios grupės pacientams 4 savaites buvo papildomai skiriama po 750 mg vaisto per dieną, o kontrolinės grupės pacientams – tik jų įprastinis gydymas. Po keturių savaičių visi tyrimai buvo pakartoti.
Tiriamosios grupės pacientai mildronatą toleravo gerai: 61 pacientas (96,8 proc.) niekuo nesiskundė. Du pacientai (3,2 proc.) skundėsi širdies plakimu bei nemiga, todėl mildronato vartojimas jiems buvo nutrauktas. Abu pacientai nuo hipotirozės papildomai vartojo tiroksino.
Tiriamojoje grupėje mėnesį vartojant mildronato statistiškai patikimai sumažėjo krūtinės anginos priepuolių skaičius, suretėjo galvos skausmai ir svaigimas, sumažėjo dusulys kasdienės veiklos metu bei ekstrasistolių dažnis. 8 pacientams (12,6 proc.) išnyko drėgni staziniai karkalai plaučiuose, 3 pacientams (4,8 proc.) išnyko kojų edemos. Sistolinis kraujo spaudimas vidutiniškai sumažėjo 8 mmHg, o diastolinis – 4 mmHg. Kontrolinėje grupėje klinikiniai pokyčiai stebėjimo laikotarpiu buvo statistiškai nereikšmingi.
Vertinant sergančiųjų širdies nepakankamumu gyvenimo kokybės anketą paaiškėjo (1 pav.), kad tiriamojoje grupėje klausimyno balų vidurkis sumažėjo nuo 28,9 iki 20,8 balo, p<0,05, t.y. patikimai pagerėjo respondentų gyvenimo kokybė. Kontrolinėje grupėje klausimyno balų vidurkis sumažėjo nuo 31,9 iki 31,7 balo (p>0,05).
Šešių minučių ėjimo testo pakartotinio tyrimo rezultatai pateikti 1 lentelėje. Tiriamojoje grupėje širdies nepakankamumo klasė pagal nueinamą atstumą sumažėjo: 5 pacientams (7,9 proc.) iš antros tapo pirma. Kontrolinėje grupėje šiuo požiūriu patikimų pakitimų nenustatyta.
Mildronato vartojimo indikacijos sergant širdies ir kraujagyslių ligomis yra:
- lėtinė išeminė širdies liga,
- stabili stenokardija,
- lėtinis širdies nepakankamumas,
- funkcinės širdies ir kraujagyslių ligos,
- kardiomiopatijos,
- ūminiai ir lėtiniai smegenų kraujotakos sutrikimai.
Mūsų tirtieji geriatrinio amžiaus pacientai mildronato vartojo pagal tris pirmąsias indikacijas. Pažymėtina, kad nei vienoje grupėje nebuvo pacientų, vartojančių digitalio preparatų, matyt, todėl, kad į tyrimą nebuvo įtraukti pacientai, kuriems pasireiškė lėtinis prieširdžių virpėjimas. Skirtingai nuo digoksino, mildronatas mažina skilvelinių ekstasistolių skaičių, nesukelia miokardo išemijos fizinio krūvio metu.
Tai, kad preparatą blogiau toleravo du pacientai, vartojantys tiroksino, aiškintina mildronato veikimo mechanizmu: jis slopina karnitino biosintezę, tuo tarpu karnitinas pasižymi kai kuriomis antitireoidinėmis savybėmis.
Mildronato klinikiniai tyrimai, atlikti su vidutinio amžiaus pacientais, parodė, kad jis:
- didina miokardo funkcinį pajėgumą – išmetimo funkciją ir sistolinį tūrį,
- pagerina fizinio krūvio toleravimą ir ligonių gyvenimo kokybę,
- mažina periferinį arteriolių pasipriešinimą,
- nesukelia grėsmingesnių šalutinių poveikių,
- pasirinktinas sergant lengvo laipsnio širdies nepakankamumu,
- gali būti sėkmingai įtrauktas į kombinuotos terapijos schemas.
Mūsų tyrimo duomenimis, mildronatas taip pat buvo saugus ir gerai toleruojamas vaistas vyresnio amžiaus pacientams, sergantiems išemine širdies liga, pasireiškiančia stabilia krūtinės angina bei lėtiniu širdies nepakankamumu, padedantis sumažinti širdies nepakankamumo požymius ir padidinti fizinio krūvio toleravimą, o kartu pagerinti pacientų gyvenimo kokybę.
Mildronatas kartu su kitais medikamentais pagerina širdies nepakankamumo ir krūtinės anginos gydymą vyresnio amžiaus pacientams.
Preparatas yra saugus ir gerai toleruojamas pagyvenusiame amžiuje.
Mildronatas pagerina subjektyvią pagyvenusių pacientų būklę, pagerėja jų gyvenimo kokybė.
Senais lakais pas gydytoją apsilankęs pacientas pirmiausia išgirsdavo: „Parodykite liežuvį“. Gydytojas iš visų pusių atidžiai apžiūrėdavo šį svarbų organą ir bandydavo nustatyti diagnozę. Senovės gydytojai liežuvį pelnytai laikė organizmo veidrodžiu ir pagal liežuvio paviršiaus pakitimus mokėjo gana tiksliai diagnozuoti vidaus organų sutrikimus dar iki atsirandant pirmiesiems ligos simptomams. ...
Skaityti daugiau„Kartais man ima trūkčioti akies voką. Nemalonus pojūtis. Kodėl tai atsitinka ir kaip galima būtų to išvengti?“ – klausia mūsų skaitytojas Alvydas Bradauskas iš Birštono, dirbantis programuotoju. Apie nervinį tiką kalbamės su klinikos „Corpus sanum“ gydytoja oftalmologe Doloresa Margelevičiene....
Skaityti daugiauKepenys – pagrindinis organas, valantis mūsų organizmą nuo toksinų, kurie vis labiau mus atakuoja. Toks jau šiuolaikinis pasaulis: užterštas oras ir maistas, infekcijos, stresas. O kur dar riebus maistas, nereguliari mityba, persivalgymas, alkoholis. Visa tai – dažno iš mūsų kasdieniai palydovai ir riziką susirgti kepenų ligomis didinantys veiksniai. ...
Skaityti daugiauNėščiųjų priežiūra: kokie tyrimai būtini, kokie – pageidautini Nuotrauka, padaryta besilaukiančiai moteriai ultragarsinio tyrimo metu, – dažnai pirmoji mažylio albume. Tačiau būsimosios mamos neretai pageidauja, kad šis tyrimas būtų atliekamas kone per kiekvieną apsilankymą, ir tai lemia ne vien noras turėti dar vieną stebuklingą augimą fiksuojančią nuotrauką, bet ir rūpestis dėl vaikelio sveikatos. Ar jis gims sveikas? Ar atliekami visi būtini tyrimai? Kalbamės su medicinos centro MAX MEDA gydytoja akušere-ginekologe Daiva Keršulyte. ...
Skaityti daugiauVargina galvos skausmai, svaigimas? Tirpsta galūnės? Nerimą kelia kiti neurologiniai sutrikimai? Į šiuos ir kitus svarbius mūsų skaitytojams klausimus, kurių sulaukėme interneto svetainėje, „Facebook‘o“ puslapyje ir laiškuose redakcijai, atsako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytojas neurologas dr. Gintaras Kaubrys. Gydytojas pabrėžia, visi atsakymai – nėra oficiali gydytojo konsultacija, tik patarimai, nes diagnozė nustatoma matant žmogų, jį apklausiant ir ištiriant....
Skaityti daugiauŠviesusis ir dosnusis metų laikas! Pirmieji pavasario žalumynai, netrukus – vasaros žiedynai ir lapija, vėliau pabirsiančios vidurvasario ir rudenio subrandintos uogos... „Gamta sukūrė žmogui begalę augalų gyduolių, tai ir vartokime į sveikatą“, – linki Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų Augalų gydomojo poveikio komiteto pirmininkas Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Fitoterapijos laboratorijos vedėjas gydytojas fitoterapeutas Juozas Ruolia. ...
Skaityti daugiauVaikui reikia išrauti pieninius danukus tam, kad jų netyčia neprarytų. Suaugusiam kartais tenka pašalinti nuolatinius. Kodėl? Kaip atliekama ši atsakinga procedūra? Šiais ir kitais klausimais apie dantų traukimą konsultavo odontologijos klinikos „Neodenta“ burnos chirurgas Gvidas Jankauskas. ...
Skaityti daugiauMedikai ištyrė, kad 70 proc. žmonių retkarčiais patiria širdies aritmijas: susijaudinus, ištikus stresui ir pan. Aritmijos - širdies ritmo sutrikimas. Jos gali būti visai paprastos, neturėti jokios klinikinės reikšmės; kitos gali būti mirtinos. Apie šią ligą pasakoja gydytojas kardiologas, Širdies asociacijos narys Vitas VYŠNIAUSKAS....
Skaityti daugiauHigienos instituto Sveikatos informacijos centro Mirties priežasčių registro duomenimis, pagrindinė mirties priežasčių struktūra jau daugelį metų nesikeičia, o pirmoje vietoje ir toliau išlieka kraujotakos sistemos ligos. Štai 2011 m. nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau nei pusė visų mirusių asmenų, šios ligos daugiausia pakirto tiek vyrų, tiek moterų. Taigi tiek statistika, tiek sergamumo šiomis ligomis didėjimo ir jaunėjimo tendencijos verčia sunerimti ir ieškoti priemonių, kurios padėtų apsisaugoti. ...
Skaityti daugiauKodėl nereikia ir negalima vartoti anabolinių steroidų Pokalbį apie anabolinių steroidų žalą, kai jie vartojami papildomai kaip fizinių jėgų ir ypatybių stimuliatoriai, profesorius Gintautas Kazanavčius pradėjo vienu pavyzdžiu. ...
Skaityti daugiauTracheitas – savarankiška liga ar pasireiškianti sergant kitomis ligomis? Kokie jos simptomai? Ar ji sukelia krūtinės skausmus, spazmus ar kitokį diskomfortą krūtinės ląstos srityje ar už jos? Kuo tracheitas skiriasi nuo bronchito? Ar ši liga pavojingesnė? Galbūt šalia medikamentinio tracheito gydymo yra žinoma ir sveikimą pagreitinančių liaudiškų būdų? Į šiuos ir kitus mūsų skaitytojams svarbius klausimus atsako Alergijos klinikos CD8 klinika gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė medicinos mokslų daktarė docentė Jūratė Staikūnienė (www.cd8klinika.lt)....
Skaityti daugiauHimalaya Herbals natūralūs, veiksmingi ir saugūs produktai yra gaminami iš kruopščiai atrinktų Himalajų kalnų papėdėse augančių vaistažolių, griežtai laikantis senųjų Ajurvedos tradicijų, todėl yra ypač veiksmingi ir stebina unikaliomis savybėmis....
Skaityti daugiauEglę ir Darių Kauneckus dauguma žino kaip Ajurvedos pradininkus Lietuvoje. Jau prieš daugelį metų jie susidomėjo ezoterika, pradėjo ieškoti atsakymų į klausimus, kas aš esu, iš kur atėjau ir kokia mano paskirtis šiame gyvenime. Tačiau svarbiausia priežastis, paskatinusi ieškoti Ajurvedos žinių, – šeimos sukūrimas. Eglė pasakoja, kad jiems buvo labai svarbu palanki dvasinė ir fizinė aplinka, norėjosi švariai pradėti, nešioti, auginti savo atžalas, rūpintis jų sveikata ir dvasiniu gyvenimu. Kai susikaupė tikrai nemažai žinių ir patirties, atėjo ir natūralus noras dalinti. Taip atsirado Ajurvedos centras SPA Shanti, vienijantis norinčiuosius eiti savęs pažinimo, tobulėjimo, fizinės ir dvasinės sveikatos stiprinimo keliu. ...
Skaityti daugiauGana dažnai moterys nežino ar neįvertina, kad plaukus galima visam laikui sugadinti net vieną kartą juos nudažius netinkamai. Tada naudojant net ir pačias geriausias plaukų priežiūros priemones nepavyks išsaugoti nei spalvos, nei pageidaujamo estetinio vaizdo, o dar blogiau, kad smarkiai pakenksime plaukams. Kirpėjos stilistės Džiuljetos Petrulienės šį kartą klausiame, ką patartų moterims, norinčioms daugiau ar mažiau radikaliai pakeisti savo plaukų spalvą. ...
Skaityti daugiauAr tikrai vasarą išsimaudymas šaltoje jūroje gali paguldyti į lovą? Kuo pavojingas skersvėjis ir šaltos jūros bangos mūsų raumenims ir ar tai vienintelės priežastys, kurios lemia susirgimą nervų šaknelių uždegimu? Kaip kovoti su nepakeliamu skausmu, kurį gali sukelti šis sveikatos sutrikimas ir į kitus klausimus šia tema atsako Fizinės medicinos ir reabilitacijos centro direktorė bei gydytoja reabitologė GINTARĖ VAITKIENĖ....
Skaityti daugiauKažkada labai seniai laukinis žirnio protėvis užaugo Viduržiemio jūros regione. Patys pirmieji daržininkai žirnius augino dar pirmykštėje bendruomenėje. Žirniais garsusis gydytojas Hipokratas gydė anemiją, nutukimą, širdies ligas. Kokių naudingų savybių turi ši ankštinė daržovė ir kodėl ją verta valgyti ir mums?...
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę