Prastai prižiūrimos pėdos įrėžia raukšles veide

Žmogus per dieną padaro apie 15 000 žingsnių. Kad kojos atlaikytų šį krūvį ir išliktų sveikos, o pėdos – malonintų akį, būtina rūpestinga priežiūra. Kokia ji turėtų būti? Apie tai kalbamės su akcinės bendrovės “Ortopedijos technika” pėdos priežiūros specialiste Janina RAKAUSKIENE.
 

Jau devintus metus specializuotame pėdos priežiūros kabinete dirbanti ir gydomąjį pedikiūrą atliekanti Janina Rakauskienė teigia, kad svarbu suvokti, jog kosmetinis ir gydomasis pedikiūras - skirtingi dalykai. Pirmasis labai svarbus mūsų grožiui, o antrasis - sveikatai. Kiekvienam žmogui, net ir neturinčiam problemų dėl pėdų, porą kartų per metus derėtų apsilankyti pas pėdos specialistą. Jeigu vargina tokie negalavimai kaip įaugę nagai, skeldėjantys kulnai, nuospaudos ir kt., pas pedikiūrininką reikėtų lankytis mažiausiai kartą per mėnesį.
 

Nuospaudos “vagia” gyvenimo džiaugsmą


Nuospaudos (hiperkeratozė) - tai odos suragėjimas. Jis atsiranda dėl pasikartojančio mechaninio poveikio - spaudimo. Nuospaudų dažniausiai atsiranda pagrindiniuose pėdos atramos taškuose, patiriančiuose didžiausią spaudimą avint netinkamą avalynę.
Kol nesusidaro storas suragėjusios odos sluoksnis, žmogus nuospaudos paprastai nejaučia. Nuospaudos formuojasi lėtai. Batui spaudžiant raginį sluoksnį, dirginamos ląstelės. Jos dauginasi ir, kai neturi kur dėtis, tarsi grąžtas smelkiasi į vidų, todėl kyla smarkus skausmas. Žmogus stengiasi pakeisti kojų pirštų padėtį, eiseną ir pan.
Gydomojo pedikiūro metu nuospaudos šalinamos specialiu vienkartiniu skalpeliu. Tai - visiškai neskausminga procedūra, nes šalinami apmirę, suragėję audiniai.
 

Aukštakulniai bateliai – tikra nelaimė kojoms


Tik jiems, aukštakulniams bateliams, reikia priskirti visą kaltę, kad deformuojasi pėdos. Mat priekinė pėdos dalis stumiama į priekį ir žemyn.
Kad nesusidarytų problemų, patogiausia avėti tokius batelius ar basutes, kurių pakulnė - 3-4 cm. Aukštakulnė avalynė skirta tik išeigai. Kodėl dažna moteris pamiršta šią elementarią tiesą?
 

Suragėję ir suskeldėję kulnai moters nepuošia


Yra dvi pagrindinės neestetiškai atrodančių kulnų priežastys:
• per maža arba per didelė avalynė;
• netinkamas basučių ir kurpaičių avėjimas.
Kiek tūkstančių žingsnių moteris padaro per dieną, tiek kartų atsakomųjų smūgių gauna kulnai. Paskaičiuokime smūgių skaičių per dieną, savaitę, vasarą... Komentarų, ko gero, nereikia. Jeigu dar atsiranda ir kitų rizikos veiksnių: prasta kojų kraujotaka, sutrikusi medžiagų apykaita (antsvoris) - pėdos problemos tampa neišvengiamos.
Ką daryti, kad netrūkinėtų kulnų oda? Pirma, reikia pasirinkti tinkamą avalynę. Antra, išmokti tinkamai prisižiūrėti kulnus. Jeigu kiekvieną dieną vakare prieš plaudamos kojas sausu būdu pašveisime sukietėjusias padų vietas kulnų dilde, nuplovusios jas patepsime kojų priežiūrai skirtu kremu (pagal reikalą - gaivinamuoju, maitinamuoju, minkštinamuoju), problemų pasiseks išvengti.
Kad kulnų oda netrūkinėtų, būtina juos kasdien tepti minkštinamuoju kremu. Jeigu tai nepadeda, galima išmėginti Kerosal tepalo kompresus (kad gydomoji medžiaga labiau įsigertų į kulnus, reikėtų juos apvynioti polietileno plėvele; kompresą laikyti apie porą valandų).


 

Įaugę nagai - ir jauno, ir seno rūpestis


Ši problema atsiranda dėl:
• trumpos, aukštakulnės, nepatogios avalynės;
• netaisyklingo nagų nukirpimo (jie turi būti kerpami tiesia linija, neiškerpant kampų).
Įaugusių nagų problema aktuali daugeliui. Pavyzdžiui, per metus į pėdos priežiūros specialistę J.Rakauskienę dėl įaugusių nagų kreipiasi apie 100 pirminių pacientų. O kur dar tie, kurie ateina antrą, trečią kartą ir t.t.?
Įaugusių nagų gydymas - ilgas procesas. Pirmiausia specialiomis replytėmis pašalinama ta nago dalis, kuri sukėlė pažeidimą, ir gydoma susidariusi žaizdelė. Ją gydyti kartais reikia tepalais, kurių sudėtyje yra antibiotikų. Žaizdelę išgydžius, taisyklingai auginamas nagas.
Patarimas pacientams - įaugusių nagų nedera užleisti. Tada daug lengviau juos gydyti. Galima apsiriboti tik pedikiūrininkės atliekamomis gydomosiomis procedūromis, nereikia chirurgo intervencijos.
Sausu būdu atliekamas pedikiūras – šiuolaikiškas ir sveikas kojų priežiūros būdas
Specialiu nagų šlifavimo aparatu sausai atliekamas kosmetinis pedikiūras yra sveikesnis už tradicinį, pagrįstą mirkymu, odelių karpymu ir kt. Beje, Vakarų šalyse jau seniai atsisakyta kojų mirkymo, odelių karpymo (taip pat ir atliekant manikiūrą). Sausai atliekamo pedikiūro metu suragėjęs odos sluoksnis yra nuimamas minimaliai, o mirkant - maksimaliai. Kuo daugiau nuimama raginio sluoksnio, tuo greičiau (tai apsauginė organizmo reakcija) dauginasi ląstelės ir daug greičiau viskas atauga.
Nagų šlifavimo aparatus didžiuosiuose mūsų šalies miestuose turi daugelis šiuolaikinių kosmetikos kabinetų ir grožio centrų.
 

Iškrypę nykščiai


Ortezai padeda įveikti pėdų problemas
Į išorinę pusę iškrypęs kojos nykštys (hallux valgus) sukelia skausmus. Kaip profilaktinė priemonė procesui stabdyti taikomi ortezai iš tam tikros silikoninės medžiagos (juos pėdos priežiūros specialistas formuoja individualiai).
Pagrindinės priežastys, dėl kurių į išorinę pusę iškrypsta kojos nykštys, yra šios:
• paveldimumas;
• netinkama avalynė.
Iškrypęs nykštys sukelia skausmą, nes yra stumiamas antrojo piršto link ir jį kelia. Įterpus ortezą tarp nykščio ir antrojo piršto, nykščiui nebeleidžiama krypti į šoną. Taip sustabdomas iškrypimo didėjimas. Beje, yra ir standartinių ortezų, kuriuos pacientai gali nusipirkti ortopedijos įmonėje.
 

Numoti ranka į nagų grybelį – nevalia


Susirgus nagų grybeliu, nagai ima storėti, tampa trapūs, po nagu atsiranda raginė masė, kuri sparčiai veši. Be to, pakinta ir nago spalva. Nagų grybelį įveikia medikamentai. Jų kiekvienam pacientui individualiai skiria gydytojas dermatologas. Pėdos priežiūros specialistas negydo nagų grybelio, tik padeda, pvz., diabetikams, prižiūrėti grybelio pažeistus nagus, neleidžia raginėms masėms bujoti. Diabetu sergantį pacientą, kuriam atsiranda nagų grybelis, į pėdos priežiūros specialisto kabinetą siunčia gydytojas endokrinologas arba dermatologas.
Trumpas dermatologo komentaras
Anot gydytojo dermatovenerologo Naurio Grušausko, ne tik įvairios ligos ar negalavimai (pvz., sutrikusi galūnių kraujotaka, dermatologinės patologijos atvejai, endokrininės sistemos sutrikimai, cukrinis diabetas ir kt.) lemia nagų grybelio atsiradimą. Ankšta avalynė, sintetinės kojinės, dažnas lankymasis baseinuose, pirtyse nesilaikant higienos taisyklių, savavališkas ir gausus antibiotikų vartojimas skatina nagų ir pėdos bei tarpupirščių grybelio vystymąsi. Atsižvelgiant į pažeidimo laipsnį vartojami sisteminio arba lokalaus poveikio preparatai. Iš lokaliai vartojamų preparatų galima paminėti naftifiną, terbinafiną. Naftifinas veikia ne tik grybelius, bet ir kai kurias bakterijas, galinčias sukelti antrinę bakterinę pažeistos odos infekciją. Be to, šis preparatas slopina uždegimą, todėl greitai šalina kai kuriuos jo simptomus, daugiausiai niežulį.
Jeigu grybelis pažeidžia visą nagą ir (ar) visus nagus, pacientui skiriama geriamųjų preparatų. Kojų nagams gydyti paprastai prireikia 3-4 mėnesių. Jeigu esant pažeistam nago voleliui nagas šalinamas chirurginiu būdu, gydymo kursas geriamaisiais vaistais sutrumpėja.
Tinkama kojų priežiūra padeda išlaikyti puikią savijautą. Kai kojos sveikos, tai ir veidas giedras, ir šypsena jame spindi.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai