[klausimas]Ar iš tiesų naudingi namuose konservuoti produktai? Kuo ypatingi įvairūs konservavimo būdai? Kaip pasiruošti sveikų ir saugių sveikatai atsargų? [/klausimas]
Produktai, kuriuos pasigaminame iš savo užaugintų ar įsigytų ekologiškų uogų, vaisių ir daržovių, taip pat ir konservai iš jų yra sveiki ir saugūs. Tuo tarpu parduotuvėse įsigyti produktai, nors pagaminti kokybiškai ir pagal privalomuosius kokybės reikalavimus, dažniausiai turi ir įvairių sintetinių priedų (saldiklių, dažiklių, konservantų ir kt.).
Priimtiniausiais ir plačiausiai naudojimas konservavimo būdas – terminis produktų apdorojimas (pasterizavimas ir sterilizacija).
Sterilizuojant (kaitinant 100 laipsnių ar aukštesnėje temperatūroje, naudojant vadinamuosius autoklavus) nelieka jokių mikroorganizmų bei sporų. Tai šimtaprocentinis maisto saugumas, tačiau sterilizuotą maistą galima vadinti negyvu – biologiškai vertingų medžiagų jame nedaug.
Namų sąlygomis niekada nesterilizuojama. Apdorodamos vaisius ar daržoves 85–90 laipsnių temperatūroje, mūsų šeimininkės namuose pasterizuoja.
Džiovinimas – tinkamas būdas ne tik prieskoninių augalų, bet ir vaisių atsargoms ruošti.
Prieskoninius augalus, vaistažoles galima išdžiovinti gerai vėdinamoje pašiūrėje ar sausoje perpučiamoje palėpėje. Tačiau tokiomis sąlygomis neišdžiovinsime uogų, morkų ar obuolių skiltelių – reikia aukštesnės ( iki 70 laipsnių) temperatūros. Prieskoninių augalų, turinčių eterinių aliejų, nereikėtų džiovinti aukštesnėje nei 40 laipsnių temperatūroje (orkaitėje), nes kitaip suirtų vertingiausios medžiagos.
Lietuvių kulinarijos tradicijoje plačiai taikomas metodas – rauginimas. Tai biocheminis procesas, kurio metu susidaro pieno rūgštis, taip pat – šiek tiek etilo alkoholio. Pastarasis su pieno rūgštimi sudaro esterius, ir jų dėka rauginti produktai įgauna malonų skonį ir kvapą.
Marinuojant paprastai naudojama acto rūgštis, tačiau sveikatos labui geriau marinuoti su citrinos rūgštimi. Pramonėje marinavimui naudojama acto rūgštis (ji mikroorganizmus naikina geriau nei citrinos rūgtis; masinėje gamyboje tai aktualu).
Vienintelis konservavimo būdas, kurio nerekomenduočiau – sūdymas. Žinome, kad valgomoji druska ribotina dėl širdies ir kraujagyslių ligų rizikos, ypač žmonėms, kurių kraujospūdis padidėjęs. Tačiau sūdymas tinkamas ir išlieka nepakeičiamas būdas grybams konservuoti, beje, netinkamas baravykams.
Grybus galima pasterizuoti, tačiau tai darykime labai atsakingai, nes tokiame produkte gali vystytis pavojingi botulizmo sukėlėjai, kurie pasterizacijos metu ne sunaikinami, o tik sterilizuojant. Tačiau šis būdas, kaip jau kalbėjome, namų sąlygomis sunkiai įgyvendinamas.
[klausimas]Kaip tinkamai šaldyti ir naudoti užšaldytus produktus?[/klausimas]
Šaldymas – daugeliu požiūrių optimaliausias konservavimo metodas. Tačiau užšaldymas nelygu užšaldymui.
Užšaldyti ir laikyti produktus reikia ne mažesnėje kaip minus 18 laipsnių temperatūroje.
Pirmoji taisyklė – užšaldyti reikia kuo greičiau. Tai reiškia, kad negalima į šaldiklio kamerą dėti dėžučių ar maišelių su kambario temperatūros uogomis ar vaisiais. Nuplovus ir nusausinus ant popierinio rankšluosčio, paskleiskime jas šaldiklyje plonu sluoksneliu, o po 30 min. suberkime į šiam tikslui skirtą maišelį ar dėžutę.
[klausimas]Kodėl negalima iš karto pilti uogų į talpą, kurioje ir laikysime?[/klausimas]
Atsakymas toks: kol indelyje uogos sušals, praeis maždaug para – juk indelis sandarus, šilumos mainai vyksta lėtai. Dėl sparčios vandens molekulių kristalizacijos uogos sušals į gumulą, bus sunku, kai norėsime, atskirti jų dalį, uogos praras savo išvaizdą.
Kai užšaldomas plonas sluoksnelis, t.y. greitai, vandens molekulių kristalizacija vyksta lėtai ir nesuplėšomos uogų ląstelės. Todėl atšildytos uogos atrodys kaip šviežios, jos, pavyzdžiui, tiks ir tortui papuošti.
Todėl kokybiškas šaldymas – spartus, iš pradžių paskleidus plonu sluoksneliu, o vėliau – laikant talpoje, ne aukštesnėje kaip minus 18 laipsnių temperatūroje. Manoma, kad užšaldytas gėrybes galima laikyti metus, tačiau, LSDI atliktų tyrimų duomenimis, ir antrais metais atšildytų produktų vertė nėra smarkiau pakitusi.
Negalima jau atšildytų produktų užšaldyti kartotinai. Įmonėms tai kategoriškai draudžia ir ES direktyvos – atšildžius pagreitėja mikrobiologiniai procesai, ir toks produktas ne tik nebus naudingas, bet gali ir sukelti sveikatos sutrikimų jų vartotojams.
Jeigu nėra sąlygų užšaldytą mėsą ir uogas laikyti atskirai, nieko blogo nuo tokios kaimynystės neatsitiks, jeigu uogos bus tinkamoje, sandarioje pakuotėje.
[klausimas]Kokia dalimi konservuoti vaisiai ir daržovės savo maistine verte atstoja šviežius? [/klausimas]
Konservuojant netenkama dalies biologiškai veiklių bei vertingų maistinių medžiagų. Tačiau yra tam tikrų produktų, pavyzdžiui, šaltalankis – vertingas flavonoidų ir karotinoidų šaltinis, kurio šviežių uogų – rūgščių ir neskanių – nevartojame. O jas apdorojus gaunami puikūs produktai: džemai (gali būti ir šaldyti), sultys, sirupai. Analogiška situacija ir su serbentais. Juoduosiuose serbentuose labai daug vit. C – 300–400 miligramprocentų; pagal vit. C kiekį juoduosius serbentus pranoksta tik aktinidijos. Lietuvoje ir ES šalyse šviežių juodųjų serbentų suvartojama tik 2–3 proc. kita dalis – perdirbtos uogos.
Biologiškai veiklių medžiagų kiekis, liekantis konservuotuose vaisiuose ir daržovėse
Sterilizuojant lieka apie 30 proc.
Pasterizuojant – 40–50 proc.
Džiovinant – 45 proc.
Šaldant – 85–90 proc.
Liofilizuojant (džiovinat užšaldytas vakuume; liofilizavimo metodas taikomas kraujo preparatų gamybai; maistui gaminti retai taikomas, nes labai brangus) – 100 proc.
Vis dėlto, konservuojant vaisius ir daržoves, vertingųjų medžiagų ne visuomet tik prarandama. Yra ir išimčių.
Pavyzdžiui, pomidorus tam tikrais atvejais geriau vartoti perdirbtus. Tyrimai įrodė, kad termiškai apdorotuose pomidoruose pagrindinis karotinoidas likopenas, suteikiantis oranžinę spalvą, geriausiai pasisavinimas. Iš kečiupo likopenas pasisavinamas daug geriau nei iš šviežių pomidorų. Atlikus tyrimus nustatyta, kad žmonių, mėgstančių valgyti picerijose, kraujyje likopeno kiekis didesnis. Mat pomidoro odelėje, kurios mūsų organizmas nesuvirškina, yra 85–90 proc. likopeno. O apdorojus termiškai, riebaluose tirpus karotinoidas likopenas tampa gerai pasisavinamas. Pastaruoju metu įrodyta, kad likopenas – labai svarbi medžiaga, antioksidantas. Jis dar vadinamas funkciniu karotinoidu, nes svarbus prostatos vėžio profilaktikai.
[klausimas]Kokios dažniausios šeimininkių klaidos ruošiant atsargas žiemai? Kokių principų laikytis, kad darbas ir vertingi vaisiai bei daržovės nepražūtų?[/klausimas]
Dažniausiai taip atsitinka dėl ne visiškai tinkamo paruošimo. Neretai, konservuojant ant vaisių ar daržovių pilant karštą marinatą, atsisakoma papildomo pasterizavimo (apie 5 min. karšto vandens puode). Dažniausiai stiklainių dangteliai išsipučia dėl mikroorganizmų veiklos – nes nebuvo reikiamai pasterizuota. Taip atsitinka ir kai vaisiai bei daržovės nebuvo gerai nuplauti.
Namuose konservuojami (išskyrus šaldomi ir džiovinami) produktai turi būti rūgštūs (pH apie 3 ir mažiau). Moliūgai, morkos ar kt. nerūgštūs produktai, net ir stipriai pasaldyti, užkonservuoti nesilaikys. Nes nėra organinių rūgščių, o mikrobai neutralioje terpėje dauginasi gerai. Reikėtų papildomai įdėti organinių rūgščių, pvz., citrinos rūgšties, o geriausia būtų, pavyzdžiui, prie morkų įdėt svarainių – lietuviškųjų citrinų; jeigu su svarainiais konservuosime moliūgus, jie įgis ananasų skonį. Kad išsilaikytų konservuotos morkų sultys, jas reikia maišyti su rūgščiomis svarainių sultimis ar sirupu. Tuomet natūrali rūgštis stabdys mikroorganizmų dauginimąsi, ir išlaikysime produktą.
[klausimas]Ką dar patartumėte patyrusioms ir pradedančioms šeimininkėms?[/klausimas]
Konservuojami vaisiai ir daržovės neturi būti pernokę ir atvirkščiai – neprinokę konservuoti vaisiai, net ir pridėjus cukraus, netaps skanūs.
Pastaruoju metu tampa populiaru ruošti užšaldytų pertrintų uogų tyres su cukrumi. Tyrimai rodo, kad pertrintos uogos su cukrumi, po to kai buvo užšaldytos, laikytos ir atšildytos, puikiai išsaugo skonį ir aromatą. Tarkime, taip paruoštos braškės niekuo nesiskirs nuo ką tik iš daržo parsineštų ir pertintų su cukrumi uogų. Tai puikus konservavimo būdas. Tačiau reikia įsidėmėti vieną taisyklę.
Atlikę biocheminius tyrimus, nustatėme, kad, pavyzdžiui, juodųjų serbentų, aviečių ar braškių tyrei paruošti reikia optimalaus kiekio cukraus – vienam kilogramui uogų apie 200–300 g. Jeigu šaldymui paruošime tyrę be cukraus, atšildę ją pamatysime, kad spalva pakitusi, o ir vit. C išlieka mažiau. O, paruošus su optimaliu cukraus kiekiu, išlieka ir uogų aromatas, ir vit. C daugiau. Tačiau, jei cukraus įdėsime per daug, vit. C po kurio laiko liks mažiau, išvaizda taps prastesnė, produktas bus pernelyg saldus. Taigi nerekomenduoju saldyti per daug, bet ir be cukraus negerai.
Pertrintų uogų tyrę su cukrumi dedame į indelius ar specialius sandarius maišelius ir pastatome į šaldiklį. Maišeliai tinkamesni vietos šaldiklyje taupymo sumetimais, žinoma, jie neturi slėgti vieni kitų. Atšildyti juos galima karštame vandenyje – greita ir patogu.
Rekomenduočiau daugiau vartoti užmirštamas Lietuvoje uogas – agrastus. Juose yra palyginti retos ir labai reikalingos medžiagos – gintaro rūgšties. Viena svarbių jos funkcijų – skydliaukės veiklos normalizavimas. ES šalyse didėja šių uogų bei produktų iš jų poreikis. Taigi neatsisakykime savo soduose agrastų, o naudokime juos – šviežius ir tinkamai konservuotus.
Paprastasis lazdynas, dar kitaip riešutinis lazdynas, lazda, lazdenis, lazdų medis, riešutlazda, lazdų krūmai, – augina vaisius, kurių pats skanumas slepiasi kietame sumedėjusiame kevale. Tie vaisiai yra vadinami riešutais. Lazdyno riešutai labai vertinami dėl skonio, maistinių medžiagų ir naudingumo sveikatai. Straipsnyje paminėsime ir kitus riešutus, palyginsime jų vertingumą ir naudingumą mūsų sveikatai....
Skaityti daugiauViena populiariausių daržovių Lietuvoje yra agurkai. Valgome juos žalius, sūdytus, konservuotus. Pakalbėkime apie jų maistingąsias savybes ir naudą sveikatai bei grožiui....
Skaityti daugiauŠeimininkių šeimininkės Danutės KUNČIENĖS receptai šv. Velykų stalui...
Skaityti daugiauRudens laikotarpiu smagu pabūti gamtoje ir, besimėgaujant rudenio gėrybėmis, naudinga prisirinkti vertingų uogų – bruknių ir spanguolių. Jos naudingos gydant daugelį ligų, o ypač bus vertingos prasidėjus peršalimų sezonui ir vėliau, artėjant šventėms, taps skaniu gardumynu....
Skaityti daugiauVisos gamtos dovanos – vaisiai, uogos ar daržovės – turi savo specifinių savybių ir medžiagų, reikalingų žmogui. Norėdami jas išsaugoti ir žiemai bei pavasariui, konservuojame. Ar tinkamai tai darome ir kaip išvengti „nušaudytų“ dangtelių sodo ir daržo gėrybių podėliuose? Atsako Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės instituto (LSDI) Biochemijos ir technologijos laboratorijos vedėjas dr. Pranas VIŠKELIS....
Skaityti daugiauAr įdomu, kokius valgius šv. Kūčių stalui senovėje gamino lietuviai – dzūkai, aukštaičiai, žemaičiai ir suvalkiečiai? Gal, sužinoję naują nebrangų receptą, ir patys pagaminsime šeimynai ar brangiems sveteliams? Apie originalią senolių virtuvę ir jų receptus pasakoja Kauno kavinės „Suara“ vadovė maisto technologė Zeta Štarkevičienė. Nors kiekviename Lietuvos regione valgyta nemažai tik tam kraštui būdingų Kūčių valgių (pavyzdžiui, žemaičiams būdingi kanapių valgiai, dzūkams – grybų sriubos, patiekalai iš grikių miltų), tačiau visai Lietuvai buvo bendri žuvies, silkės, grybų, kviečių, žirnių, avižų patiekalą ar spanguolių kisielius. Baigiant vakarienę, visuose namuose buvo valgomi prėskučiai su aguonų pienu....
Skaityti daugiauNors pirmasis pavasario mėnuo dar ne „tikrasis“ pavasaris, bet pamažu ateina ir jis. O kartu ir gražiausia pavasario šventė – Velykos, kurios pagrindinis simbolis yra margintas kiaušinis. Lietuviai nuo seno garsėja originaliais bei sudėtingais margučių raštais. Taip pat labai atidžiai parenkamos margučių spalvos, kurių kiekviena turi simbolinę prasmę: juoda – žemės spalva, žalia – gyvybės, raudona – Kristaus kraujo ir kt. Kiekvienas kraštas turi savo marginimo tradicijas, perduodamas iš kartos į kartą ir puoselėjamas iki šių dienų. Galbūt ir jūs galėtumėte papasakoti įdomių dalykų apie kiaušinių marginimą. Tačiau šįkart pakalbėkime apie patį kiaušinį: iš ko jis sudarytas, kokių savybių turi, ką skanaus galima būtų iš jo pagaminti....
Skaityti daugiauPalangoje rugsėjį Lietuvos sveikatos sąjunga surengė tradicinę Sveiko maisto šventę. Net tris dienas diskutuota sveikos gyvensenos temomis, domėtasi ajurveda – tradicine indų medicina. O sveiko maisto patiekalų konkurse varžėsi ir šeimininkai, ir šeimininkės. Šių metų „Šeimininkių šeimininkės“ titulas pripažintas Bronei Vasiliauskienei iš Elektrėnų. Ji paruošė „Pribuvėjos stalą“. Ne tik konkurso vertinimo komisija, bet ir visi šventės dalyviai ragavo valgių. Keletą receptų galite išbandyti ir jūs. ...
Skaityti daugiauiš daržovių mišrainė 0,5 kg morkų, 0,5 kg saliero šaknų, 0,5 kg petražolių ...
Skaityti daugiauPaskutiniąją lapkričio dieną prasideda Adventas (žodis adventus lotyniškai reiškia artėjimą, atėjimą) – susikaupimo, pasiruošimo Kalėdoms laikotarpis. Seniau buvo gausu įvairių draudimų: draudžiami triukšmingi pasilinksminimai, bažnyčioje netuokdavo ir piršliauti nevažiuodavo, pasninkaudavo – nebuvo galima valgyti nieko pieniško ir mėsiško. Pasninko valgiai dažniausiai būdavo virtos pupos, džiovinti obuoliai, lazdyno riešutai, medus, rauginti kopūstai, burokėlių mišrainės su šaltai spaustu saulėgrąžų aliejumi, silkė su troškintomis morkomis ir svogūnais, įvairiausi grybai, spirgintų kanapių ar sėmenų spirginė (druskelė), įvairiausi raugintų kopūstų ir raugintų burokėlių patiekalai....
Skaityti daugiauPer didžiulį gyvenimo tempą daugelis turbūt nė nespėjo pastebėti, kaip atėjo gruodis, o kartu ir švenčių sezonas. Kalėdos ir Naujieji metai – čia pat, šventė jaučiama visur ir vis arčiau: artimiesiems bei draugams siunčiame sveikinimo atvirukus, perkame dovanas, puošiame biurus bei namus ir, aišku, galvojame, kuo šiemet prie Kalėdų stalo nustebinsime namiškius. Pagal senovės lietuvių tradicijas, po pasninko, kurio metu galiodavo daugybė įvairiausių draudimų, pradedant linksmybėms, baigiant maistu, Kalėdos yra laikas palepinti save ir savo skrandį įvairiausiomis gėrybėmis: kepta paukštiena, bulvių košė, gausybė vyniotinių ir mišrainių, saldžiausi pyragai, tortai, sausainiai – dabar leidžiama viskas. Džiugina tai, kad paskutiniu metu šiaip jau konservatyvūs lietuviai mėgsta išmėgti vis įvairesnius patiekalus, dažniau eksperimentuoja virtuvėje. Nuo mados pabandysime neatsilikti ir mes, todėl šį kartą „Sveikas žmogus“ jums siūlo pasigaminti galbūt ne pačių maistingiausių, tačiau, be jokios abejonės, – be galo skanių patiekalų. Kada gi daugiau, jei ne per šventes galima pasilepinti be sąžinės graužaties? ...
Skaityti daugiauRudenį, nuėmus derlių ir pirmąkart iš šviežių grūdų iškepus šviežią duoną, namuose būdavo didelė šventė. Dabar daugelyje šeimų vėl didele švente tampa pabandymas iškepti duoną namuose. Tai pasidarė net madinga. Apie sumanymą namuose kepti duoną kalbėjomės su keliomis tai darančiomis moterimis ir su šiemet, Muziejų metais, Metų muziejininko vardą pelniusia Lietuvos liaudies buities muziejaus etnologe Janina Samulionyte, tyrinėjančia kulinarinį paveldą. ...
Skaityti daugiauKonservavimas – tai bet kokios priemonės, panaudotos produktams apsaugoti nuo gedimo ar mikroorganizmų įtakai sumažinti. Vasara – metas, kai dauguma šeimininkių stengiasi prikaupti kuo didesnes maisto produktų atsargas žiemai. Konservavimo būdų daug, belieka pasirinkti tinkamiausią. Vienas labiausiai paplitusių konservavimo metodų – konservavimas aukšta temperatūra. Šis būdas gana sudėtingas, nes pagrindinis uždavinys yra sunaikinti mikroorganizmus ir apsaugoti, kad iš aplinkos jie nepatektų į konservuojamus produktus. Kokie pagrindiniai konservavimo aukšta temperatūra metodai ir kokios jų ypatybės bei kaip teisingai užkonservuoti maisto produktus aukšta temperatūra, konsultuoja Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Visuomenės sveikatos instituto direktorius Rimantas Stukas....
Skaityti daugiauŠių gardžių Užgavėnių patiekalų siūlo pasigaminti Danutė KUNČIENĖ – 2002 m. ir 2005 m. Lietuvos sveikatos sąjungos Šeimininkių šeimininkės titulo laureatė, Sveikatingumo stovyklos „Šermukšnėlė“ vadovė....
Skaityti daugiauBulvės, morkos, burokėliai ir kopūstai – tai vienos dažniausių daržovių pirkinių krepšyje ir ant pietų stalo. Kuo naudingos šios populiarios ir mėgstamos mūsų krašte daržovės? Kokių jos turi naudingų organizmui medžiagų ir ką iš jų skanaus ir sveiko galima pasigaminti? ...
Skaityti daugiauMėsa dažnai sudaro nemažą dalį savaitės valgiaraščio. Tačiau dažnai valgyti mėsą ne tik nerekomenduoja dietologai, bet ir yra brangu. Daugelis galbūt ir norėtų rečiau valgyti mėsiškus patiekalus, bet dažnai sutrinka ieškodami, kuo juos pakeisti. „Sveikas žmogus“ skuba į pagalbą. ...
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę