Energijos versmė

Jaučiatės pavargęs, išsekęs, palaužtas streso? Jūs - ne vienišas. Daugybė žmonių ilgai ieškojo energijos šaltinių. Kai kuriems pavyko rasti. Energijos mums reikia viskam, o kuo daugiau jos turime, tuo daugiau sunaudojame. Deja, gyvybiškumą labai lengva prarasti - 9 iš 10 į bendrosios praktikos gydytojus besikreipiančių moterų skundžiasi jėgų sumažėjimu arba išsekimu. Stresas ir aplinkos užterštumas silpnina imuninę sistemą ir atima iš mūsų energiją. Kai imuninė sistema atakuojama, kepenys gamina tam tikrus baltymus, kurie patenka į kraują. Šie baltymai gali sukelti letargiją, nuovargį ir mieguistumą - simptomus, “konservuojančius” organizmą ir padedančius kovoti su ligomis. Žmones nuovargis veikia įvairiai - vienus apima tik laikinas popietinis apsnūdimas, kitiems pasireiškia hormonų sukelta letargija. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai išsekimo jausmo neįmanoma pašalinti valios pastangomis ir jis trunka savaites, mėnesius, kartais - net metus. Bet argi verta kankintis: keletas gyvensenos pakeitimų padės įveikti nuovargį ir pažadinti jus pilnakraujam gyvenimui.
 

Kas tai yra energija?


Širdies plakimui, oro įkvėpimui į plaučius, tolygios kūno temperatūros palaikymui - reikalinga energija. Vien tam, kad gyventume, mes sunaudojame ¾ kasdieninių energijos išteklių, o kiekvienam judesiui jos reikia dar daugiau. Energija gaminasi iš maiste esančių angliavandenių, riebalų bei baltymų, saugoma kepenyse ir raumenyse glikogeno pavidalu. Kai reikia, glikogenas skyla, sudarydamas fosfatus. Svarbiausias iš šių fosfatų yra adenozino trifosfatas - junginys, kuriame energija saugoma tol, kol mums jos prireikia.
Norint turėti daugiau energijos, reikia rūpintis ne tik kūnu, bet ir siela. Jeigu trūksta motyvacijos atlikti kokį nors darbą (galbūt dėl to, kad jaučiatės pavargęs arba jums neįdomu), tai raumenyse savaime atsiranda letargijos pojūtis. Ir atvirkščiai - kai tik pajuntate, kad darbas jus įkvėpė, padaugėja elektrinių impulsų, iš raumenų sklindančių į smegenis, ir kūną užplūsta energija.


 

Aprūpinkite organizmą kuru


Valgant normalų, gerai subalansuotą maistą, 40 proc. jame esančių kalorijų yra saugoma kaip cheminė energija ir sunaudojama medžiagų apykaitos procesams. Likusieji 60 proc. pasišalina kaip šiluma, kuri vadinama kalorijomis. Kuo sunkiau jūsų kūnas dirba, tuo daugiau reikia energijos, ir sudeginama daugiau kalorijų. Jeigu vartojate netinkamą maistą, valgote per daug ar per mažai, galite sujaukti procesą, išeikvodamas glikogeną. Rezultatas - fizinis ir protinis išsekimas.
Reguliariai valgydami sveiką maistą geriausiai aprūpiname organizmą energija. Maistas ir gėrimai, kuriuose yra stimuliuojančių medžiagų, perpildyti cukraus ir riebalų, sąlygoja cukraus lygio smegenyse svyravimus - energija staiga pakyla, o paskui staiga dingsta. Mūsų kraujotakos sistemoje paprastai cirkuliuoja vienas arbatinis šaukštelis gliukozės, o saldaus tonizuojančio gėrimo skardinėje yra 9 šaukšteliai gliukozės. Cukraus kiekį kraujyje padidina saldus, riebus maistas ir maždaug valandą jo suvalgę jūs jausitės pakiliai, tačiau po to - gerokai blogiau negu anksčiau. Riebus maistas taip pat pablogina mąstymą ir lėtina virškinimo sistemos veiklą.
 

Gerai išsimiegokite


Norint palaikyti optimalų energijos lygį, būtina gerai išsimiegoti. Įrodyta, jog miego trūkumas gali pailginti reakcijos laiką, smarkiai pablogina bendrą savijautą ir silpnina imunitetą (todėl esate labiau pažeidžiamas ligų). Miegas gydo kūną ir išblaško niūrias mintis.
Kai kurie žmonės miega tik kelias valandas per parą, kitiems reikia 5-6 valandų, yra ir tokių, kurie jaučiasi nepailsėję net ir po 8 valandų kieto nakties miego. Kadangi optimali miego trukmė individuali, paprasčiausiai stebėkite savo savijautą ir sužinosite, kiek miego jums reikia.
Ne mažiau svarbi miego kokybė. Nakties miegas pereina tam tikras fazes. Paskutinioji fazė (5 paskutinės nakties miego valandos) yra gilaus miego fazė. Tai laikas, kai mūsų organizmas tampa superaktyvus, gydantis save ir atstatantis pažeistas ląsteles. Šiuo metu jame cirkuliuoja 20 kartų daugiau hormonų negu dieną. Gilaus miego fazė atgaivina mūsų kūną, todėl iš ryto mes jaučiamės žvalūs. Tikriausiai jau seniai žinote, kad išgėrus pernelyg daug alkoholio gali sutrikti miego fazių ritmas ir net ilgai miegojęs prabusite nepailsėjęs.
Maistas, kuriame yra amino rūgšties triptofano (pvz., moliūgo sėklos), padeda greičiau užmigti ir giliau miegoti.
 

Šalin rūpesčius!


Tikriausiai kartais jaučiate, kad modernus gyvenimas išsunkia iš jūsų paskutinius energijos likučius. Nuo to kenčia beveik visi intensyviai (ypač protinį darbą) dirbantys žmonės. Ką daryti? Yra keletas efektyvių streso sukeltų problemų sprendimo būdų.
• ŽIEMOS MELANCHOLIJA. Daugelis žmonių jaučia, kad jų energijos lygis smarkiai sumažėja žiemą, kai trūksta saulės. Kiek galima dažniau išeikite į lauką arba išvažiuokite atostogų į saulėtą šalį. Jeigu tai nepadeda, išbandykite šviesos terapiją (t.y. sėdėjimą prieš specialias lempas). Tokia galimybė yra Kaune, Nervų sistemos tyrimų centre (tel. 220659, 746524).

• NEKENČIAMAS DARBAS.
Beprasmis darbas išsunkia fizinę ir dvasinę energiją. Jeigu darbo dienos pabaigoje jaučiatės išsekęs, vadinasi, darbas jums ne visai tinkamas. Pakelkite nuotaiką, pavyzdžiui, pozityviai pasikalbėdamas pats su savimi.

• MAŽI VAIKAI.
Dirbančių motinų organizme, palyginus su kitomis moterimis, yra daugiau streso hormonų. Kartais jums reikia viską pamiršti, atsipalaiduoti vonioje, įsipylus kelis lašus pipirmėtės aliejaus. Rytais įjunkite oro gaivinimo aparatą, į kurį galima įpilti eterinio aliejaus - tai suteikia energijos.
INFORMACIJOS PERTEKLIUS. Faksai, telefonai, televizija, radijas ir skelbimai - mūsų energijos drenažo vamzdis. Turėkite atskirą kambarį arba nors atskirą (geriausiai išdažytą balta spalva) kampą, kuriame galėtumėte pasislėpti nuo informacijos pertekliaus.
• UŽTERŠTUMAS. Švariame ore yra neigiamai pakrautų molekulių, kurios suteikia mums energijos ir pakelia nuotaiką. Jeigu neįmanoma išvykti iš miesto, įsigykite jonizatorių, kuris apvalo užterštą orą.
TARPUSAVIO SANTYKIŲ NUTRAUKIMAS. Kai mūsų emocijose vyrauja sumaištis, visas organizmas patiria stresą ir pernelyg greitai išeikvoja energiją. Manoma, kad homeopatinė priemonė Ignatia amara gali padėti sušvelninti simptomus, pasireiškusius praradus partnerį.
VĖLAVIMAS Į LĖKTUVĄ. Kelionės mus išsekina ir sutrikdo vidinį organizmo laikrodį. Gerkite kuo daugiau vandens ir gerai išsimiegokite (pagal tos vietovės laiką).
PRIEŠMENSTRUACINIS SINDROMAS. Vienas svarbiausių priešmenstruacinio sindromo simptomų yra tingumas. Daug angliavandenių turintis maistas mažina nuovargio ir įtampos jausmus (todėl, kad angliavandeniai skatina serotonino gamybą organizme). Riebalai veikia atvirkščiai. Jeigu jaučiate, kad smarkiai trūksta energijos, iškepkite bulvę mikrobangų krosnelėje ir suvalgykite ją be jokio garnyro. Po 30 min. pasijusite daug geriau.
 

Išbandyti energijos padidinimo būdai


1. ŠALTAS RYTMETINIS DUŠAS. Šaltas vanduo pagerina medžiagų apykaitą ir padidina energijos kiekį. Procedūra paprasta: tris minutes stovėkite po karštu dušu, o paskui minutę - po šaltu. Atlikite tai tris kartus.
2. ETERINIAI ALIEJAI. Manoma, kad pelargonijos, rozmarino ir greipfrutų eteriniai aliejai stimuliuoja organizmą tiesiogiai veikdami cheminius procesus. Naudokite kambario oro gaiviklius, užlašindami kelis lašus minėto eterinio aliejaus.
3. 5 MINUČIŲ PASIVAIKŠČIOJIMAS. Naujausių tyrimų duomenimis, 5 minučių pasivaikščiojimas priverčia dirbti visas didžiąsias raumenų grupes, taip pat - pagerina nuotaiką. Tai pats pigiausias energijos gavimo būdas.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Olegas
2019-04-01 16:45
Energijos lygiui palaikyti pastoviai vartoju ... Aišku reikia ir išsimiegoti ir kokybiškai maitintis:)
Ina
2019-03-13 19:20
Zinoma reikia ir issimiegoti ir valgyti tinkamai ir atsipalaiduoti, bet musu gyvenimo salygomis organizmui reikia papildomo kuro...
Ada
2018-08-06 20:41
papildą pradejau vartoti del energijos , veliau dar perskaiciau kad ir antioksidantas jis labai geras
Sergejus
2018-07-03 19:55
Jauciau dideli energijos trukuma, gerdavau visokius papildus su zenseniais biciu pieneliais ir tt..kol kazkas nepaprotijo pasidaryti vit D, pasirodo deficite esu.nusipirkau , pageriau 2 menesius tada vel tyrima pasidariau, jau tada norma buvo.o ir savijauta pagerejo:)
Paulius
2018-05-02 15:58
Svarbiausi dalykai islikti energingam manau yra miegas, mityba, sportas ir gera nuotaika.Dar savo mityba butinai papildau selenu, q10 ir vit d.
Jolita
2018-03-13 20:02
Vitaminas D zinoma labai svarbus, as dar isbandziau kofermenta q10, vartojau daniska, gerai pasisavina ir tikrai veiksmingas.
Monika
2017-03-15 10:38
Man tai labai suteikia energijos karts nuo karto panaudojamas papildas . Kai tik jo truksta, iskart jauciu. Tyrimai irgi patvirtino, kad truko D vitamino. Net gydytoja sake, jog Lietuvoj beveik visiems truksta :)
Monika
2010-08-04 09:33
Pritariu Liepai, sveikata reikia rupintis, nes nenusipirksi, kai pabloges... Rekomenduoju pasidometi ekologisku maisto produktu BAOBABLIFE. Daugiau info www.bioproduktai.com
Ieva
2010-05-29 17:15
tikrai taip, tencel patalyneje slypi energijos, kadangi tai pluostas is gamtos, naturalus
Neringa
2010-04-17 16:25
man energijos versme buna ryte didziausia, po gero miego geroj tencel patalyneje, kurioje miegodamas nesiblaskai del to, kad per karsta ar salta.... temperatuta pritaiko pagal tavo kuna.
haha
2009-11-10 18:38
saunuoliai, gera reklama Tonussan uzmetet :D
juokinga ir kartu gradu..
ryte atgaivins obuolys ;)
mega
2009-03-07 17:08
Pritarsiu Lapei, kad Tonussan labai gerai veikia ypatingai tuomet, kai reikia greitos koncentracijos ir dėmesingumo, energijos - ypač vairuojant po dienos darbų, nors aš jį taip pat vartoju ir kasdien, kaip normalų maisto papildą - energizuoja, žvalina, vaiko mieguistumą! Dabar, pastebėjau, jau ir vyras geria kartu su manim juos, nors dar neprisipažįsta :))
Lape
2009-03-06 22:17
Mano asmenine patirtis rodo, kad maisto papildai yra labai naudingas dalykas. nuovargį šalinu naudodama Tonussan. man padeda veiksmingai kovoti su nuovargiu, stresu, mieguistumu. gerai yra ir tai, kad veikliosios medziagos (biologinės kilmės) stiprina imuniteta, didina darbinguma. is savo praktikos galiu pasakyti, kad maisto papildas pradeda veikti per pliusminus penkioliką minučių. daznai grįšdama iš vilniaus į kauną automobiliu, ji vairuodama (dazniausiai vakare po studijų ar darbo), pajutau Tonussan pranasuma. be viso šito, ji išgerus galiu keliauti i vakarėlį, mokytis naktimis ir užsiimti norima veikla nepriklausomai nuo to ar anksti keliausi ar ne
atene2009
2009-02-12 21:47
Esu kategoriskai pries energetinius gerimus. Nevartoju ir nepatariu niekam. Energijos ryt igaunu ir lengviau pabundu palindus po dusu, dabar link pavasario stengiuosi bent per pietu pertrauka 10-15min. pasivaikscioti, valgyti lengvesni maista. Na, reikia skirti laiko ir pastangu sveikai gyventi, kad ir koks itemptas butu gyvenimo ritmas. Be to vartotoju maisto papildus, vitaminus. Dabar geriu Tonussan. Nes skundziaus nuolat kamuojamu snauduliu, mieguistumu, nuolat jauciau nuovargi ir miego trukuma. Tai man sita papilda rekomandavo. Jis homeopatinis. Be to poveikis labai greitai pajauciamas.
iksas
2006-11-21 21:31
dabar madinga energija semtis is labai reklamuojamu energetiniu gerimu, bet abejoju ar tai sveika. va straipsnyje minimos priemones tai bent jau nekenkia jei nepadeda
Liepa
2006-11-01 01:55
VA ČIA TAI BENT- ATRODO VISKĄ ŽINAI, O KAI REIKIA, KAŽKUR IŠGARUOJA. SVARBIAUSIA NETINGĖTI IR NAUDOTIS TOKIAIS LIUKS PATARIMAIS. ARGI TAI NE PIGIAUSIA IR DIDŽIAUSIA INVESTICIJA- SVEIKATOS NENUSIPIRKSI!
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai