Vaikų naktinis šlapinimasis

“Mano vaikas neprabunda naktį, kad nueitų į tualetą, o ryte randu šlapią patalą” arba “Aš kasnakt jį žadinu, tik taip jis išmiega sausas” - tai trumpos tėvų replikos apie vaikus, kurie naktimis šlapinasi lovoje. Šiems vaikams iškyla sunkumų namuose, o vėliau - mokykloje. Tėvai turi nuolat keisti patalynę, neretai bara savo vaiką. Namuose dėl to gali susidaryti įtampa, o vaiko pastangos nesišlapinti nueina niekais. Mokyklinio amžiaus vaikai bijo išvykti į stovyklą ar turistinius žygius su nakvyne, nes nakties metu gali prisišlapinti patale. Tai trukdo vaiko asmenybės ir nepriklausomybės jausmo formavimuisi.
 

Tėvai klausia, iki kokio amžiaus sveikas vaikas gali naktimis šlapintis lovoje. Daugelis 3 metų amžiaus vaikų jau išmiega sausi arba naktį prabunda. Kai kurių vaikų savaiminė reguliacija užtrunka iki 5 metų. Naktinio šlapinimosi gydymas pradedamas nuo 5 metų amžiaus. Apie 15 proc. penkiamečių susiduria su šia problema. Berniukams ji būdingesnė negu mergaitėms. Jei šeimoje vienas iš tėvų šlapinosi naktį, tikimybė, kad su ta pačia problema susidurs jų vaikai - 44 proc. Jei sirgo abu tėvai, tikimybė, kad vaikus vargins naktinis šlapimo nelaikymas - 77 proc.


Prieš pradedant gydyti enurezę reikia išsiaiškinti, ar nėra kitų, šį reiškinį galinčių sukelti ligų: šlapimo pūslės uždegimo, šlapimo išsiskyrimo sistemos anomalijų, diabeto ir kitų priežasčių.
Vaikams iki 5 metų amžiaus galima bandyti vakare riboti skysčius. Labai svarbu, kad vaikas dieną nepervargtų, laikytųsi režimo ir t.t. Kartais padeda vaistažolių arbatėlės. Vaiko žadinimas naktį trikdo jo miegą, o prabudimo, prisipildžius šlapimo pūslei, refleksas neišsivysto.
Nuo 5 metų amžiaus jau panaudojamos terapijos priemonės, padedančios vaikui išmiegoti sausam. Gydymui skiriami imipraminas arba panašūs vaistai, sulaikantys naktinį šlapinimąsi. Šie vaistai skiriami gydymo kursais (trukmė - 3 mėn.). Jei neurologiškai diagnozuojamas nestabilus šlapimo pūslės sfinkteris, skiriamas oksibutino hidrochloridas. Šis vaistas tinka ir vaikams, kurie jaučia dažną ir staigų norą šlapintis dieną.
Pastaruoju metu pasaulyje enurezės gydymui dažnai skiriamas desmopresinas. Viena iš teorijų, aiškinančių naktinį šlapimo nelaikymą - tai, kad naktį išsiskiria mažesnis hormono vazopresino kiekis. Sveiko vaiko organizmas naktį vazopresino išskiria daugiau, ir šio kiekio visiškai pakanka sulaikyti šlapinimąsi. Besišlapinančio - šio hormono išsiskyrimas naktį nepadidėja. Gydymui skiriami desmopresino preparatai, sulaikantys šlapimo išsiskyrimą naktį.
Viena iš nemedikamentinių gydymo priemonių - šlapinimosi sulaikymo treniruokliai. Šie aparatai susideda iš daviklio, sujungto su garsiniu prietaisu. Daviklis reaguoja į pirmus šlapimo lašus, ir įsijungia garsinis signalas, kuris pažadina vaiką. Pabudęs jis pats nueina į tualetą. Aparatą reikia panaudoti kasnakt ilgesnį laiką. Šis metodas be medikamentų padeda suformuoti natūralų šlapinimosi refleksą, kuris laiku neišsivystė.
Kai šeimoje yra naktimis besišlapinantis vaikas, labai svarbus tinkamas tėvų elgesys. Jokiu būdu negalima bausti ar kaltinti vaiko už tai, kad naktį neišmiega sausas. Meilė ir tolerancija šeimoje padės vaikui nesijausti atstumtam, nepilnaverčiam. Jei vaikas išmiegojo naktį sausas, reikia jį pagirti ar kaip nors paskatinti. Pradedant enurezės gydymą, svarbus ir vaiko suvokimas: ar jis nori atsikratyti šio reiškinio ar dar nesuvokia jo svarbos. Norint greičiau sulaukti rezultato, reikia vaiko, gydytojo ir tėvų tarpusavio sutarimo.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai